Δουλειές στην Αυστραλία

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Oταν καποιος δεν εχει το "ζην", ουτε που τον νοιαζει το "ευ ζην". Καιγεται για αλλα,βασικα θεματα. Αλλα αν εχεις το ''ζην" εννοειται οτι θα ψαχτεις και για το ''ευ''.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για κάτι, αλλά εγώ άλλα πράγματα έγραψα. Το ότι για σένα σημαίνει κάτι διαφορετικό δε σημαίνει ότι συμφωνώ.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
και ουτε ειναι και το ζητουμενο,συζητηση κανουμε,αλλωστε δεν ειχα απορια για την δικη σου περιπτωση,το ξεκαθαρισα απο την αρχη .Οπως και να χει,καθε περιπτωση διαφερει.Συμφωνω με Αννα Πανος..προεχει το ζην..τα υπολοιπα ακολουθουν..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φυσικά, αυτό είναι το ζητούμενο, η συζήτηση :)

Έχω την αίσθηση ότι τα άτομα που τελικά μεταναστεύουν ανήκουν σε μια κατηγορία ατόμων που δεν είναι ότι δεν είχαν στον ήλιο μοίρα στην Ελλάδα, αντιθέτως. Αλλά μπορεί να είναι και απλά η ιδέα μου.

Η γνώμη μου πάντως για τους λόγους που η μετανάστευση ως διαδικασία αξίζει τον κόπο δεν αλλάζει. Εγώ για παράδειγμα έχω 1,5 χρόνο εδώ και είμαι χειρότερα οικονομικά απ'ότι ήμουν στην Ελλάδα, υπάρχει προοπτική φυσικά αλλά μέχρι στιγμής αυτή είναι η πραγματικότητα. Δε θα άλλαζα όμως την απόφαση να φύγω. ;)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Έχω την αίσθηση ότι τα άτομα που τελικά μεταναστεύουν ανήκουν σε μια κατηγορία ατόμων που δεν είναι ότι δεν είχαν στον ήλιο μοίρα στην Ελλάδα, αντιθέτως. Αλλά μπορεί να είναι και απλά η ιδέα μου.
Και δικη μου ιδεα ειναι. Κ δεν το πιστευω μονο για τους Ελληνες, αλλα γενικα για οσους μεταναστευουν, συνηθως ειναι ανθρωποι ικανοι, με δυναμη, με πιστη, με αποφασιστηκοτητα, με στοχους.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ολοι αυτοι οι ανθρωποι που περιγραφετε,φαινεται να αποφευγουν να μεταναστευσουν εδω..οσο για τους δικους μας που φευγουν,θα πρεπει να κινειστε σε τελειως διαφορετικους κυκλους απο τον δικο μου.Οσοι γνωριζω εγω εφυγαν απο αναγκη,βασικα οικονομικη.Δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν ατομα που φευγουν για να βρουν καλλιτερες συνθηκες,νομιζω ομως οτι ειναι λιγοι σε σχεση με τους υπολοιπους..Ετσι κι αλλοιως,καλο ειναι να ψαχνει κανεις για οτι θα του δωσει πιο καλη ζωη..
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Defkalion απ' ότι διάβασα είσαι μηχανικός. Σε τι τομέα αν επιτρέπεται; Εγώ είμαι φοιτητής ακόμα ηλεκτρολόγος μηχανικός και θα ήθελα να δουλέψω κάποια στιγμή στην Αυστραλία. Πιστεύεις πως υπάρχουν ευκαιρίες για αλλοδαπούς πτυχιούχους φοιτητές χωρίς προϋπηρεσία (αν υποθέσουμε ότι με κάποιο τρόπο βγάζω βίζα); Έχω φίλους στη Μελβούρνη οι οποίοι έχουν και την ιθαγένεια και κάποιες γνωριμίες οι οποίες ίσως θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην εύρεση εργασίας. Απλά ρωτάω κι εσένα επειδή είσαι του «χώρου» και βλέπεις τα πράγματα από μέσα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τοπογράφος είμαι, αλλά η δουλειά μου είναι σε GIS. ΌΤαν λες ότι με κάποιο τρόπο βγάζεις βίζα τι εννοείς; δεν υπάρχει τρόπος να βγάλεις βίζα αν δε βρεις μια εταιρεία να σε κάνει sponsor, εκτός αν έχεις κάποια σχέση με τη χώρα.
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Σωστά, δεν στέκει η ερώτηση μου. Θα την θέσω αλλιώς: Πιστεύεις ότι θα έμπαινε κάποια εταιρία σ' αυτή τη διαδικασία για κάποιον που το μόνο εφόδιο που έχει είναι το πτυχίο του Πολυτεχνείου και προϋπηρεσία 0;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ δύσκολο το βλέπω. Από την άλλη δε θέλω και να σε αποθαρρύνω, αλλά δε ξέρω γιατί να μπει μια εταιρεία σε αυτή τη διαδικασία για μια τέτοια περίπτωση. Αφού σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα η Αυστραλία γιατί δεν κοιτάς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό ή κάτι σε κάποιο πανεπιστήμιο της Μελβούρνης ή του Σύδνεϋ ώστε να έχεις λίγο καλύτερες πιθανότητες μετά να βρεις δουλειά;
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Λογικό το βρίσκω από πλευράς εταιριών. Είναι και το μεταπτυχιακό εκεί μια επιλογή αλλά φοβάμαι πως θα είναι αρκετά δύσκολο από οικονομικής πλευράς. Μέχρι τότε θα δούμε όμως. Έχω γύρω στον 1,5 χρόνο ακόμη για το πτυχίο. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου! Καλό καλοκαίρι! :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κοίτα τα λεφτά είναι όντως πολλά, αλλά με φοιτητική βίζα μπορείς να δουλέψεις νόμιμα μέχρι 20 ώρες τη βδομάδα εδώ, και οι μισθοί εδώ είναι καλοί, οπότε συμμαζεύεται το πράγμα. Αν στο μεταξύ θέλεις να το ψάξεις, τα καλύτερα πανεπιστήμια της πόλης είναι κατά σειρά το Melbourne Uni, το Monash και το RMIT.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom