Είμαι αρχηγός - συνοδός γκρουπ...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η διαφορά είναι στο ότι η melinina έμαθε τη δουλειά από τα γραφεία που την πληρώνουν να κάνει την αρχηγό και όχι από μόνη της και με δικά της μέσα.
Και τώρα κάνει κάτι το αντιδεοντολογικό. Ποτέ δεν ειπώθηκε να μην έχει το blog. Καλά κάνει.
Απλά σε κάποιους χτυπάει άσχημο ενώ σε κάποιους όχι. Εγώ προσωπικα αν είχα γραφείο και την χρησιμοποιούσα για αρχηγό και μάθαινα για το blog, θα της έδινα τα παπούτσια στο χέρι και θα ειδοποιούσα και όλους τους συνάδελφους να κάνουν το ίδιο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα άσχετα μηνύματα στο θέμα διαγράφηκαν. Παρακαλώ συζήτηση μόνο on topic...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Συμφωνω με τον μπιφτεκη (καλη μας ορεξη). Η μεταδοση της γνωσης δεν ειναι ασυμβιβαστο για οποιον την εχει αποκτησει επαγγελματικα. Οι γιατροι, δικηγοροι, φοροτεχνικοι, μηχανικοι, τεχνικοι και λοιποι δεν δινουν συμβουλες απο την τηλεοραση, το ραδιο, τις εφημεριδες? Δεν λενε ελατε στο γραφειο μου σκαστε τα για να ενημερωθειτε. Και μην πειτε οτι το κανουν για προσωπικη προβολη γιατι δεν το κανουν ολοι για αυτο το λογο. Τωρα οσο το αν το μπλογκ παρουσιαζει κατι το νεο ή μια απο τα ιδια εξαρταται απο την πειρα του καθενα μας στα ταξιδια. Ας μη σνομπαρουμε οσους ξερουν λιγοτερα, θελω να πιστευω οτι εδω μεσα γινεται μεταδοση και οχι επιδειξη γνωσεων.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Τελικά γιατί γίνεται ολη αυτή η κουβέντα?
Επειδη κάποιος απο το χώρο των ταξιδίων συμπεριφέρεται αντιδεοντολογικά (για κάποιους και για κάποιους όχι)?
Εγώ στο forum είμαι για να συζητάω με ανθρώπους που έχουν το ίδιο μικρόβιο με εμένα.
Τώρα το τι δουλειά κάνει ο καθένας είναι δική του υπόθεση.
Αν κάποιος θεωρεί σωστό να δίνει πληροφορίες για τη δουλειά του δημόσια είναι δικό του θέμα, είναι δικό του θέμα επίσης αν δεν μπορεί να καταλάβει οτι και να μην τον "μαυρίσουν" οι άνθρωποι του χώρου του στο μελλον θα υπάρχει μικρότερο όγκος δουλειάς για τον ίδιο.
O Sokratis έγραψε για τους γιατρούς και τους δικηγόρους που βγαίνουν στην τηλεόραση και δίνουν πληροφορίες αλλά νομίζω οτι είναι πολύ διαφορετικό γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην πας στο γιατρό και να κάνεις διάγνωση ή θεραπεία απο τον υπολογιστή ή την τηλεόραση σου όπως επίσης δεν μπορείς να εκπροσωπίσεις τον εαυτό σου σε μια δίκη διαβάζοντας πληροφορίες απο τον υπολογιστή ή την τηλεόραση σου.
Αυτά και από εμένα παρακαλώ να επικρατήση η σύναιση όπως λένε και οι πολιτικάρες μας γιατί κάτι τέτοια με ξενερώνουν (αυτό δεν νοιάζει και πολλούς αλλά απλώς το λέω)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.749
Συμφωνω με τον μπιφτεκη (καλη μας ορεξη). Η μεταδοση της γνωσης δεν ειναι ασυμβιβαστο για οποιον την εχει αποκτησει επαγγελματικα. Οι γιατροι, δικηγοροι, φοροτεχνικοι, μηχανικοι, τεχνικοι και λοιποι δεν δινουν συμβουλες απο την τηλεοραση, το ραδιο, τις εφημεριδες? Δεν λενε ελατε στο γραφειο μου σκαστε τα για να ενημερωθειτε. Και μην πειτε οτι το κανουν για προσωπικη προβολη γιατι δεν το κανουν ολοι για αυτο το λογο. Τωρα οσο το αν το μπλογκ παρουσιαζει κατι το νεο ή μια απο τα ιδια εξαρταται απο την πειρα του καθενα μας στα ταξιδια. Ας μη σνομπαρουμε οσους ξερουν λιγοτερα, θελω να πιστευω οτι εδω μεσα γινεται μεταδοση και οχι επιδειξη γνωσεων.
Συμφωνώ απολύτως....


Εγώ στο forum είμαι για να συζητάω με ανθρώπους που έχουν το ίδιο μικρόβιο με εμένα.
Τώρα το τι δουλειά κάνει ο καθένας είναι δική του υπόθεση.
Ακριβώς Tanasis...
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
συμφωνω με sokratis.δεν νομιζω οτι εμπιπτει στα ορια του αντιδεοντολογικου
 

melinina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα και πάλι,

λυπάμαι πολύ που δημιουργήθηκε όλο αυτό το θέμα εξαιτίας μου.
Με στενοχωρεί πολύ το γεγονός ότι κάποιοι σκέφτονται κατ' αυτόν τον τρόπο.

Αν ανέφερα το γεγονός της επαγγελματικής μου εμπειρίας, το έκανα με μοναδικό σκοπό να πω ότι "παιδιά, εδώ είμαι, έχω κάνει αρκετά ταξίδια, θα χαρώ να βοηθήσω όπου μπορώ".
Θα ήταν πολύ πιο εύκολο να μην έλεγα τίποτα.

Όσο για τον traveladdict (πάλι...), απλά προς ενημέρωση, δεν θίγεται κανείς από το blog μου, το επαναλαμβάνω.
Και να σου πω και κάτι άλλο. Αν σκέφτεσαι με αυτόν τον τρόπο, δεν θα πρέπει να δουλεύεις στον τουρισμό, γιατί τον βλάπτεις.
Τουρισμός, δεν σημαίνει αρπάζουμε τον πελάτη, τον χώνουμε σ' ένα γραφείο και θα πάρει αυτό που έχει πληρώσει.
Τουρισμός είναι να μεταδίδεται η γνώση, να μαγεύεις κόσμο με τις περιγραφές, τις συμβουλές, τις διηγήσεις σου και να ωθείς τον κόσμο να ταξιδέψει.
Αντί να πάρει άλλον έναν καναπέ, ή να πάει δυο συνεχόμενα σαββατα σε κάποιο σκυλάδικο, να επενδύσει τα χρήματά του σε κάποιο ταξίδι, έστω διήμερο, να ανοίξει τους ορίζοντές του, να μάθει πώς ζούν οι άλλοι λαοί γύρω του, τί σκέφτονται, πώς συμπεριφέρονται.
Τουρισμός είναι μια κοινότητα ανθρώπων που όλοι μαζί προσπαθούμε να παρασύρουμε τους γύρω μας
να βάλουν το ταξίδι μέσα στη ζωή τους, σαν επιλογή διασκέδασης και αναψυχής.

Μόνον έτσι θα πάει μπροστά ο τουρισμός.
Μόνον έτσι θα έχεις δουλειά εσύ, εγώ κι ο παραδίπλα.

Αυτά για τον traveladdict.

Εντούτοις, αν κάποια στιγμή έχετε χρόνο θα χαιρόμουν πολύ να μου πείτε τί θα σας άρεσε να έχει το blog μου, τί δεν σας αρέσει, κτλ.
Κι οφείλω και μια συγγνώμη που σας κούρασα ποστάροντάς το πολλές φορές, αλλά μπερδεύτηκα και δεν ήξερα σε ποιό θέμα έπρεπε να το ποστάρω.:cool:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθες Melinina , βλεπω στο χαρτη σου οτι εχεις επισκεφτει πολλα μερη. Αυτα τα ταξιδια τα εχεις κανει ολα ως μερος της δουλειας σου συνοδευοντας αλλους ή εχεις κανει πραξη το πιστευω σου ταξιδευοντας η ιδια ανεξαρτητα?
 

melinina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλως ηρθες Melinina , βλεπω στο χαρτη σου οτι εχεις επισκεφτει πολλα μερη. Αυτα τα ταξιδια τα εχεις κανει ολα ως μερος της δουλειας σου συνοδευοντας αλλους ή εχεις κανει πραξη το πιστευω σου ταξιδευοντας η ιδια ανεξαρτητα?
Έχω ταξιδέψει πολύ από παιδί, πριν ακόμα αρχίσω να κάνω αυτή τη δουλειά, γιατί ο πατέρας μου δούλευε στην πολιτική αεροπορία, και εκτός του ότι είχαμε πολλά δωρεάν αεροπορικά, ήμασταν ταξιδιάρικη οικογένεια... και παραμένουμε.

Με τη δουλειά μου όμως έχω κάνει επίσης πολύ ωραία ταξίδια.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αγαπητή melinina προφανώς δεν κατάλαβες αυτά που λέω, ή μάλλον κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.
Δεν έχω καμία αντίρρηση ο οποιοσδήποτε να δώσει τα φώτα του στους υπόλοιπους. Αλλά εσύ δεν έδωσες τίποτα. Αναμασάς κάτι που οι περισσότεροι γνωρίζουν ήδη. Το σχολίασαν ήδη ο traveller και η renata άλλωστε.
Με το που μπήκες σαν νέο μέλος, διαφήμισες το blog σου. Δεν θα σχολιάσω αισθητική κλπ, με αφήνει αδιάφορο. Αλλά έχω επιφυλάξεις για τα κίνητρα σου.

Επειδή εσύ ζήτησες να το σχολιάσουμε και από ότι είδα, δεν σου αρέσει η αρνητική κριτική στην οποία αντιδράς με προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, άκου τα παρακάτω:

Σαφέστατα και θίγονται κάποιοι από το blog σου και όσο και αν προσπαθείς να δικαιολογηθείς, αυτό δεν αλλάζει.
Δηλαδή αν εγώ έχω ζαχαροπλαστείο και ο υπάλληλος μου βγει και δώσει στη γειτονιά τα μυστικά της σούπερ σοκολάτας μου, δεν θα τον πετάξω έξω? Όποιος ισχυριστεί το αντίθετο ή άγιος είναι, ή λέει ψέματα.

Φυσικά και πρέπει να μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου από τα ταξίδια σου. Αν μας έλεγες για ωραία εστιατόρια που πήγες, για μικρά μυστικά των πόλεων που επισκέφθηκες, για κρυμμένα αξιοθέατα και άγνωστα μουσεία, τότε δεν θα σου έλεγα τίποτα. Αυτά είναι που θέλουμε να μαθαίνουμε.
Αντί αυτού εσύ μας λες για το πως να βγάζουμε φτηνά εισιτήρια ( που μάλλον δεν ασχολήθηκες με το θέμα, μια και σαν αρχηγός που είσαι, σου πληρώνουν τα εισιτήρια ).
Για φτηνά εισιτήρια όλοι γνωρίζουμε τα σχετικά sites, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες για αυτό μέσα στο travelstories.
Τώρα οι παραλληλισμοί με γιατρούς - μηχανικούς κλπ που γράφτηκαν, μάλλον είναι άστοχοι.
Κανείς επαγγελματίας δεν βγαίνει δημοσίως να πει τα μυστικά της δουλειάς του. Θα πει κάποια λίγα, αλλά μέχρι εκεί. Αν ήταν έτσι όλοι θα τα είχαν κλείσει τα μαγαζιά τους.

Η ένσταση μου αγαπητή melinina έγκειται στο ότι ένας υπάλληλος free lance ή όχι, ( τι δικαιολογία κι'αυτή...) δεν μπορεί να μαθαίνει επαγγελματικά μυστικά του εργοδότη του και να τα βγάζει στη φόρα. Δεν είναι παράνομο, είναι όμως ανήθικο.
Και πέρα από ανήθικο είναι και ανόητο: Πριονίζοντας την καρέκλα των εργοδοτών σου, αργά ή γρήγορα θα μείνεις χωρίς δουλειά. Πραγματικά, όσο και να ψάχνω κάποια λογική δικαιολογία, δεν υπάρχει κάποιος λόγος εσύ ειδικά που σαν αρχηγός, ζεις από αυτό το επάγγελμα να ανεβάζεις τέτοιο blog.
Να το ανεβάσει ο οποιοσδήποτε άλλος, να το καταλάβω.
Εκτός και αν με το blog που ανέβασες στοχεύεις αλλού.
Σήμερα με στοιχεία του ΕΟΤ, υπάρχουν δεκάδες πειρατικά γραφεία τουρισμού, που ούτε εγγυητικές επιστολές πληρώνουν στις τράπεζες, ούτε υπάγονται στην τουριστική νομοθεσία, ούτε γράφονται στα κατά τόπους επιμελητήρια, όπως υποχρεούνται από το νόμο. Να μην αναφέρω τα ενοίκια, τη διαφήμιση κλπ κλπ.
Και ΟΛΑ αυτά τα πειρατικά γραφεία δουλεύουν μέσω διαδικτύου και ξεκινάνε - surprise!!!! - σαν blogs. Γίνονται 2-3 καταγγελίες κάθε μήνα στον ΕΟΤ γι αυτό το θέμα.
Αυτό που προσπαθείς να κάνεις, στην Αμερική λέγεται travel counselor, ή travel consultant, δηλαδή σύμβουλος ταξιδίων και ακριβοπληρώνεται. Και πληρώνει και εφορία.
Αυτό που κάνεις επίσης αγαπητή melinina λέγεται αθέμιτος συναγωνισμός. Δεν έχεις ένα επίσημο και αξιόπιστο site, όπως το travelstories, που αν γίνει μια στραβή θα βρουν αμέσως τον administrator, ο οποίος βάζει κάποια όρια στο φόρουμ και πολύ καλά κάνει.
Ο τουρισμός θα πάει μπροστά αν όλοι οι εμπλεκόμενοι σ'αυτόν έχουν δουλειά και δεν σκάβουν το λάκο των υπόλοιπων. Από πληροφόρηση,άλλο τίποτα. Και φυσικά θα πάει μπροστά, όταν θα πάψουν κάποιοι τσαμπατζήδες να κάνουν ταξίδια δωρεάν με τις οικογένειες τους εις βάρος όλων των υπόλοιπων φορολογούμενων και να φέρνουν την Ολυμπιακή σ'αυτό το χάλι. Και μάλλον το είδα μουδιασμένο το φόρουμ, μετά από αυτό το σχόλιο, το ότι δηλαδή παίρνατε πολλά δωρεάν εισιτήρια.
Βλέπεις, είσαι ακόμα αρχάρια και ξεμπροστιάζεσαι μόνη σου με αυτά που γράφεις.
Να ευχαριστείς το Θεό, που είδες τόσα ωραία πράγματα και ταξίδεψες τόσο πολύ, αλλά να μην είσαι αγνώμων. Στη δουλειά μου, τόσο ως οργανωτής συνεδρίων και εκθέσεων, όσο και σαν αρχηγός είδα πολλές τέτοιες περιπτώσεις, για αυτό και γράφω αυτά που γράφω, με πλήρη συνείδηση. Τα έχω δει να γίνονται συχνότατα.
Και δεν δέχομαι προσβλητικούς εναντίον μου χαρακτηρισμούς, του τύπου: βλάπτεις τον τουρισμό, από κάποιον που ταξίδευε χαριστικά εις βάρος της Ολυμπιακής, που όλοι πληρώνουμε.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.708
Likes
50.678
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε βρίσκω κανένα ασυμβίβαστο. Οι πελάτες που πάνε στα τουριστικά γραφεία πηγαίνουν προφανώς όχι διότι έχουν πλήρη άγνοια του γεγονότος ότι μπορούν να οργανώσουν το ταξίδι μόνοι τους, αλλά διότι επιλέγουν κάποιες από τις πρόσθετες υπηρεσίες του πρακτορείου. Αυτές μπορεί να είναι η μη ανάγκη σκοτούρας για την οργάνωση, η ασφάλεια, η εμπειρία του αρχηγού, η δυνατότητα ξενάγησης στη γλώσσα τους, το πόσο φτηνός βγαίνει ο συνδυασμός ξενάγησης/πεντάστερων, η εξασφάλιση σε περίπτωση στραβής, η δυνατότητα να γνωρίσουν συμπατριώτες τους και άλλα πολλά.

Δε βλέπω το μπλογκ της κοπέλας να έχει μέσα κανένα "μυστικό" πρακτορείου. Απεναντίας, περιλαμβάνει τα παντοιοτρόπως γνωστά, που στο κάτω-κάτω τη σήμερον ημέρα είναι πασίγνωστα και προσβάσιμα μέσω του διαδικτύου. Δεν πρόκειται για επαγγελματικά μυστικά όπως είναι οι συνταγές ενός ζαχαροπλαστείου, βρίσκω τον παραλληλισμό άστοχο.

Η ιδέα ότι οι πελάτες πάνε σε ένα πρακτορείο επειδή είναι αδαείς, μου φαίνεται πως υποτιμά τη νοημοσύνη τους. Αν είχα δικό μου πρακτορείο, πιο πολύ θα με ανησυχούσε να έχω αρχηγό που υποτιμά έτσι τους πελάτες μου, παρά κάποιον που έκανε ένα μπλογκ για να πει τα αυτονόητα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.072
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom