"Εθνικά πιάτα" χωρών

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Είχα ρωτήσει μια φορά την (πρώην) συνάδελφο που είναι από Βενετία ποιό είναι το τυπικό πιάτο τους και μου είχε πει αυτό :)
Απο ό,τι είδα το μαγειρεύουν και χωρίς το σπαγγέτι, μόνο το καλαμάρι και το μελάνι. Αλλά ήταν υπερβολικά έντονη η γεύση για να το δοκιμάσω σε λίγες μόνο μέρες διαμονής. Τσάκισα τα λαζάνια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ωστε σουπια ειναι! Μια στιγμη, θα ριξω εναν καυγα με την παρεα μου που ηταν μεγαλη σουπια και με δουλευε πως ειναι καλαμαρι!
Χάχα. Το μελανι της σούπας χρησιμοποιείται συχνά σε ζυμαρικά και ρυζοτι και όπως είπες και με την ίδια τη σουπιά. Έχω φάει και τις 3 εκδοχές. Αλλά με καλαμάρι δεν μου έχει τύχει κάτι. Γκουγκλαρσ το seppia και μάλλον είναι σουπιά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απο ό,τι είδα το μαγειρεύουν και χωρίς το σπαγγέτι, μόνο το καλαμάρι και το μελάνι.
Για Ιταλούς μιλάμε, είναι ικανοί να το πουλήσουν και χωρίς το καλαμάρι (σουπιά είναι παρεμπιπτόντως) και μετά και χωρίς το μελάνι. Ιταλία είναι αφού.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Επιμενουμε Λιβανεζικα:
3D1AEC4B-AE21-42C9-89EE-61C37D706896.jpeg

3D8FA7BA-3A83-4FEC-A61F-E042E91AF25D.jpeg


Ζάταρ. Με σουσαμι, λεμονατο σουμακ, θυμαρι και, στην προκειμένη περίπτωση τυρι. Απο Συριο μαστορα, στο Εδιμβουργο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Δεν είναι συχνό φαινόμενο να νοσταλγήσεις το φαγητό στο ΗΒ, αλλά στα παράλια του Κεντ, αντί για fish and chips, το πολυτελές βρόμικο σε καντίνα είναι μισός αστακός με πατάτες, με κόστος μόλις 12 λίρες.

P1030468.JPG
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.672
Likes
10.994
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το καλύτερο κιουνεφέ που έχω φάει ποτέ.
Ραμάλα, Παλαιστίνη. Καυτό, μόλις είχε βγει από το φούρνο, με το τυρί να λιώνει ηδονικά. Δυστυχώς δεν πήγα Ναμπλούς που φημίζεται για το κιουνεφέ της. Ελπίζω να καταφέρω να ταξιδέψω και πάλι Παλαιστίνη και να δοκιμάσω και από εκεί.
IMG_20191020_103639.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom