Ειναι ΟΚ το Booking.com?

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.914
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν κ επαναλαμβάνομαι, θα πω πως το booking.com ειναι οκ!
Εγω το εμπιστεύομαι απόλυτα. Το χρησιμοποιησα την τελευταία χρονια πανω απο 4 φορές χωρίς το παραμικρό ...παρατράγουδο!
Στο τελευταίο μου ταξιδι στην Βαρκελωνη μεσω booking εκλεισα την διανυκτέρευσή μου η οποία ήταν απόλυτα οκ σε οτι αφορα σχεση τιμής και αποδοσης.
Για 7 βραδυες 161Ε διπλα στην Πλασα Καταλούνια, καθόλου ασχημα!:haha:
Θελω να εκφρασω μια απορία σχετικά με το ιστότοπο του booking.com
Τα σχόλια μας για τα ξενοδοχεια που κλείσαμε μεσω του booking σε ποια γλώσσα ειναι καλό να γράφονται;
Στα ελληνικά, για να μπορούν να τα διαβάζουν αποκλειστικά οι ελληνόφωνοι;
η σε αγγλικά για να γινονται αντιληπτές οι εντυπώσεις μας απο ολους;
Εχω δει ελληνικά, η πλειοψηφία ειναι αγγλικά, αλλά εχω δει και γιαπωνέζικα!!!:haha:
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
211
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
αν μπορείς να τα γραφεις και ελληνικά και αγγλικά νομίζω ότι θα είναι τo καλύτερο
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αρκεί να είναι σωστά και τα αγγλικά σου, γιατί καμιά φορά ένα πολύ μικρό συντακτικό λάθος αλλάζει τελείως το νόημα! :bleh:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Θέλω να κάνω μια κράτηση ενός ξενοδοχείου στην Μαδρίτη.Κανονικά το έχει 280 ευρώ, αλλά αν κάνεις την κράτηση με την -μη επιστρέψιμη χρέωση- στο αφήνει 185. Σε αυτή την περίπτωση να φανταστώ ότι εννοεί ότι θα στα πάρει από την κάρτα κατευθείαν τα λεφτά για να είναι εξασφαλισμένοι είτε πας είτε οχι? Στους όρους γράφει ότι η χρέωση θα γίνει την στιγμή της κράτησης, όποτε μου τα παίρνουν από την καρτα και δεν χρειάζεται να κρατάω μαζί μου τα χρήματα του ξενοδοχείου για τo check out ,σωστα?
 
Μηνύματα
778
Likes
624
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Θέλω να κάνω μια κράτηση ενός ξενοδοχείου στην Μαδρίτη.Κανονικά το έχει 280 ευρώ, αλλά αν κάνεις την κράτηση με την -μη επιστρέψιμη χρέωση- στο αφήνει 185. Σε αυτή την περίπτωση να φανταστώ ότι εννοεί ότι θα στα πάρει από την κάρτα κατευθείαν τα λεφτά για να είναι εξασφαλισμένοι είτε πας είτε οχι? Στους όρους γράφει ότι η χρέωση θα γίνει την στιγμή της κράτησης, όποτε μου τα παίρνουν από την καρτα και δεν χρειάζεται να κρατάω μαζί μου τα χρήματα του ξενοδοχείου για τo check out ,σωστα?
Ακριβώς όπως τα λες. Πρόκειται για το λεγόμενο Advance Purchase Rate γι' αυτό και είναι τόσο φθηνότερο. Και φυσικά τις περισσότερες φορές δεν επιστρέφεται σε περίπτωση ακύρωσης.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ναι κατάλαβα,γιαυτό το έχουν και τόσο καλή τιμή. Απλά ρώτησα για να μείνω σίγουρη ότι δεν θα χρειαστεί να τους πληρώσω στο check out, δηλαδή ότι δεn θα χρειαστεί να πάρω 200 ευρώ παραπάνω μαζί μου. Οκ ευχαριστώ πολυ tripdreamer!:)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Τα χρήματα στα κραταν ακριβώς τη στιγμη της κράτησης και ξέχνα τα... καλό ταξίδι, φυσικά και δε θα χρειαστείς να έχεις τα χρηματα αυτά μαζί σου;)
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ναι κατάλαβα,γιαυτό το έχουν και τόσο καλή τιμή. Απλά ρώτησα για να μείνω σίγουρη ότι δεν θα χρειαστεί να τους πληρώσω στο check out, δηλαδή ότι δεn θα χρειαστεί να πάρω 200 ευρώ παραπάνω μαζί μου. Οκ ευχαριστώ πολυ tripdreamer!:)
Κρατα μια πισινη ομως διοτι καποια ξενοδοχεια βαζουν και εγγυηση....και αυτο βεβαια δεν το αναφερουν πουθενα...βεβαια την καρτα σου θα χρεωσουν αν την δωσεις στο check in αλλιως θα σου ζητησουν μετρητα.....η εγγυηση ειναι για πιθανες ζημιες στο δωματιο και το αρνητικο ειναι οτι οσο και να ψαξεις στην σελιδα του booking δεν θα το δεις...θα στο πουνε με το καλως ηρθες στο ξενοδοχειο...μπορει βεβαια σε αυτο που πας να μην ισχυει κατι τετοιο...απλα να το εχεις στο νου σου.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Με την προπληρωμενη καρτα visa, μπορεις να κανεις κανονικα κρατηση μεσω του booking.com, οπως με οποιαδηποτε καρτα visa.Συνηθως το ξενοδοχειο, προεγκρινει την καρτα κοιτωντας συνηθως να υπαρχει το αντιτιμο της πρωτης διαν/σης.Και αυτο, μονο για λογους μη εμφανισης. Προσοχη μονο σε περιπτωσεις ειδικων εκπτωτικων τιμων, που το ξενοδοχειο χρεωνει ολο το ποσο της παραμονης στην καρτα.Αυτο βεβαια, αναφερεται ρητα στους ορους κρατησης.Σε αυτην την περιπτωση, θα πρεπει να φροντισεις να υπαρχει το αντιστοιχο ποσο στην prepaid καρτα σου.
Οσο για το booking.com, ειναι εγγυηση! Δεν ειχα κανενα προβλημα σε κανενα ταξιδι μου.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Κρατα μια πισινη ομως διοτι καποια ξενοδοχεια βαζουν και εγγυηση....και αυτο βεβαια δεν το αναφερουν πουθενα...βεβαια την καρτα σου θα χρεωσουν αν την δωσεις στο check in αλλιως θα σου ζητησουν μετρητα.....η εγγυηση ειναι για πιθανες ζημιες στο δωματιο και το αρνητικο ειναι οτι οσο και να ψαξεις στην σελιδα του booking δεν θα το δεις...θα στο πουνε με το καλως ηρθες στο ξενοδοχειο...μπορει βεβαια σε αυτο που πας να μην ισχυει κατι τετοιο...απλα να το εχεις στο νου σου.
έχεις δίκιο Μανώλη,αλλά αυτό ισχύει πλέον στα περισσότερα ξενοδοχεία ,άσχετα αν η κράτηση είναι από booking ή όχι.Για εγγύηση σου ζητούν μια πιστωτική ή ένα χρηματικό ποσό για να μη φύγεις και αφήσεις απλήρωτους λογαρισμούς(μπαρ,εστιατόριο,τηλέφωνο,κ.τ.λ).Και σε αυτή την περιπτωση δεν έχει μου συμβεί ποτέ κάτι δυσάρεστο.Σου επιστρέφουν το ποσο φεύγοντας και φυσικά δεν χρεώνουν τίποτα στην πιστωτική αν έχεις τακτοποιήσει τους λογαρισμούς σου:D.πάντως συνήθως ένα ποσο της τάξης των 50-100 ευρώ αρκεί αν δεν θέλει κανείς να δώσει τον αριθμό της κάρτας του
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Επίσης, το ποσό αυτό συνήθως απλώς το δεσμεύουν, δεν το χρεώνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom