Ειναι ΟΚ το Booking.com?

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
στη σελιδα του booking.com εχεις τη δυνατοτητα να επικοινωνησεις μαζι τους τηλεφωνικα η με mail kαι θα σου λυσουν ολες τις αποριες.απαντουν σε ελληνικη γλωσσα οπως διαπιστωσα σε επικοινωνια που ειχα μαΖΙ τους.
Δηλαδή για να τροποποιήσεις κάτι ή να τους ρωτήσεις σχετικά με μια σου κράτηση, επικοινωνείς μέσω booking.com στο ξενοδοχείο? Ή στέλνεις mail κατευθείαν στο ξενοδοχείο?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μεσω booking.com.προσοχη ομως.υπαρχουν μερικα ξενοδοχεια τα οποια δεν δεχονται ακυρωσεις χωρις penalty.αυτο βεβαια φαινεται στη σελιδα του ξενοδοχειου μεσω του booking.com
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Ολα ειναι ο.κ με το booking.To εχω χρησιμοποιησει σε καθε μου ταξιδι στο εξωτερικο και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.Απο τιμες που παιζουν για το καθε hotel,ειπαμε οτι πληρωνεις παιρνεις.Προπαντως να διαβαζεται και τα σχολια των επισκεπτων στα hotel,λενε παντα την αληθεια.Οχι τιποτε αλλο να ξερετε που πηγαινεται.Οι διαδικασιες ειναι οπως τις περιγραφει το site.Καθολου δυσκολο.καλα ταξιδια να εχουμε και μη φοβαστε με το booking.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
επισης εγω θα προτεινα οταν βρισκετε ενα ξενοδοχειο στο booking να το ψαχνετε και στο tripadvisor εκει σιγουρα θα βρειτε παρα πολλες κριτικες που θα σας καθοδηγησουν. οσες φορες το εκανα δεν επεσα εξω!!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις προπληρωμενη καρτα.Η διαδικασια ειναι μια,δινεις τον αριθμο καρτας σαν εγγυηση για να πληρωθουν οταν δεν παρουσιαστεις και δεν εχεις κανει ακυρωση πριν.Αν πας,τη μερα που φευγεις πρεπει να ξοφλησεις το λογαριασμο σου με μετρητα ή με οποιαδηποτε πιστωτικη καρτα θελεις εσυ(δεν ειναι αναγκη να δωσεις την ιδια,που εκανες την κρατηση).
εάν βάλω εγώ την electron visa που έχω θα έχω πρόβλημα? με αυτήν την κάρτα μπορώ και κάνω αγορές μέσο paypal, αλλα δεν είναι πιστωτική.

μπορώ να το κλείσω μέσο αυτής τις κάρτας?
thanks
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
εάν βάλω εγώ την electron visa που έχω θα έχω πρόβλημα? με αυτήν την κάρτα μπορώ και κάνω αγορές μέσο paypal, αλλα δεν είναι πιστωτική.

μπορώ να το κλείσω μέσο αυτής τις κάρτας?
thanks
Από την στιγμή που είναι VISA μπορείς κανονικά να κλείσεις μέσω του booking.
Ή αντίστοιχα από το αντίστοιχο site του εκάστοτε ξενοδοχείου.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
και αν η κάρτα δεν έχει πολλά ? μέσα ? δηλαδή έχει 50? και τo ξενοδοχείο έχει συνολικά 500
τι γίνετε? αυτοί απλά κρατάνε τον αριθμό? και αν δεν εμφανιστώ εγώ καθόλου πως θα τραβήξουν χρήματα χωρίς να υπάρχουν μέσα?
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Απ ότι ξέρω η VISA electron είναι debit (χρεωστική). Δεν είναι VISA credit (πιστωτική). Δηλαδή στην πρώτη, πρώτα βάζεις λεφτά και μετά αφαιρούνται. Στη δεύτερη, πρώτα αφαιρούνται και μετά βάζεις εσύ λεφτά.

Οπότε στην περίπτωση του booking.com δεν πρεπει να δεχτούν τη debit, αλλά μόνο την credit. Επειδή κάνουν χρέωση εκ των υστέρων, όχι την ώρα που δίνεις το νούμερο της. Σε περίπτωση που εκ των υστέρων δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός δεν μπορούν να κάνουν χρέωση, οπότε την απορρίπτουν μόλις δώσεις το νούμερό της (debit).

Την debit θα την δεχτούν μόνο όσοι κάνουν χρέωση αμέσως, και φυσικά αν υπάρχει όλο το ποσό που θέλουν.

Στο Paypal μπορείς να κάνεις πληρωμή με VISA debit γιατί γίνεται η χρέωση αμέσως.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
δεν ειναι debit, αλλες ειναι οι debit.λεγετε visa electron, ειναι διαφορετική αλλα δεν ξέρω τις διαφορες τους
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
H visa electron είναι χρεωστική.
Δεν έχεις χρήματα μέσα δεν μπορεί να γίνει καμία ανάληψη.

 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
και εγώ που την έδωσα και έκανα κράτηση ξενοδοχείου? βεβαια αυτοί την κάρτα δεν την ήθελαν για να παρουν χρήματα αλλα για να την έχουν σε περίπτωση που δεν παω.

λέτε να γίνει τίποτα?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κατά 99% θα σε πάρουν τηλέφωνο ή θα σου στείλουν email και θα σου πουν ότι η κάρτα σου δεν γίνεται δεκτή, και ότι πρέπει να δώσεις άλλη κάρτα. Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο παρόν topic, αν δεις έχουμε γράψει ότι μόνο οι πιστωτικές κάρτες γίνονται δεκτές για εγγύηση κρατήσεων στο booking. Οι χρεωστικές όπως η visa electron δεν κάνουν γι'αυτή τη δουλειά. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom