Ειναι ΟΚ το Booking.com?

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να ρωτησω κατι αλλο σε σχεση με τις πιστωτικες καρτες και το διαδικτυο: Ποσο ασφαλες ειναι να δινονται τα στοιχεια της πιστωτικης σε ιστοσελιδες του Internet, ειτε στο booking.com, ειτε σε ιστοσελιδες ξενοδοχειων απευθειας, ειτε σε αεροπορικες εταιρειες. Υπαρχει δηλαδη κινδυνος μηπως αυτα τα στοιχεια πεσουν στα χερια ενος χακερ και χρεωθουν και αλλες αγορες που δεν εχουμε κανει. Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι οι ιστοσελιδες αυτες ειναι ασφαλεις για τους συναλλασσομενους;
 

evi7

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
γεια σας ταξιδιωτες!:innocent:με το booking εχω κλεισει και εγω ξενοδοχεια στην ευρωπη . ειναι απολυτα ασφαλες και πολυ αντιπροσωπευτικα τα σχολια των αλλων επισκεπτων και οι photo των hotels και παρα πολυ καλες οι τιμες . μονο με visa και mastercard γινονται οι κρατησεις. τουλαχιστον αυτο μεχρι το πασχα που εκλεισα για κωσταντινουπολη.
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Ακύρωση κρατήσεων στο Booking.com

Καλησπέρα στην ταξιδιωτική παρέα.
Παιδιά θέλω την βοήθειά σας για το πως μπορώ να κάνω ακύρωση σε ξενοδοχείο που έχω κλείσει μέσω του Booking.com.Υπάρχει ειδική φόρμα? Είναι αξιόπιστη η ακύρωση?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια χαρά. Ακύρωση μπορείς να κάνεις σύμφωνα με τους όρους που αναγράφονται. Αν είναι αρκετό καιρό πριν, συνήθως δε σε χρεώνουν ακυρωτικά. Εγώ προσωπικά έχω κάνει ακύρωση χωρίς πρόβλημα.

ΥΓ. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο θέμα που ήδη υπήρχε για το booking.com.
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Τρίκλινα στο booking.com

Γεια σας.


Κάνω για πρώτη φορά χρήση του booking.com. Προσπαθώ να κλείσω ένα τρίκλινο δωμάτιο (2 ενήλικες + 1 παιδί 9 ετών) για Βαρκελώνη τα Χριστούγεννα όμως τα περισσότερα ξενοδοχεία δίνουν τιμές και διαθεσιμότητα μόνο για δίκλινα και ελάχιστα για τρίκλινα. Μήπως κάτι δε κάνω καλά ή είναι θέμα των ξενοδοχείων;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
 

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
Doug, δεν είναι πιστωτική κάρτα. Άλλο πράγμα είναι οι πιστωτικές κάρτες. Αν το ψάξεις θα καταλάβεις τι εννοώ. Δυστυχώς θα πρέπει να βρεις κάποια πιστωτική για να κάνεις κράτηση από εκεί.
Αν και καθυστερημένα είπα να απαντήσω μιας και τώρα διάβασα το ποστ μήπως και καταφέρω να βοηθήσω συναδέλφους ταξιδιώτες. Ηθελα να πω ότι η προπληρωμένη της Κύπρου είναι κανονικά πιστωτική Visa και την έχω χρησιμοποιήσει κανονικά και για κρατήσεις μέσω Booking.com χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Είναι σα να έχεις μία πιστωτική απλά αλλάζει κάθε φορά το πιστωτικό όριο ανάλογα με τα χρήματα που έχεις μέσα. Με την ίδια λογική και πιστωτικές με πιστωτικό όριο δεν θα έπρεπε να γίνονται δεκτές μήπως και μέχρι τότε την γεμίσεις και δεν έχουν να τραβήξουν.
Οι συγκεκριμένες προπληρωμένες κάρτες δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με κάρτες τύπου Paysafe. Έχουν κανονικά όλα τα στοιχεία μιας Visa.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Χρησιμη διευκρίνηση. Ευχαριστούμε
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Γεια σας.


Κάνω για πρώτη φορά χρήση του booking.com. Προσπαθώ να κλείσω ένα τρίκλινο δωμάτιο (2 ενήλικες + 1 παιδί 9 ετών) για Βαρκελώνη τα Χριστούγεννα όμως τα περισσότερα ξενοδοχεία δίνουν τιμές και διαθεσιμότητα μόνο για δίκλινα και ελάχιστα για τρίκλινα. Μήπως κάτι δε κάνω καλά ή είναι θέμα των ξενοδοχείων;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Πρόσεξε ,στην σελίδα με το ξενοδοχείο που βλέπεις, πιό κάτω στην ενότητα Hotel Policies αναφέρουν για children & extra bed. Εξαρτάται απο το εκάστωτε ξενοδοχείο αν για παιδι 9 ετών, χρεώνετε η διαμονή ή όχι, και πόσο.......
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
γειά χαρά .
με το booking.com έχω κλέισει καί εγώ ξενοδοχείο 2 φορές για ελλαδα όμως
ολα ήταν οκ έδωσα τα στοιχεία τής κάρτας ώς εγγυησηςσε περίπτωση μή εμφάνισης στό ξενοδοχείο πού είχαμε κλείσει.
πληρώσαμε στο ξενοδοχείο φέυγοντας.
ολα ήταν οκ
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Έχω και εγώ την ίδια απορία με την Έρση. Η καχυποψία εξάλλου είναι σημείο των καιρών μας. Και την επεκτείνω: ένας όχι και τόσο καλός υπάλληλος του ξενοδοχείου που κλείσαμε δεν θα μπορούσε να πάρει τα στοιχεία της κάρτας μας και να κάνει αγορές μέσω internet? Πως θα βρεις μετά το δίκιο σου με τις τράπεζες?
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
Έχω και εγώ την ίδια απορία με την Έρση. Η καχυποψία εξάλλου είναι σημείο των καιρών μας. Και την επεκτείνω: ένας όχι και τόσο καλός υπάλληλος του ξενοδοχείου που κλείσαμε δεν θα μπορούσε να πάρει τα στοιχεία της κάρτας μας και να κάνει αγορές μέσω internet? Πως θα βρεις μετά το δίκιο σου με τις τράπεζες?
Μαιρη,νομίζω οτι η κάρτα σου στο τέλος του αριθμού της,έχει 3 ψηφία που δέν τα δίνεις .Χωρίς αυτά δεν μπορεί κανείς να την χρησιμοποιήσει.Νομίζω είναι στο πίσω μέρος της κάρτας
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
Αν και καθυστερημένα είπα να απαντήσω μιας και τώρα διάβασα το ποστ μήπως και καταφέρω να βοηθήσω συναδέλφους ταξιδιώτες. Ηθελα να πω ότι η προπληρωμένη της Κύπρου είναι κανονικά πιστωτική Visa και την έχω χρησιμοποιήσει κανονικά και για κρατήσεις μέσω Booking.com χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Είναι σα να έχεις μία πιστωτική απλά αλλάζει κάθε φορά το πιστωτικό όριο ανάλογα με τα χρήματα που έχεις μέσα. Με την ίδια λογική και πιστωτικές με πιστωτικό όριο δεν θα έπρεπε να γίνονται δεκτές μήπως και μέχρι τότε την γεμίσεις και δεν έχουν να τραβήξουν.
Οι συγκεκριμένες προπληρωμένες κάρτες δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με κάρτες τύπου Paysafe. Έχουν κανονικά όλα τα στοιχεία μιας Visa.
Καλή κίνηση marigoyla:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.622
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom