Ειναι ΟΚ το Booking.com?

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Doug η electron όπως είπε και ο πρόεδρος δεν είναι πιστωτική. Απλά είναι σαν τις παλιές cash cards για να τραβάς λεφτά από τον λογαριασμό σου, με την διαφορά ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε μαγαζιά, πάλι όμως τραβάς λεφτά από τα ήδη υπάρχοντα στον λογαριασμό σου. Και συνήθως δεν την δέχονται για συναλλαγές μέσω Internet για τους λόγους που είπαμε παραπάνω.
Συμφωνώ με τον Θάνο και εγώ έτσι τις χρησιμοποιώ τις πιστωτικές μου, χωρίς να αφήνω υπόλοιπα, ούτε λεπτό. Απλά δεν χρειάζεται να κουβαλάω μετρητά και μπορώ να εκμεταλλεύομαι άτοκες (προσοχή) δόσεις.
Την κάρτα σου μπορείς να την ακυρώσεις όποτε θέλεις. Αν υπάρχουν υπόλοιπα στο λογαριασμό σου φυσικά θα συνεχίσουν να σου στέλνουν λογαριασμούς και να μπαίνουν τα επιτόκια αλλά αν δεν έχεις υπόλοιπα και την ακυρώσεις δεν μπορούν να σου χρεώσουν συνδρομές επόμενων ετών.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ την Electron μου τη χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα για αγορές μέσω internet, ποτέ δεν έχω πετύχει κάποιο μαγαζί που να μην τη δέχεται. Αρκεί φυσικά να υπάρχουν χρήματα στο λογαριασμό εκείνη τη στιγμή, έτσι;

Σίγουρα όμως δε λειτουργεί ως πιστωτική - στην περίπτωσή μας για εγγύηση στα ξενοδοχεία.
 

AntonioR

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
καλο ειναι αλλα απο οτι ακουω πολλες φορες μενεις σε αλλο ξενοδοχειο απο αυτο που εχεις κλεισει.
ενα σαιτ που βρηκα και εμαθα οτι ειναι καλο και που απο οτι καταλαβα σου δινει το ξενοδοχειο τα λεφτα σου πισω σε περιπτωση ακυρωσης ειναι www.hotelsinathens.gr .και οπως μου πανε το ιδιο συστημα θα ισχυει και για ξενοδοχεια σαντορινη
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
καλο ειναι αλλα απο οτι ακουω πολλες φορες μενεις σε αλλο ξενοδοχειο απο αυτο που εχεις κλεισει.
Πώς γίνεται αυτό; Εμένα δε μου έχει συμβεί ποτέ, και αμφιβάλλω αν έχει συμβεί σε κανέναν εδώ. Αφού η συναλλαγή γίνεται τελικά με το ξενοδοχείο, από αυτούς παίρνεις το voucher, πώς γίνεται να μείνεις σε άλλο ξενοδοχείο; Ράδιο αρβύλα μου φαίνεται...

ΥΓ. Καλώς ήρθες στο TravelStories. :)
 

AntonioR

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
επειδη δουλευα το καλοκαιρι σαντορινη και εχω δουλεψει και σε αλλα νησια επετρεψε μου...
πολυς κοσμος στην ιδια περιοδο, τα καταλυματα ειναι μικρης χωρητικοτητας οποτε καταλαβαινεις...
μπορει να κλεισεις απο τωρα για ιουλιο και πραγματικα να χουν την κρατηση αλλα... επειδη ειναι γεματοι (overbooked το λενε αυτο) στελνουν τον κοσμο σε ιδιας κατηγοριας ξενοδοχειο.το ξενοδοχειο ειναι υπευθυνο γι αυτο αλλα και οι ξενοδοχοι δεν το ''αγαπανε'' ιδιαιτερα τις περιοδους που μπορουν να γεμισουν απο μονοι τους!:clap:καλως σε βρηκα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συγνώμη δεν κατάλαβα ότι αναφερόσουν σε ελληνικά ξενοδοχεία. Επειδή μέχρι τώρα η κουβέντα επικεντρωνόταν στο booking.com και σε ξενοδοχεία στο εξωτερικό, δεν πήγε το μυαλό μου.

Επέτρεψέ μου να πω ότι αν γίνονται τέτοια, πρόκειται για μια απόδειξη του "μεγαλείου" της χώρας μας. :LOL:
 

AntonioR

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Σιγουρα γινονται τετοια,τα ξερω απο προσωπικη πειρα.για να τα λεμε ολα βεβαια ειναι μεγαλο το ποσοστο , η προμηθεια που παιρνει το εν λογω σαιτ απο τα ξενοδοχεια για να συνεργαστουν μαζι του.οποτε και οι ξενοδοχοι το παιζουν αναλογα...οταν τους παιρνει.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Εμένα μου έχει τύχει και στο εξωτερικό αλλά με οργανωμένο ταξίδι (όμως υπαίτιο ήταν το ξενοδοχείο). Μας είπαν ότι σε αυτή τη περίπτωση το ξενοδοχείο είναι υποχρεωμένο να σου κλείσει δωμάτιο σε ξενοδοχείο συνήθως της ίδιας αλυσίδας ή σε άλλο που συνεργάζεται αρκεί να είναι μέσα στη πόλη και μια κατηγορία παραπάνω από αυτή που έχεις κλείσει (με τα ίδια λεφτά εννοείται)
 

prowler13

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
να κανω μια ερωτηση ρε παιδια.Αν κλεισω ενα ξενοδοχειο που εχω βρει μεσω booking.com τα λεφτα θα κρατηθουν αμεσα απο τη πιστωτικη? η απλα την θελουν για ασφαλεια ωστε να τα τραβηξουν αν δεν εμφανιστεις? ειναι πολυ σημαντικο να ξερω σιγουρα γιατι εχω μικρο πιστωτικο οριο οποτε αν τα δεσμευσουν απο τωρα δεν θα μπορω να χρησιμοποιησω τη καρτα για αλλα πραγματα ευκολα.ευχαριστω
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το έχουμε γράψει ξανά. Δεν κρατώνται τα χρήματα, τη θέλουν απλά για ασφάλεια. Πληρώνεις όταν ολοκληρωθεί η διαμονή σου στο ξενοδοχείο.
 

prowler13

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Μια τελευταια ερωτηση.Κι αν εσυ πχ κλεισεις τη καρτα μεχρι να πας η την εχεις συνεχως με 0 ευρο τι ασφαλεια εχουνε αυτοι τοτε?γι αυτο λεει μηπως τα δεσμευουνε τωρα και προχωρανε μετα σε αποδεσμευση αν επιλεξεις πχ να πληρωσεις με μετρητα.Δεν λεω οτι βγαινει τωρα η χρεωση.Απλα μονο να δεσμευεται.Σορρυ για το πρηξιμο!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι λέμε. Χρειάζεται ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ κάρτα. Όχι χρεωστική! Στην πιστωτική κάρτα δεν υφίσταται θέμα "0 ευρώ υπόλοιπο", γι'αυτό λέγονται πιστωτικές.

Ξαναλέω: δε σου δεσμεύουν χρήματα, πληρώνεις όταν φύγεις από το χοτέλ, ΟΠΩΣ θέλεις, ακόμα και με μετρητά. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.427
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom