Ειναι ΟΚ το Booking.com?

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
απο τοτε που ανακαλυφτηκε το ιντερνετ κλεινω παντα μεσω βοοκινγκ σε ξενοδοχεια μονο σε ολο τον πλανητη ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα ουτε βρηκα κατι διαφορετικο απο αυτο που διαβαζα στην ιστοσελιδα οταν ακυρωνα επαιρνα τα χρηματα μου πισω κανενα προβλημα .....................αυτο που περιγραφεις πολυ περιεργο ακουγεται
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Μπορεί να το έχω ξαναρωτησει αλλά δεν θυμάμαι..
Δεν σας ενδιαφέρει στις 10 διανυκτερεύσεις άλλη μια δώρο (μέσος όρος των προηγούμενων διαβυκτερεσεων) που δίνει το hotels.com;
Από τιμές είναι στα ιδια, ένα ευρώ πάνω το ένα ένα ευρώ το άλλο ανάλογα το κατάλυμα.
Έχει κάτι άλλο το booking που μου διαφεύγει;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Προσωπικά δε θα έκλεινα κανένα κατάλυμα που δεν έχει αρκετά σχόλια και καλές κριτικές.
Για να αποκτήσει ένα κατάλυμα αρκετά σχόλια, βασική προϋπόθεση είναι να γίνονται κρατήσεις στο κατάλυμα αυτό απο αρκετούς πελάτες. Αν βασικό μας κριτήριο είναι η ποσότητα των κρατήσεων και όχι η ποιότητα των υπηρεσιών, τότε το κατάλυμα δεν θα έχει ποτέ την ευκαιρία να αποδείξει αν παρέχει καλές υπηρεσίες ή όχι! :innocent:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σκέφτομαι να κλείσω για πρώτη φορά διαμέρισμα,ξενοδοχείο έχω κλείσει πολλές φορές,μέσω booking και επειδή ένας κολλητός την είχε πατήσει πριν ένα χρόνο και έπεσε σε απατεώνα ιδιοκτήτη (?) διαμερίσματος,το οποίο έκλεισε μέσω Booking, και ο οποίος αφού του ζήτησε τα στοιχεία της κάρτας του σε κατ ιδίαν επικοινωνία,μετά τον χρέωνε ακατάπαυστα σε διάφορες διαδυκτιακές αγορές,μέχρι που τον ειδοποίησαν από την τράπεζα....φοβάμαι ολίγον...Αν ΔΕΝ δώσω φυσικά στοιχεία της κάρτας στον όποιο ιδιοκτήτη,και απλά εισάγω τα στοιχεία της μέσω της πλατφόρμας της booking,κινδυνεύω με κάποιο τρόπο να με κλέψει ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης?
Μέχρι να συμβεί αυτό με το φίλο μου,θεωρούσα τηνBooking εγγύηση γμτο...μετά απ αυτό δεν τους εμπιστεύομαι 100% ότι ελέγχουν με ποιούς έχουν να κάνουν.
Επίσης θεωρείται επισφαλές να κλείσω σε διαμέρισμα που δεν έχει κανένα σχόλιο?
Συγγνώμη με ποια λογική ένας άνθρωπος δίνει τα στοιχεία της κάρτας του σε κάποιον εκτός ηλεκτρονικής πλατφόρμας?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για να αποκτήσει ένα κατάλυμα αρκετά σχόλια, βασική προϋπόθεση είναι να γίνονται κρατήσεις στο κατάλυμα αυτό απο αρκετούς πελάτες. Αν βασικό μας κριτήριο είναι η ποσότητα των κρατήσεων και όχι η ποιότητα των υπηρεσιών, τότε το κατάλυμα δεν θα έχει ποτέ την ευκαιρία να αποδείξει αν παρέχει καλές υπηρεσίες ή όχι! :innocent:
Δίκιο έχεις, δεν αντιλέγω. Κι όπως είπε κ η Paefstra πιο πάνω μπορεί να πετύχεις και κελεπούρια, που δεν είχαν κριτικές αρχικά. Απλά είμαι εγώ περίεργη με κάτι τέτοια, μην το ψάχνεις:bleh: Νιώθω περισσότερη ασφάλεια όταν βλέπω ότι είναι κάτι ήδη δοκιμασμένο και καλό, όσον αφορά στα καταλύματα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Συγγνώμη με ποια λογική ένας άνθρωπος δίνει τα στοιχεία της κάρτας του σε κάποιον εκτός ηλεκτρονικής πλατφόρμας?
Ακριβως αυτη ειναι η ουσια της υποθεσης. Η υποκλοπη δεν εγινε απο τη Booking ή στην ιστοσελίδα της Βooking. Εγινε επειδη ο φιλος σου εδωσε τη καρτα του σε καποιον που προφανως ισχυριστηκε οτι εκπροσωπει το καταλυμμα που συνεργαζεται με τη Βooking. Αν φυσικα εννοεις οτι δεν τους εμπιστευεσαι επειδη συνεργαζονται με καποιον απατεωνα, προφανως και αυτοι δε το ηξεραν απο πριν. Θεωρω δεδομενο οτι η booking εφοσον η χρηση της καρτας γινει απο τη σελιδα της θα σε καλυψει αν πραγματοποιηθει κατι παρομοιο ( στατιστικα δυσκολο, με βαση τα δισεκατομμυρια συναλλαγων πλεον και των συστηματων ασφαλειας για υποκλοπες ιστοσελιδων).
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
@Earth Citizen Φετος το τερματισα, εκλεισα Radisson Blue 4αστερο ενω ηταν ακομη στα μπετα :haha:. Αυτη τη στιγμη εχει βαθμολογια 9/10. Δεν παω τελειως στα τυφλα. Αλλα γενικα παιρνω και κανενα ρισκο με plan b παντα.
:haha::haha::haha:
Εντάξει, αλλά είχες την ασφάλεια του Radisson!!
Η ιδέα να κλείνεις και να βλέπεις στην πορεία κριτικές δεν είναι κακή, θα την εφαρμόσω άμα τύχει.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αν η διαμονη απεχει 3-4 μηνες και κλεισεις με δυνατοτητα ακυρωσης, περιμενεις τα πρωτα σχολια και αν δεις οτι ειναι ευνοικα, το κρατας. Εννοειται οτι εχεις κλεισει και δευτερη επιλογη αν πεσουν αρνητικα σχολια.

Εχω κλεισει ετσι ξενοδοχεια που πρωτοανοιξαν σε πολυ ελκυστικη τιμη που τελικα αποδειχτηκαν κελεπουρια.
Δυστυχώς η διαμονή απέχει δύο εβδομάδες.Για το Πάσχα το θέλω και το αποφασίσαμε τελευταία στιγμή.Διαμερισμα στην Ελλάδα είναι. Μπήκε στη booking πριν 4 μήνες και δεν έχει ακόμα σχόλια,προφανώς επειδή είναι σε παραθαλάσσιο προορισμό.
Δεν ανησυχώ μήπως είναι κακό, αλλά μήπως οι φωτό είναι μουφα ο ιδιοκτήτης άφαντος,απάτη γενικά.
Με τα διαμερίσματα έχω μια φοβία λέω εγώ τώρα,δεν είναι επαγγέλματιες να ρισκάρουν τη φήμη τους.Αραγε πριν τους βαλει στη σελίδα της η booking ελέγχει αν όντως οι φωτό που βάζουν είναι από το δικό τους κατάλυμα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Αν η Airbnb δεν δινει εγγυησεις για αφαντο ιδιοκτητη (δεν το ξερω, δεν τη χρησιμοποιω) κλεισε διαμερισμα απο booking που τις δινει.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αν η Airbnb δεν δινει εγγυησεις για αφαντο ιδιοκτητη (δεν το ξερω, δεν τη χρησιμοποιω) κλεισε διαμερισμα απο booking που τις δινει.
Προς booking κλείνω κι εγω.Πως ακριβώς λειτουργεί η εγγύηση για άφαντο ιδιοκτήτη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom