Ειναι ΟΚ το Booking.com?

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.031
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αλλες μηχανες οπως; Ποια προτεινεις;
Καποιες μηχανές αναζητησης ειναι:
1)expedia.com ( και ολες του ομιλου,venere.com, trivago.com,hotels.com)
2)amoma.com (εχω βρει κ κλεισει σε αρκετα χαμηλότερη τιμη,ειναι αξιοπιστη)
3)otel.com (επισης σε αρκετα χαμηλότερη τιμη προσφορας,επίσης αξιοπιστη)
Το booking.com ειναι το πιο φημισμενο,ομως για εμενα ειναι αντιεπαγγελματιες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Γιατι το λες αυτο; Εκτος απο τις τιμες σε τι διαφερουν οι αλλοι;
Σε ξενοδοχειο με καλοριφερ το οποιο δεν λειτουργουσε στους -5 η booking ειπε τα παραπονα σας στον ξενοδοχο που ελεγε ψευδως οτι λειτουργει η θερμανση και οτι δεν ειναι υπεθυνοι για τις ψευδεις πληροφοριες. Δεν μας επιστραφηκαν τα χρηματα και βρηκαμε αλλο δωματιο. Πηρες μια ιδεα;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σε ξενοδοχειο με καλοριφερ το οποιο δεν λειτουργουσε στους -5 η booking ειπε τα παραπονα σας στον ξενοδοχο που ελεγε ψευδως οτι λειτουργει η θερμανση και οτι δεν ειναι υπεθυνοι για τις ψευδεις πληροφοριες. Δεν μας επιστραφηκαν τα χρηματα και βρηκαμε αλλο δωματιο. Πηρες μια ιδεα;
Χμμμ! Πιστευεις αλλο σαιτ θα αναλαμβανε την ευθυνη;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Χμμμ! Πιστευεις αλλο σαιτ θα αναλαμβανε την ευθυνη;
Το booking πριν αλλαξουν οι οροι που λειτουργει την αναλαμβανε, οπως ειχα διαπιστωσει. Εχω κι αλλα παραδειγματα αιφνιδιαστικου ΄κρεμασματος" απο αυτο που ανεφερα, γι' αυτο δεν την προτιμω πια. Θα ηταν κουραστικο να τα αναφερω.
Απο τοτε που κλεινω με αλλες μηχανες δεν ειχα προβλημα.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Το booking και τα άλλα sites δεν είναι ταξιδιωτικά γραφεία αλλά μηχανές αναζήτησης.

Πως γίνεται πχ να έχουμε την απαίτηση να κάνει κάτι για το καλοριφέρ που δεν δουλεύει κτλ??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Το booking και τα άλλα sites δεν είναι ταξιδιωτικά γραφεία αλλά μηχανές αναζήτησης.

Πως γίνεται πχ να έχουμε την απαίτηση να κάνει κάτι για το καλοριφέρ που δεν δουλεύει κτλ??
Ειναι ετσι τωρα.
Ειμαι απο τους τυχερους που απολαυσαν με αλλους ορους τη booking. Οταν δεν ειχα τις παροχες που πληρωσα (aircondition η μπαλκονι) ζητουσαν απο τον ξενοδοχο να μου δωσει αλλο δωματιο στο ιδιο η αλλο ξενοδοχειο με δικα του εξοδα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εγω θα επιμεινω στην ερωτηση μου.
Εχει τυχει σε καποιον να κλεισει ξενοδοχειο απο αλλο σαιτ, να αντιμετωπισει αντιστοιχο προβλημα και να λυθει με επεμβαση του σαιτ;
Η αξιοπιστια ειναι σοβαρο θεμα και σαφως επηρεαζει τις επιλογες μας.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Του ίδιου ομίλου:
Agoda: μου έδωσε διπλούν πίσω την τιμή του δωματίου για να κλείσω άλλο ξενοδοχείο εφόσον αυτό που έκλεισα μέσω αυτών δε μου έδωσε τον τύπο δωματίου που πλήρωσα.
Priceline: πλήρωσε το κόστος πάρκινγκ για ξενοδοχείο που διαφήμιζε ως έχον δωρεάν πάρκινγκ.

Ebookers: έδωσε δωροεπιταγη όταν βρήκαμε το ξενοδοχείο που κλείσαμε κλειστο για τη σεζόν παρόλο που είχε μεριμνήσει και μας μετεφερε το ίδιο το ξενοδοχείο σε καλύτερο κατάλυμα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Το booking και τα άλλα sites δεν είναι ταξιδιωτικά γραφεία αλλά μηχανές αναζήτησης.
Γιατί το ταξιδιωτικό γραφείο τι θα κάνει? Απολύτως τίποτα.

Είναι απλά να μην σου τύχει, και ακόμη και πλατφόρμες που δίνουν άλλες παροχές, σιγά σιγά αλλάζουν οι όροι.

Αυτό που λέει η @paefstra ισχύει, παλιά το booking είχε άλλους όρους πολύ ισχυρούς υπέρ του πελάτη και μπορούσε να αναγκάσει ξενοδόχους να προχωρήσουν σε αποζημιώσεις σε πολλές περιπτώσεις.
Πλέον με άπειρες πλατφόρμες οι ξενοδόχοι απλά φεύγουν από το booking αν δεν τους κάνει.

Σιγά σιγά όλες οι πλατφόρμες θα έχουν πάνω κάτω ίδιους όρους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Σιγά σιγά όλες οι πλατφόρμες θα έχουν πάνω κάτω ίδιους όρους. [/USER]
Εχει πολυ καιρο που αλλαξαν οι οροι υπερ του ξενοδοχου. Δεν αλλαξαν οι υπολοιπες πλατφορμες τους ορους τους παρολα αυτα, γιατι κερδιζουν τους πελατες που θελουν αλλο προιον.
Αν μιμηθουν τη booking θα χασουν γιατι το πλεονεκτημα της ειναι η τεραστια προσφορα καταλυματων, που οι αλλες πλατφορμες δεν εχουν, οποτε ο κοσμος θα ξαναγυρισει στη booking.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το πρόβλημα με τη booking είναι ότι προσφέρει πολύ περισσότερα καταλύματα σε σχέση με το παρελθόν χωρίς προπληρωμή, χωρίς κάποια προκαταβολή, χωρίς καμία εξασφάλιση για τον ξενοδόχο. Σαν αποτέλεσμα το booking έχει γίνει το αγαπημένο εργαλείο όσων δεν έχουν πρόγραμμα, δε θέλουν να προπληρώσουν, δεν έχουν πιστωτικές ή έχουν χρεωστικές μηδενικού υπολοίπου, οι οποίοι παράλληλα κλείνουν καμιά δεκαριά δωμάτια δυο-τρεις μήνες (αφού έτσι κι αλλιώς τζάμπα είναι) και στο τέλος ακυρώνουν τα περισσότερα. Mε αυτόν τον τρόπο το booking προσελκύει καταλύματα χαμηλής ποιότητας, πληρότητας και εξυπηρέτησης που δεν έχουν να χάσουν και πολλά απ' τις ακυρώσεις.
Αλλες μηχανες οπως; Ποια προτεινεις;
Μηχανές που προπληρώνεις υποχρεωτικά τη διαμονή γιατί με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται ένα συμβόλαιο εμπιστοσύνης μεταξύ της μηχανής, του ξενοδόχου και του πελάτη. Εσύ υπόσχεσαι να πληρώσεις τη διαμονή καιρό πριν, ο ξενοδόχος υπόσχεται να τιμήσει το πληρωμένο voucher διαμονής και η μηχανή υπόσχεται να σε βοηθήσει αν τύχει κάτι στραβό.
Μηχανές σαν την booking που μπαίνει και η κουτσή Μαρία, κλείνει καμιά δεκαριά δωμάτια για Κρακοβία επειδή βρήκε φθηνά εισιτήρια και περιμένει μια βδομάδα πριν το ταξίδι ποια θα ακυρώσει και ποιο θα κρατήσει (αφήνοντας ξεκρέμαστους τους ξενοδόχους), είναι δεδομένο ότι και χαμηλότερης ποιότητας και εξυπηρέτησης καταλύματα θα προσφέρει και δε θα σε βοηθήσει όταν συμβεί η στραβή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom