Ειναι ΟΚ το Booking.com?

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.601
Το πρόβλημα με τη booking είναι ότι προσφέρει πολύ περισσότερα καταλύματα σε σχέση με το παρελθόν χωρίς προπληρωμή, χωρίς κάποια προκαταβολή, χωρίς καμία εξασφάλιση για τον ξενοδόχο. Σαν αποτέλεσμα το booking έχει γίνει το αγαπημένο εργαλείο όσων δεν έχουν πρόγραμμα, δε θέλουν να προπληρώσουν, δεν έχουν πιστωτικές ή έχουν χρεωστικές μηδενικού υπολοίπου, οι οποίοι παράλληλα κλείνουν καμιά δεκαριά δωμάτια δυο-τρεις μήνες (αφού έτσι κι αλλιώς τζάμπα είναι) και στο τέλος ακυρώνουν τα περισσότερα.
Το booking «προσφέρει» ότι παρέχουν τα καταλύματα. Αν τα καταλύματα προσφέρουν δωμάτια με προκαταβολή ή προπληρωμή, αυτά θα προσφέρει και το booking και κάθε άλλος πράκτορας. Η προπληρωμή παρέχει γενικά μεγαλύτερη εξασφάλιση και στον πελάτη και στον ξενοδόχο. Τα υπόλοιπα είναι άκυρα και δεν έχουν να κάνουν με το booking αλλά με το κατάλυμα. Όταν κλείνω π.χ. σε ξενοδοχείο της accor με δωρεάν ακύρωση, σαφώς και έχω την αξίωση να υπάρχει διαθέσιμο το δωμάτιο όταν φτάσω και είναι σχεδόν δεδομένο πως θα υπάρχει γιατί η Accor είναι αξιόπιστος επαγγελματίας. Τώρα σε κατάλυμα ιδιώτη που έχει ένα-δυο δωμάτια , εννοείται ότι έχω την ίδια αξίωση, αλλά είμαι προετοιμασμένος ότι μπορεί να γίνει και στραβή. Σε κάθε περίπτωση όμως, βάσει της νομοθεσίας, αν το κατάλυμα δεν έχει διαθέσιμο το δωμάτιο που έκλεισες, είναι υποχρεωμένο να σου βρει παρεμφερές της ίδιας κατηγορίας. Για τις περιπτώσεις αυτές είναι καλύτερα να κλείσεις σε πράκτορα που παρέχει αποζημίωση για τέτοια συμβάντα, αλλά συνήθως το κόστος κράτησης θα είναι λίγο μεγαλύτερο. Πάντως, αν νομίζει κάποιος ότι τον εξασφαλίζει η προπληρωμή, το ίδιο το κατάλυμα στις περισσότερες των περιπτώσεων προσφέρει τα δωμάτιά του είτε με προπληρωμή, είτε με δωρεάν ακύρωση (σε ακριβότερη τιμή). Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το booking ή τον όποιο πράκτορα.
Mε αυτόν τον τρόπο το booking προσελκύει καταλύματα χαμηλής ποιότητας, πληρότητας και εξυπηρέτησης που δεν έχουν να χάσουν και πολλά απ' τις ακυρώσεις.
Μια χαρά προσφέρει και όλα τα υψηλής ποιότητας καταλύματα η booking... Αν κάποιον χαλάει ο γεγονός ότι προσφέρει και δωμάτια και χαμηλής ποιότητας με τις αντίστοιχες τιμές, ας κοιτάξει αλλού. Ας βρει μια μηχανή για «αρίστους» και να αφήσει το booking για τους υπόλοιπους.
 
Last edited:
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Το θέμα της αναζήτησης δεν απασχολεί κανενα?

Εγώ έχω κλείσει με αρκετά και μου φαινονται όλα το ίδιο ( διότι δεν έχει συμβεί ποτέ κάτι).

Ο βασικός λόγος που χρησιμοποιώ την booking είναι επειδή μου αρέσει το interface και είναι το πιο χρηστικό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το booking «προσφέρει» ότι παρέχουν τα καταλύματα. Αν τα καταλύματα προσφέρουν δωμάτια με προκαταβολή ή προπληρωμή, αυτά θα προσφέρει και το booking και κάθε άλλος πράκτορας.
Η booking δεν προσφέρει ότι παρέχουν τα καταλύματα, τα καταλύματα έλκονται και προσαρμόζονται στο καταναλωτικό κοινό και στη νέα φιλοσοφία του booking. Kαι αφού το καταναλωτικό κοινό θέλει δωρεάν ακύρωση, τζάμπα κρατήσεις που οι πιο πολλές ακυρώνονται πριν το ταξίδι, αυτά τα καταλύματα προσφέρει το booking.
Το παράδειγμα με την Accor είναι άστοχο, προφανώς και δε μιλάμε για μεγάλες αλυσίδες. Το παιχνίδι με τη booking παίζεται στην πληθώρα καταλυμάτων-'ξενοδοχείων' μικρής-μεσαίας χωρητικότητας που έχουν ξεφυτρώσει τον τελευταίο καιρό με δωρεάν ακύρωση. Πρόκειται για καταλύματα χαμηλής ποιότητας που βρήκανε χώρο μέσα στη νέας φιλοσοφίας πολιτική της booking να πουλήσουν δωμάτια. Τέτοια καταλύματα πριν πέντε χρόνια δεν υπήρχαν καν στην αναζήτηση της συγκεκριμένης μηχανής και αυτό λέει κάτι για τη λοουκοστοποίηση της booking.

Μια χαρά προσφέρει και όλα τα υψηλής ποιότητας καταλύματα η booking...
Ναι προσφέρει και υψηλής ποιότητας καταλύματα αλλά συνήθως με προπληρωμή ακριβότερα από άλλες μηχανές ή χωρίς προπληρωμή επίσης πολύ ακριβότερα από άλλες μηχανές. Η θυγατρική agoda συνήθως τη χτυπάει στα ίσια σε διαμονές υψηλής ποιότητας με προπληρωμή άρα η booking μένει σαν επιλογή μόνο αν κάποιος δεν έχει πρόγραμμα και θέλει να κλείσει καμιά δεκαριά δωμάτια για να το σκεφτεί πριν το ταξίδι.
 
Last edited:
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να δώσει το κατάλειμα του με δωρεάν ακυρωση. Τώρα αν το κάνει για να μαζέψει πελάτες και ρισκάρει, είναι δικαίωμα του καθενός.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μάλλον κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, αφού το κάνουν όλοι και η booking έχει γίνει μια μηχανή 'μπάτε-σκύλοι-αλέστε', θα αναγκαστεί και αυτός ο επιχειρηματίας που δε θέλει δωρεάν ακύρωση να την προσφέρει. Αλλιώς η κουτσή Μαρία με τις δέκα ακυρώσιμες κρατήσεις που είπαμε πιο πριν δε θα τον προτιμήσει.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μια χαρά καταλαβαίνω και αυτό που λέω είναι να μην προσφέρει δωρεάν ακυρωση. Δεν τον αναγκάζει κάνεις. Και αν δεν θέλει να έχει δωρεάν ακυρώσεις και να μην του ακυρωνουν τις κρατήσεις να προσφέρει υψηλότερης ποιότητας υπηρεσίες και να μαζεύει καλές κριτικές.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.601
Η booking δεν προσφέρει ότι παρέχουν τα καταλύματα, τα καταλύματα έλκονται και προσαρμόζονται στο καταναλωτικό κοινό και στη νέα φιλοσοφία του booking. Kαι αφού το καταναλωτικό κοινό θέλει δωρεάν ακύρωση, τζάμπα κρατήσεις που οι πιο πολλές ακυρώνονται πριν το ταξίδι, αυτά τα καταλύματα προσφέρει το booking.
Το παράδειγμα με την Accor είναι άστοχο, προφανώς και δε μιλάμε για μεγάλες αλυσίδες. Το παιχνίδι με τη booking παίζεται στην πληθώρα καταλυμάτων-'ξενοδοχείων' μικρής-μεσαίας χωρητικότητας που έχουν ξεφυτρώσει τον τελευταίο καιρό με δωρεάν ακύρωση. Πρόκειται για καταλύματα χαμηλής ποιότητας που βρήκανε χώρο μέσα στη νέας φιλοσοφίας πολιτική της booking να πουλήσουν δωμάτια. Τέτοια καταλύματα πριν πέντε χρόνια δεν υπήρχαν καν στην αναζήτηση της συγκεκριμένης μηχανής και αυτό λέει κάτι για τη λοουκοστοποίηση της booking.

Ναι προσφέρει και υψηλής ποιότητας καταλύματα αλλά συνήθως με προπληρωμή ακριβότερα από άλλες μηχανές ή χωρίς προπληρωμή επίσης πολύ ακριβότερα από άλλες μηχανές. Η θυγατρική agoda συνήθως τη χτυπάει στα ίσια σε διαμονές υψηλής ποιότητας με προπληρωμή άρα η booking μένει σαν επιλογή μόνο αν κάποιος δεν έχει πρόγραμμα και θέλει να κλείσει καμιά δεκαριά δωμάτια για να το σκεφτεί πριν το ταξίδι.
Δωρεάν ακύρωση υπήρχε πάντα, δεν είναι κάτι καινούργιο. Επίσης δεν προσφέρουν όλα τα καταλύματα δωρεάν ακύρωση και πολλά από αυτά που προσφέρουν, τη προσφέρουν μέχρι ένα χρονικό διάστημα πριν την κράτηση, ανάλογα τη δημοφηλία του προορισμού ή την πολιτική τους. Αν χάνουν με τη δωρεάν ακύρωση όσοι την προσφέρουν, αυτό αφορά τους ίδιους, αλλά για αν εξακολουθούν να την προσφέρουν μάλλον δεν τους έχει προκαλέσει ζημιά. Και πόσοι πια είναι αυτοί οι πελάτες που άλλη δουλειά δεν έχουν και κλείνουν 10 καταλύματα; Πάνω από δυο σπάνια θα κλείσει κάποιος, μέχρι να κατασταλάξει.
Η booking.com πράγματι άλλαξε στα τελευταία χρόνια και η αλλαγή έγκειται ότι έβαλε στο παιχνίδι και τα καταλύματα που παλαιότερα προσφέρονταν μόνο με το airBnB και η πλειοψηφία αγνοούσε. Αυτό αποτελεί επιχειρηματική επιλογή, το αν της βγει σε καλό ή όχι θα δείξει. Αυξήθηκαν έτσι οι διαθέσιμες επιλογές, προφανώς εις βάρος της ποιότητας στα μεσαίας-χαμηλής κατηγορίας, αλλά με λίγη προσοχή ο στοχευμένος πελάτης θα βγει κερδισμένος.
Όσο για τις τιμές, αν δεν παίζουν εποχικές προσφορές ή συνεργασίες συνήθως είναι ίδιες στις μεγάλες μηχανές αναζήτησης για τα περισσότερα καταλύματα. Ο πελάτης εξάλλου είναι ελεύθερος να ψάξει και να επιλέξει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Όσο για τις τιμές, αν δεν παίζουν εποχικές προσφορές ή συνεργασίες συνήθως είναι ίδιες στις μεγάλες μηχανές αναζήτησης για τα περισσότερα καταλύματα. Ο πελάτης εξάλλου είναι ελεύθερος να ψάξει και να επιλέξει.
Κλεινω με αλλη μηχανη στην ιδια τιμη κι εχω επιστροφη 10% του ποσου που ξοδεψα για μελλοντικη διαμονη. Και κυριλε εξυπηρετηση πελατων.
Η booking βαζει το τυρακι της προσφορας μιλιων με την κρατηση που ομως ειναι ενα αμελητεο προνομιο.
Με ποσο 500 ευρω που θα δωσω για ξενοδοχεια η αλλη μηχανη μου επιστρεφει 50 ευρω, ενω η booking θα μου εδινε 1000 μιλια τα οποια στη "μαυρη αγορα" αποτιμηθηκαν στα 10 ευρω η σε μια ιδανικη εξαργυρωση στα 20κατι ευρω.
Αρα δεν ειναι το ιδιο ακομη και αν οι τιμες του δωματιου ειναι ιδιες.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.601
Τα προγράμματα πιστότητας και ανταμοιβής είναι κάτι διαφορετικό, είναι εύλογο ότι όποιος τα χρησιμοποιεί θα βελτιστοποιήσει τη χρήση τους υπέρ του. Τα μίλια είναι μέσω της Aegean, αν τον συμφέρουν θα κλείσει μέσω της Aegean, αν όμως το ίδιο δωμάτιο είναι πιο φθηνό στο genius, θα κλείσει απευθείας από booking όπου η έκπτωση, συχνά της τάξης του 10% ή και περισσότερο, συμφέρει έναντι των μιλίων του miles and bonus ή έναντι μελλοντικής εξαργύρωσης 10% από τη ryanair. Αν συγκεντρώνει διανυκτερεύσεις, θα προτιμήσει το hotels.com, αν ταξιδεύει συχνά με ryanair τότε ίσως τον βολεύει το πρόγραμμα ανταμοιβής της ryanair rooms, και πάει λέγοντας.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Κλεινω με αλλη μηχανη στην ιδια τιμη κι εχω επιστροφη 10% του ποσου που ξοδεψα για μελλοντικη διαμονη. Και κυριλε εξυπηρετηση πελατων.
Η booking βαζει το τυρακι της προσφορας μιλιων με την κρατηση που ομως ειναι ενα αμελητεο προνομιο.
Με ποσο 500 ευρω που θα δωσω για ξενοδοχεια η αλλη μηχανη μου επιστρεφει 50 ευρω, ενω η booking θα μου εδινε 1000 μιλια τα οποια στη "μαυρη αγορα" αποτιμηθηκαν στα 10 ευρω η σε μια ιδανικη εξαργυρωση στα 20κατι ευρω.
Αρα δεν ειναι το ιδιο ακομη και αν οι τιμες του δωματιου ειναι ιδιες.
πες μας και σε ποια μηχανή αναφέρεσαι .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom