Εκατόμβη στη Λιβύη

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια παρατηρηση: Δεν σκιζαμε και απο δημοκρατια απο τον εμφυλιο μεχρι το 1974.
Ας μην τα ισιοεδωνουμε και ολα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
δεν εννοώ να γίνουμε μέντιουμ απλά λέω οτι για να αλλάξεις από τον πρόεδρο μια ποδοσφαιρκης ομάδας μέχρι τον πρωθυπουργο δε μου φτανει να λες οτι ειναι αχρηστος-ανικανος αλλα απαιτω να μου δείξεις και την λύση... εχουμε δει κατα καιρούς διαφορους να λενε οτι αυτον δε τον θέλουμε αλλά να μη λένε και ποιος θα μπει στη θέση του.. υπάρχουν κάποιες θέσεις που δε γίνεται απλα να μέινουν άδειες.
Εχεις απολυτο δικιο. Δεν διαφωνει κανεις σ' αυτο. Μην περιμενεις ομως να σου πω ονοματα. Μου φαινεται αδιανοητο να μην υπαρχουν καλυτεροι.

Δεν μου προκύπτει ότι έχεις καταλάβει την άποψη μου γιατί συνέχεια ρωτάς τα ίδια... εφόσον ρωτάς τα ίδια θα λαμβάνεις τις ίδιες απαντήσεις και από μένα και από το kerveros... η λύση ποιά είναι? ή θα σταματήσεις να ρωτάς τα ίδια και θα πας βολτίτσα σε άλλο τόπικ ή θα λαμβάνεις τις ίδιες απαντήσεις...

Και για να μην λέμε λοιπόν τα ίδια πάμε σε καινοιύργια...



Υποθέτω ότι και το Κ.Κ της Γερμανίας Κ.P.D το οποίο είχε απαγορευτεί μέχρι πρόσφατα συνταγματικά είχε διαπράξει κι αυτό ποινικά κακουργήματα εις βάρος της ανθρώπινης ζωής...Το ίδιο και το Κ.Κ.Ε που ήταν παράνομο από τον εμφύλιο μέχρι το 1974... και το Κ.Κ της Λετονίας που το 1991 πέρασε κι αυτό στην παρανομία και τα στελέχη του διώκονται μέχρι σήμερα είχε κι αυτό κάνει ποινικά κακουργήματα εις βάρος της ανθρώπινης ζωής? όλα αυτά στις δημοκρατικές δυτικές κοινωνίες που θαυμάζεις... ο Καντάφι σας μάρανε... Έχεις δίκιο ρε tripakias ευτυχώς που οι δυό μας δεν συμφωνούμε πουθενά πολιτικά...
Εσυ εχεις φαει κολλημα οτι θεωρω τις δυτικες δημοκρατιες ιδεατες.
Οτι τα κομμουνιστκα κομματα των χωρων του πρωην ανατολικου μπλοκ δεν εκαναν εγκληματα πρωτη φορα το ακουω.
Για την Ελλαδα πριν το 1974 με προλαβε η ΕΡΣΗ. Αν αυτο ειναι το προτυπο σου τοτε καταλαβαινω γιατι υπερασπιζεσαι τον Κανταφι και παω πασο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Βρε κανένα κάλλημα δεν έχω φάει... εσύ μας άρχισες τα μαθήματα Δημοκρατίας...μας ρωτάς τι σόι δημοκρατία είναι αυτή του Καντάφι κι εγώ απαντάω... από που κι ως που έχεις απαιτήσεις άριστης Δημοκρατικής συμπεριφοράς στην Λιβύη την στιγμή που στην Ευρώπη γίνονταν και γίνονται τα ίδια? κι επειδή σου αρέσει να τα ξαναδιαβάζεις... Στην Δ.Γερμανία ήταν αποκλεισμένο το Κ.P.D ναι ή όχι? Στη Γερμανία σήμερα είναι αποκλεισμένο το νεοναζιστικό κόμμα ναι ή όχι? Στη Λετονία είναι αποκλεισμένο το εκεί Κ.Κ ναι ή όχι? Το αν τα Κ.Κ των χωρών του πρώην Ανατολικου μπλοκ έχουν κάνει εγκλήματα ή όχι είναι μεγάλη ιστορία αλλά για την οικονομία της κουβέντας ας το δεχτώ... τι σκατά δημοκρατία έχει η Λετονία και η Γερμανία που φοβάται τα φαντάσματα του παρελθόντος? Τι φοβάται από τους Νεοναζί που έχουν καταδικαστεί για πάντα στην συνείδηση όλου του κόσμου η δημοκρατική Γερμανία και μάλιστα εξήντα χρόνια μετά?Τι σόι χώρα είναι η Λετονία που βρίσκεται στη Δημοκρατική Ε.Ε και αποκλείει κόμματα?

Ας έρθουμε και στα καθ ημάς και ας αφήσω το θέμα του ΚΚΕ στην άκρη... τα δύο μεγάλα κόμματα που μας κυβερνούν εδώ στην Ελλάδα έχουν κάνει ή όχι εγκλήματα κατά του Ελληνικού λαού? Αυτά δηλαδή γιατί είναι καθόλα νόμιμα και μας ξανακυβερνάνε κι απο πάνω? Και όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στην Ιρλανδία την Αργεντινή, την Αμερική... είναι εγκληματίες πολέμου οι δημοκράτες Αμερικάνοι και οι σύμμαχοί τους που διέλυσαν την Γιουκοσλαβία την Σομαλία το Ιρακ ναι ή όχι? Εκεί ρε tripakias ο μετρητής δημοκρατίας που έχεις δεν δουλεύει? αλλά ξέχασα εσάς τους "δημοκράτες" ο Καντάφι που προσπαθεί να σώσει την χώρα του σας μάρανε...

Κι ύστερα με ρωτάτε γιατί λέω τα ίδια... αντε πάλι από την αρχή... η Δημοκρατία είναι σαν το λάστιχο... τεντώνεται και κονταίνει σύμφωνα με τα συμφέροντα αυτών που κυβερνούν... αν αυτό δεν το βλέπετε ή δεν το πιστεύετε είναι δικός σας λογαριασμός αλλά δεν παύει να είναι η αλήθεια...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στην Ελλαδα τα δυο μεγαλα κομματα και οχι μονο δεν νομιζω πως εχουν κανει εγκληματα. Υποψιαζομαι το αντιθετο αλλα αφου ψηφιζονται και κυβερνουν καπου θα κανω λαθος. Αν ηθελε ο κοσμος ειχε τη δυναμη να τους στειλει. Και θα μου πεις ποιος θα 'ρθει, μα αφου δεν εχουμε διαθεση να τους διωξουμε ειναι ο,τι καλυτερο μπορουσε να μας τυχει και καθε μερα πρεπει να τους αναβουμε λαμπαδα μην τυχον και παθουν κατι και διαλυθουμε. Ειναι αλλωστε γνωστο πως ζουμε σε ιδεατη κοινωνια.

Εγω ετσι σκεφτομαι, εσυ ετσι σκεφτεσαι, αυτοι ετσι σκεφτονται, οι Ελληνες ετσι σκεφτονται, οι Αμερικανοι ετσι σκεφτονται, οι Λιβυοι ετσι σκεφτονται και ζησαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
όχι maltakias εσύ ούτε άσχετος είσαι ούτε απολιτικός... ούτε καν αιθεροβάμονας που νόμιζα στην αρχή... είσαι απλά πολιτικός προβοκάτορας, αρνητής των πάντων...
Άμα οι πάντες είναι ο Καντάφι,ο Στάλιν κι ο Κιμ Ιλ Σουνγκ τότε και λίγα λες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άμα οι πάντες είναι ο Καντάφι,ο Στάλιν κι ο Κιμ Ιλ Σουνγκ τότε και λίγα λες.
Toυλάχιστον αυτοί κάνανε και κάτι... ο Καντάφι έδιωξε τους αποικιοκράτες, ο Κιμ Ιλ Σούνγκ έστειλε τους ιμπεριαλιστές Γιαπωνέζους σπίτια τους, μέχρι και ο χασάπης πολέμησε τους Ναζί... οι δικοί σου τίποτε... στη λήθη της ιστορίας... ούτε δυό γαιδάρων άχυρα δεν μπόρεσαν να μοιράσουν... μια ζωή μιζέρια... πότε ο Γιάννης δεν μπορεί πότε ο κώλος του πονεί... και ξανά το ίδιο τροπάριο... η Κροστάνδη, ο Μάχνο , η Πασιονάρια... όλοι μας φταίνε εκτός από το κακό το ριζικό μας... μπα ούτε αυτό φταίει... θα φταίει μάλλον το κρασί... κι έτσι δειλοί μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα προσμένετε ίσως κάποιο θάμα...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά δίνεις ρέστα πάλι.Πες κι άλλα,με τρελαίνεις.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ποτέ μου δεν περίμενα ότι ο Βάρναλης και οι μοιραίοι του θα επιστρατεύονταν προς έμμεση υποστήριξη του Καντάφι.......
(συνεχίστε και συγγνώμη για την διακοπή)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μπα δεν έχει να κάνει με τον Καντάφι... νισάφι πια... για άλλα μιλάω εγώ κι ο φίλος μας ο maltakias το ρίχνει στην παλαβή... το ρεσιτάλ που δίνω είναι για κάτι μικροαστούς τύπου Προυντόν, για κάτι σοσιαλσοβινιστές πρίγκιπες τύπου Κροπότκιν, για κάτι καιροσκόπους τύπου Μάχνο και άλλα τέτοια διασκεδαστικά... έλα βρε maltakias που δεν καταλαβαίνεις και διασκεδάζεις κιόλας...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κριτικές από "Traveller" έχω ακούσει πολλές.Σιγά μη στεκόμουνα σε κάθε αντιδραστικό τυπάκο που τις κάνει.Αλήθεια,για τα μούτρα σου και τον Σφαγέα με τα γυαλάκια που επικαλείσαι κάθε τόσο δεν έχεις ίχνος κριτικής;

Όσο για το επιμέρους κίνημα του οποίου την συμβολή στο συνολικό αρνείσαι να δεις,χέσε τα υπόλοιπα,τουλάχιστον θυμήσου ένα Σικάγο ρε γαμώτο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μέχρι πότε ρε maltakias στο όνομα του Σικάγο θα ζητάτε συγχωροχάρτι για τις προδοσίες που έχετε κάνει ενάντια στην εργατική τάξη??

Για τους χυδαίους σου υπαινιγμούς ενάντια σε έναν από τους μεγαλύτερους επαναστάτες όλων των εποχών εγώ δεν θα πω τίποτε... θα τον αφήσω να μιλήσει ο ίδιος για σας και ψάξτε τρύπα να κρυφτείτε...

Και μονάχα αυτή η αυτοδικαιολόγηση: «δεν πήραμε την εξουσία, όχι γιατί δεν μπορούσαμε, αλλά γιατί δεν θελήσαμε, γιατί είμαστε ενάντια σε κάθε είδους δικτατορία» κ.λ.π. περικλείει την ανέκκλητη καταδίκη του αναρχισμού ως θεωρίας τελείως αντεπαναστατικής.Ν'αρνηθούμε την κατάκτηση της εξουσίας είναι σα να τη αφήνουμε θεληματικά σ'αυτούς που την έχουν, στους εκμεταλλευτές.

Κρυβόμενοι πίσω από την Κροστάνδη και τον Μάχνο, οι συνήγοροι του αναρχισμού δεν θα εξαπατήσουν κανένα. Στο επεισόδιο της Κροστάνδης και στην πάλη ενάντια στον Μάχνο υπερασπίσαμε την προλεταριακή επανάσταση ενάντια στην αντεπανάσταση των χωρικών. Οι ισπανοί Αναρχικοί υπεράσπισαν και συνεχίζουν ακόμα να υπερασπίζουν την αστική αντεπανάσταση ενάντια στην προλεταριακή επανάσταση. Κανένα σόφισμα δεν θα σβήσει από την ιστορία το γεγονός ότι ο Αναρχισμός και ο Σταλινισμός βρέθηκαν στην ίδια μεριά του οδοφράγματος, ενώ οι εργατικές μάζες και οι επαναστάτες Μαρξιστές από την άλλη. Αυτή είναι η αλήθεια που θα χαραχτεί για πάντα στη συνείδηση του προλεταριάτου.

ΛΕΩΝ ΤΡΟΤΣΚΙ
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπράβο.Και τι μας είπες τώρα;
Δικαιολογείς τις μπαρούφες που λες με τις μπαρούφες αυτού που υποστηρίζεις.Κάτι τρέχει στα γύφτικα.Λαϊκιστής μέχρις εσχάτων.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom