Εκατόμβη στη Λιβύη

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
μα ρε maltakias κι εσύ, εξέγερση στο Παρίσι? και να επιμένεις κιόλας?? Σε καλό σου τι θυμήθηκα μεσημεριάτικα...
Δεν το θυμίζεις και στο υπόλοιπο φόρουμ να γελάσει κι αυτό;

Θα ήθελα να μου υποδείξεις συγκεκριμένα που ανέφερα τη λέξη εξέγερση και πότε επέμεινα κιόλας.



Έχεις διαβάσει τις αντενδείξεις;;;;
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Έχεις δίκιο... Πιθνότατα να το έγραφα ανορθόγραφα , αν και μεταξύ μας το πιθνότατα μάλλον θα το έγραφα πιθανότατα, αλλά εγώ τουλάχιστον γνωρίζω άριστα την προπαγάνδα που μας πλασάρεις... οι υποτιθέμενοι μισθοφόροι δεν είναι από την υπερσαχάρια Αφρική αλλά από την υποσαχάρια... γράφεις που γράφεις παραμύθια κοίτα να τα γράφεις τουλαχιστον σωστά...
Θα γούσταρες πολύ να γράφω υπερσαχάρια και να εννοώ υποσαχάρια, για να μου την πεις, αλλά δυστυχώς θα σε ξενερώσω. Όταν γράφω υπερσαχάρια, εννοώ υπερσαχάρια. Πιθανόν δεν έχεις ακούσει ξανά αυτή τη λέξη, δεν είσαι και πολύ δυνατός στο χειρισμό της ελληνικής, πώς να το κάνουμε φαίνεται, και μπερδεύτηκες. Σύμφωνα με τα "αναξιόπιστα" ελληνικά και διεθνή ΜΜΕ, πολλοί από τους "εθελοντές" του Καντάφι είναι από το Τσαντ, τον Νίγηρα κτλ. Συνεπώς οι χώρες προέλευσής τους δεν είναι υποσαχάριες, εκτός αν ξαφνικά τους γεννήθηκε η επιθυμία να κάνουν παρέα στο Καμερούν.
'Οσον αφορά τον ηγέτη-είδωλο του αραβικού κόσμου , λύσε μου ως έγκριτος κανταφολόγος την εξής απορία: Αφού είναι τόσο ανεξάρτητος, αξιοπρεπής, κιμπάρης και μάγκας, πώς κατόρθωσε και έχει φεσώσει όλο τον πλανήτη; Αναλογίσου οτι οι οφειλές του μόνο σε ελληνικές επιχειρήσεις ανέρχονται στο ποσό των 700 εκ ευρώ, σύμφωνα με πρόσφατα δημοσιεύματα.
Τέλος, επειδή εξακολουθείς να αρνείσαι πεισματικά οτι τα μέλη του φόρουμ είναι νοήμονα και νομίζεις οτι συνομιλείς με χαχόλους, όπως θα σε βόλευε, πάρε και την απάντηση σου σχετικά με τους πλούσιους Λίβυους πολίτες. Το μέσο κατά κεφαλήν ακαθάριστο εγχώριο προϊόν της χώρας για το 2010 υπολογίζεται σε 11.852 δολλάρια, ήτοι λίγο περισσότερα από τον μέσο...ζάπλουτο πολίτη της ...Τουρκίας! Μόνο που η Τουρκία έχει υπερδεκαπλάσιο πληθυσμό και δεν έχει πετρέλαιο! Τα φούμαρα και τις φαντασιώσεις σου, λοιπόν, πούλησέ τα αλλού, εδώ δεν σε πολυπαίρνει νομίζω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα γούσταρες πολύ να γράφω υπερσαχάρια και να εννοώ υποσαχάρια, για να μου την πεις, αλλά δυστυχώς θα σε ξενερώσω. Όταν γράφω υπερσαχάρια, εννοώ υπερσαχάρια. Πιθανόν δεν έχεις ακούσει ξανά αυτή τη λέξη, δεν είσαι και πολύ δυνατός στο χειρισμό της ελληνικής, πώς να το κάνουμε φαίνεται, και μπερδεύτηκες. Σύμφωνα με τα "αναξιόπιστα" ελληνικά και διεθνή ΜΜΕ, πολλοί από τους "εθελοντές" του Καντάφι είναι από το Τσαντ, τον Νίγηρα κτλ. Συνεπώς οι χώρες προέλευσής τους δεν είναι υποσαχάριες, εκτός αν ξαφνικά τους γεννήθηκε η επιθυμία να κάνουν παρέα στο Καμερούν.
Παντως εμενα η Wikipedia (και οχι μονο) τη γεωγραφικη περιοχη που εσυ αναφερεις την ονομαζει Υποσαχαρια Αφρικη. Υποσαχάρια Αφρική - Βικιπαίδεια
κατ' αντιστοιχια με τον ορo Sub Saharan Afrika. Sub-Saharan Africa - Wikipedia, the free encyclopedia
Τον ορο Υπερσαχαρια Αφρικη δεν το εχω ξανασυναντησει. Θα μπορουσες να παραθεσεις καποιο link, ισως;
Στην ερευνα μου στο google στο λημμα Υπερσαχαρια Αφρικη δινει 7 αποτελεσματα, ενα εκ των οποιων ειναι αυτο εδω το θεμα, ενω στον ορο Υποσαχαρια Αφρικη δινει πανω απο 7.000 αποτελεσματα.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Παντως εμενα η Wikipedia (και οχι μονο) τη γεωγραφικη περιοχη που εσυ αναφερεις την ονομαζει Υποσαχαρια Αφρικη. Υποσαχάρια Αφρική - Βικιπαίδεια
κατ' αντιστοιχια με τον ορo Sub Saharan Afrika. Sub-Saharan Africa - Wikipedia, the free encyclopedia
Τον ορο Υπερσαχαρια Αφρικη δεν το εχω ξανασυναντησει. Θα μπορουσες να παραθεσεις καποιο link, ισως;
Στην ερευνα μου στο google στο λημμα Υπερσαχαρια Αφρικη δινει 7 αποτελεσματα, ενα εκ των οποιων ειναι αυτο εδω το θεμα, ενω στον ορο Υποσαχαρια Αφρικη δινει πανω απο 7.000 αποτελεσματα.
Έρση, αν διαβάσεις το άρθρο της Wikipedia, στο οποίο παραπέμπεις θα δαπιστώσεις οτι είναι πολυ ρευστός και μη εύκολα προσδιορίσιμος ο ορισμός του ποιο κράτος είναι υποσαχάριο και ποιο όχι. Π.χ. στο πρώτο εικονίδιο αναγράφεται όντως οτι οι υπηρεσίες του Ο.Η.Ε. για λόγους στατιστικούς χαρακτηρίζουν τις χώρες που έγραψα ως υποσαχάριες, ενώ το γειτονικό και ευρισκόμενο στο ίδιο γεωγραφικό Σουδάν ( προ της πρόσφατης διάιρεσης μάλιστα) το χαρακτήριζαν Βόρεια Αφρική. Σταθμίζοντας και τις λοιπές παραμέτρους ( κλίμα, ιστορία, παραδόσεις) και ελλείψει πειστικών αντεπιχειρημάτων, νομίζω οτι ο χαρακτηρισμός που έδωσα στις χώρες αυτές δεν είναι λανθασμένος.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σιγουρα το οτι σε εναν ορο οπως "η υποσαχαρια Αφρικη" δεν υπαγεται ενας και μοναδικος καταλογος χωρων, δε σημαινει οτι εν πρωτοις δεν υπαρχει ο ορος αυτος, εστω με διαφοροποιησεις στους επι μερους καταλογους χωρων, αναλογα με διαφορετικα κριτηρια που υιοθετει ο ενδιαφερομενος. Βεβαια παντα υπαρχει ενα ελαχιστο κοινο υποσυνολο, δηλαδη ενας σκληρος πυρηνας χωρων ο οποιος απανταται σε καθε εναν καταλογο.
Εννοεις ομως οτι ο ορος υπερσαχαρια Αφρικη ειναι δικης σου εμπνευσης; Γιατι δεν τον συναντησα πουθενα και με κανενα περιεχομενο.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ο Νίγηρας και το Τσαντ ανήκουν στην υποσαχάρεια Αφρική.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
διάβασα το παρακάτω άρθρο,το οποίο μου φάνηκε ενδιαφέρον...ίσως βρείτε και εσείς σ΄αυτό απαντήσεις στα ερωτήματά σας σχετικά με τη κατάσταση στη Λιβύη(ή τη κατάσταση σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου)...ίσως πάλι βρείτε ερωτήσεις στις απαντήσεις σας....
(το άρθρο δεν αναφέρεται στη Λιβύη,είναι γενικού περιεχομένου και απλά παρέχει εργαλεία σκέψης για την ερμηνεία των γεγονότων στη Λιβύη)
εξουσια-διαφθορα
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Θα γούσταρες πολύ να γράφω υπερσαχάρια και να εννοώ υποσαχάρια, για να μου την πεις, αλλά δυστυχώς θα σε ξενερώσω. Όταν γράφω υπερσαχάρια, εννοώ υπερσαχάρια. Πιθανόν δεν έχεις ακούσει ξανά αυτή τη λέξη, δεν είσαι και πολύ δυνατός στο χειρισμό της ελληνικής, πώς να το κάνουμε φαίνεται, και μπερδεύτηκες.
H αλήθεια είναι ότι δεν την είχα ακούσει αυτή την λέξη και εσύ με ξεστράβωσες... γράφεις που γράφεις ανοησίες δεν κάνεις την πάπια αλλά επιμένεις και σε αυτές... ήθελες να πουλήσεις και πνεύμα παναθεμάσε...


'Οσον αφορά τον ηγέτη-είδωλο του αραβικού κόσμου , λύσε μου ως έγκριτος κανταφολόγος την εξής απορία: Αφού είναι τόσο ανεξάρτητος, αξιοπρεπής, κιμπάρης και μάγκας, πώς κατόρθωσε και έχει φεσώσει όλο τον πλανήτη; Αναλογίσου οτι οι οφειλές του μόνο σε ελληνικές επιχειρήσεις ανέρχονται στο ποσό των 700 εκ ευρώ, σύμφωνα με πρόσφατα δημοσιεύματα.
Τι λες ρε παιδί μου μας χρωστάει η Λιβύη 700 εκατομύρια? να τα πάρουμε τότε για να αρχίσουμε να ξεχρεώνουμε... πάμε για άλλα 349 δις και κάτι ψηλά... ρε φίλε στο ξαναλέω μην γράφεις σαχλαμάρες... είπες για την υπερσαχάρια γελάσαμε αλλά μην το τραβάς... ως έγκριτος Κανταφολόγος λοιπόν σου απαντώ ότι δεν υπάρχει χώρα στον κόσμο που να μην χρωστάει...

Τέλος, επειδή εξακολουθείς να αρνείσαι πεισματικά οτι τα μέλη του φόρουμ είναι νοήμονα και νομίζεις οτι συνομιλείς με χαχόλους, όπως θα σε βόλευε, πάρε και την απάντηση σου σχετικά με τους πλούσιους Λίβυους πολίτες. Το μέσο κατά κεφαλήν ακαθάριστο εγχώριο προϊόν της χώρας για το 2010 υπολογίζεται σε 11.852 δολλάρια, ήτοι λίγο περισσότερα από τον μέσο...ζάπλουτο πολίτη της ...Τουρκίας! Μόνο που η Τουρκία έχει υπερδεκαπλάσιο πληθυσμό και δεν έχει πετρέλαιο! Τα φούμαρα και τις φαντασιώσεις σου, λοιπόν, πούλησέ τα αλλού, εδώ δεν σε πολυπαίρνει νομίζω.
Με κατετρόπωσες πάλι... προφανώς φούμαρα και φαντασιώσεις πουλάνε μαζί με μένα και εδώ

Libya - GDP - per capita (PPP) - Historical Data Graphs per Year

και εδώ
List of countries by GDP (PPP) per capita - Wikipedia, the free encyclopedia

και εδώ...

Ανεπτυγμένη χώρα - Βικιπαίδεια

παντού στο internet η Λιβύη παρουσιάζεται σαν χώρα με υψηλο/μεσαίο εισόδημα γύρω στα 13.300 δολλάρια την στιγμή που οι γειτονικές Τυνησία και Αίγυπτος έχουν 9.100 και 5.800 αντίστοιχα... αν βέβαια εσύ κατάλαβες πως λέγοντας πλούσιους τους Λίβυους εννοούσα πως έχουν εισοδήματα Λιχτενστάιν να το κοιτάξεις...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Λάτρεψα την πηγή του πρώτου link....CIA,the world factbook...χωρίς λοιπά σχόλια :haha:
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
H αλήθεια είναι ότι δεν την είχα ακούσει αυτή την λέξη και εσύ με ξεστράβωσες... γράφεις που γράφεις ανοησίες δεν κάνεις την πάπια αλλά επιμένεις και σε αυτές... ήθελες να πουλήσεις και πνεύμα παναθεμάσε...




Τι λες ρε παιδί μου μας χρωστάει η Λιβύη 700 εκατομύρια? να τα πάρουμε τότε για να αρχίσουμε να ξεχρεώνουμε... πάμε για άλλα 349 δις και κάτι ψηλά... ρε φίλε στο ξαναλέω μην γράφεις σαχλαμάρες... είπες για την υπερσαχάρια γελάσαμε αλλά μην το τραβάς... ως έγκριτος Κανταφολόγος λοιπόν σου απαντώ ότι δεν υπάρχει χώρα στον κόσμο που να μην χρωστάει...



Με κατετρόπωσες πάλι... προφανώς φούμαρα και φαντασιώσεις πουλάνε μαζί με μένα και εδώ

Libya - GDP - per capita (PPP) - Historical Data Graphs per Year

και εδώ
List of countries by GDP (PPP) per capita - Wikipedia, the free encyclopedia

και εδώ...

Ανεπτυγμένη χώρα - Βικιπαίδεια

παντού στο internet η Λιβύη παρουσιάζεται σαν χώρα με υψηλο/μεσαίο εισόδημα γύρω στα 13.300 δολλάρια την στιγμή που οι γειτονικές Τυνησία και Αίγυπτος έχουν 9.100 και 5.800 αντίστοιχα... αν βέβαια εσύ κατάλαβες πως λέγοντας πλούσιους τους Λίβυους εννοούσα πως έχουν εισοδήματα Λιχτενστάιν να το κοιτάξεις...
Ποτέ δεν έγραψα οτι ο Καντάφι μας χρωστάει. Έγραψα οτι χρωστάει σε ελληνικές επιχειρήσεις 700 εκ. ευρώ.Πολύ θα ήθελες μάλλον να σου χρωστάει κι εσένα, αλλά δεν... Φυσικά εσύ πάλι με την περίφημη επαγωγική σκέψη σου, πρότεινες να μας δώσει 349 δισ. για να ξεχρεώσουμε. Αν δεν εξαπέλυες την εξυνάδα σου, θα έσκαγες. Το γεγονός βέβαια οτι καταστράφηκαν επιχειρήσεις, χάθηκαν περιουσίες και εργαζόμενοι έμειναν άνεργοι σε αφήνει αδιάφορο ( είσαι και... σοσιαλιστής, όπως φαίνεται από τα γραφόμενα σου. Μάλλον καντάφειος σοσιαλιστής πρέπει να είσαι)

Καλά, τα στοιχεία στα οποία παραπέμπεις τα διαβάζεις ο ίδιος ή απλά τα βάζεις και σκέφτεσαι " Ας γράψω τη μπούρδα μου, σιγά μην κάτσουν να διαβάσουν τώρα τις πηγές" Η ιδεοληπτική σου εμμονή με τον Καντάφι σε τύφλωσε τόσο, ώστε δεν είδες το μέγιστο κατόρθωμα του αρχηγού σου:Το κατα κεφαλήν ακαθάριστο εγχώριο προϊόν της χώρας του είναι μακράν το μικρότερο απ΄όλες τις αραβικές χώρες που παράγουν πετρέλαιο. Ακόμα κι από χώρες με πολύ πιο αυταρχικά και καταπιεστικά καθεστώτα ( π.χ Σαουδική Αραβία) Αλλά εσύ εκεί κολλημένος στη σύγκριση με Τυνησία και Αίγυπτο. Την Αίγυπτο των 70+ εκ., που δεν έχει ούτε κατα φαντασία τους φυσικούς πλουτοπαραγωγικούς πόρους της Λιβύης, περιμένει να βγάλει κάνα φράγκο μόνο από τον τουρισμό και είχε και τον Μουμπάρακ που την αφαίμαζε για 30 χρόνια.
Όπως σου είπε κι ο maltakias έχεις γίνει πραγματικά διασκεδαστικός. Αφού αποκάλυψες τους ηθικούς αυτουργούς της εξέγερσης ( ιμπεριαλιστική Κίνα(!!!!!), Δύση, ισλαμιστές, Ιράν, Αλ Κάιντα, ακόμα δεν βλέπω να γράφεις κάτι για τον Μπίμπι τον Νετανυάχου κι ανησυχώ...), εξύμνησες το μεγαλείο και τον πλούτο της Τζαμαχιρίας και πέταξες και κάποια στατιστικά στοιχεία που δεν διάβασες ή δεν μπόρεσες να κατανοήσεις και ν΄αναλύσεις. Εσύ ο ίδιος έγραψες οτι ο Ανδρέας μας άφησε πριν 15 χρόνια ( και μας άφησε τα χρέη του για άλλα 35, αυτό το ξέχασες ίσως) Το κακό είναι, όπως διαπιστώνω μετά λύπης μου οτι κληροδότησε σε κάποιους πολύ νεότερους και τις φιλίες του...
Συνέχισε να γράφεις ύμνους για τον Καντάφι. Η αλαζονεία σου και το ειρωνικό στυλάκι σε εμποδίζει να διαπιστώσεις οτι καθημερινά απεκδύεσαι των εσωρούχων σου. Και είναι πραγματικά κρίμα, γιατί αυτές τις μπούρδες ή σαχλαμάρες αν προτιμάς τις γράφει κάποιος που έχει γράψει και μερικές από τις καλύτερες ταξιδιωτικές ιστορίες αυτού του φόρουμ.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.354
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απορία - αν οι αντικαθεστωτικοί είναι υποκινούμενοι βαλτοί λακέδες που δεν αναγνωρίζουν τα απεριόριστα καλά που έχει κάνει το καθεστώς Καντάφι και η πράσινη βίβλος στο λαό τους, τότε γιατί είναι αυτοί που ζητούν ζώνη απαγόρευσης πτήσεων? Για να μην τους εφοδιάζουν οι υποκινητές τους?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.674
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom