Ολλανδία Εκδρομές γύρω από το Άμστερνταμ!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τέλεια ευχαριστώ!! Ξεφεύγω λίγο εκτός θέματος , αλλά βλέπω είσαι γνώστης από Ολλανδία! Θα είμαι εκεί 6 μέρες.. μου αρέσουν τα εξής από το ψάξιμο : Zaanse Schans και Keukenhof θα πάμε σίγουρα. Rotterdam, Leiden, Edam, Volendam ,Marken, Utrecht, Haarlem , Delft.. σε ποιες από αυτές θα πρότεινες να πάμε αν έχεις σχετική εμπειρία...
Haarlem, Leiden,Delft επίσης γίνονται σε μια ημέρα αν δεν έχεις πολλές στη διάθεσή σου. Συνυπογράφω κι εγώ για Ουτρέχτη να πάτε οπωσδήποτε. Στους κήπους Keukenhof δεν πήγα, αλλά κατέβηκα στο σταθμό Hillegom, νοίκιασα ποδήλατο και πήρα 'μυρωδιά' από τουλιποχώραφα μόνη μου. Προφανώς και θα αξίζει να πας στους κήπους, αλλά αν δεν έχεις χρόνο, και αυτό μπορείς να κάνεις στο ενδιάμεσο Haarlem-Leiden.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Τέλεια ευχαριστώ!! Ξεφεύγω λίγο εκτός θέματος , αλλά βλέπω είσαι γνώστης από Ολλανδία! Θα είμαι εκεί 6 μέρες.. μου αρέσουν τα εξής από το ψάξιμο : Zaanse Schans και Keukenhof θα πάμε σίγουρα. Rotterdam, Leiden, Edam, Volendam ,Marken, Utrecht, Haarlem , Delft.. σε ποιες από αυτές θα πρότεινες να πάμε αν έχεις σχετική εμπειρία...
Μην προγραμματισεις τιποτα και βγαλε προγραμμα εκδρομων κανα 2 βδομαδες πριν αναλογως παντα ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ!!στο λεω εκ προσωπικης πειρας οπου προπληρωσαμε εισιτηρια για το zaanse schans και στο τελος δεν ειδαμε ΤΙΠΟΤΑ γιατι ειχε χαλαζι και φουλ ανεμο!ειναι κριμα να πεταξετε κ εσεις τα λεφτα σας οπως εμεις κ να μη χαρειτε το ομορφο χωριουδακι..
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.012
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Τέλεια ευχαριστώ!! Ξεφεύγω λίγο εκτός θέματος , αλλά βλέπω είσαι γνώστης από Ολλανδία! Θα είμαι εκεί 6 μέρες.. μου αρέσουν τα εξής από το ψάξιμο : Zaanse Schans και Keukenhof θα πάμε σίγουρα. Rotterdam, Leiden, Edam, Volendam ,Marken, Utrecht, Haarlem , Delft.. σε ποιες από αυτές θα πρότεινες να πάμε αν έχεις σχετική εμπειρία...
Keukenhof κατευθείαν με λεωφορείο από το Schiphol. Αφήνεις τις αποσκευές σε locker στο αεροδρόμιο και τις μαζεύεις επιστρέφοντας για Άμστερνταμ. Αν έχεις μισή μέρα μπροστά σου, αρκεί.
Edam, Marken, Volendam συνδυάζονται με φράγμα Afsluitdijk (για να αιτιολογήσεις το "Κάτω Χώρες"). Η συγκεκριμένη ημερήσια πραγματοποιείται και με εκδρομικό λεωφορείο.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Εγώ υπολογίζω περίπου 5μερες γιατί υπολογίζω άλλες τόσες περίπου Βρυξέλλες. Για Άμστερνταμ 5 μερες 2-6/5 πιστεύεται είναι οριακά? Γενικά οι διακοπές που κάνω είναι μια περατζαδα και πολύ περπάτημα όχι μουσεία κτλ..
Για μετακινήσεις flixbus και τρένο.
Keukenhof απευθείας από αεροδρόμιο 11:00 που φτάνω πιστεύω καλά ειναι. Βέβαια ακόμα δεν έχω βγάλει εισιτήρια δυστυχώς.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.012
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Εγώ υπολογίζω περίπου 5μερες γιατί υπολογίζω άλλες τόσες περίπου Βρυξέλλες. Για Άμστερνταμ 5 μερες 2-6/5 πιστεύεται είναι οριακά? Γενικά οι διακοπές που κάνω είναι μια περατζαδα και πολύ περπάτημα όχι μουσεία κτλ..
Για μετακινήσεις flixbus και τρένο.
Keukenhof απευθείας από αεροδρόμιο 11:00 που φτάνω πιστεύω καλά ειναι. Βέβαια ακόμα δεν έχω βγάλει εισιτήρια δυστυχώς.
Τρεις μέρες για Άμστερνταμ αρκούν. Άλλες τόσες για Βρυξέλλες είναι υπεραρκετές. Προγραμμάτισε και τι άλλο θα δεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Εγώ υπολογίζω περίπου 5μερες γιατί υπολογίζω άλλες τόσες περίπου Βρυξέλλες. Για Άμστερνταμ 5 μερες 2-6/5 πιστεύεται είναι οριακά? Γενικά οι διακοπές που κάνω είναι μια περατζαδα και πολύ περπάτημα όχι μουσεία κτλ..
Για μετακινήσεις flixbus και τρένο.
Keukenhof απευθείας από αεροδρόμιο 11:00 που φτάνω πιστεύω καλά ειναι. Βέβαια ακόμα δεν έχω βγάλει εισιτήρια δυστυχώς.
Αμστερνταμ μονο για περπατημα και 2 μερες φτανουν. Στο Αμστερνταμ με τοσο τελεια τραμ δεν χρειαζεται καν να περπατας αποστασεις. Το τοπιο με τα σπιτακια, τα καναλια και τη μυρωδια του χασις επαναλαμβανεται.
Και για Βρυξελλες φτανουν 2-3.
Βασικα σε 10 μερες βλεπεις ανετα τη μιση Ολλανδια και το μισο Βελγιο.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Αμστερνταμ μονο για περπατημα και 2 μερες φτανουν. Στο Αμστερνταμ με τοσο τελεια τραμ δεν χρειαζεται καν να περπατας αποστασεις. Το τοπιο με τα σπιτακια, τα καναλια και τη μυρωδια του χασις επαναλαμβανεται.
Και για Βρυξελλες φτανουν 2-3.
Βασικα σε 10 μερες βλεπεις ανετα τη μιση Ολλανδια και το μισο Βελγιο.
Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου και άλλη μια μέρα θα πεταχτώ Λουξεμβούργο. Θέλω να βάλω στο πρόγραμμα και το baarle Hertog αλλά θα δούμε.
Γενικά απο ότι βλέπω ωραία τα μικρά χωριά Ολλανδία αλλά επειδή σε όλα δεν μπορείς να πας τουλάχιστον να πάω στα βασικά, έτσι και αλλιώς πάνω κατω νομίζω παρόμοια είναι. Αυτό που θέλω να ευχαριστηθώ είναι τα χωράφια με της τουλίπες.

Τρεις μέρες για Άμστερνταμ αρκούν. Άλλες τόσες για Βρυξέλλες είναι υπεραρκετές. Προγραμμάτισε και τι άλλο θα δεις.
Από Βρυξέλλες σίγουρα Γάνδη βρύγη Αμβέρσα και ίσως λουβεν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου και άλλη μια μέρα θα πεταχτώ Λουξεμβούργο. Θέλω να βάλω στο πρόγραμμα και το baarle Hertog αλλά θα δούμε.
Γενικά απο ότι βλέπω ωραία τα μικρά χωριά Ολλανδία αλλά επειδή σε όλα δεν μπορείς να πας τουλάχιστον να πάω στα βασικά, έτσι και αλλιώς πάνω κατω νομίζω παρόμοια είναι. Αυτό που θέλω να ευχαριστηθώ είναι τα χωράφια με της τουλίπες.
Οχι δεν ειναι καθολου παρομοια. Να πω για τη Ντορντρεχτη που μπαινεις στην πολη με το water bus? To Leiden με τον τεραστιο κηπο του Πανεπιστημιου. Το Delft? Τη Χαγη? Το Ροτερνταμ με τους ουρανοξυστες?
"Βασικα" χωρια στην Ολλανδια δεν νομιζω οτι υπαρχουν. Βασικα ισως εννοεις αυτα που βαζουν τα τουριστικα γραφεια στο προγραμμα τους για να γεμισουν μια μερα γυρω απο το Αμστερνταμ στα γρηγορα
Αν ψαξεις λιγο περισσοτερο τη χωρα, δεν θα ασχοληθεις με χωρια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οχι δεν ειναι καθολου παρομοια. Να πω για τη Ντορντρεχτη που μπαινεις στην πολη με το water bus? To Leiden με τον τεραστιο κηπο του Πανεπιστημιου. Το Delft? Τη Χαγη? Το Ροτερνταμ με τους ουρανοξυστες?
"Βασικα" χωρια στην Ολλανδια δεν νομιζω οτι υπαρχουν. Βασικα ισως εννοεις αυτα που βαζουν τα τουριστικα γραφεια στο προγραμμα τους για να γεμισουν μια μερα γυρω απο το Αμστερνταμ στα γρηγορα
Αν ψαξεις λιγο περισσοτερο τη χωρα, δεν θα ασχοληθεις με χωρια.
Τι εννοείς μπαίνεις με το water bus?
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Οχι δεν ειναι καθολου παρομοια. Να πω για τη Ντορντρεχτη που μπαινεις στην πολη με το water bus? To Leiden με τον τεραστιο κηπο του Πανεπιστημιου. Το Delft? Τη Χαγη? Το Ροτερνταμ με τους ουρανοξυστες?
"Βασικα" χωρια στην Ολλανδια δεν νομιζω οτι υπαρχουν. Βασικα ισως εννοεις αυτα που βαζουν τα τουριστικα γραφεια στο προγραμμα τους για να γεμισουν μια μερα γυρω απο το Αμστερνταμ στα γρηγορα
Αν ψαξεις λιγο περισσοτερο τη χωρα, δεν θα ασχοληθεις με χωρια.
Εγώ στο μυαλό μου έχω keukenhof, alkmaar,zaanse schans, haarlem, Χάγη,Delft, utrecht Περίπου κάπως έτσι το σκέφτομαι με σειρά προτεραιότητας μετά είναι και gouda volendam.
Αν και νομίζω είναι πάρα πολλά χωρίς αμάξι δεν ξέρω αν προλαβαίνω και μια μερα να κάτσω Άμστερνταμ.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα βολέψουν τρένα λεωφορεία σε ώρες κτλ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Εγώ στο μυαλό μου έχω keukenhof, alkmaar,zaanse schans, haarlem, Χάγη,Delft, utrecht Περίπου κάπως έτσι το σκέφτομαι με σειρά προτεραιότητας μετά είναι και gouda volendam.
Αν και νομίζω είναι πάρα πολλά χωρίς αμάξι δεν ξέρω αν προλαβαίνω και μια μερα να κάτσω Άμστερνταμ.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα βολέψουν τρένα λεωφορεία σε ώρες κτλ.
Κατεβαζεις την εφαρμογη των τρενων και κλεινεις εισιτηριο 15 λεπτα πριν ξεκινησεις. Εχει καθε λιγα λεπτα για παντου. Δεν κλεινεις τιποτε απο πριν, οπως σου κατεβει βγαζεις τη μερα, αναλογα ποσο βρεχει. Απιστευτες συγκοινωνιες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom