Ολλανδία Εκδρομές γύρω από το Άμστερνταμ!

jimkGR

Member
Μηνύματα
63
Likes
312
Καλησπέρα παιδιά έχω μπει στην διαδικασία για οργάνωση ταξιδιού περίπου 10 με 12 μέρες 1-12/5/24 εκτός από Βέλγιο Λουξεμβούργο, 4 με 5 μέρες θα είμαι ολλανδια.
Πιστεύεται θα έχω θέμα με τα χωράφια τουλίπας? Είναι οριακη η περιοδος? Έχετε κάποια προσωπική εμπειρία?
Πέρσι ήμουν στην περιοχή 1η Μαιου. Υπήρχαν χωράφια με τουλίπες αλλά υπήρχαν και πολλά που τις είχανε μαζέψει. Σίγουρα δεν είναι η πιο ιδανική περίοδος, αλλά όχι ότι δεν θα δεις και τίποτα. To keukenhof πάντως ήταν πολύ ωραίο (και με πολύ κόσμο). Γενικά θα έλεγα αν είσαι Ολλανδία στις αρχές του προγράμματός σου, να πας. Αν είσαι προς το τελος, μάλλον δεν θα το ευχαριστηθείς τόσο.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Πέρσι ήμουν στην περιοχή 1η Μαιου. Υπήρχαν χωράφια με τουλίπες αλλά υπήρχαν και πολλά που τις είχανε μαζέψει. Σίγουρα δεν είναι η πιο ιδανική περίοδος, αλλά όχι ότι δεν θα δεις και τίποτα. To keukenhof πάντως ήταν πολύ ωραίο (και με πολύ κόσμο). Γενικά θα έλεγα αν είσαι Ολλανδία στις αρχές του προγράμματός σου, να πας. Αν είσαι προς το τελος, μάλλον δεν θα το ευχαριστηθείς τόσο.

Δηλαδή από όσα χωράφια να το πω έτσι έβλεπε το μάτι σου είχαν μαζευτεί πάνω από το 50% ? Γιατί η αλήθεια να λέγετε ένας από τους κυρίους λόγους που ειναι στο πλάνο μου η Ολλανδία είναι οι τουλίπες και τόσο μεγάλο ταξίδι μονο περίοδος γιορτών μπορώ να το κάνω αλλιώς θα πήγαινα πιο νωρις. Και επειδή το μπάτζετ έχει φτάσει στον Θεό, δεν το περίμενα τόοοσο ακριβά. Και λέω μην δώσω τόσα λεφτά και δεν δω τίποτα στο τελος η δω λίγα...
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Δηλαδή από όσα χωράφια να το πω έτσι έβλεπε το μάτι σου είχαν μαζευτεί πάνω από το 50% ? Γιατί η αλήθεια να λέγετε ένας από τους κυρίους λόγους που ειναι στο πλάνο μου η Ολλανδία είναι οι τουλίπες και τόσο μεγάλο ταξίδι μονο περίοδος γιορτών μπορώ να το κάνω αλλιώς θα πήγαινα πιο νωρις. Και επειδή το μπάτζετ έχει φτάσει στον Θεό, δεν το περίμενα τόοοσο ακριβά. Και λέω μην δώσω τόσα λεφτά και δεν δω τίποτα στο τελος η δω λίγα...
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έκλεισα ξενοδοχείο πριν μερικές μέρες με δωρεάν ακύρωση (ευτυχώς όχι εισιτήρια) για τη βδομάδα της Καθαροδευτέρας-25ης Μαρτίου. Είδα ότι το πάρκο ανοίγει στις 20 Μαρτίου, δηλαδή τις μέρες που θα είμαι εκεί, και χάρηκα! Ευτυχώς μετά από ώρες στρόφαρα και μπήκα να διαβάσω αν θα είναι φουλ ανθισμένες τότε! Έλεγε ότι είναι σε εσωτερικό χώρο, είχε και φώτος, σαν θερμοκήπιο κάπως! Και όχι σε όλο το πάρκο εννοείται! Λίγα πράματα! Και ότι φουλ ανθισμένες είναι στα μέσα Απριλίου! Καταλαβαίνεις ότι ακύρωσα αμέσως το ξενοδοχείο. Και επειδή όντως είναι στο θεό οι τιμές, δε θα τραβιόμουν μέχρι εκεί για να μη δω τουλίπες! Οπότε πήγε κουβά!
 
Last edited:

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Γ
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έκλεισα ξενοδοχείο πριν μερικές μέρες με δωρεάν ακύρωση (ευτυχώς όχι εισιτήρια) για τη βδομάδα της Καθαροδευτέρας-25ης Μαρτίου. Είδα ότι το πάρκο ανοίγει στις 20 Μαρτίου, δηλαδή τις μέρες που θα είμαι εκεί, και χάρηκα! Ευτυχώς μετά από ώρες στρόφαρα και μπήκα να διαβάσω αν θα είναι φουλ ανθισμένες τότε! Έλεγε ότι είναι σε εσωτερικό χώρο, είχε και φώτος, σαν θερμοκήπιο κάπως! Και όχι σε όλο το πάρκο εννοείται! Λίγα πράματα! Και ότι φουλ ανθισμένες είναι στα μέσα Απριλίου! Καταλαβαίνεις ότι ακύρωσα αμέσως το ξενοδοχείο. Και επειδή όντως είναι στο θεό οι τιμές, δε θα τραβιόμουν μέχρι εκεί για να μη δω τουλίπες! Οπότε πήγε κουβά!
Που μπανεις για να δεις την ανθοφορια?
Αν λέει ότι μέσα Απριλίου είναι στο φουλ, ε τι στο καλό πόσες να έχουν μαζέψει μέχρι της 5/5?
Ξενοδοχείο από τι τιμές έχεις πετύχει?
Εγώ airbnb με βλέπω. Νορμάλ Τιμή με ιδιωτικό μπάνιο πολύ δύσκολο να βρεις και έχω πάθει λίγο σοκ.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Γ

Που μπανεις για να δεις την ανθοφορια?
Αν λέει ότι μέσα Απριλίου είναι στο φουλ, ε τι στο καλό πόσες να έχουν μαζέψει μέχρι της 5/5?
Ξενοδοχείο από τι τιμές έχεις πετύχει?
Εγώ airbnb με βλέπω. Νορμάλ Τιμή με ιδιωτικό μπάνιο πολύ δύσκολο να βρεις και έχω πάθει λίγο σοκ.
Ένα είναι αυτό
Amsterdam Tulip Season 2024

Επίσης στο tripadvisor αλλά αν γκουγκλαρεις tulips in March (εσύ Μάιο θες) Holland, σε βγάζει και σε διάφορα άλλα, είδα πολλά, δεν τα θυμάμαι τώρα! Κοίτα και εγω πιστεύω ότι κάτι θα δεις, σίγουρα περισσότερα από εμένα αν πήγαινα Μάρτιο. Αλλά μη σε πάρω και στον λαιμό μου! Ψάξτο!

Τα χοτέλς μην το συζητάς, φωτιά, όποια εποχή και αν κοιτάξω! Το πιο οικονομικό και αξιοπρεπές για να μείνω (για κέντρο μιλάω), ήταν 700ε και κάτι! Με δωρεάν ακύρωση για 4 διανυκτερεύσεις! Κλάμα! Τα airbnb στις ίδιες τιμές, δε μου έκανε διαφορά! Επίσης έκλεισα και Πάσχα Τυνησία με τα ίδια λεφτά για 12 μέρες!
 
Last edited:

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Ένα είναι αυτό
Amsterdam Tulip Season 2024

Επίσης στο tripadvisor αλλά αν γκουγκλαρεις tulips in March (εσύ Μάιο θες) Holland, σε βγάζει και σε διάφορα άλλα, είδα πολλά, δεν τα θυμάμαι τώρα! Κοίτα και εγω πιστεύω ότι κάτι θα δεις, σίγουρα περισσότερα από εμένα αν πήγαινα Μάρτιο. Αλλά μη σε πάρω και στον λαιμό μου! Ψάξτο!

Τα χοτέλς μην το συζητάς, φωτιά, όποια εποχή και αν κοιτάξω! Το πιο οικονομικό και αξιοπρεπές για να μείνω (για κέντρο μιλάω), ήταν 700ε και κάτι! Με δωρεάν ακύρωση για 4 διανυκτερεύσεις! Κλάμα! Τα airbnb στις ίδιες τιμές, δε μου έκανε διαφορά! Έχω κλείσει Πάσχα Τυνησία με τα ίδια λεφτά για 12 μέρες!
Εγώ έχω βρει στο zaandam λίγο έξω απο το κέντρο. Δεν το έχω κλείσει ακόμα βέβαια.
Γενικά αυτό σκέφτηκα είναι πολλά τα λεφτά που με αυτά τα Λεφτά κάνεις αρκετά πολύ διαφορετικά πράγματα. Απλά λέω δεν πειράζει μια φορά να πας μια ψυχή που ειναι να βγει ας βγει κι έχει ο θεος..
Όταν είχες πάει ολλανδια τι άλλο έκανες που πήγες τι άξιζε και τι όχι?
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά και για την βοήθεια!
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Εγώ έχω βρει στο zaandam λίγο έξω απο το κέντρο. Δεν το έχω κλείσει ακόμα βέβαια.
Γενικά αυτό σκέφτηκα είναι πολλά τα λεφτά που με αυτά τα Λεφτά κάνεις αρκετά πολύ διαφορετικά πράγματα. Απλά λέω δεν πειράζει μια φορά να πας μια ψυχή που ειναι να βγει ας βγει κι έχει ο θεος..
Όταν είχες πάει ολλανδια τι άλλο έκανες που πήγες τι άξιζε και τι όχι?
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά και για την βοήθεια!
Δεν έχω πάει Ολλανδία! Τώρα θα ήταν η πρώτη φορά! Πέρα από τα αξιοθέατα του Άμστερνταμ, και του πάρκου με τις τουλίπες, θα πήγαινα και μια ημερήσια στα χωριά Edam, Volendam, Marken. Είναι πανέμορφα όπως τα είδα! Αν κάτσεις περισσότερες μέρες, θα μπορούσες να πας και Ουτρέχτη ή Μάαστριχτ. Εγώ θα πάω (όποτε πάω) Απρίλιο, να δω και τα λουλούδια. Δε βιάζομαι πάντως, έχω γυρίσει αρκετά στην Ευρώπη και τα τελευταία χρόνια προέχουν για μένα πιο μακρινές χώρες, το θεωρώ περιττό να δίνω ένα σκασμό λεφτά για να βλέπω πάνω κάτω τα ίδια. Την υπόλοιπη Ευρώπη τη βλέπω και στα 60 μου. Τώρα που με κρατάνε τα πόδια μου, καλύτερα πιο μακριά. 😉😉😉
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Δεν έχω πάει Ολλανδία! Τώρα θα ήταν η πρώτη φορά! Πέρα από τα αξιοθέατα του Άμστερνταμ, και του πάρκου με τις τουλίπες, θα πήγαινα και μια ημερήσια στα χωριά Edam, Volendam, Marken. Είναι πανέμορφα όπως τα είδα! Αν κάτσεις περισσότερες μέρες, θα μπορούσες να πας και Ουτρέχτη ή Μάαστριχτ. Εγώ θα πάω (όποτε πάω) Απρίλιο, να δω και τα λουλούδια. Δε βιάζομαι πάντως, έχω γυρίσει αρκετά στην Ευρώπη και τα τελευταία χρόνια προέχουν για μένα πιο μακρινές χώρες, το θεωρώ περιττό να δίνω ένα σκασμό λεφτά για να βλέπω πάνω κάτω τα ίδια. Την υπόλοιπη Ευρώπη τη βλέπω και στα 60 μου. Τώρα που με κρατάνε τα πόδια μου, καλύτερα πιο μακριά. 😉😉😉
Μπέρδεψα το σχόλιο του Jim με το δικο σου και νόμιζα θες να ξανά πας 🤣🤣
Η αλήθεια να λέγεται πάνω κάτω τα ίδια βλέπεις. Μετά από αυτό το ταξίδι και άλλο ένα που έχω στο πλάνο το καλοκαίρι μετά πρέπει να αρχίσω τα εκτός Ευρώπης.
Για περισσότερες μέρες δύσκολο γιατί έχω βαρύ πρόγραμμα.
Άμστερνταμ και γύρω γύρω, Βρυξέλλες και γύρω γύρω και αν προλάβω Λουξεμβούργο.
Θα μου πεις που θα τα προλάβω τώρα. Θα δούμε...
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Μπέρδεψα το σχόλιο του Jim με το δικο σου και νόμιζα θες να ξανά πας 🤣🤣
Η αλήθεια να λέγεται πάνω κάτω τα ίδια βλέπεις. Μετά από αυτό το ταξίδι και άλλο ένα που έχω στο πλάνο το καλοκαίρι μετά πρέπει να αρχίσω τα εκτός Ευρώπης.
Για περισσότερες μέρες δύσκολο γιατί έχω βαρύ πρόγραμμα.
Άμστερνταμ και γύρω γύρω, Βρυξέλλες και γύρω γύρω και αν προλάβω Λουξεμβούργο.
Θα μου πεις που θα τα προλάβω τώρα. Θα δούμε...
Εντάξει, οι μέρες που διαθέτεις είναι μια χαρά, άνετα το χεις! Στο Βέλγιο χτύπα μια Γάνδη και μια Μπρυζ, μου άρεσαν πολυ! Λουξεμβούργο δεν έχω πάει. Να περάσεις τέλεια!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ξεφεύγω λίγο εκτός θέματος , αλλά βλέπω είσαι γνώστης από Ολλανδία! Θα είμαι εκεί 6 μέρες.. μου αρέσουν τα εξής από το ψάξιμο : Zaanse Schans και Keukenhof θα πάμε σίγουρα. Rotterdam, Leiden, Edam, Volendam ,Marken, Utrecht, Haarlem , Delft.. σε ποιες από αυτές θα πρότεινες να πάμε αν έχεις σχετική εμπειρία...
 
Last edited by a moderator:

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Τέλεια ευχαριστώ!! Ξεφεύγω λίγο εκτός θέματος , αλλά βλέπω είσαι γνώστης από Ολλανδία! Θα είμαι εκεί 6 μέρες.. μου αρέσουν τα εξής από το ψάξιμο : Zaanse Schans και Keukenhof θα πάμε σίγουρα. Rotterdam, Leiden, Edam, Volendam ,Marken, Utrecht, Haarlem , Delft.. σε ποιες από αυτές θα πρότεινες να πάμε αν έχεις σχετική εμπειρία...
Δε ξέρω με τι μέσο θα είστε για τις εκδρομές και τι εποχή θα έρθετε (αν και για να λες Keukenhof υποθέτω κάπου ανάμεσα 21 Μαρτίου με 12 Μαϊου).
Edam/Volendam/Marken αν έχει καλό καιρό μπορείς να τα συνδυάσεις την ίδια μερα και είναι ωραία εκδρομή.
Ουτρέχτη όπωσδηποτε να πάτε.
Keukenhof λογικά θα πάτε στους κήπους.Θα φάτε αρκετές ώρες αλλά χωράει και κάτι ακόμη την ίδια μέρα αν είστε με το αμάξι.
Rotterdam προσωπικά δε με τρελαίνει :)

Όπου και να πας ωραία θα είναι αρκεί να έχει καλό καιρό (μην είσαι πολύ αισιόδοξος για αυτό το κομμάτι :bleh:). Οι πόλεις είναι μικρές οπότε μπορείς να συνδυάσεις μερικές. πχ ανέφερες Delft μπορείτε να το συνδυάσετε με τη Χάγη που έχει πραγματάκια να δεις (+ τη παραλία).
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Δεν θα έχουμε δικό μας μέσο.. μέσα Απριλίου θα είμαστε εκεί!!! Το κακό είναι ότι έβαλα επιστροφή από Αϊντχόφεν που δεν με τρελαίνει, οπότε είναι μισή μέρα χαμένη... Ως προς τον καιρό , ελπίζω να μην μας τα χαλάσει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.793
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom