Ολλανδία Εκδρομές γύρω από το Άμστερνταμ!

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Κατεβαζεις την εφαρμογη των τρενων και κλεινεις εισιτηριο 15 λεπτα πριν ξεκινησεις. Εχει καθε λιγα λεπτα για παντου. Δεν κλεινεις τιποτε απο πριν, οπως σου κατεβει βγαζεις τη μερα, αναλογα ποσο βρεχει. Απιστευτες συγκοινωνιες.
Αν σου είναι εύκολο θύμησε μου ποια εφαρμογή είναι Νομίζω κάπου πιο πίσω το είχαν γράψει. Βγάζεις και κάρτα για τίποτα ποιο οικονομικό? Η ειναι στάνταρ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Αν σου είναι εύκολο θύμησε μου ποια εφαρμογή είναι Νομίζω κάπου πιο πίσω το είχαν γράψει. Βγάζεις και κάρτα για τίποτα ποιο οικονομικό? Η ειναι στάνταρ?
Mονο αν εχεις φιλους στην Ολλανδια να σου βγαζουν με την καρτα τους πιο φθηνα. Αλλιως ειναι στανταρ χρεωση ανα χμ. Πολυ δικαιο, αν και ακριβο.

Εφαρμογη ολλανδικων σιδηροδρομων.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Mονο αν εχεις φιλους στην Ολλανδια να σου βγαζουν με την καρτα τους πιο φθηνα. Αλλιως ειναι στανταρ χρεωση ανα χμ. Πολυ δικαιο, αν και ακριβο.

Εφαρμογη ολλανδικων σιδηροδρομων.
Η απλά περνάς με ανέπαφη κάρτα, πιστωτική η χρεωστική.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Kαλησπερα σας. Θέλω να με βοηθήσετε να αποφασίσω , έχω λίγο μπερδευτει. Επέλεξα επιστροφή από Αϊντχόφεν(θα φτάσουμε Άμστερνταμ από Αθήνα) και μου χαλάει το πρόγραμμα! Αρχικά δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση το Αϊντχόφεν, οπότε εκεί είναι το αρχικο μου λάθος. Τέλος πάντων, θα είμαι Ολλανδία για 5 μέρες γεμάτες και την τελευταία πετάμε απογευμα! Πως προτείνετε να το κάνω με τις μέρες? Σίγουρα θα πάω Keukenhof, Zaanse, Haarlem και ίσως Edam Volendam Marken.. και σκέφτομαι να βάλω μια διανυκτέρευση είτε Ρότερνταμ είτε Ουτρέχτη ( προτιμάω Ουτρέχτη) . Τι θα κάνατε εσείς? Θα βάζατε διανυκτέρευση Αϊντχόφεν ή θα πηγαίνατε κατευθείαν αεροδρομιο? Θα πηγαίνατε Αϊντχόφεν από Ουτρέχτη ή από Άμστερνταμ? Ευχαριστώ!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μην αγχώνεσαι, βάλε την τελευταία διανυκτέρευση στην Ουτρέχτη και την άλλη μέρα πας απευθείας στο αεροδρόμιο. Μια ωρίτσα είναι το Αιντχόφεν.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Μην αγχώνεσαι, βάλε την τελευταία διανυκτέρευση στην Ουτρέχτη και την άλλη μέρα πας απευθείας στο αεροδρόμιο. Μια ωρίτσα είναι το Αιντχόφεν.
Τέλεια ωραία! Τα εισιτήρια των τρένων/λεωφορείων για τις εκδρομές να τα κλείσω από τώρα ή οι τιμές παραμένουν ίδιες και μία μέρα πριν να τα κλείσω ?
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Τέλεια ωραία! Τα εισιτήρια των τρένων/λεωφορείων για τις εκδρομές να τα κλείσω από τώρα ή οι τιμές παραμένουν ίδιες και μία μέρα πριν να τα κλείσω ?
Οι τιμές παραμένουν ίδιες. Αγοράζεις εισιτήριο για συγκεκριμένη μέρα και παίρνεις όποια ώρα θες. Δες και στο επίσημο site για να το επιβεβαιώσεις One-way ticket | Individual tickets | NS

Συμφωνώ κι εγώ καλύτερα να προσπερασετε το Eindhoven και να δείτε κάτι άλλο. Η Ουτρέχτη είναι καλή περίπτωση. Το Ρότερνταμ είναι αρκετά διαφορετικό σε σχέση με τις άλλες ολλανδικες πόλεις. Αν θέλετε να δείτε κάτι διαφορετικό ίσως είναι καλή επιλογή. Προσωπικά δεν μου αρέσει.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Kαλησπερα σας. Θέλω να με βοηθήσετε να αποφασίσω , έχω λίγο μπερδευτει. Επέλεξα επιστροφή από Αϊντχόφεν(θα φτάσουμε Άμστερνταμ από Αθήνα) και μου χαλάει το πρόγραμμα! Αρχικά δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση το Αϊντχόφεν, οπότε εκεί είναι το αρχικο μου λάθος. Τέλος πάντων, θα είμαι Ολλανδία για 5 μέρες γεμάτες και την τελευταία πετάμε απογευμα! Πως προτείνετε να το κάνω με τις μέρες? Σίγουρα θα πάω Keukenhof, Zaanse, Haarlem και ίσως Edam Volendam Marken.. και σκέφτομαι να βάλω μια διανυκτέρευση είτε Ρότερνταμ είτε Ουτρέχτη ( προτιμάω Ουτρέχτη) . Τι θα κάνατε εσείς? Θα βάζατε διανυκτέρευση Αϊντχόφεν ή θα πηγαίνατε κατευθείαν αεροδρομιο? Θα πηγαίνατε Αϊντχόφεν από Ουτρέχτη ή από Άμστερνταμ? Ευχαριστώ!!!
Όταν λες 5 μέρες εννοείς 5 διανυκτερεύσεις;
Θα πας στα 2 μεγαλα μουσεία του Άμστερνταμ ή μόνο βόλτες;
Ποιον μήνα θα πας; Απρίλη;
Τα ρωτώ αυτά για να σου προτείνω πόλεις.
Η Ουτρέχτη είναι ωραία για λίγες ώρες και εάν βολεύει για Αιτχόβεν βάλε την τελευταία διαμονή. Βέβαια ειναι στα 30 λεπτά από Άμστερνταμ και μπορείς να την δεις και από εκεί.
Αν δεν αφιερώσεις πάνω από 2 μέρες στο Άμστερνταμ γιατί δεν θα μπεις σε μουσεία, τότε μπορείς να βάλεις μια διανυκτέρευση στο Ρότερνταμ και να δεις από εκεί το πανέμορφο Ντελφ και τη Χάγη για λίγες ώρες.
Επίσης, το Edam είναι πανέμορφο αλλά δεν ξέρω πως μπορείς να πας.
Δεν κινήθηκα με τρένα ή λεωφορεία και με το αμάξι που νοικιασαμε τα είδαμε όλα αυτά πολύ εύκολα!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Όταν λες 5 μέρες εννοείς 5 διανυκτερεύσεις;
Θα πας στα 2 μεγαλα μουσεία του Άμστερνταμ ή μόνο βόλτες;
Ποιον μήνα θα πας; Απρίλη;
Τα ρωτώ αυτά για να σου προτείνω πόλεις.
Η Ουτρέχτη είναι ωραία για λίγες ώρες και εάν βολεύει για Αιτχόβεν βάλε την τελευταία διαμονή. Βέβαια ειναι στα 30 λεπτά από Άμστερνταμ και μπορείς να την δεις και από εκεί.
Αν δεν αφιερώσεις πάνω από 2 μέρες στο Άμστερνταμ γιατί δεν θα μπεις σε μουσεία, τότε μπορείς να βάλεις μια διανυκτέρευση στο Ρότερνταμ και να δεις από εκεί το πανέμορφο Ντελφ και τη Χάγη για λίγες ώρες.
Επίσης, το Edam είναι πανέμορφο αλλά δεν ξέρω πως μπορείς να πας.
Δεν κινήθηκα με τρένα ή λεωφορεία και με το αμάξι που νοικιασαμε τα είδαμε όλα αυτά πολύ εύκολα!
5 διανυκτερεύσεις και φτάνουμε πρωί Άμστερνταμ!! Δεν είμαστε πολύ των μουσείων , οπότε λογικά δεν θα πάμε.. Απρίλιο θα πάμε ναι! Λέγαμε 2 μέρες γεμάτες Άμστερνταμ για βόλτες, μια μονοήμερη σε Zaanse Schans Ενταμ Φολενταμ Μάρκεν ( έχω δει πως πάμε) , μια μονοήμερη σε Keukenhof, Haarlem .. και μετά μια μέρα διανυκτέρευση σε Ουτρέχτη με αναχώρηση την επόμενη από Αϊντχόφεν.. κάπως έτσι το έχω σχεδιάσει, κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
5 διανυκτερεύσεις και φτάνουμε πρωί Άμστερνταμ!! Δεν είμαστε πολύ των μουσείων , οπότε λογικά δεν θα πάμε.. Απρίλιο θα πάμε ναι! Λέγαμε 2 μέρες γεμάτες Άμστερνταμ για βόλτες, μια μονοήμερη σε Zaanse Schans Ενταμ Φολενταμ Μάρκεν ( έχω δει πως πάμε) , μια μονοήμερη σε Keukenhof, Haarlem .. και μετά μια μέρα διανυκτέρευση σε Ουτρέχτη με αναχώρηση την επόμενη από Αϊντχόφεν.. κάπως έτσι το έχω σχεδιάσει, κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!!!
Μια χαρά το σχεδίασες το πρόγραμμα!
Και το Haarlem πολύ ωραίο! Αξίζει σίγουρα επίσκεψη.
Έξω από την Ουτρέχτη έχει ένα πολύ ωραίο κάστρο με ωραίους κήπους. Δεν θυμάμαι το όνομα αλλά θα το βρω...
Δεν νομίζω ότι χωράει κάτι άλλο στις 5 μέρες.
Απόλαυσε τα λουλούδια στους κήπους!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Μια χαρά το σχεδίασες το πρόγραμμα!
Και το Haarlem πολύ ωραίο! Αξίζει σίγουρα επίσκεψη.
Έξω από την Ουτρέχτη έχει ένα πολύ ωραίο κάστρο με ωραίους κήπους. Δεν θυμάμαι το όνομα αλλά θα το βρω...
Δεν νομίζω ότι χωράει κάτι άλλο στις 5 μέρες.
Απόλαυσε τα λουλούδια στους κήπους!
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ!! Το κάστρο είναι το Ντε Χααρ λογικά, το έχω στο πρόγραμμα μου φάνηκε εντυπωσιακό!!!
 

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
64
Η απλά περνάς με ανέπαφη κάρτα, πιστωτική η χρεωστική.
NS app, οι ολλανδικοί σιδηρόδρομοι

υπάρχει ένα κόλπο να ταξιδεύεις με 40% 'εκπτωση
πας στα μηχανήματα που φορτώνεις χρήματα στην κάρτα-> σκανάρεις τη δικιά σου--> επιλέγεις joint travel discount--> 2nd class--> today /tomorrow
και θα έχεις και εσύ (στα off-peak hours, 10:00-16:00 και 19:00- 08:00 + Όλο το ΣΚ)την έκπτωση που έχει ο κάτοχος της ετήσιας κάρτας. Η ιδέα είναι πως κάθε κάτοχος ετήσισας κάρτας μπορεί να δίνει έκπτωση σε άλλα δυο άτομα.

Να βγάλετε κάρτα, γιατί χωρίς αυτήν, αν πληρώνεις μόνο με το κινητό, πληρώνεις κάτι παραπάνω στα αστικά λεωφορεία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.852
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom