Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Εκδρομή στα Δυτικά Βαλκάνια-ερωτήσεις

Gzib

Member
Μηνύματα
5
Likes
30
'Εφιαξα έναν αρχικό χάρτη με τα κύρια σημεία ενδιαφέροντος αξιοποιώντας τις πληροφορίες σας...
Ενα άλλο ερώτημα είναι που αξίζει περισσότερο να διανυκτερεύσεις και βασικό εναλλακτικές για τα πολύ τουριστικά μέρη που είναι κ πιο ακριβά. Ακόμη αν υπάρχουν πουθενά οργανωμένα κάμπιγκ σε κάποιο σημείο, έχει δοκιμάσει κανείς;
View attachment 394864
Έχω κλείσει σχεδόν την ίδια διαδρομή για δύο οικογένειες (4 ενήλικες + 4 παιδιά). Δέκα διανυκτερεύσεις με πρώτη στο Sveti stefan, δεύτερη Dubrovnik, τρίτη στο νησί Hvar, τέταρτη Zadar και τελευταία Βελιγράδι. Αρχικά ξεκινάω από Κοζάνη οπότε το Μαυροβούνιο είναι μια Αλβανία δρόμος, σε κάθε προορισμό έχω από 2 διανυκτερεύσεις, ένεκεν τα τέκνα, και για να γυρίσουμε λίγο τα γύρω γύρω ποιο χαλαρά και να κάνουμε και κανένα μπανάκι. Συνολικό κόστος διαμονής 550€ για δέκα μέρες πάντα σε διαμερίσματα με πολύ καλές αξιολογήσεις με κουζίνα, πάρκινγκ κλπ. Μόνο στο Dubrovnik θα μείνουμε λίγο ποιο έξω αλλά έγινε επί τούτου γιατί το έχω δει το έργο μες την πόλη και δε θέλω να περάσω τα ίδια. Τα χλμ δεν είναι πολλά γιατί ποιο πάνω διάβασα πως από Zagreb για να κατέβεις Βελιγράδι είναι μανίκι και ούτω καθεξής. Το έχω κάνει δύο φορές μία το 2011 με μοτοσυκλέτα και το 2015 με ΙΧ. Με τις μοτό είχαμε κυκλώσει τα Βαλκάνια από δυτικά παράλια προς τα ανατολικά μαύρη θάλασσα σε 11 μέρες και 5κ χλμ. Με αυτοκίνητο είναι κάπως διαφορετικά, κυρίως λόγο κίνησης αλλά και καθυστερήσεων στα τελωνεία. Τύχαμε μέρα στο τελωνείο Μαυροβουνίου προς Κροατία 7 χλμ ουρά. Απλά με τη μοτοσικλέτα περνάς χαλαρά από αριστερά και βγαίνεις μπροστά. Η χρονική περίοδος είναι πολύ σημαντική. Αν το κάνεις μέχρι τέλοι Ιουνίου όπως θα το κάνουμε κι εμείς φέτος είσαι σχετικά οκ. Ιούλιο Αύγουστο το γράφουν οι πάντες στο ίντερνετ, tour operators, ξεναγοί μέχρι και τα τουριστικά site των κρατών της Αδριατικής γίνεται τι έλα να δεις. Ο παραλιακός δρόμος υπέροχος με απίστευτα σημεία για στάσεις σε όλη τη διάρκεια αλλά με τρομερή κίνηση full season. Ένας λόγος είναι πως η μεγαλύτερη μερίδα των Σέρβων που κατακλύζουν τα παράλια παίρνει συνήθως άδεια από τη δουλειά το δίμηνο Ιουλίου - Αυγούστου, επίσης τα τελευταία χρόνια έχουν σχεδόν διπλασιαστεί οι κρουαζιέρες και τα πάσης φύσεως τουριστικά πακέτα για την περιοχή και κάτι μικρό αλλά πιστεύω σημαντικό, οι θάλασσες αν κάποιος πάρει λίγο για παράδειγμα το δικό μας Ιόνιο είναι σχετικά κρύες στο σύνολό τους. Γενικά ταεροι για να δεις ατελείωτα. Βοσνία δε θα πήγαινα. Όχι γιατί δεν είναι ωραία, πίστεψέ με είναι πανέμορφη αλλά για κάποιο λόγο θα την άφηνα για ένα ποιο κεντροδυτικό ταξίδι ίσως με μια Guca μέσα και το φεστιβάλ πνευστών (όποιος γουστάρει τα χάλκινα του βορά της χώρας και δεν έχει πάει ακόμη δε ξέρει τι χάνει) το χωριο που έφτιαξε ο Κουστουρίτσα, ένα καλό Σεράγεβο και Μόσταρ και ίσως και μια Κόσοβο. Αν κούρασα sorry αλλά την πρώτη όπως είπα ποιο πάνω πήγα με μοτοαντροπαρέα μόνος, την επόμενη πήρα τη γυναίκα γιατί το χρωστούσα και για να το δει κι εκείνη και τώρα με ένα παιδί στα 8 που θέλω να πιστεύω πως θα τρελαθεί με όσα θα δει. Τέτοια είναι η ομορφιά της Αδριατικής ευτυχώς. Και λέω ευτυχώς γιατί είναι κοντά μας, ακόμη σχετικά οικονομικά, αν και πριν καμία δεκαετία και ίσως και παλιότερα ήταν πραγματικά μισοτιμης σε σχέση με Ελλάδα και επίσης μη ξεχνάμε πως και το κόστος στα καύσιμα είναι κοντά στο 1,7€ με 1,8€ το λίτρο. Αν αυτό από μόνο του δεν κάνει ένα roadtrip λίγο ποιο ελκυστικό, τότε τι το κάνει? Με σχεδόν 2.800 χλμ δε θέλω να σκέφτομαι πόσα θα έβγαινε ένα τέτοιο ταξίδι εδώ Ελλάδα. Α ναι να μη ξεχάσουμε και τα διόδια!!! Anyway όπου και να πας θα είναι υπέροχα, όσο ποιο νωρίς τόσο το καλύτερο, πλαστικά παπουτσάκια για να μπεις θάλασσα γιατί οι θάλασσες τους έχουν φουλ κοτρόνες, δοκιμάζεις και τρως τα πάντα η κουζίνα τους είναι πολύ καλή, αποφεύγεις τα φουλ τουριστικά για ευνόητους λόγους και το Split είμαι 50/50 αν πρέπει να μηνεις ή όχι. Καλό δε λέω αλλά και σε ένα πρωί ή απόγευμα γυρνάς την παλιά πόλη και είσαι οκ. Αν θες να βγεις το βράδυ να γυρίσεις στα bar κλπ τότε οκ μείνε. Ειδάλλως καρφί για Βελιγράδι. Ζάγκρεμπ έμεινα την πρώτη φορά δεν ενθουσιάστηκα οπότε ναι αν δε γουστάρεις να ανέβεις ποιο πάνω προς Λιουμπλιάνα ή πετάγεται Zadar ή ανεβαίνεις προς Ίστρια, αλλά εκεί είναι ένα ταξίδι μόνο του. Έχει πολλά να δεις και μιας και είναι προσιτό και κοντά από Τεργέστη ή Βενετία, το κόλλας σε ένα δεύτερο ταξίδι. Αυτά
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχω κλείσει σχεδόν την ίδια διαδρομή για δύο οικογένειες (4 ενήλικες + 4 παιδιά).
Καλό κουράγιο γι αυτό και μόνο! Θυμάμαι τα δικά μου παιδιά όταν ήταν μικρά ούτε κατά διάννοια να έκανα τέτοιο ταξίδι με αυτά....

Δυστυχώς μόνο αρχές Αυγούστου μπορεί να γίνει γιατί αυτός που βάζει το αυτοκίνητο μόνο τότε μπορεί. Εγώ κι ένας ακόμη που είναι η παρέα είμαστε πιο ευέλικτοι. Οπότε και μένα αυτό με προβληματίζει και δεν το έχουμε αποφασίσει.
Για τις διανυκτερεύσεις βλέπω να μένει για τελευταία στιγμή ίσως να κάνουμε κρατήσεις και από το δρόμο σε ότι βρίσκουμε. Δεν έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις άλλωστε είμαστε ευέλικτοι σε αυτά.
Τώρα για τη διαδρομή επίσης ίσως κάποια αποφασιστούν αυθόρμητα αναλόγως πως βγαίνουν τα χιλιόμετρα. Σλοβενία πχ και Βενετία έχω πάει δεν με ενδιαφέρει σ αυτή τη φάση.
Με ιντριγκάρει η φάση ότι ένα τέτοιο ταξίδι έχει πολλές εναλλαγές και τιμές που αντέχουμε....όπως πολύ σωστά λες δεν μπορώ να φανταστώ πόσο θα στοίχιζε ένα τέτοιο ταξίδι στην Ελλάδα τόσο με τις τιμές στα καύσιμα αλλά και στα καταλύματα που απευθύνονται κυρίως στους ξένους.
Μην πω για τ ακτοπλοικά....εγώ πάω άλλο ένα ταξίδι με όσα ζητάνε τα καράβια για το αυτοκίνητο μόνο.
Ευχαριστώ για τον κόπο σου και τις λεπτομέρειες!
 

Gzib

Member
Μηνύματα
5
Likes
30
Καλό κουράγιο γι αυτό και μόνο! Θυμάμαι τα δικά μου παιδιά όταν ήταν μικρά ούτε κατά διάννοια να έκανα τέτοιο ταξίδι με αυτά....

Δυστυχώς μόνο αρχές Αυγούστου μπορεί να γίνει γιατί αυτός που βάζει το αυτοκίνητο μόνο τότε μπορεί. Εγώ κι ένας ακόμη που είναι η παρέα είμαστε πιο ευέλικτοι. Οπότε και μένα αυτό με προβληματίζει και δεν το έχουμε αποφασίσει.
Για τις διανυκτερεύσεις βλέπω να μένει για τελευταία στιγμή ίσως να κάνουμε κρατήσεις και από το δρόμο σε ότι βρίσκουμε. Δεν έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις άλλωστε είμαστε ευέλικτοι σε αυτά.
Τώρα για τη διαδρομή επίσης ίσως κάποια αποφασιστούν αυθόρμητα αναλόγως πως βγαίνουν τα χιλιόμετρα. Σλοβενία πχ και Βενετία έχω πάει δεν με ενδιαφέρει σ αυτή τη φάση.
Με ιντριγκάρει η φάση ότι ένα τέτοιο ταξίδι έχει πολλές εναλλαγές και τιμές που αντέχουμε....όπως πολύ σωστά λες δεν μπορώ να φανταστώ πόσο θα στοίχιζε ένα τέτοιο ταξίδι στην Ελλάδα τόσο με τις τιμές στα καύσιμα αλλά και στα καταλύματα που απευθύνονται κυρίως στους ξένους.
Μην πω για τ ακτοπλοικά....εγώ πάω άλλο ένα ταξίδι με όσα ζητάνε τα καράβια για το αυτοκίνητο μόνο.
Ευχαριστώ για τον κόπο σου και τις λεπτομέρειες!
Μια ιδέα είναι όλα! Τι παιδιά, τι ενήλικες που συμπεριφέρονται σαν παιδιά όταν κουράζονται σε ένα ταξίδι μία η άλλη είναι. Αν μπορείτε να είστε ευέλικτοι ως προς τις κρατήσεις και τις διανυκτερεύσεις, δεν υπάρχει καλύτερο. Εμείς αρκετές φορές έχουμε κλείσει δωμάτιο όταν φτάναμε στον προορισμό μας, ούτε λεπτό νωρίτερα και εποχές που έψαχνες WiFi με το κιάλι. Δε θα πω για προ internet εποχή μιας και τότε λόγο ηλικίας και budget, περιοριζομασταν εντός Ελλάδος.
Το αρχές Αυγούστου είναι λίγο θέμα αλλά μη σκας καλή διάθεση να υπάρχει. Το καλό είναι πως όπως λες είστε ευέλικτοι και μπορείτε να το παίξετε όπως πάει. Άλλωστε τα ποιο ωραία πράγματα σε ένα ταξίδι είναι πάντα τα απρόοπτα. Είναι πάντα αυτά που θυμάσαι ποιο ξεκάθαρα και συζητάς με φίλους.
Όταν επιστρέψουμε με το καλό θα κάνω ένα update με συνολικές εντυπώσεις και πληροφορίες για ποιο φρέσκια ενημέρωση όλων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Δυστυχώς μόνο αρχές Αυγούστου μπορεί να γίνει γιατί αυτός που βάζει το αυτοκίνητο μόνο τότε μπορεί. Εγώ κι ένας ακόμη που είναι η παρέα είμαστε πιο ευέλικτοι. Οπότε και μένα αυτό με προβληματίζει και δεν το έχουμε αποφασίσει.
Για τις διανυκτερεύσεις βλέπω να μένει για τελευταία στιγμή ίσως να κάνουμε κρατήσεις και από το δρόμο σε ότι βρίσκουμε. Δεν έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις άλλωστε είμαστε ευέλικτοι σε αυτά.
Εχεις τσεκαρει τιμες καταλυματων στην Κροατια τον Αυγουστο? Παρε υπογλωσσια. Ακομη και εκτος κεντρου. Τι ειναι αυτο το πραγμα φετος...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εχεις τσεκαρει τιμες καταλυματων στην Κροατια τον Αυγουστο? Παρε υπογλωσσια. Ακομη και εκτος κεντρου. Τι ειναι αυτο το πραγμα φετος...
Διανυκτερεύσεις σε μικρότερες πόλεις όχι μέσα στο Ντουμπρόβνικ κ στο Σπλιτ.
Δεν έχω δει ακόμη τα πάντα με λεπτομέρεια αλλά αν δεν βγαίνει στο μπάτζετ που θέλω απλά δεν θα γίνει..
Η βλακεία είναι ότι εγώ είμαι ευέλικτη σε ημερομηνίες που δεν έχει αιχμή κ θα ήταν όλα πιο φθηνά κ πιο άνετα οι άλλοι όμως όχι δυστυχώς
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Καλησπέρα την άλλη εβδομάδα ξεκινάω το roadtrip.Βινιετα που χρειάζεται;Θα περάσω από Σερβία Κροατία Σλοβενία Βοσνία Ερζεγοβίνη Μαυροβούνιο Αλβανία.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλησπέρα την άλλη εβδομάδα ξεκινάω το roadtrip.Βινιετα που χρειάζεται;Θα περάσω από Σερβία Κροατία Σλοβενία Βοσνία Ερζεγοβίνη Μαυροβούνιο Αλβανία.
Σλοβενία μονο.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Μόλις περάσω τα σύνορα την αγοράζω από κάποιο πρατήριο;
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Γνωρίζετε τι γίνεται εάν στην πινακίδα του αυτοκινήτου δεν έχει πίσω το GR; Γιατί με το αυτοκίνητο πού θα πάμε είναι ταξί και στην Ελλάδα δεν έχουν πινακίδες με gr είπαμε να πάμε με αυτό που είναι πολύ πιο μεγάλο και άνετο από το δικό μου.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Γνωρίζετε τι γίνεται εάν στην πινακίδα του αυτοκινήτου δεν έχει πίσω το GR; Γιατί με το αυτοκίνητο πού θα πάμε είναι ταξί και στην Ελλάδα δεν έχουν πινακίδες με gr είπαμε να πάμε με αυτό που είναι πολύ πιο μεγάλο και άνετο από το δικό μου.
Εμείς δεν το γνωρίζαμε. Μας σταμάτησαν στη Βοσνία και μας έδωσαν ένα πρόστιμο της τάξης 20-25 ευρω. Στις άλλες χώρες δεν το ανέφερε κανένας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom