Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομες απο Πραγα

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Να τα κλείσεις μόλις πας!!! Συνάμα κάνοντας το έτσι...βάζεις στην ουσία και ένα πρόγραμμα για την εκδρομή σου!!! Γιατί μπορεί μια μέρα να μην έχει εισιτήρια κοκ.....
Όσο για το φαγητό με το ψωμί στον ατμό...είναι παραδοσιακό τους αλλά εμένα δεν μου άρεσε καθόλου, γενικά η κουζίνα τους...5 μήνες έμενα εκεί ;)
Βέβαια αυτά είναι γούστα...θα δοκιμάσεις και θα μας πεις μετά κι εσύ τη γνώμη σου!
5 μήνες?Ουαου!!Δεν δοκιμάζω γενικά φαγητά,αλλά θα προσπαθήσω να δοκιμάσω κάτι καινούργιο εκεί,ελπίζω μόνο κάτι να βρούμε να μας αρέσει και να μην μείνουμε νηστικοί στην τελική:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ελπίζω μόνο κάτι να βρούμε να μας αρέσει και να μην μείνουμε νηστικοί στην τελική:D
Αν δεν κινηθείς (στο θέμα του φαγητού) στα μέρη που συχνάζουν οι τουρίστες και δε διστάσεις να μπεις σε (όποια) από τις πάμπολλες τοπικές μπυραρίες που συγκεντρώνουν τους ντόπιους, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις νηστική ή ... διψασμένη! (... και ούτε με άδειες τσέπες, φυσικά) :)
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Αν δεν κινηθείς (στο θέμα του φαγητού) στα μέρη που συχνάζουν οι τουρίστες και δε διστάσεις να μπεις σε (όποια) από τις πάμπολλες τοπικές μπυραρίες που συγκεντρώνουν τους ντόπιους, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις νηστική ή ... διψασμένη! (... και ούτε με άδειες τσέπες, φυσικά) :)
Αυτές τις άδειες τσέπες φοβάμαι,ελπίζω να μην μείνω ρέστη, όχι τουλάχιστον όσο θα είμαι ακόμα εκεί:roll:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ε τότε μη τρώτε στο κέντρο της Παλιάς Πόλης, άλλα λίγο έξω
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
ε τότε μη τρώτε στο κέντρο της Παλιάς Πόλης, άλλα λίγο έξω
Μωρέ όπου βρω φθηνά θα κάθομαι να τρώω,δεν έχω τέτοια προβλήματα να είναι οπωσδηποτε μέσα στο κέντρο κλπ..Θα πάω και σε αυτό που μου είπες εσύ ότι ηταν οικονομικά.Αααχ,που φτάσαμε:mad:
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Θεέ μου τι φαι ηταν αυτο στην Τσεχία?Εννοείται το ντοπιο!Και μονο γι'αυτο θα ξαναπηγαινα...
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
παιδια, μηπως θυμαστε το κοστος που ειχαν οι εκδρομες?? Π.χ. Πραγα - Δρεσδη ή Πραγα - Μπρατισλαβα ή Βιεννη? Υποθετω ότι οι εντός Τσεχίας θα είναι πολύ οικονομικές , οποτε δεν υπάρχει θεμα.....απλά, αφου ειναι τόσο κοντινές οι αποστασεις θα ηθελα να παω και καπου αλλου , αν φυσικα δεν ξεφραγκιαστω.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Εκτός από το οικονομικό, το θέμα είναι οι ώρες. Από Πράγα για Βιέννη είναι κανένα 5ωρο η διαδρομή με τον πιο κυριλέ τρόπο (private transfer) κι άλλες 5 η επιστροφή. Με τρένο κάπου 4. Εσύ θα πήγαινες στην Ελλάδα ημερήσια την απόσταση Αθήνα-Πλαταμώνας και πίσω;
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Εκτός από το οικονομικό, το θέμα είναι οι ώρες. Από Πράγα για Βιέννη είναι κανένα 5ωρο η διαδρομή με τον πιο κυριλέ τρόπο (private transfer) κι άλλες 5 η επιστροφή. Με τρένο κάπου 4. Εσύ θα πήγαινες στην Ελλάδα ημερήσια την απόσταση Αθήνα-Πλαταμώνας και πίσω;
κοιτα, η Δρεσδη π.χ. ειναι 150 χλμ. Τωρα , αν ηταν να δω τη Βιεννη, ειλικρινα δε θα ειχα προβλημα να το κανω κι ας ηταν πολυ κουραστικο.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
παιδια, μηπως θυμαστε το κοστος που ειχαν οι εκδρομες?? Π.χ. Πραγα - Δρεσδη ή Πραγα - Μπρατισλαβα ή Βιεννη? Υποθετω ότι οι εντός Τσεχίας θα είναι πολύ οικονομικές , οποτε δεν υπάρχει θεμα.....απλά, αφου ειναι τόσο κοντινές οι αποστασεις θα ηθελα να παω και καπου αλλου , αν φυσικα δεν ξεφραγκιαστω.....
Το τρένο είναι συνήθως φθηνότερο για μετακινήσεις αλλά και τα ιδιωτικά λεωφορεία είναι φτηνά όπως τα Student Agency (κίτρινα λεωφορεία που ταξιδεύουν με αυτά πολλοί τουρίστες και έχει δρομολόγια σε πολλές χώρες). Δυστυχώς δεν ξέρω τιμές και αποστάσεις από Πράγα γιατί εγώ έμενα σε άλλη πόλη.
Ωστόσο, δεν ξέρω αν το έχεις ήδη στο πρόγραμμα αλλά από Πράγα μην παραλείψεις να πας Cesky Krumlov (Τσέσκι Κρούμλοβ), 2 ωρίτσες από Πράγα και κοστίζει περίπου 14 ευρω (τιμές 2009).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom