Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομες απο Πραγα

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
παιδια, μηπως θυμαστε το κοστος που ειχαν οι εκδρομες?? Π.χ. Πραγα - Δρεσδη ή Πραγα - Μπρατισλαβα ή Βιεννη? Υποθετω ότι οι εντός Τσεχίας θα είναι πολύ οικονομικές , οποτε δεν υπάρχει θεμα.....απλά, αφου ειναι τόσο κοντινές οι αποστασεις θα ηθελα να παω και καπου αλλου , αν φυσικα δεν ξεφραγκιαστω.....
Για το τραίνο κοίταξε εδώ ?esk? dr?hy, a.s. (?D) | Introduction, ενώ για το λεωφορείο εδώ STUDENT AGENCY and REGIOJET coach and train ticket Online booking (αν πετύχετε στα λεωφορεία τύπου fun & relax θα έχετε ένα πολύ άνετο ταξίδι με προσωπικές οθόνες σε κάθε θέση και δωρεάν καφέ, τσάι ή σοκολάτα). Τη Βιέννη δε τη συνιστώ για μονοήμερη, εκτός αν μπορείτε να διαθέσετε κάποιες μέρες για να τη δείτε.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Το τρένο είναι συνήθως φθηνότερο για μετακινήσεις αλλά και τα ιδιωτικά λεωφορεία είναι φτηνά όπως τα Student Agency (κίτρινα λεωφορεία που ταξιδεύουν με αυτά πολλοί τουρίστες και έχει δρομολόγια σε πολλές χώρες). Δυστυχώς δεν ξέρω τιμές και αποστάσεις από Πράγα γιατί εγώ έμενα σε άλλη πόλη.
Ωστόσο, δεν ξέρω αν το έχεις ήδη στο πρόγραμμα αλλά από Πράγα μην παραλείψεις να πας Cesky Krumlov (Τσέσκι Κρούμλοβ), 2 ωρίτσες από Πράγα και κοστίζει περίπου 14 ευρω (τιμές 2009).
καπου πηρε το ματι μου το student agency , αλλα νομιζα οτι ειχε σχεση με φοιτητες και δεν εδωσα βαση.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Αν σε ενδιαφέρει πολύ η Βιέννη, έχω την εντύπωση ότι σε συμφέρει και οικονομικά και από άποψη ταλαιπωρίας κυρίως να αλλάξεις το εισιτήριό σου και να επιστρέψεις από Βιέννη (20 ευρώ η αλλαγή στην Aegean, νομίζω) και να κάνεις μόνο τη διαδρομή της μετάβασης στη Βιέννη. Αν κλείσεις και με κανένα βραδινό "καρβουνιάρη" τρένο, θα γλυτώσεις και το κόστος μιας διανυκτέρευσης και θα χαρείς κανα 2ήμερο στη Βιέννη.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Αν σε ενδιαφέρει πολύ η Βιέννη, έχω την εντύπωση ότι σε συμφέρει και οικονομικά και από άποψη ταλαιπωρίας κυρίως να αλλάξεις το εισιτήριό σου και να επιστρέψεις από Βιέννη (20 ευρώ η αλλαγή στην Aegean, νομίζω) και να κάνεις μόνο τη διαδρομή της μετάβασης στη Βιέννη. Αν κλείσεις και με κανένα βραδινό "καρβουνιάρη" τρένο, θα γλυτώσεις και το κόστος μιας διανυκτέρευσης και θα χαρείς κανα 2ήμερο στη Βιέννη.
αν το ηξερα νωριτερα θα το κανονιζα ετσι, αλλα εχω κλεισει ξενοδοχειο προσφορα για 7 δν κι επειδη το deal ειναι πολυ καλο δε θελω να το χασω!!
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Υπάρχει άποψη για Liberec,Ostrava;Σκόπευα να πήγαινα στο BRNO να δω αγώνα motogp αλλά δε βγαίνουν τα χρήματα για το εισιτήριο του αγώνα,οπότε λέω για Liberec ή Ostrava.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Οστράβα δε έχει τίποτα. μια βιομιχανική πόλη με ορυχεία. Προτίμησε το Ολομουτσ (Olomuc)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
https://www.cd.cz/eshop/international/search_int_2G.aspx?tt=1

διαβασα για αυτην την εταιρεια οτι εχει μονο 22 ευρω Πραγα-Δρεσδη-Πραγα , αν κανει μονοημερη και παρεις το πρωτο δρομολογιο απο Πραγα και το τελευταιο απο Δρεσδη. Δε μπορω να βγαλω ακρη , όμως!

Την ξερει κανεις?? (δε μπορω να δω ουτε τι ωρες ειναι τα δρομολογια για να επιλεξω τα σωστα)

Εναλλακτικα, νομιζω η berlin linien ειναι η αμεσως φθηνοτερη, με 39 αλε ρετουρ
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
https://www.cd.cz/eshop/international/search_int_2G.aspx?tt=1

διαβασα για αυτην την εταιρεια οτι εχει μονο 22 ευρω Πραγα-Δρεσδη-Πραγα , αν κανει μονοημερη και παρεις το πρωτο δρομολογιο απο Πραγα και το τελευταιο απο Δρεσδη. Δε μπορω να βγαλω ακρη , όμως!

Την ξερει κανεις?? (δε μπορω να δω ουτε τι ωρες ειναι τα δρομολογια για να επιλεξω τα σωστα)
Αυτό είναι το site των τσέχικων σιδηροδρομικών. Το έχω χρησιμοποιήσει για ταξίδι Πράγα-Βιέννη και εννοείται οτι είναι αξιόπιστο. Για να κλείσεις εισιτήρια θα πρέπει να δημιουργήσεις λογαριασμό.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Αυτό είναι το site των τσέχικων σιδηροδρομικών. Το έχω χρησιμοποιήσει για ταξίδι Πράγα-Βιέννη και εννοείται οτι είναι αξιόπιστο. Για να κλείσεις εισιτήρια θα πρέπει να δημιουργήσεις λογαριασμό.
ναι, απλα πού φαινονται τα δρομολογια για να δω τις ωρες και να επιλεξω τις σωστες? μου ζητα να το βαλω χειροκινητα.....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
ναι, απλα πού φαινονται τα δρομολογια για να δω τις ωρες και να επιλεξω τις σωστες? μου ζητα να το βαλω χειροκινητα.....
Λοιπόν αφού επιλέξεις το δρομολόγιο π.χ Prague-Dresden θα επιλέξεις return ticket, θα βάλεις την ημερομηνία που σε ενδιαφέρει και στις ώρες θα πας χειροκίνητα, θα βάλεις 06.00 π.χ για πήγαινε και 23.00 για επιστροφή και θα σου βγάλει όλα τα διαθέσιμα δρομολόγια. Θα επιλέξεις αρχικά το πρώτο που σε ενδιαφέρει και μετά θα σου βγάλει και τα διαθέσιμα για επιστροφή.
Με μια γρήγορη ματιά είδα οτι το πρώτο από Πράγα αναχωρεί 06.29 και το τελευταίο από Δρέσδη 19.08.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
παιδια, τα εισιτηρια για τη Δρεσδη να τα κλεισω απο εδω ή να περιμενω να παω εκει? Βασικα, δεν ξερω ακομα ποια μερα θα βολεψει να παω, αλλα αν ειναι να πετυχω καλυτερη τιμη, προτιμω να τα κλεισω απο Ιντερνετ
 

ASPNIKI

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
εκδρομες εκτος πραγας

καλημερα σας! Θα παω πραγα για τα Χριστουγεννα και ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει παει στα εξης μερη-πολεις για να μου πει εντυπωσεις και αν αξιζει να παει καποιος. Lednice, Telc, Ceske budejovice, Holasovice (χωριο) και τελος στο σπηλαιο Konepruske jeskyne. Περιμενω απαντησεις σας. Ευχαριστω πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom