Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.848
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κάνω μια ερώτηση εδώ για να μην ανοίξω τσάμπα νέο θέμα...

Στην Βιέννη 5 μέρες με μπάτζετ 50 ευρό την ημέρα μπορείς να περάσεις ? Χωρίς πολλά πολλά..Φαγητό μέτριο, κάνα καφέ, μπύρα, μουσεία κτλ ? Και το 5ήμερο φτάνει για να δεις τα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης ?
**Να σημειωθεί ότι μπορώ να περπατήσω 20-25χλ περίπου κάθε μέρα και δεν χρησιμοποιώ εύκολα μέσα μεταφοράς..Προτιμώ ποδήλατο και πόδια.**

Αγαπητέ στεναχωρημένε, μετά το ταξίδι σου στη Βιέννη θα αλλάξεις ψευδώνυμο και θα είσαι πλέον χαρούμενος!! Πήγα φέτος τον Ιούνιο για 5 διανυκτερεύσεις στη Βιέννη και ενθουσιαστήκαμε και εγώ και ο σύζυγος! Τόσο, που ενώ λέγαμε να πάμε μια ημερήσια στην Μπρατισλάβα, τελικά δε θυσιάσαμε αυτήν την ημέρα από την ηλιόλουστη Βιέννη.
Οι 5 μέρες σου φτάνουν για να δεις τα πάντα στη Βιέννη εφόσον προχωράς τόσο πολύ. Εάν σου αρέσουν τα μουσεία θα πρέπει να δεις εάν σε συμφέρει ως φοιτητή να βγάλεις καμιά κάρτα για μουσεία. Εμείς βγάλαμε την Vienna Pass από το ίντερνετ με 10% έκπτωση με 90€ για 3 μέρες και την ξετινάξαμε γιατί ήταν όλα μέσα (εκτός από ΜΜΕ)!!!
Με δεδομένο ότι δε θα πηγαίνεις κάθε μέρα σε μουσείο τότε τα 50 €/άτομο ημερησίως σου φτάνουν σίγουρα για να φας αξιοπρεπώς και να πιεις μια μεγάλη μπύρα και έναν καφέ την ημέρα.
Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι μια μερίδα τεράστια σνίτσελ στα περισσότερα εστιατόρια κοστίζει 14-15 € (κατηγορίας Figlmuller, Café Einstein κλπ).
Η μπύρα το ποτήρι των 0,5 lt κόστιζε 5 € ακόμη και στο Cafe Landtmann.
Ο καφές κόστιζε 4- 5 € ακόμη και στα καλύτερα καφέ. To γλυκό περίπου 5-6 € σε πολυτελείας καφέ. Μόνο στο Sacher ήταν πιο ακριβά ~ 7 €)
Εάν σου αρέσουν τα μουσεία και πρέπει να επιλέξεις 2 προτείνω το Kunsthistorisches και το Άνω Belvedere (14€/ έργα των Gustav Klimt και Egon Schiele).
Το Albertina φιλοξενεί τώρα περιοδική έκθεση Πικάσο και Μονέ που σίγουρα θα τους έχει δει και αλλού. Στο μουσείο φυσικής ιστορίας αξίζει μόνο το ισόγειο με τη συλλογή μετεωριτών, πετρωμάτων, δεινοσαύρων και το πλανητάριο.
Εάν σε ενδιαφέρουν και τα παλάτια διάλεξε μόνο το θερινό ανάκτορο Schonbrunn με το πλήρες εισιτήριο Grand Tour που περιλαμβάνει τα πάντα! Το χειμερινό παλάτι Hofburg στην πόλη με τις 3 συλλογές του δεν αξίζει ιδιαίτερα εκτός εάν είσαι θαυμαστής της Sisi.
Για τις μετακινήσεις δεν ξέρω εάν θα χρησιμοποιήσεις πάνω από 3 μέσα την ημέρα εκτός εάν μένεις μακριά από το κέντρο. Η πόλη περπατιέται άνετα!! Μόνο στο Schonbrunn δεν πας με τα πόδια!

Αυτά τα ολίγα και επανέρχομαι εάν χρειαστείς περισσότερα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κάνω μια ερώτηση εδώ για να μην ανοίξω τσάμπα νέο θέμα...

Στην Βιέννη 5 μέρες με μπάτζετ 50 ευρό την ημέρα μπορείς να περάσεις ? Χωρίς πολλά πολλά..Φαγητό μέτριο, κάνα καφέ, μπύρα, μουσεία κτλ ? Και το 5ήμερο φτάνει για να δεις τα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης ?
**Να σημειωθεί ότι μπορώ να περπατήσω 20-25χλ περίπου κάθε μέρα και δεν χρησιμοποιώ εύκολα μέσα μεταφοράς..Προτιμώ ποδήλατο και πόδια.**
Αν περπατάς τόσο, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα στη Βιέννη !
Ένα απο τα πιο μακρινά αξιοθέατα είναι το Schönbrunn palace & gardens ( ήταν η θερινή κατοικία αν θυμάμαι καλά ) που απέχει γύρω στα 6 χλμ απο το κέντρο της πόλης, 1.5 ώρα με τα πόδια. Εκεί βρίσκεται και ο ζωολογικός κήπος.
Απο την αντίθετη πλευρά βρίσκεται το νησί στον Δούναβη το Donaupark σε μία απόσταση περίπου 8 χλμ απο το κέντρο, κανα δίωρο με τα πόδια !
Τέλος στα προάστια της πόλης υπάρχουν πολλοί και πάρα πολύ όμορφοι κήποι και χώροι για περίπατο, σε απόσταση άνω των 10 χλμ.
Όπως καταλαβαίνεις η Βιέννη δεν είναι και καμιά τεράστια πόλη και αυτό που αξίζει για μένα είναι οι κήποι των παλατιών και των προαστίων καθώς και το κλασικό κέντρο για περπάτημα.

Η Βιέννη είναι ακριβή ως προς το φαγητό και το ποτό, αλλά έχω δεί και πιο ακριβές πόλεις, οπότε την κατατάσσω στο μέτριο προς ακριβό. Σε εστιατόρια η ελάχιστη κατανάλωση ανα άτομο είναι 20 € για ένα πιάτο ( πολύ χορταστικό όμως ) και μία μπύρα μόνο ! Υπάρχει και η λύση του πρόχειρου φαγητού που δεν μου φάνηκε και άσχημο εμένα.
Για καφέ αν επιλέξεις να τον πιείς στο cafe Central...ε ναι, θα τον πληρώσεις χρυσάφι !!! Υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις.

Αν στα 50€ ανα ημέρα υπολογίζεις και τοφαγητό, ποτό, μουσεία και ξενοδοχείο, τότε όχι δεν φτάνουν. Αν είναι για τα καθημερινά έξοδα και μέσα σε αυτά και κάποια μουσεία, τότε ναι !

Για τα μουσεία δες εδώ τιμές για το Hofburg https://www.hofburg-wien.at/en/unsere-preise-fuehrungen/preise/
Και εδώ https://www.viennapass.com/
Kunsthistorisches museum 14€ ( Εδώ είναι συγκεντρωμένη η συλλογή πινάκων των Αψβούργων )
Naturhistorisches museum 10€ ( Θα δείς σκελετούς δεινοσαύρων, διάφορα ορυκτά, πετρώματα και χάρτες )
Σε αυτά μπήκα μόνο, όλα τα άλλα απο έξω και πολύ βόλτα. Δεν το μετάνιωσα καθόλου γιατί οι κήποι τους είναι υπέροχοι !!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.544
Πάμε τώρα σε μερική σύγκριση Λισαβόνας - Βιέννης που ρώτησες, σε αυτά που πήγα, όχι συγκρίσεις μουσείων

1.fado 17ευρω(40 με φαγητό)-όπερα 11
2.ταρτακια στο belem 3x1.5(?)+10 το τραμ - demel /central με τα πόδια 7 ευρώ
3 Upper Belvedere 15euro με τα πόδια vs Belem-μνημειο ανακαλυψεων-μοναστηρι...
1. Συγκρινεις ανομοια πραγματα , καθως η κανονικη θεση στην οπερα της Βιεννης εχει απιστευτα ψηλη τιμη, οπως σε κανονικη θεση καθοσουν στα fados, και οχι μετα απο αναμονη 2 ωρων για να βρεθει θεση. Δεν τα λες και κοψοχρονια τα 11, οταν οι ιδιες πολυ χαμηλης ποιοτητας θεσεις σε θεωρειο στη Βουδαπεστη εχουν 3 ευρω...
2. 6,40 ειναι η ημερησια καρτα για ΟΛΑ τα ΜΜΜ στη Λισαβωνα, εσεις πληρωνατε 5 ευρω τη διαδρομη με το τραμ;;
3. Συγκρινεις ενα αξιοθεατο με 3 και λες φτηνη η Βιεννη;
Μαλλον εγω δεν καταλαβαινω κατι, αλλα το ενα αξιοθεατο ειναι ισοποσο με τα τρια; και συγκρινονται;\
Δηλαδη στο φαι τι θα συγκρινουμε; Ενα σνιτσελ στη Βιεννη ηταν φτηνο, τρεις μπριζολες που φαγαμε στη Λισαβωνα πανακριβη;
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.848
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
1. Συγκρινεις ανομοια πραγματα , καθως η κανονικη θεση στην οπερα της Βιεννης εχει απιστευτα ψηλη τιμη, οπως σε κανονικη θεση καθοσουν στα fados, και οχι μετα απο αναμονη 2 ωρων για να βρεθει θεση. Δεν τα λες και κοψοχρονια τα 11, οταν οι ιδιες πολυ χαμηλης ποιοτητας θεσεις σε θεωρειο στη Βουδαπεστη εχουν 3 ευρω...
2. 6,40 ειναι η ημερησια καρτα για ΟΛΑ τα ΜΜΜ στη Λισαβωνα, εσεις πληρωνατε 5 ευρω τη διαδρομη με το τραμ;;
3. Συγκρινεις ενα αξιοθεατο με 3 και λες φτηνη η Βιεννη;
Μαλλον εγω δεν καταλαβαινω κατι, αλλα το ενα αξιοθεατο ειναι ισοποσο με τα τρια; και συγκρινονται;\
Δηλαδη στο φαι τι θα συγκρινουμε; Ενα σνιτσελ στη Βιεννη ηταν φτηνο, τρεις μπριζολες που φαγαμε στη Λισαβωνα πανακριβη;
Καλά μην λέμε και υπερβολές!! Εμείς τον προηγούμενο μήνα στη Βιέννη πληρώναμε τη διαδρομή με τραμ ή μετρό 2.2 € και το ημερήσιο εισιτήριο 7,60 €. Ενδεικτικά αναφέρονται οι τιμές από το επίσημο site:
https://www.wien.info/en/travel-info/transport/tickets
  • Single ticket: € 2.20 (Children € 1.10)
  • 24-hour Vienna ticket: € 7.60
  • 48-hour Vienna ticket: € 13,30
  • 72-hour Vienna ticket: € 16,50
  • Vienna weekly ticket (only valid from Monday to Monday at 9.00 am): € 16,20
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.848
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Επειδη ειμαι οπαδος, επιμενω οτι ειναι πολυ ακριβα για τις συλλογες τους.
Αναρωτιεμαι πως καταφερατε να χαλασετε περισσοτερα στ Λισαβωνα οπου η καταπληκτικη Εθνικη Πινακοθηκη εχει εισιτηριο μολις 6 ευρω- 3 το φοιτητικο-και ενδεικτικα το μεσο κοστος του καφε ηταν 1,5 ευρω, κατω απο το μισο της Βιεννης, το ιδιο και το φαγητο στη μιση τιμη,γλυκα σε κεντρικα ζαχαροπλαστεια 2,5-3. Τι να λεμε, αλλος πλανητης...
Η σύγκριση τιμών μουσείων δε είναι ορθό να γίνεται μεταξύ της Εθνικής Πινακοθήκης της Λισσαβόνας και του μουσείου του Upper Belvedere (14€), αλλά με το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης, Kunsthistorisches Museum (15€) της Βιέννης, που συγκαταλέγεται στις μεγαλύτερες και πιο πλούσιες πινακοθήκες του κόσμου και περιλαμβάνεται σε όλες τις συλλογές τόμων με τα top 10 μουσεία του κόσμου που κυκλοφορούν! (Σε 2 τουλάχιστον διαφορετικές εκδόσεις που έχω)
Εγώ μόνο με το Prado και το Λούβρο μπορώ να τo συγκρίνω.
Η πλούσια πινακοθήκη του περιλαμβάνει έργα σπουδαίων Ιταλών δασκάλων του 15ου και 16ου αιώνα και έργα φλαμανδικής ζωγραφικής του 15ου-17ου αιώνα. (Μπρίγκελ, Ντύρερ, Ντιέγο Βελάθκεθ, Άντονι βαν Ντάικ , Ρούμπενς κ.α.)
Και εάν δεν σας αρέσει η ζωγραφική, στο ισόγειο μπορείτε να απολαύσετε μια εκπληκτική συλλογή γλυπτικής και διακοσμητικών τεχνών, που δεν έχω δει παρόμοια πουθενά, καθώς και ενδιαφέρουσες συλλογές της Αιγύπτου και της Εγγύς Ανατολής.
Και εάν δεν σας αρέσει τίποτα από όλα αυτά, θα πρότεινα να πάτε μόνο για την μνημειώδη αρχιτεκτονική του κτηρίου, την θέα προς το καφέ από το 2ο όροφο και τις νωπογραφίες του Klimt.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.544
Μα τοσο η Βιεννη οσο και η Λισαβωνα εχουν φτηνοτατες ημερησιες καρτες. Εκτος αν δεν το ψαξεις και πληρωνεις 5 ευρω το τραμ, οποτε δε φταιει η πολη.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Με ρώτησες πώς έγινε και χάλασα τα ίδια λεφτά στη Λισαβόνα και στη Βιέννη .Πάνω σε αυτό έγινε η σύγκριση ,είχα τη lisboa card για 3 μέρες ,όχι όμως για την 1η που πήγα στο Belem. Demel/Central τα γλυκά που πήρα αποκλείεται να είχαν 7 ευρώ,είχαν λιγότερο.Επίσης όλα τα εισιτηρία τα κλείνω online ,για να γλιτώνω τις ουρές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.544
Η σύγκριση τιμών μουσείων δε είναι ορθό να γίνεται μεταξύ της Εθνικής Πινακοθήκης της Λισσαβόνας και του μουσείου του Upper Belvedere (14€), αλλά με το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης, Kunsthistorisches Museum (15€) της Βιέννης, που συγκαταλέγεται στις μεγαλύτερες και πιο πλούσιες πινακοθήκες του κόσμου και περιλαμβάνεται σε όλες τις συλλογές τόμων με τα top 10 μουσεία του κόσμου που κυκλοφορούν! (Σε 2 τουλάχιστον διαφορετικές εκδόσεις που έχω)
Εγώ μόνο με το Prado και το Λούβρο μπορώ να τo συγκρίνω.
Η πλούσια πινακοθήκη του περιλαμβάνει έργα σπουδαίων Ιταλών δασκάλων του 15ου και 16ου αιώνα και έργα φλαμανδικής ζωγραφικής του 15ου-17ου αιώνα. (Μπρίγκελ, Ντύρερ, Ντιέγο Βελάθκεθ, Άντονι βαν Ντάικ , Ρούμπενς κ.α.)
Και εάν δεν σας αρέσει η ζωγραφική, στο ισόγειο μπορείτε να απολαύσετε μια εκπληκτική συλλογή γλυπτικής και διακοσμητικών τεχνών, που δεν έχω δει παρόμοια πουθενά, καθώς και ενδιαφέρουσες συλλογές της Αιγύπτου και της Εγγύς Ανατολής.
Και εάν δεν σας αρέσει τίποτα από όλα αυτά, θα πρότεινα να πάτε μόνο για την μνημειώδη αρχιτεκτονική του κτηρίου, την θέα προς το καφέ από το 2ο όροφο και τις νωπογραφίες του Klimt.
Αυτα ειναι πολυ ενδιαφεροντα δεδομενα για καποιον που παει με budget 100 ευρω τη μερα. Ο topic starter ρωτησε αν μπορει να τα κανει ολα με 50. Μπορουμε να τον συμβουλευσουμε οτι γινεται, αλλα αν βγαλει κομπιουτερακι και υπολογισει "μουσεια, φαγητο, καφεδες και μπυρες" οπως ζητησε, δε βγαινει. Εκτος αν 5 μερες μονο λουκανικο στο δρομο πρωι, μεσημερι, βραδυ, οποτε ναι, βγαινει.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.848
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πλάκα του κάνετε του ανθρώπου; Μην το στείλουμε με τα πόδια στο Schönbrunn palace!! Θα τον ξεκάνουμε!! ;) Ας βγάλει εκείνη την ημέρα το ημερήσιο εισιτήριο (€ 7.60) και ας πάει και να έρθει με το μετρό. Περίπου 20-25 λεπτά εάν θυμάμαι καλά.
Να τον στείλουμε όμως στο cafe Central να πιει έναν απογευματινό καφέ ή γλυκό (~5 €) με ζωντανή μουσική από έναν γλυκύτατο πιανίστα σε ένα μοναδικό περιβάλλον!! Και μην ξεχάσει να βγει στην αυλή πίσω...[/QUOTE]
 
Last edited:

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω προηγουμένως ,στο 1ο μήνυμα ,αλλά το ξέχασα.Δηλαδή, το Kunsthistorisches είναι εξαιρετικό μουσείο ,ειδικά σε όσους άρεσε το Prado,θα τους αρέσει και το Kunsthistorisches ,απλά προσωπικά μου αρέσουν τα μουσεία με καλλιτέχνες του 20ου αιώνα ,σαν το Ρέινα και το Αλμπερτίνα.

Η σύγκριση τιμών μουσείων δε είναι ορθό να γίνεται μεταξύ της Εθνικής Πινακοθήκης της Λισσαβόνας και του μουσείου του Upper Belvedere (14€), αλλά με το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης, Kunsthistorisches Museum (15€) της Βιέννης, που συγκαταλέγεται στις μεγαλύτερες και πιο πλούσιες πινακοθήκες του κόσμου και περιλαμβάνεται σε όλες τις συλλογές τόμων με τα top 10 μουσεία του κόσμου που κυκλοφορούν! (Σε 2 τουλάχιστον διαφορετικές εκδόσεις που έχω)
Εγώ μόνο με το Prado και το Λούβρο μπορώ να τo συγκρίνω.
Η πλούσια πινακοθήκη του περιλαμβάνει έργα σπουδαίων Ιταλών δασκάλων του 15ου και 16ου αιώνα και έργα φλαμανδικής ζωγραφικής του 15ου-17ου αιώνα. (Μπρίγκελ, Ντύρερ, Ντιέγο Βελάθκεθ, Άντονι βαν Ντάικ , Ρούμπενς κ.α.)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.544
Η σύγκριση τιμών μουσείων δε είναι ορθό να γίνεται μεταξύ της Εθνικής Πινακοθήκης της Λισσαβόνας και του μουσείου του Upper Belvedere (14€), αλλά με το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης, Kunsthistorisches Museum (15€) της Βιέννης, που συγκαταλέγεται στις μεγαλύτερες και πιο πλούσιες πινακοθήκες του κόσμου και περιλαμβάνεται σε όλες τις συλλογές τόμων με τα top 10 μουσεία του κόσμου που κυκλοφορούν! (Σε 2 τουλάχιστον διαφορετικές εκδόσεις που έχω)
Εγώ μόνο με το Prado και το Λούβρο μπορώ να τo συγκρίνω.
Ο καθενας εχει το γουστο του και ειναι σεβαστο.Θα αναγκαστω να συμφωνησω ομως με τις χιλιαδες ψηφους που δεν τα βαζουν ουτε καν στα πρωτα 25 της Ευρωπης.
https://www.tripadvisor.com/TravelersChoice-Museums-cTop-g4
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.848
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αυτα ειναι πολυ ενδιαφεροντα δεδομενα για καποιον που παει με budget 100 ευρω τη μερα. Ο topic starter ρωτησε αν μπορει να τα κανει ολα με 50. Μπορουμε να τον συμβουλευσουμε οτι γινεται, αλλα αν βγαλει κομπιουτερακι και υπολογισει "μουσεια, φαγητο, καφεδες και μπυρες" οπως ζητησε, δε βγαινει. Εκτος αν 5 μερες μονο λουκανικο στο δρομο πρωι, μεσημερι, βραδυ, οποτε ναι, βγαινει.
Η απάντηση είναι ότι ξεκάθαρα μπορεί κάποιος να τη βγάλει με τρέχοντα έξοδα 50 € την ημέρα, αρκεί να μην τρέχει κάθε μέρα και σε ένα μουσείο ή να μην τρώει σε εστιατόριο της αλυσίδας Plachuttas!!!
Ακόμη και στο Cafe Landtmann να πάει να φάει ένα κυρίως πιάτο με κρέας και τα συνοδευτικά του και μια μπύρα δε θα δώσει πάνω από 25€ το άτομο! Και εάν καθήσει μέσα, μετά τις 5 ή 6 θα απολαύσει και ζωντανή μουσική από πιανίστα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.143
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom