Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Υπάρχει και το Skybar με θέα όλη την πόλη και ζωντανή μουσική,αλλά δε θυμάμαι τιμές .Θυμάμαι μόνο είχα πάρει ένα ποτό με χυμό μπανάνας,καρύδα ,πάρα πολύ ωραίο .

Επίσης ,το tripadvisor ποτέ δεν το παίρνω πολύ σοβαρά ,το λαμβάνω υπόψιν αν έχει υψηλές βαθμολογίες ,πάντα με μία μικρή αμφιβολία ,ειδικά στα εστιατόρια,γιατί όσοι βαθμολογούν ενδιαφέρονται αν είναι γρήγορη και ευγενική η εξυπηρέτηση παρά για το ίδιο το φαγητό (ειδικά οι αμερικάνοι).Ήδη βλέπω στα τοπ 25 μουσεία λείπει το Reina ,αυτό μου αρκεί.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ο καθενας εχει το γουστο του και ειναι σεβαστο.Θα αναγκαστω να συμφωνησω ομως με τις χιλιαδες ψηφους που δεν τα βαζουν ουτε καν στα πρωτα 25 της Ευρωπης.
https://www.tripadvisor.com/TravelersChoice-Museums-cTop-g4
Σεβαστά τα γούστα των ψηφοφόρων του Tripadvisor!!! Είμαι σίγουροι ότι στην πλειοψηφία τους είναι Βρετανοί και είναι άσχετοι με την τέχνη!! Για να είναι μέσα στη λίστα τα περισσότερα μουσεία της Αγγλίας (7/25) και να λείπει το Reina sofia, το αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου, Αθηνών και πολλά άλλα διαμάντια της Ελλάδας!!
Είμαι σίγουρη ότι το "Churchill War Rooms"στο Λονδίνο και το μουσείο σιδηροδρόμων θα έχει μεγαλύτερο εικαστικό ενδιαφέρον από μια πινακοθήκη της Βιέννης!!! Μάλλον αυτοί που συγκροτούν τις εκδοτικές συλλογές με τα μεγαλύτερα και σημαντικότερα μουσεία του κόσμου ξέρουν λιγότερα!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.361
Σεβαστά τα γούστα των ψηφοφόρων του Tripadvisor!!! Είμαι σίγουροι ότι στην πλειοψηφία τους είναι Βρετανοί και είναι άσχετοι με την τέχνη!! Για να είναι μέσα στη λίστα τα περισσότερα μουσεία της Αγγλίας (7/25) και να λείπει το Reina sofia, το αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου, Αθηνών και πολλά άλλα διαμάντια της Ελλάδας!!
Είμαι σίγουρη ότι το "Churchill War Rooms"στο Λονδίνο και το μουσείο σιδηροδρόμων θα έχει μεγαλύτερο εικαστικό ενδιαφέρον από μια πινακοθήκη της Βιέννης!!! Μάλλον αυτοί που συγκροτούν τις εκδοτικές συλλογές με τα μεγαλύτερα και σημαντικότερα μουσεία του κόσμου ξέρουν λιγότερα!!!
Βρετανοι σιγουρα, Αμερικανοι σιγουρα, ψηφιζουν με αξονα το φαγητο στο μουσειο, δεν ξερω, εσεις θα το ελεγξατε καλυτερα Αλλα αν βρειτε μια λιστα που να εχει εστω και ενα μουσειο της Βιεννης σε αξιοπρεπη θεση, εγω υποκλινομαι και εχω χαλια γουστο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βρετανοι σιγουρα, Αμερικανοι σιγουρα, ψηφιζουν με αξονα το φαγητο στο μουσειο, δεν ξερω, εσεις θα το ελεγξατε καλυτερα Αλλα αν βρειτε μια λιστα που να εχει εστω και ενα μουσειο της Βιεννης σε αξιοπρεπη θεση, εγω υποκλινομαι και εχω χαλια γουστο.
Καλύτερο φαγητό από το cafe του kunsthistorisches δύσκολα θα βρεις σε μουσείο οπουδήποτε στον κόσμο....

Λοιπόν σελίδες επί σελίδων για το τίποτα. Η Βιέννη θέλει και να πιεις το Melange σου μια φορά σε κάποιο από τα φημισμένα καφέ, να φας το σνίτσελ σου στου Figlmuller (είδα κάποιν να το αναφέρει παραπάνω μαζί με μια γερμανική αλυσίδα καφέ-φαστ φουντ, μα για όνομα), αλλά όλα αυτά δε χρειάζεται να τα κάνεις κάθε μέρα. Τη βγάζεις και με wurst στα όρθια στη Mariahilf, και με μπυρόνια στα διάφορα biergarten (π.χ. στη ζυθοποιεία του πανεπιστημίου - ψάξε για Universitätsbräuhaus). Γενικώς η innere stadt είναι ακριβή, αλλά έξω από τον κύκλο των ringstrasse και εντός του gurtel έχει πολλά ενδιαφέροντα μέρη και χαμηλότερες τιμές.

Τώρα το αν φτάνουν τα 50 ευρώ, ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του. Εμένα δε θα νε έφταναν, αλλά εγώ είμαι και large. Εχω κάνει κάμποσα ταξίδια στη Βιέννη, και με τον τρόπο που ΕΓΩ κινούμαι βρίσκω ότι στη Βιέννη ανά ημέρα ξοδεύω το 60-70% περίπου αυτών που ξοδεύω κάνοντας περίπου τα ίδια πράγματα μια μέρα στο Παρίσι.
Θεωρώ όμως ότι με σύνεση, προγραμματισμό και εγκράτεια μπορεί και να βγαίνουν τα 35-40 ευρώ για τα βασικά έξοδα, για να μένει και κάτι για κάνα μουσείο. Ε, αν αυξήσεις και λίγο το budget, μπορεί να πας και σε όλα. Αλλιώς μικρός είσαι, θα ξαναπάς.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.361
Λοιπόν σελίδες επί σελίδων για το τίποτα. Η Βιέννη θέλει και να πιεις το Melange σου μια φορά σε κάποιο από τα φημισμένα καφέ, να φας το σνίτσελ σου στου Figlmuller (είδα κάποιν να το αναφέρει παραπάνω μαζί με μια γερμανική αλυσίδα καφέ-φαστ φουντ, μα για όνομα), αλλά όλα αυτά φε χρειάζεται να τα κάνεις κάθε μέρα. .
25 ευρω το ατομο για ενα κρασι και μεζεδακια στη Naschmarkt μεσημεριατικα. Να κανουν μια φορα το ενα, μια φορα το αλλο... Κι εγω μικρη ειμαι αλλα ευχαριστω, δεν ξαναπαω :haha:.
30% πανω το Παρισι ε; Αν παρω προαγωγη και μονο...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Βρετανοι σιγουρα, Αμερικανοι σιγουρα, ψηφιζουν με αξονα το φαγητο στο μουσειο, δεν ξερω, εσεις θα το ελεγξατε καλυτερα Αλλα αν βρειτε μια λιστα που να εχει εστω και ενα μουσειο της Βιεννης σε αξιοπρεπη θεση, εγω υποκλινομαι και εχω χαλια γουστο.
Επειδή δε θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα μουσεία της Βιέννης και με δεδομένο ότι οι λίστες φτιάχνονται με διαφορετικά κριτήρια αξιολόγησης και με διαφορετικούς ψηφοφόρους, με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα λίστες που συμπεριλαμβανουν το μουσείο Ιστορίας της Τέχνης της Βιεννης, αλλά ψάχνω ακόμη λίστα με την Εθνική Πινακοθήκη της Λισσαβόνας...
Συνηθίζω να εμπιστεύομαι τους ειδικούς της τέχνης που μπορούν να αξιολογησουν την αξία των εκθεμάτων και όχι τους αναγνώστες του tripadvisor.
Το γεγονός ότι από τις λίστες με τα καλύτερα μουσεία απουσιάζουν τα ελληνικά, ενώ υπάρχει το σπίτι της Anna Frank ή το Topografy of Terror και πολλά άλλα άσχετα καθιστά τις ίδιες τις λίστες υποκειμενικές.

http://mentalfloss.com/article/52384/10-magnificent-european-museums ( 8/10 μουσεία τα έχω δει)

http://www.worldreviewer.com/travel-guides/museum/in-europe/
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.361
Της Λισαβωνας ειναι αρκετα ειδικου ενδιαφεροντος, ειναι εξειδικευμενο στον 14ο-16ο αιωνα σε μεγαλο βαθμο. Δεν ισχυριστηκα οτι ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα στον κοσμο. Αλλα για τα 6 ευρω του και για καποιους που παρακολουθουν αυτη την περιοδο στη ζωγραφικη ειναι αριστο, οπως και Εθνικη Πινακοθηκη της Λιλ, του Γκντανσκ, το Groeningemuseum στη Μπρυζ, στην Αμβερσα, στη Γανδη εχουν αναλογα σχετικα χαμηλες τιμες εισοδου και δεν αυτοκοστολογουνται ως να ειναι στα "10 σημαντικοτερα του κοσμου"
Και φυσικα το Prado και το Uffizzi που εχουν πραγματικα τεραστιες συλλογες αυτης της περιοδου αλλα εκει δικαιολογω και το κοστος τους, ειναι στα 10 σημαντικοτερα της Ευρωπης. Στης Βιεννης μου φανηκε αδικαιολογητο το εισιτηριο και μαλλον φτωχα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλύτερο φαγητό από το cafe του kunsthistorisches δύσκολα θα βρεις σε μουσείο οπουδήποτε στον κόσμο....

Λοιπόν σελίδες επί σελίδων για το τίποτα. Η Βιέννη θέλει και να πιεις το Melange σου μια φορά σε κάποιο από τα φημισμένα καφέ, να φας το σνίτσελ σου στου Figlmuller....
Γιατί "σελίδες επί σελίδων για το τίποτα";
Τόσα άτομα έδωσαν φρέσκες πληροφορίες για εστιατόρια, καφέ, μουσεία, αξιοθέατα της Βιέννης. Ο φίλος @Στεναχωρημένος μπορεί να αξιολογήσει τα δεδομένα και να καταλήξει εάν μπορεί να περάσει ή όχι με 50€ την ημέρα στην Βιέννη.
Θα ήθελα όμως να ακούσω και την δική σου γνώμη για τα μουσεία της Βιέννης ως πολυταξιδεμένος που είσαι.
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Βρετανοι σιγουρα, Αμερικανοι σιγουρα, ψηφιζουν με αξονα το φαγητο στο μουσειο, δεν ξερω, εσεις θα το ελεγξατε καλυτερα Αλλα αν βρειτε μια λιστα που να εχει εστω και ενα μουσειο της Βιεννης σε αξιοπρεπη θεση, εγω υποκλινομαι και εχω χαλια γουστο.
Αρχικά σύγκρινες το εισιτήριο των 6€ της Εθνικής Πινακοθηκης της Λισσαβόνας με το εισιτήριο των 14€ για το Upper Belvedere και κατέληξες ότι είναι υπερεκτιμημενα τα μουσεία της Βιέννης. Όταν έθεσα τη σύγκριση με το εισιτήριο του Μουσείου Ιστοριας της Τέχνης με προκάλεσες να βρω έστω και μια λιστα που να το συμπεριλαμβανει για να "υποκλιθείς" στο μεγαλείο του ή για να αξιολόγησεις το "γούστο" σου???
Μετά τις 2 λίστες που παρέθεσα μας τα ξαναγυρνάς και αναφέρεσαι σε Πινακοθήκες μικρών πόλεων που είδες και με τις οποίες προφανώς δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης. Τελικά, ποια μουσεία της Βιέννης επισκέφτηκες για να επιμένεις στην άποψη περί υπερεκτιμημένων μουσειων;
Τα μουσεία δεν τα αξιόλογουμε με βάση το προσωπικό μας ειδικό ενδιαφέρον! π.χ. Φλαμανδοί ζωγράφοι του 15ου και 16ου αιώνα μόνο!!! Τα αξιόλογουμε με βάση την ποσότητα και την σπουδαιότητα των εκθεμάτων, τον τρόπο έκθεσης κλπ.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ας κόψουμε κάτι για Kunsthistorisches, καμία σχέση με Prado και Λούβρο. Καλό ήταν, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τίποτα από τα εκθέματα χωρίς να ανοίξω το σάιτ του, σε αντίθεση με τα άλλα δυο.
Για να τη βγάλεις με 5o ευρώ στη Βιέννη πρέπει να το προσπαθήσεις συνειδητά. Με τις τιμές που δίνετε δεν βγαίνει αυτό το budget. Προσωπικά δεν ενδιαφέρθηκα για λαρτζιές και μάλλον γι' αυτό πέρασα καλά ;).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.361
Τα μουσεία δεν τα αξιόλογουμε με βάση το προσωπικό μας ειδικό ενδιαφέρον! π.χ. Φλαμανδοί ζωγράφοι του 15ου και 16ου αιώνα μόνο!!! Τα αξιόλογουμε με βάση την ποσότητα και την σπουδαιότητα των εκθεμάτων, τον τρόπο έκθεσης κλπ.
Επειδη κατανταει λιγο βαρετο, 15 ευρω για 24 Κλιμτ το βρηκα κλεψια. Τον δε καλλιτεχνη τον θεωρω περισσοτερο διακοσμητικο, οχι μεγαλυτερης αξιας απο τον Mucha. Παρολα αυτα, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αλλoι νιωθουν οτι βλεπουν κατι πολυ σοβαρο. Με γεια τους με χαρα τους, αλλα εγω με 50 ευρω τη μερα δε θα ετρωγα μεσημερι βραδυ βρωμικο για να μη χασω τη μουσειαρα.
Το ιδιο πεταμενα λεφτα, μια που το συζηταμε, θεωρησα και το μουσειο Πικασο στη Βαρκελωνη, το οποιο εχει ησσονος σημασιας εργα, εκτος απο τις Las Meninas, αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει το χρονο καποιου, μπορει να δει αλλου πολυ σημαντικοτερα εργα.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Υπολογισμοί, κομπιουτεράκια, μουσεία κτλ κτλ. και νομίζω χάθηκε το πραγματικό νόημα του θέματος. Το ζήτημα είναι ποια μουσεία αξίζουν? Και αν δεν μας αρέσουν τα μουσεία της Βιέννης, αφορίζουμε την ίδια την πόλη?

Είμαι πάντα στην κατηγορία budget και ποτέ δεν έβγαλα κομπιουτεράκια να υπολογίσω. Ασφαλώς βγαίνει με 50 ευρώ η Βιέννη μην διαβάζω υπερβολές. Το 50αρικο τη μέρα κι εγώ στο περίπου το έχω ως όριο αλλά μπορεί μια μέρα να φάω 30 μπορεί μια άλλη 80. Κάποιες μέρες είμαι πιο συγκρατημένος, και την άλλη είμαι πιο large αν με παίρνει.

Όπως κάθε μέρος έτσι και στη Βιέννη κάνεις τις επιλογές σου. Πολλές φορές μπερδεύουμε το πως περάσαμε σε μια πόλη ή τι γούστο έχουμε στα μουσεία και αφορίζουμε εύκολα ένα μέρος. Δεν πάει έτσι. @paefstra το ότι δεν πέρασες εσύ καλά στη Βιέννη ή δεν σου έκατσε καλά δεν είναι κανόνας να λες μείνετε καλύτερα στη Μπρατισλάβα και η Βιέννη είναι υπερεκτιμημένη. Κι εμένα δεν με ενθουσίασε το Άμστερνταμ, αλλά δεν θα το αφορίζω ούτε θα πω πέταξα τα λεφτά μου ή δεν το προτείνω σε κανέναν.

Προσωπικά βρίσκω εξαιρετική τη Βιέννη, και πέρασα καταπληκτικά. Πήγα με μικρό καλάθι και τελικά ήταν σούπερ. Και δεν φαλίρισα επειδή ήπια 2-3 καφέδες σε ιστορικά καφέ! Και φυσικά τα μουσεία δεν είναι το κριτήριο ούτε αν θέλει ο άλλος να τρώει λουκάνικα όλη τη μέρα. Και πόσο περισσότερο όταν αυτός που ρώτησε είναι φοιτητής και δεν έχει ανάγκη από large καταστάσεις. Και προφανώς δεν θα πάρει σβάρνα όλα τα μουσεία αλλά θα επιλέξει κατά την προτίμησή του 1-2.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.428
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom