Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Για να νοικιάσεις ποδήλατο χρειάζεσαι πιστωτική κάρτα αλλά έχουν ενα καταπληκτικό και ασφαλέστατο δίκτυο ποδηλατοδρόμων :)
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Επειδή πρόσφατα 4 - 9 Αυγούστου είμασταν οικογενειακώς στη Βιέννη να επιβεβαιώσω οτι η Βιέννη είναι
Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η :clap:ακόμη και το καλοκαίρι και θα βρείτε κάτι για όλα τα γούστα μικροί και μεγάλοι !
Τι να πρωτοθαυμάσεις τα ιστορικά κτήρια και τα παλάτια, τα μουσεία, τα πάρκα τους, την κουλτούρα τους (καλοκαιρινές εκδηλώσεις στο Δημαρχείο τους κάθε βράδυ απο τις 21:00), την ακρίβεια και την άνεση των μέσων μαζικής μεταφοράς τους, το γεγονός οτι γενικά γενικά αθλούνται (προσπαθούσα να εντοπίσω υπέρβαρο Αυστριακό ή Αυστριακή) :haha: Εντάξει φθηνή πόλη δεν είναι αλλά δεν είναι αλλά αξίζει ενα 5νθημερο άνετα. Περισσότερα για το ταξίδι σύντομα....
 

amfitriti

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
γεια σας! θα κλείσω Βιέννη τέλος νοεμβρίου, Τρίτη - παρασκευή! ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλή ιδέα να νοικιάσουμε ποδήλατο για βόλτα!! ???
 

Sofiakouki

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Γεια σας, παιδιά!!!!!
Είμαι πολύ χαρούμενη που βρίσκομαι στην παρέα σας!!!! Έκλεισα κ εγώ αεροπορικά στη Βιέννη!!! Θα πάω με το αγόρι μου (είναι το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό) για πέντε μέρες! Τώρα είμαι σε αναζήτηση δωματίου, έχω κάνει μια μικρή έρευνα, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.... Βάσει προυπολογισμού είμαι ανάμεσα στα εξής:
  • Wombats city hostel am naschmarkt (Rechte Wienzeile 35, 1040)
  • Wombats city hostel the lounge (Mariahilfer Str. 137, 1150 )
  • Liechtenstein apartments II Vienna (1020, Nickelgasse 1, περιοχή Leopoldstadt)
  • Geblergasse hotel wien (Geblergasse 21, 1170 , Hernals)
  • Hotel Meininger Downtown Franz (Rembrandtstrasse 21, 1020) και
  • Hotel City Residence (Hernalser Gürtel 32, 09. Alsergrund, 1090
Ποιο θεωρείτε ότι βρίσκεται στην πιο καλή περιοχή; Ποιο εξυπηρετεί καλύτερα για βόλτα στο κέντρο, επίσκεψη σε μουσεία, είναι κοντά σε φτηνά μαγαζιά για φαγητό... Παράλληλα ψάχνω και μια ασφαλή περιοχή.

Ευχαριστώ πολύ;)
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.447
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια και καλώς ήρθες.
Σύμφωνα με τη σειρά που τα δίνεις:
1, που έχει απέναντι τη Naschmarkt για street food, μετά
3 και 5 τα οποία είναι κοντά στο κέντρο μεν αλλά δεν έχουν δίπλα μετρό και η πρόσβαση στο κέντρο με τα πόδια είναι λίγο σπαζοκεφαλιά λόγω των γεφυρών του καναλιού ,6,2,4, τα οποία είναι λίγο πιο μακριά αλλά έχουν μετρό δίπλα.
Γενικά η Βιέννη είναι πολύ ασφαλής πόλη παντού.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.033
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας, παιδιά!!!!!
Είμαι πολύ χαρούμενη που βρίσκομαι στην παρέα σας!!!! Έκλεισα κ εγώ αεροπορικά στη Βιέννη!!! Θα πάω με το αγόρι μου (είναι το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό) για πέντε μέρες! Τώρα είμαι σε αναζήτηση δωματίου, έχω κάνει μια μικρή έρευνα, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.... Βάσει προυπολογισμού είμαι ανάμεσα στα εξής:
  • Wombats city hostel am naschmarkt (Rechte Wienzeile 35, 1040)
  • Wombats city hostel the lounge (Mariahilfer Str. 137, 1150 )
  • Liechtenstein apartments II Vienna (1020, Nickelgasse 1, περιοχή Leopoldstadt)
  • Geblergasse hotel wien (Geblergasse 21, 1170 , Hernals)
  • Hotel Meininger Downtown Franz (Rembrandtstrasse 21, 1020) και
  • Hotel City Residence (Hernalser Gürtel 32, 09. Alsergrund, 1090
Ποιο θεωρείτε ότι βρίσκεται στην πιο καλή περιοχή; Ποιο εξυπηρετεί καλύτερα για βόλτα στο κέντρο, επίσκεψη σε μουσεία, είναι κοντά σε φτηνά μαγαζιά για φαγητό... Παράλληλα ψάχνω και μια ασφαλή περιοχή.

Ευχαριστώ πολύ;)
Εχεις δυο στο Josefstadt (City Residence & Geblergasse) που είναι πιο φοιτητοκατάσταση και μάλλον θα έχεις πρόσβαση σε φτηνό φαγητό. Η Nacshmarkt είναι μεν αγορά, αλλά φτηνή δεν τη λες. Το δεύτερο άστο, και πολύ μακριά από οτιδήποτε και ψιλοκακόφημη περιοχή. Τα άλλα δυο στο Leopoldstadt είναι ΟΚ, απλά όχι τόσο κεντρικά και θα έχεις λίγο περπάτημα παραπάνω για το κέντρο.
 

Sofiakouki

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας:);)!!!!!
Στην αρχή ήθελα να μείνω παρα πολυ στο Hostel στη Naschmarkt λόγω κοντινής απόστασης απο το κεντρο, αλλά είναι λίγο πιο ακριβό απ' τα υπόλοιπα που βρήκα. Μετα σκέφτηκα το hostel (το 2ο) στη Mariahilf Str., αλλά δε διαβάζω κ τα καλυτερα για την περιοχη:( λόγω του σταθμού!!! Αυτό που μου κανει πιο πολύ κλικ τώρα, με βαση αυτά που διαβάζω και απο σας, είναι το Meininger στη Leopoldstadt! Ελπίζω μονο μην μπερδευτούμε με τις γέφυρες! Να δούμε τι θα κλείσουμε τελικά!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.447
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτό που μου κανει πιο πολύ κλικ τώρα, με βαση αυτά που διαβάζω και απο σας, είναι το Meininger στη Leopoldstadt! Ελπίζω μονο μην μπερδευτούμε με τις γέφυρες! Να δούμε τι θα κλείσουμε τελικά!
Δεν θα μπερδευτείτε, απλά μπορεί να χάνετε πιο πολύ χρόνο. Από αυτό, σε σχέση με το άλλο στο Leopoldstadt, η πρόσβαση στο κέντρο με τα πόδια είναι ξεκάθαρη.
 

Sofiakouki

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ευχαριστώ και πάλι!!! Είμαι ανάμεσα στο να μείνω στο Hostel κοντά στη Naschmarkt και στο Meininger (Franz) στη Leopoldstadt, χωρίς να έχω καταλήξει, γιατί ακόμα ψάχνω;).......
Μήπως, γνωρίζετε τώρα για τις κάρτες:lol:...
Με τη Vienna kart υπάρχει δωρεάν μετακίνηση σε μμμ και κάποια έκπτωση σε μουσεία κλπ;
Και με τη Vienna pass δωρεάν είσοδο σε επιλεγμένα μουσεία κλπ;
Εσάς ποια σας εξυπηρέτησε;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ευχαριστώ και πάλι!!! Είμαι ανάμεσα στο να μείνω στο Hostel κοντά στη Naschmarkt και στο Meininger (Franz) στη Leopoldstadt, χωρίς να έχω καταλήξει, γιατί ακόμα ψάχνω;).......
Μήπως, γνωρίζετε τώρα για τις κάρτες:lol:...
Με τη Vienna kart υπάρχει δωρεάν μετακίνηση σε μμμ και κάποια έκπτωση σε μουσεία κλπ;
Και με τη Vienna pass δωρεάν είσοδο σε επιλεγμένα μουσεία κλπ;
Εσάς ποια σας εξυπηρέτησε;
Εμείς χρησιμοποιήσαμε Vienna Pass τριήμερη. Αξίζει μόνο εάν σκοπεύεις να επισκεφτείς μουσεία και παλάτια. Έχει και το tourist bus μέσα.
Ανάλογα με την περιοχή διαμονής θα υπολογίσεις εάν σε συμφέρει να εκδώσεις τριήμερη κάρτα για τα ΜΜΕ. Δεν χρησιμοποιήσαμε ποτέ πάνω από 3 μέσα την ημέρα. (3×2,20€=6,60€).
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Καλησπερα, ειχα μεινει ακριβως σε ενα καθετο δρομο της mariahilfer street. Η πιο κεντρικη ισως οδος της Βιεννης με πολλα εμπορικα το βραδυ ειναι λιγο επικυνδηνη αλλα οχι σε φαση να ανησυχεις.
Πολυ κεντρικο σημειο, τα πολλα στα εχουν πει και τα παιδια απο πανω
Στα must βολτα στο schonbrunn, το belvedere αξιζει να το επισκεφθεις εσωτερικα κατα την γνωμη μου παντα.
Αυτο που θα σου προτεινω εγω ειναι ενα εξαιρετο παραδοσιακο μαγαζι για να δοκιμασεις βιενεζικο σνιτσελ ( προτεινομενο απο Αυστριακη κοπελα )
Ειναι το http://www.steman.at
Πραγματικα εξαιρετικο με παραδοσιακη μουσικη και ακρως οικονομικο!
 

Sofiakouki

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Καλησπερα, ειχα μεινει ακριβως σε ενα καθετο δρομο της mariahilfer street. Η πιο κεντρικη ισως οδος της Βιεννης με πολλα εμπορικα το βραδυ ειναι λιγο επικυνδηνη αλλα οχι σε φαση να ανησυχεις.
Πολυ κεντρικο σημειο, τα πολλα στα εχουν πει και τα παιδια απο πανω
Στα must βολτα στο schonbrunn, το belvedere αξιζει να το επισκεφθεις εσωτερικα κατα την γνωμη μου παντα.
Αυτο που θα σου προτεινω εγω ειναι ενα εξαιρετο παραδοσιακο μαγαζι για να δοκιμασεις βιενεζικο σνιτσελ ( προτεινομενο απο Αυστριακη κοπελα )
Ειναι το http://www.steman.at
Πραγματικα εξαιρετικο με παραδοσιακη μουσικη και ακρως οικονομικο!
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!!!!!!!!!!! Είμαι σε φάση αναζήτησης δωματίου και μαγαζιών για φτηνό κυρίως φαγητό!!!! Όλες οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες;)! Μου διευκολύνουν την αναζήτηση:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.968
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom