Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα ήθελα όμως να ακούσω και την δική σου γνώμη για τα μουσεία της Βιέννης ως πολυταξιδεμένος που είσαι.
Πραγματικά δεν ξέρω ποιάς πόλης τα μουσεία την έχουν μεγαλύτερη (την ποιότητα).

Στη Βιέννη εχω πάει 7 φορές, ελάχιστες κι αυτές μπροστά σε άλλους εδώ που έχουν ζήσει χρόνια εκεί. Τα μεγάλα μουσεία της, με εξαίρεση το Albertina που ξαναπάω τακτικά λόγω εκθέσεων, έχω αρκετό καιρό να τα επισκεφθώ για να μπορώ να μεταφέρω εδώ κάποια πολύ εμπεριστατωμένη άποψη.

Πάντως πολλή σημασία τους δίνετε. Καλά τα μουσεία, αλλά η πόλη είναι εκεί έξω. Ο κόσμος, η αρχιτεκτονική, ο τρόπος ζωής των κατοίκων, η κοινωνική οργάνωση, οι ιδέες, τα κινήματα, τα φωτογραφικά θέματα, σπανίως είναι κλεισμένες μέσα από τους τοίχους ενός μουσείου. Καλή η τέχνη, αλλά δεν είναι το παν (και το λέει φιλότεχνος αυτό).
Βιέννη δεν είναι περισσότερο το Belvedere από το παλιό AKH, δεν είναι περισσότερο το Secession από το Spittelberg. Και, μια μέρα με ήλιο, το αίθριο ανάμεσα στα μουσεία στο Museumsquartier μπορεί να είναι πιο ενδιαφέρον από τα εκθέματα τους.

Κι αυτό φυσικά ισχύει για όλες τις πόλεις. Καλά τα μουσεία, αλλά βρωμάνε φορμόλη. Μην τρώτε όλες τις ώρες σας εκεί μέσα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Παρασυρομαι, αν δε δω πινακοθηκη της προκοπης χαλαει η διαθεση μου :haha:
Το έχω καταλάβει γι' αυτό έκανα την παρέμβαση μου:D
Κατά καιρούς ρίχνεις λάσπη στη Βιέννη και τώρα έφτασα στο αμήν:p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.359
Καλά τα μουσεία, αλλά βρωμάνε φορμόλη. Μην τρώτε όλες τις ώρες σας εκεί μέσα.
Μου εμεινε επαγγελματικη διαστροφη, @taver. Δυο χρονια κοστολογουσα πινακες με βαση τις διεθνεις δημοπρασιες, μεχρι να κανω τη δουλεια που κανω τωρα. Μαλλον μενει για παντα το κουσσουρι :haha:.
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας παιδιά, με βοηθήσατε αρκετά :D Τώρα όσον αναφορά τα μουσεία που έγινε μεγάλη κουβέντα, εγώ προσωπικά στα ταξίδια μου πάντα αφήνω εκτός κάποια πανάκριβα που δεν αξίζουν γιατί εντάξει μπορώ να τα δω όταν θα δουλεύω και θα έχω καλύτερο budget. Όπως ανέφερε και ένας φίλος το σημαντικότερο και για μένα είναι να γυρίσω όλη την πόλη με τα πόδια και με το ποδήλατο και να δω όλες τις ομορφιές που κρύβει η κάθε πόλη.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Να περάσεις καλά, είμασταν εκεί κι εμείς για 2 ημέρες, 30 Ιουλίου-2 Αυγούστου. Δεν μπήκαμε σε παλάτια, μουσεία και ακριβά καφέ αλλά μόνο να περπατήσεις σε όλη την πόλη και στα πάρκα, αξίζει.
Είμασταν τυχεροί και είχε στο δημαρχείο περίπτερα με φαγητό από όλο τον κόσμο και φάγαμε εκεί τις 2 ημέρες (τη μία και μοναδική φορά που τρώγαμε την ημέρα). Έβλεπα πολύ κόσμο να τσακίζει τα λουκάνικα στο δρόμο, πάντως.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.566
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Προβληματιζόμουν αν έχω κάνει καλά που ενώ έχω πάει σε πιο μακρινούς και καμιά φορά ακόμα και λιγότερο δημοφιλείς προορισμούς δεν έχω πάει ακόμα Βιέννη.Και τα σχόλια που έχω ακούσει είναι αντιφατικά.Ή αρκετά θετικά ή αρκετά αρνητικά σαν αυτά που λες κι εσύ τώρα...Πολύ ακριβή για αυτό που προσφέρει κλπ.
Κάποια στιγμή θα την έβλεπα βέβαια αλλά και με τα δικά σου σχόλια,δεν μετανιώνω που το καθυστέρησα....
Το που, πότε, πως και γιατί θα ταξιδέψουμε σε ένα μέρος χώρα, πόλη εξαρτάται από τον καθένα μας ξεχωριστά και μόνο! Υποσυνείδητα βάζουμε προτεραιότητες....οπότε για να μην έχεις πάει ακόμα είχες τους λόγους σου! Ότι και να σου πούνε όλοι οι άλλοι, όταν δεν έχεις δει κάτι δεν μπορείς να έχεις γνώμη. Τα γούστα και οι αρεσκείες είναι σχετικά, μοναδικά του καθενός και απόλυτα σεβαστα!
Όταν και αν θελήσεις να πας στη Βιέννη, θα πας. Και αν τελικά αποφασίσεις να μην πας it's OK!
Τα πράγματα είναι πάντα απλά :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.212
Το που, πότε, πως και γιατί θα ταξιδέψουμε σε ένα μέρος χώρα, πόλη εξαρτάται από τον καθένα μας ξεχωριστά και μόνο! Υποσυνείδητα βάζουμε προτεραιότητες....οπότε για να μην έχεις πάει ακόμα είχες τους λόγους σου! Ότι και να σου πούνε όλοι οι άλλοι, όταν δεν έχεις δει κάτι δεν μπορείς να έχεις γνώμη. Τα γούστα και οι αρεσκείες είναι σχετικά, μοναδικά του καθενός και απόλυτα σεβαστα!
Όταν και αν θελήσεις να πας στη Βιέννη, θα πας. Και αν τελικά αποφασίσεις να μην πας it's OK!
Τα πράγματα είναι πάντα απλά :)
Εννοείται συμφωνώ απόλυτα. Απλώς επειδή πάντα ο χρόνος και το χρήμα που μπορεί κανείς να διαθέσει κάθε χρονιά σε ταξίδια είναι συγκεκριμένα, αναγκαστικά βάζεις προτεραιότητες.
Μπα, κάποτε ούτως ή άλλως θα πήγαινα απλώς δεν ήταν στα άμεσα σχέδια ως τώρα...δεν ήταν απωθημένο μου,όπως άλλες πόλεις μάλλον, για αυτό.:)
Ίσως το 2018 να είναι στα σχέδια....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εννοείται συμφωνώ απόλυτα. Απλώς επειδή πάντα ο χρόνος και το χρήμα που μπορεί κανείς να διαθέσει κάθε χρονιά σε ταξίδια είναι συγκεκριμένα, αναγκαστικά βάζεις προτεραιότητες.
Μπα, κάποτε ούτως ή άλλως θα πήγαινα απλώς δεν ήταν στα άμεσα σχέδια ως τώρα...δεν ήταν απωθημένο μου,όπως άλλες πόλεις μάλλον, για αυτό.:)
Ίσως το 2018 να είναι στα σχέδια....
Να ξέρεις πως σε μέρη που δεν τα έχουμε απωθημένο περνάμε καλύτερα γιατί μας εκπλήσσουν. Δεν χρειάζεται να επηρεάζεσαι από καμία paefstra και από κανέναν giannismits για να πας ή να μη πας σε μια πόλη. Ούτε πάντα υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που δεν έχουμε ταξιδέψει σε μέρη δημοφιλή. Εγώ π.χ θέλω πολύ να πάω Ισπανία, την έχω στην Top λίστα μου αλλά ακόμα δεν έχει τύχει να πάω. Τόσο απλό.

Όσον αφορά τη Βιέννη όταν πας εσύ θα κρίνεις και θα δεις αν τελικά αξίζει ή όχι. Για σένα! Εμένα με ενθουσίασε για διάφορους λόγους. Και όχι γιατί έλιωσα τον Gustav Klimt:D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.212
Να ξέρεις πως σε μέρη που δεν τα έχουμε απωθημένο περνάμε καλύτερα γιατί μας εκπλήσσουν. Ούτε πάντα υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που δεν έχουμε ταξιδέψει σε μέρη δημοφιλή. Εγώ π.χ θέλω πολύ να πάω Ισπανία, την έχω στην Top λίστα μου αλλά ακόμα δεν έχει τύχει να πάω. Τόσο απλό.
Αν η έκπληξη είναι θετική, σίγουρα θα περάσω καλύτερα.;)
Καλά αυτό μη μου το θυμίζεις με μέρη που έχω στην τοπ λίστα μου και δεν έχω καταφέρει να πάω, γιατί θα θυμηθώ πως δεν έχω πάει ακόμα Μεξικό, που το έχω απωθημένο τόσο καιρό.:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom