Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καλημερα, μπορω να σας ρωτησω κι εγω κατι που ισως να σας εχουν ρωτησει και αλλοι.... κατα την γνωμη σας τα Χριστουγεννα ή την Πρωτοχρονια ειναι πιο ομορφα στην Βιεννη? Προκειται να παω με μια φιλη και διαβαζω αυτα που γραφετε αλλα δεν εχω αποφασισει ποια περιοδος ειναι καλυτερη.......

Ευχαριστω :)
Νομίζω οτι τα Χριστούγεννα σε όλες τις πόλεις του κόσμου (που τα γιορτάζουν) είναι οικογενειακή γιορτή.Μένουν σπίτι και στους δρόμους βλέπεις μόνο τουρίστες,όχι οτι την Πρωτοχρονιά δε βλέπεις αλλά πολλόι ντόπιοι βγαίνουν στις πλατείες για να γιορτά σουν το νεο χρόνο.Άρα κατα τη γνώμη μου Πρωτοχρονιά είναι πιο όμορφα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Getxwoman ευχαριστούμε για τα φρεσκα νεα απο την Βιέννη


Demel cafe: ολα τα λεφτα ο χωρος για καφε που βρισκεται διπλα στην κουζινα και μπορεις να δεις τους ζαχαροπλαστες να φτιαχνουν γλυκα ενω πινεις τη σοκολατα σου! Εδω θα βρεις τη γνωστη sacher torte και μια βιτρινα, οχι μονο για φαγωμα αλλα και φωτογραφιση!!!
ακριβως έτσι ειναι τα πράγματα και ακόμα πιο ωραια απο κοντα οταν τα βλέπεις !!



 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
αυμφωνώ απόλυτα για το Demel...πολύ καλύτερο κατά τη γνωμη μου απο το ανταγωνιsτικό Sacher Cafe.....Aχ βρε Χρήστο τι μου κανες πάνω που είχα αποφασίσει να κόψω τη ζάχαρη....;)Nα αναφέρω και την αλυσίδα καφέ -ζαχαροπλαστείων Konditoreι που βρίσκει κανείς σε πολλά σημεία, στην Αυστρία και τη Γερμανία(αν σας πιάσει μια λιγουρίτσα για γλυκό ή ζεστή σοκολάτα και είναι μακριά το Sacher να ξέρετε που να μπείτε)
Konditorei authentic Austrian Pastry Cafe Desserts
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Aχ βρε Χρήστο τι μου κανες πάνω που είχα αποφασίσει να κόψω τη ζάχαρη....;)
αν ειναι η μονη αμαρτία η ζάχαρη !!!! ε τοτε δεν πειραζει :D:D

demel κορυφαιο !!!!
sacher cafe πιο ατμοσφαιρικό ναι !! αλλα υποδεέστερο σε γλυκά ;);)
και οσο αφορα το sacher torte : απίστευτη tourist trap !!!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Xρήστο γιατί μου τα κάνεις αυτά; Τι χρωστάω βραδιάτικα να ψάχνω για sacher torte (που μου άρεσε πολύ παρόλα όσα είχα ακούσει ). Άντε τώρα να ησυχάσω...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Xρήστο γιατί μου τα κάνεις αυτά; Τι χρωστάω βραδιάτικα να ψάχνω για sacher torte (που μου άρεσε πολύ παρόλα όσα είχα ακούσει ). Άντε τώρα να ησυχάσω...

ενα κλίκ μόνο μακρυά σου είναι η απόλαυση http://www.demel.at/en/frames/index_shop_gesamtuebersicht.htm

και οταν έρθει καλεσε και μας να σου κανουμε παρέα :haha::haha::haha:
 

alex21212

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
04/04 lisbon, 01/05 rome
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μολις εκλεισα αεροπορικα εισιτηρια για τις 2/1 εως 7/1 για Βιεννη! Εκλεισα μονος, οχι απο πρακτορειο κ θελω τις συμβουλες σας.
Καταρχας, που με συμφερει να μεινω; Δηλαδη, σε ποια περιοχη της πολης να ψαξω για ξενοδοχειο; Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο που εχετε μεινει κ σα αρεσε;
Δευτερον, ποια αξιοθεατα πρεπει να επισκεφθω;
Τριτον, θα ηθελα ακομα κ συγκεκριμενες προτασεις για φαγητο ή καφε, καθως οι προσωπικες εμπειριες ειναι καλυτερες απο οποιαδηποτε οδηγο.
Κ τελευταιο, μπορειτε να προτεινετε καποια ημερησια εκδρομη απο Βιεννη για αλλου; Μας συμφερει να νοικιασουμε αυτοκινητο,κ αν ναι, μηπως ξερετε απο που;;..
ευχαριστω εκ των προτερων..
λοιπον περισυ ημουν την ιδια εποχη που θα πασ κι εσυ στη βιεννη. αλλα ξαναπηγα φετος το σεπτεμβριο. καταρχην εμεινα σε ενα ξενοδοχειο ονοματι meineger που δεν ηταν πολυ κοντα στο κεντρο αλλα ηταν πολυ φθηνο. μιλαμε για 50 ευρω το δικλινο. νεανικο και αρκετα καθαρο, διπλα στο μετρο και σε ενα τελειο γωνιακο μαγαζι με σαντουιτς και ψωμακια. για φαγητο να πας οπωσδηποτε στο κατι muller, δεν θυμαμαι ακριβως το οναμα αυτη τη στιγμη για αυθεντικο βιεννεζικο σνιτσελ. ειναι τρια σε ολη την πολη, αλλα ειναι συνεχως γεματα. οποτε υπομονη. ειναι και τα τρια στο κεντρο. για καφε οπωσηποτε στο schaher kai sto demmel, αν και το δευτερο ειναι καλυτερο. η schahertotre ειναι υπερεκτιμημενη. μη φατε με τιποτα strudel με τυρι γιατι θα κανετε εμετο. οι σοκολατες και φυμισμενες στην ελλαδα ειναι καλυτερες. να πατε οπωσδηποτε στην εκκλησια του καρολου και στην votiv(προσφορα). οπως επισης στην κεντρικη εκκλησια σαν μισελ. να επισκευτητε και τα δυο παλατια, θερινο και χειμερινο, αν και το καλοκαιρινο, αξιζει πιο πολυ το καλοκαιρι. υποχρεωτικα θα πατε στο belvedere για τους ωραιωτερους πινακες της αυστριας, αλλα και στο μουσειο ιστοριας μαρια θηρεσια στην πλατεια των μουσειων. να σου πω πως το λεωφορειο απο το αεροδρομειο κοστιζει 6 ευρω το ατομο χωρις βιεννα καρτ και 5 ευρω με βιεννα καρτ που θα σου προτεινα να την αγορασετε. μπορειτε να την προμηθευτητε απο το γραφειο τουρισμου, στην αιθουσα παραλαβης αποσκευων του αεροδρομιου, μαζι με τα εισητηρια του λεωφορειου. το οποιο αεροδρομειο εχει πολυ φθηνα αφορολογητα και καλο ειναι να κρατησετε χρηματα για την επιστροφη. ημερισια εκδρομη, στην μπρατισλαβα, μια υπεροχη πολη βγαλμενη σαν απο παραμυθι. με τρενο απο το νοτιο σταθμο, ζουντμπανχοβ, και το εισητηριο να στοιχιζει 11 με επιστροφη, οταν προκειτε για την ιδια μερα, και τα μεσα μεταφορας στην μπρατισλαβα δωρεαν. αυτα και καλα να περασετε.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλημερα, μπορω να σας ρωτησω κι εγω κατι που ισως να σας εχουν ρωτησει και αλλοι.... κατα την γνωμη σας τα Χριστουγεννα ή την Πρωτοχρονια ειναι πιο ομορφα στην Βιεννη? Προκειται να παω με μια φιλη και διαβαζω αυτα που γραφετε αλλα δεν εχω αποφασισει ποια περιοδος ειναι καλυτερη.......

Ευχαριστω :)
χριστουγεννα να πας ειναι στολισμενη ολη η πολη
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλημερα, μπορω να σας ρωτησω κι εγω κατι που ισως να σας εχουν ρωτησει και αλλοι.... κατα την γνωμη σας τα Χριστουγεννα ή την Πρωτοχρονια ειναι πιο ομορφα στην Βιεννη? Προκειται να παω με μια φιλη και διαβαζω αυτα που γραφετε αλλα δεν εχω αποφασισει ποια περιοδος ειναι καλυτερη.......

Ευχαριστω :)

Για μένα ασυζητητί προτίμησε την Πρωτοχρονιά, όλος ο κόσμος, ιδίως την παραμονή είναι έξω και το κλίμα είναι σουπερ εορταστικό σε αντίθεση με τα Χριστούγεννα, που για αυτούς είναι μια άκρως οικογενειακή γιορτή.

Όσο για τη γλυκοσυζήτηση θα απέχω επιδεικτικά, υπενθυμίζοντας όμως τα υπέροχα σνίτσελ.
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
κ εγω χριστούγεννα πήγα πέρυσι αλλά ιδιαίτερο στολισμό δεν είδα,άσε που δεν πρόλαβα τις χριστουγεννιάτικες αγορές....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ο ίδιος στολισμός υπάρχει και την Πρωτοχρονιά, οι δε Χριστουγεννιάτικες αγορές κλείνουν 24-12.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Για μένα ασυζητητί προτίμησε την Πρωτοχρονιά, όλος ο κόσμος, ιδίως την παραμονή είναι έξω και το κλίμα είναι σουπερ εορταστικό σε αντίθεση με τα Χριστούγεννα, που για αυτούς είναι μια άκρως οικογενειακή γιορτή.

Όσο για τη γλυκοσυζήτηση θα απέχω επιδεικτικά, υπενθυμίζοντας όμως τα υπέροχα σνίτσελ.
Ναι ναι!Super Σνίτσελ μην παραλήψεις να τα δοκιμάσεις!!Αχ!τι μου θύμησες!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom