Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

Nks13

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso/Lapland
Α ωραια! Να σε ρωτησω, την πληρωμη την εκανες με την πιστωτικη σου; Δεχονται κανονικα "ελληνικες" πιστωτικες δηλαδη; Εγω εχω μια της Εθνικης
Επισης ειχες κανει την εγγραφη online ή στο γραφειο τους εκει;

Γενικως ειναι ευκολη η ποδηλαταδα στη Βιεννη απο αποψη ασφαλειας απο τη κινηση στους δρομους;
Σε κάθε σταθμό έχει μια οθονούλα που βάζεις την κάρτα σου και κάνεις εγγραφή και κάθε φορά για να νοικιάσεις. Χρησιμοποίησα revolut για εμένα, εθνική για την κοπέλα μου και τις 2 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Aπ' όσο θυμάμαι είχε παντού ποδηλατόδρομους και κανονικά φανάρια για τα ποδήλατα. Μόνο σε ένα κομμάτι προς schobrunn έπρεπε να βγεις στον δρόμο αλλά αν δεν ένιωθες ασφαλής μπορούσες να περπατήσεις αυτό το κομμάτι από το πεζοδρόμιο.

Επίσης, https://www.citybikewien.at/en/stations/stations-map εδώ μπορείς να βλέπεις live σε ποιους σταθμούς έχει ποδήλατα ελεύθερα και σε ποιους έχει κενές θέσεις να τα αφήσεις.
 

irenev

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα! Σκεφτομαι να παω Βιενη 11/1-15 ή 16. Θα μπορουσατε να μου προτεινετε δραστηριότητες και τι να αναμένω απο άποψη τιμών στο φαγητό, την μετακίνηση κτλ; Επίσης, που θα ήταν καλύτερα να ψάξω για διαμονή; ευχαριστω
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα,

αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα δεις ότι υπάρχουν πολλές σχετικές συζητήσεις..Διάβασε λίγο πρώτα κι αν έχεις κάποια απορία τα ξαναλέμε..
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπερα! Σκεφτομαι να παω Βιενη 11/1-15 ή 16. Θα μπορουσατε να μου προτεινετε δραστηριότητες και τι να αναμένω απο άποψη τιμών στο φαγητό, την μετακίνηση κτλ; Επίσης, που θα ήταν καλύτερα να ψάξω για διαμονή; ευχαριστω
Καλησπέρα. Το μήνυμα σου μεταφέρθηκε σε αυτήν την ενότητα. Υπάρχουν πολλά νήματα με πληροφορίες για τη Βιέννη.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Αυστρία-Ταξίδι-στη-Βιέννη.57860/https://www.travelstories.gr/community/threads/Που-να-μεινω-στη-Βιέννη.59833/https://www.travelstories.gr/community/threads/vienna-hotels.33073/ Ξεκίνα το διάβασμα και για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε.
 

Dimsarridis41

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Σε 2 βδομάδες φεύγω ταξίδι με την γυναίκα μου για Βιέννη.παρακαλω για βοήθεια σχετικά με προσιτές τιμές εστιατόρια και καφέ.
 

marianix83

Member
Μηνύματα
22
Likes
11
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Σε 2 βδομάδες φεύγω ταξίδι με την γυναίκα μου για Βιέννη.παρακαλω για βοήθεια σχετικά με προσιτές τιμές εστιατόρια και καφέ.
Καλή χρονιά, εμείς για πρωινό τρώγαμε στους backwerk που εχει σε διάφορα σημεία της πόλης, επίσης και στα Strock, κάποιες φορές πήραμε hot dog γεμιστό με κασέρι απο τις καντίνες 4-6€ ανάλογα τη καντίνα αλλά είναι νόστιμο και πολύ μεγάλο και τρώγαμε Vapiano (που το μάθαμε απο το forum) πίτσες μακαρονάδες κτλ, επίσης για σνίτσελ και ribs πήγαμε στη 1516 brewing company που μας το σύστησε φίλος, ευχαριστηθήκαμε φαγητό και μπύρα και τύχαμε ελληνίδα σερβιτόρα που μας κατατόπισε,να περάσετε όμορφα
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Έχω επιστρέψει αλλά ξέχασα να ενημερώσω όπως ήταν αναμενόμενο οι κλειδαριές στο mitte όχι μόνο ήταν γεμάτες αλλά μερικοί περίμεναν στην αναμονή μήπως αδειάσει κάποιος , πετάχτηκα μέχρι το patestern και βρήκα εκεί , το κόστος ήταν ελλαχιστο ;πο 2€ έως 4.5€ το xl για 24 ώρες
καλησπέρα!
Όταν λες στο patestern εννοείς το ξενοδοχείο;

Ευχαριστώ.
 

kouv93

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Κανένα πρόγραμμα για τόσα αξιοθεατα έχεις να μου προτείνεις ? Πως θα τα χωρίσουμε για να παμε? Έχουμε πάρει vienna card για 3 μέρες και θέλουμε να πάμε σε πολλά όπως hofburg, Schönbrunn, Μουσείο Στρατιωτικής Ιστορίας, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης , αλμπερτινα, σχολή ιππασίας και σε αλλα να αποταμίευσουμεε τη καρτα και δεν ξερω ποσες ωρες θελουν γύρισμα αυτα😛.
 
Last edited by a moderator:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Έχω επιστρέψει αλλά ξέχασα να ενημερώσω όπως ήταν αναμενόμενο οι κλειδαριές στο mitte όχι μόνο ήταν γεμάτες αλλά μερικοί περίμεναν στην αναμονή μήπως αδειάσει κάποιος , πετάχτηκα μέχρι το patestern και βρήκα εκεί , το κόστος ήταν ελλαχιστο ;πο 2€ έως 4.5€ το xl για 24 ώρες
Και εμείς φθινόπωρο,off season κιόλας είχαμε βρει την τελευταία ελεύθερη κλειδαριά... Στο mitte
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom