Εκπομπή Travelstories - επεισόδιο 4 - ο εξωγήινος

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα πω οτι τέλη Οκτώβρη που είχα πάει, ότι όλο και σε κάνα καταρράκτη ή σε θερμές πήγες (και προφανώς στο Ρέικιαβικ) άκουσα Ελληνικά...
Και εγώ στο Περού συνάντηση 2 Έλληνες στο Πούνο, και δεν ήταν τουριστική περίοδο. Ε και; Στη Βουδαπέστη έχεις πάει να δείς πόσους Έλληνες θα συναντήσεις;....και το Περού δεν θεωρείται χώρα της "μόδας" πάντως ή των ιδεολογικών απόψεων.
Στην Ισλανδία συνάντησα πάρα πολλούς Ισπανούς, Γάλλους, Άγγλους, Κινέζους και Αμερικάνους. Με τη σειρά που τα έγραψα. Έλληνα κανέναν! Και πήγα και στα τουριστικά σημεία της χώρας. Πήγα μέσα στο κατακαλόκαιρο (μέσα Ιουλίου) όχι γιατί είμαι πλούσια, που και να ήμουνα λόγος δεν πέφτει σε κανέναν για το πορτοφόλι μου, αλλά γιατί ήμουν διατεθειμένη να ξοδέψω χρήματα που περιέκοψα απο άλλα ταξίδια που θα μπορούσα να κάνω και απο άλλα πράγματα στην καθημερινότητα μου για να μπορέσω να κάνω αυτό το ταξίδι. Αποτελούσε προτεραιότητα μου!
Τώρα, αν μου πεις να το κάνω αυτό για να πάω Κούβα πχ, δεν θα το έκανα, γιατί δεν με τραβάει η θάλασσα. Παρόλα αυτά θα πάω κάποια στιγμή για την ιστορία της και οχι για τις ιδεολογικές μου απόψεις καθώς οι ιδεολογικές μου απόψεις δεν αποτελούν κριτήριο για να ταξιδέψω.

Και επειδή δεν είναι χώρα του κ..., λόγω της μεγάλης τουριστικής ανάπτυξης που οδήγησε σε άνθιση του airbnb και του να ακριβύνουν τα ενοίκια για τους ντόπιους, η κυβέρνηση κατασκευάζει καταλύματα για τους τουρίστες και αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να θέσει ποσοστό airbnb ανά περιοχή και να μειώσει τα ενοίκια.
Η Ισλανδία είναι ήδη τουριστική!!! Όταν άλλοι, πριν 10 και χρόνια, συναντούσαν ένα άντε δύο αυτοκίνητα στα ποτάμια που περνάς για να πας Άσκα, εγώ συνάντησα κανα 10αριά έτσι στο νερό...

Για να κλείσει εδώ το θέμα, για μένα τουλάχιστον, θεωρώ οτι έχει γίνει μόδα τα ταξίδια και όχι οι προορισμοί των ταξιδιών. Με ότι αυτό συνεπάγεται.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Όσο ηθικό είναι να αφήνεις χρήματα σε χώρες που εξαφάνισαν πολιτισμούς, που φτωχοποίησαν λαούς, που βομβαρδίζουν χώρες, που αδειάζουν πυρηνικά απόβλητα με το έτσι θέλω σε αφρικανικές χώρες κλπ. Σε κάλυψα;
Θα μπορούσες να προσθέσεις πολλά άλλα όπως που έκαναν πυρηνικές δοκιμές και κατέστρεψαν παραδείσους του Ειρηνικού, που προκάλεσαν έθρεψαν το τέρας του ναζισμού και προκάλεσαν εκατομμύρια θύματα σε πολλές χώρες, που έκαναν γενοκτονίες κλπ....Αν αρχίσεις και κάνεις κατάλογο δεν θα ταξιδεύεις σχεδόν πουθενά...
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Θα μπορούσες να προσθέσεις πολλά άλλα όπως που έκαναν πυρηνικές δοκιμές και κατέστρεψαν παραδείσους του Ειρηνικού, που προκάλεσαν έθρεψαν το τέρας του ναζισμού και προκάλεσαν εκατομμύρια θύματα σε πολλές χώρες, που έκαναν γενοκτονίες κλπ....Αν αρχίσεις και κάνεις κατάλογο δεν θα ταξιδεύεις σχεδόν πουθενά...
Διότι είναι το ίδιο να χρηματοδοτείς ευθέως ένας αυταρχικό καθεστώς (όλα τα χρήματα των πολιτών στην Κούβα από την επαγγελματική τους δραστηριότητα συγκεντρώνονται στα χέρια του καθεστώτος, μέσω υποχρεωτικής δέσμευσης από το κράτος) που και σήμερα λειτουργεί ως τέτοιο, με το να πληρώσεις τον τάδε ξενοδόχο στη Γερμανία επειδή 80 χρόνια πριν η χώρα ήταν υπό τους ναζί;;;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Διότι είναι το ίδιο να χρηματοδοτείς ευθέως ένας αυταρχικό καθεστώς (όλα τα χρήματα των πολιτών στην Κούβα από την επαγγελματική τους δραστηριότητα συγκεντρώνονται στα χέρια του καθεστώτος, μέσω υποχρεωτικής δέσμευσης από το κράτος) που και σήμερα λειτουργεί ως τέτοιο, με το να πληρώσεις τον τάδε ξενοδόχο στη Γερμανία επειδή 80 χρόνια πριν η χώρα ήταν υπό τους ναζί;;;

Αυτό που για σένα είναι χειρότερο για μας μπορεί να είναι καλύτερο και αντίστροφα.Σου απάντησαν πολλές φορές και λες άλλα αντ'άλλων. Χειρότερο μπορεί να είναι για κάποιον να πηγαίνεις στο φασιστικό καθεστώς του Ερντογάν που εισβάλλει σε ξένες χώρες και αιματοκυλά λαούς, για κάποιον άλλον το να πας στην Γερμανία όπως σου είπε ο @Señor_Nada .

Τα ιδεολογικά σου κολλήματα δεν τα ενστερνιζόμαστε όλοι, το είδες νομίζω.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Αυτό που για σένα είναι χειρότερο για μας μπορεί να είναι καλύτερο και αντίστροφα.Σου απάντησαν πολλές φορές και λες άλλα αντ'άλλων. Χειρότερο μπορεί να είναι για κάποιον να πηγαίνεις στο φασιστικό καθεστώς του Ερντογάν που εισβάλλει σε ξένες χώρες και αιματοκυλά λαούς, για κάποιον άλλον το να πας στην Γερμανία όπως σου είπε ο @Señor_Nada .

Τα ιδεολογικά σου κολλήματα δεν τα ενστερνιζόμαστε όλοι, το είδες νομίζω.
Ποιο, καλή μου, να είναι καλύτερο; Μία χούντα που εκτελεί ανθρώπους, φυλακίζει ανθρώπους, βασανίζει ανθρώπους και έχει περιστείλει βασικά πολιτικά και ανθρώπινα δικαιώματα; Ευτυχώς, βρε, που εσείς δεν έχετε ιδεολογικά κολλήματα....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Μία χούντα που εκτελεί ανθρώπους, φυλακίζει ανθρώπους, βασανίζει ανθρώπους και έχει περιστείλει βασικά πολιτικά και ανθρώπινα δικαιώματα;
Στην ερντογανική Τουρκία αναφέρεσαι;
Γιατί αν αναφέρεσαι στην Κούβα με τους παραπάνω χαρακτηρισμούς δεν έχω κάτι άλλο να πω. Θα σου απαντήσει ο @Yorgos που ζει εκεί και έχει μια πιο ξεκάθαρη άποψη από σένα για το τι ισχύει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και οι δύο χώρες είναι της μόδας στην Ελλάδα, η Κούβα εδώ και χρόνια, η Ισλανδία τα τελευταία 5-6.
Έχω παραθέσει τους αριθμούς για την ΙΣλανδία, μια χούφτα άνθρωποι πάνε από την Ελλάδα, δεν αποτελεί καν προορισμού μέσα στους τοπ-30 . Εάν θεωρείς ότι είναι μόδα ό 40ός ή ο 50ός προορισμός, ε οκ. Στην Κούβα τις τοπ χρονιές είχαμε περίπου 10.000 Έλληνες, τώρα γύρω στους 6-8.000 . Δεν το λες και εισβολή...

Φοβερή φύση έχει η Νορβηγία, η Κόστα Ρίκα, η Νέα Ζηλανδία.
Και στις τρεις έχω πάει, βρήκα και τις τρεις υποδεέστερες της Ισλανδίας, χωρίς αυτό να σημαίνει πως έχουμε και τα ίδια γούστα.
Η Ισλανδία έχει περισσότερο ομοιογενές τοπίο, που απλά επειδή είναι πολύ διαφορετικό από το Ελληνικό, έλκει πολύ κόσμο. Όσο για τις τουριστικές δραστηριότητες, αυτές πια υπάρχουν σχεδόν παντού.
Ε τι σχεδόν παντού; Μπορώ να κάνω snowmobile και να φτάσω σε ηφαίστεια δίπλα από καταρράκτες στο Μαρόκο, την Ινδία, το Μεξικό; Ελάχιστες είναι οι χώρες που γίνονται αυτά. Για το τοπίο: μα ακριβώς ο λόγος που είναι τόσο εντυπωσιακό είναι οι τρομερές αντιθέσεις. Είναι αυτό που λείπει από την Ανταρκτική ή τη Νορβηγία σε σχέση με την Ισλανδία. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως δεν έχεις πάει.

Ομοίως για την Κούβα, πολλά νησιά της Καραιβικής έχουν ενδιαφέρον τοπικό χρώμα.
Δε νομίζω... Ίσα-ίσα ούτε σε αρχιτεκτονική, ούτε σε παραδόσεις, θρησκευτικές πρακτικές κλπ συγκρίνεται η Κούβα με κανένα. Τα περισσότερα έχουν από άθλια ως ανύπαρκτη αρχιτεκτονική και τίποτε από παραδοσιακή ζωή. Για πες ένα που κατά τη γνώμη σου έχει πιο ενδιαφέρον χρώμα από την Κούβα.


Και εγώ θέτω πάντα την πολιτική παράμετρο, είναι ηθικό να αφήνεις χρήματα σε ένα αυταρχικό και απάνθρωπο καθεστώς για να κάνεις τουρισμό;
Έχεις γνωρίσει ΕΝΑΝ Κουβανό της Κούβας που να μη θέλει τον τουρισμό στη χώρα; Πότε υποφέρει περισσότερο ο κόσμος στη χώρα, όταν υπάρχει τουρισμός ή όταν δεν υπάρχει; Να σου αντιστρέψω το ερώτημα: είναι ηθικό να μην πας σε μια χώρα σαν την Κούβα, που ο τουρισμός είναι από τους ελάχιστους τομείς όπου μπορεί κανείς να βγάλει χρήματα; ΜΕ ποιο τρόπο βοηθάς τους ανθρώπους εκεί μη πηγαίνοντας;


Το βόρειο κομμάτι της Νορβηγίας έχει μία χαρά πολικό τοπίο, χωρίς να είναι όλη η χώρα αυτό το πράγμα. Ομοίως ο Καναδάς. Διαφωνούμε κάθετα για το τι είναι βαρετό και προβλέψιμο.
Δεν είναι το πολικό τοπίο αυτό που κάνει την Ισλανδία ξεχωριστή... Η μίξη πάγου και φωτιάς είναι, με όλα αυτά που δημιουργεί.

Ότι είναι πλέον άκρως τουριστική, αυτό είναι γεγονός και είναι μια χώρα που η οικονομία της στηρίζεται κατα το ήμισυ στον τουρισμό.
10% είναι όλη κι όλη η συνεισφορά του τουρισμού στο ΑΕΠ της Ισλανδίας ο δε τουρισμός είναι κατά 75% σε 2,5 μηνες όλους κι όλους...

θα ήθελα να ψελλίσω δυο σκέψεις για την Κούβα και ας μου την πέσει σχεδόν όλο το φόρουμ αλλά μου άφησε λίγο γλυκόπικρα συναισθήματα . Ωραία τοπία,φοβερά κτίρια καταπληκτική φύση, ξεσηκωτικά μουσικές όμως η διάχυτη αίσθηση της φτώχειας και η επαιτεία άμα τη εμφάνιση σου καθώς και τολμώ να πω η αίσθηση ότι όλοι εκδίδονται στους ματσωμένους δυτικούς ....
Κομμάτι της χώρας είναι όλα αυτά που αναφέρεις πλην της τελευταίας φράσης. Πορνεία έχει (τρομερά μειωμένη τα τελευταία χρόνια, σίγουρα πιο κάτω από την Ελλάδα) αλλά "όλοι εκδίδονται";;; Δηλαδή τι ποσοστό αυτών που έβλεπες στο δρόμο ή συναναστεεφόσουν εκδιδόταν; Το 40%, το 3% το 0,1%;;; Εγώ υπολογίζω ότι στην Αβάνα οι "εργαζόμενες κοπέλες" (που τις έχουμε χάσει εδώ και 3 χρόνια, έχει πέσει πολύ κυνήγι) είναι μαζεμένες γύρω στις 2-.3.000. Οι ίδιες και οι ιδιες, στα ίδια μέρη τις ίδιες ώρες, τις ίδιες φάτσες βλέπεις, η χώρα έχει σχεδόν 12 εκατομμύρια πληθυσμό, δε γίνεται να λέμε ότι εκδίδονται όλοι. Κι εγώ πήρα την Πατησιων το βράδυ, δεν έβγαλα συμπέρασμα για όλο τον πληθυσμό της Ελλάδας από αυτό.

Με το να γράφουμε σε τουριστικά site ότι στην Κούβα δυστυχώς εκδίδονται ακόμα και 13χρονα στους τουρίστες
Χρόνια στην Κούβα και μένω δίπλα ακριβώς σε αυτό που ήταν η μεγαλύτερη πιάτσα της πρωτεύουσας, δεν έχω δει ποτέ 13χρονο ή έστω ανήλικη να εκδίδεται. Φανταζομαι κάπου θα έχει γίνει, όπως και στην Ελλάδα (μη με βάλετε να γκουγκλάρω αν έχει συλληφθεί ποτέ κανείς στην Ελλάδα για έκδοση ανηλίκου), αλλά η γενική εικόνα δεν είναι. Την εποχή που η πορνεία ήταν πολύ διαδεδομένη στην Κούβα είχα αρκετές επαφές με πόρνες, καμία ποτέ δεν μου είπε ότι είχε δει ανήλικη και ειδικά 13χρονη.

.
Αν πράγματι μας ενοχλεί, ναι, πρέπει να σταματήσουμε να χρηματοδοτούμε συγκεκριμένα συστήματα, με τις καλές μας προθέσεις.
Ο λόγος που μειώθηκε τόσο πολύ στην Κούβα η πορνεία είναι η άυξηση του τουρισμού, αν τον κόψουμε λες να έχουμε περισσότερους ή λιγότερους φτωχούς (άρα κι εκδιδόμενους) ;

Διότι είναι το ίδιο να χρηματοδοτείς ευθέως ένας αυταρχικό καθεστώς (όλα τα χρήματα των πολιτών στην Κούβα από την επαγγελματική τους δραστηριότητα συγκεντρώνονται στα χέρια του καθεστώτος, μέσω υποχρεωτικής δέσμευσης από το κράτος)
Δεν ισχύει αυτό που λες, το εντελώς αντίθετο. Το φιλοδώρημα από τον τουρίστα, η διαμονή σε ένα airbnb, η χρήση ενός ταξί, το να φας σε ένα ιδιωτικό εστιατόριο είναι από τους ελάχιστους τρόπους το εισόδημα να πάει κατευθείαν στην τσέπη των Κουβανών.

Θα σου απαντήσει ο @Yorgos που ζει εκεί και έχει μια πιο ξεκάθαρη άποψη από σένα για το τι ισχύει.
Εγώ για την πολιτική κατάσταση της Κούβας δεν πρόκειται να κάνω κανένα σχόλιο δημοσίως. Κακώς πολλοί νομίζουν ότι γνωρίζουν και την άποψή μου περί αυτού, δεν την εκφράζω δημοσίως, πολύ σπάνια δε ιδιωτικώς. Αλλά ασχέτως αυτής της άποψης, η ιδέα ότι με κάποιο τρόπο στηρίζεται ο Κουβανός πολίτης και γίνεται η ζωή του καλύτερα αν ΔΕΝ πάει κάποιος στην Κούβα είναι από κουφή έως εντελώς ανήκουστη στις τάξεις των κατοίκων του νησιού.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Όταν λέω μόδα στην Ελλάδα, δεν εννοώ ότι σώνει και καλά πηγαίνουν μαζικά όλοι οι Έλληνες (πόσοι θα μπορούσαν εξάλλου σε μία χώρα τόσο ακριβή?). Εννοώ ότι μία χώρα που μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν ήταν στο πρόγραμμα κανενός, ξαφνικά σε 2-3 χρόνια έγινε "hot προορισμός", συζητιέται πολύ και έγινε ταξιδιωτικό αποθυμένο για πολλούς.
Αντιπαρέρχομαι τα υπόλοιπα γιατί είναι απολύτως υποκειμενικά. Για πες μας, Γιώργο, από τα έσοδα που έχει ένας εργαζόμενος στον τουρισμό στην Κούβα, πόσα του μένουν στην τσέπη και πόσα του παίρνει το κράτος;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
[QUOTE="Yorgos, post: 791745, member: 898"

Χρόνια στην Κούβα και μένω δίπλα ακριβώς σε αυτό που ήταν η μεγαλύτερη πιάτσα της πρωτεύουσας, δεν έχω δει ποτέ 13χρονο ή έστω ανήλικη να εκδίδεται. Φανταζομαι κάπου θα έχει γίνει, όπως και στην Ελλάδα (μη με βάλετε να γκουγκλάρω αν έχει συλληφθεί ποτέ κανείς στην Ελλάδα για έκδοση ανηλίκου), αλλά η γενική εικόνα δεν είναι. Την εποχή που η πορνεία ήταν πολύ διαδεδομένη στην Κούβα είχα αρκετές επαφές με πόρνες, καμία ποτέ δεν μου είπε ότι είχε δει ανήλικη και ειδικά 13χρονη.

Δεν ισχύει αυτό που λες, το εντελώς αντίθετο. Το φιλοδώρημα από τον τουρίστα, η διαμονή σε ένα airbnb, η χρήση ενός ταξί, το να φας σε ένα ιδιωτικό εστιατόριο είναι από τους ελάχιστους τρόπους το εισόδημα να πάει κατευθείαν στην τσέπη των Κουβανών.


Εγώ για την πολιτική κατάσταση της Κούβας δεν πρόκειται να κάνω κανένα σχόλιο δημοσίως. Κακώς πολλοί νομίζουν ότι γνωρίζουν και την άποψή μου περί αυτού, δεν την εκφράζω δημοσίως, πολύ σπάνια δε ιδιωτικώς. Αλλά ασχέτως αυτής της άποψης, η ιδέα ότι με κάποιο τρόπο στηρίζεται ο Κουβανός πολίτης και γίνεται η ζωή του καλύτερα αν ΔΕΝ πάει κάποιος στην Κούβα είναι από κουφή έως εντελώς ανήκουστη στις τάξεις των κατοίκων του νησιού.
[/QUOTE]


Αυτό ακριβώς ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για πράγματα που γράφτηκαν και δεν έχω ακούσει ΠΟΤΕ να γίνονται στην Κούβα όπως πορνεία ανηλίκων(αντίθετα έχω ακούσει πολλά για πορνεία ανηλίκων σε άλλα κράτη) κλπ....Όχι την πολιτική σου γνώμη.Αν αυτά που γράφτηκαν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.Το έκανες ήδη. Ευχαριστώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όταν λέω μόδα στην Ελλάδα, δεν εννοώ ότι σώνει και καλά πηγαίνουν μαζικά όλοι οι Έλληνες (πόσοι θα μπορούσαν εξάλλου σε μία χώρα τόσο ακριβή?). Εννοώ ότι μία χώρα που μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν ήταν στο πρόγραμμα κανενός, ξαφνικά σε 2-3 χρόνια έγινε "hot προορισμός", συζητιέται πολύ και έγινε ταξιδιωτικό αποθυμένο για πολλούς.
Καλά, εγώ όταν λέω ότι κάτι είναι της "μόδας" εννοώ ότι το κατανλώνουν. Δε λέω το τάδε αμάξι είναι της μόδας αν δεν το αγοράζει κανείς ή είναι το 45ο στα 80.

Αντιπαρέρχομαι τα υπόλοιπα γιατί είναι απολύτως υποκειμενικά. Για πες μας, Γιώργο, από τα έσοδα που έχει ένας εργαζόμενος στον τουρισμό στην Κούβα, πόσα του μένουν στην τσέπη και πόσα του παίρνει το κράτος;
Το φιλοδώρημα, 100% ο Κουβανός.

Τα έσοδα από ενοικίαση σπιτιού: ο ιδιώτης κρατάει το 90% και το κράτος το 10% συν 10% του.. ό,τι δηλώσει στο τέλος του έτους.
Σε εστιατόριο, 90% ο ιδιώτης, 10% το κράτος συν ένα 10% από ... ό,τι δηλώσεις στο τέλος του έτους.
ΚΑλλιτέχνης που του αγόρασες τον πίνακα: όλα στην τσέπη του, και 10% του ό,τι δηλώσει παει στο κράτος.
Επίσης όλοι οι εργαζόμενοι σε ιδιωτικές επιχειρήσεις έχουν-σε αντίθεση με το δημόσιο- μια χαρά μισθούς. Ένας μάγειρας σε ένα καλό εστιατόριο πληρώνεται από 300-2.000 ευρώ, ένας οδηγός ενός κάμπριο βγάζει γύρω στα 1.500 ευρώ το μήνα, μία κυρία που κάνει τα checkin και διαχειρίζεται ένα airbnb (χωρίς να είναι ιδιοκτήτρια εννοώ) πληρώνεται από 200-500 ευρώ το μήνα, ανάλογα το σπίτι. Από αυτα το κράτος κρατάει μόνο το 10%... και πάλι είναι το 10% όσων δηλώσεις ότι πληρώνεσαι.

Κοινώς αν δεν έρθουν οι τουρίστες, όοοοοοοοοοολοι αυτοί οι άνθρωποι θα ανγκαστούν να δουλέψουν για το δημόσιο, όπου οι μισθοί είναι εξαιρετικά χαμηλοί. Αν δεν πας στην Κούβα, στερείς από αυτούς τους ανθρώπους έναν αξιοπρεπή μισθό.

Και δεν είναι ότι το στερείς από αυτούς, αλλά και από εκείνους τους ιδιώτες που ζουν από αυτούς. Δηλαδή αν δεν πάει ο τουρίστας στην Κούβα και δε φάει στο ιδιωτικό εστιατόριο, θα χάσει ο σεφ το 500ρικο που έβγαζε, οπότε δε θα φτιάξει το σπίτι του, άρα δε θα πάρει ο ιδιώτης μπογιατζής/χτίστης τα 500 που έβγαζε φτιάχνοντας το σπίτι του μάγειρα, ο οποίος μπογιατζής με τη σειρά του δε θα αγοράσει το κέικ από το ιδωτικό ζαχαροπλαστείο (όπου οι μισθοί είναι επίσης σοβαροί) κλπ κλπ.

Κοινώς, επειδή ο τουρισμός είναι αυτός που στηρίζει όλο τον ιδιωτικό τομέα, αν δεν έρθει ο τουρίστας χάνει τον αξιοπρεπή μισθό του και ο ιδιώτης που δεν εργάζεται στον τουρισμό δηλαδή ο μπογιατζής, ζαχαροπλάστης, ράφτης, διοργανωτής παιδικών πάρτι κλπ κλπ, αλυσίδα είναι.

Να το πω αλλιώς, ο καλύτερος τρόπος για να επιστρέψουμε στις εποχές της πορνείας είναι να κόψουμε τον τουρισμό από τη χώρα, θα εξαθλιωθούν όλοι και το μόνο που θα τους μένει είναι να πουλήσουν το κορμί τους.
 

evpap

Member
Μηνύματα
25
Likes
108
Συγνώμη κιόλας για τα όσα έγραψα για την Κουβα δεν έχω μείνει και τόσο πολύ όσο έχει μείνει ο Γιώργος ώστε να εξάγω ασφαλή συμπεράσματα απλά εξέφρασα την αίσθηση που μου έμεινε μετά το ταξίδι που ήταν λίγο απογοητευτική για τα δικά μου πάντα γούστα . Καθαρά προσωπική άποψη εξέφρασα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να το πω αλλιώς, ο καλύτερος τρόπος για να επιστρέψουμε στις εποχές της πορνείας είναι να κόψουμε τον τουρισμό από τη χώρα, θα εξαθλιωθούν όλοι και το μόνο που θα τους μένει είναι να πουλήσουν το κορμί τους.
Δηλ οποιος δεν εχει να φαει πουλαει το κορμι του κ αυτο των παιδιων του? Πες το αλλιως καλυτερα. Κ αλλου εχει πεινα κ δεν εχει τοση πορνεια. Κ ειναι οντως ενοχλητικοτατη στη χωρα αυτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom