Εκπομπή Travelstories 18 - Αμοργός

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.725
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ενώ τώρα, έτσι όπως τα κόβω τα μαγαζιά στο google maps πρέπει να γίνεται τρελό ξεφάντωμα μέχρι πρωίας.:lol:
Πρέπει να κανονίσουμε να βγούμε ένα βράδυ μαζί στη χώρα, Bayoko - Τζιτζίκι και τούμπαλιν, να δεις τι αξία έχει το ξημέρωμα στο νησί. Κράτα την ατάκα σου αυτή παρακαλώ. :cool:
Πάντως η πιο ωραία χώρα που έχω δει εγώ είναι της Σερίφου (αν και δεν έχω πάει Φολέγανδρο).
Δε διαφωνώ, είναι εξαιρετική, για μένα στις τοπ των Κυκλάδων μαζί με Αμοργό, Φολέγανδρο, Σίκινο, Ανάφη. Η Φολέγαδρος είναι έρωτας, είναι και φλατ (Περισσότερα στην ιστορια μου σε λίγα λεπτά...;) ).
Αμοργό δύσκολα θα ξαναπήγαινα, παρόλο που έχω φίλη εκεί με σπίτι.
Δευτερο μπαν, μοιράζω σήμερα...:haha::haha::haha:
Ο boomerισμος ειναι στα μυαλα, μην ανησυχεις.
♥
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.172
Likes
5.271
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Θεα θαλασσα να χαζευεις απο το δωματιο στον Ποταμο! Πες τα!
Μας ξυπνουσε ο παρακειμενος γαιδαρος, μια εικονα νησιου λες και εισαι στη Σικινο εκει πανω, χωρις τουριστες.
Στο uranos, πραγματικά στον ουρανό!!!
50 σκαλιά καρφωτα από το πάρκινγκ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πρέπει να κανονίσουμε να βγούμε ένα βράδυ μαζί στη χώρα, Bayoko - Τζιτζίκι και τούμπαλιν, να δεις τι αξία έχει το ξημέρωμα στο νησί. Κράτα την ατάκα σου αυτή παρακαλώ. :cool:
Εννοείται ότι θα πάω, μετά από τόση διαφήμιση, να χαρώ τα θέλγητρα της Χώρας, ααααν πάω ξανά Αμοργό. Να κανονίσουμε λίγο δύσκολο. :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Παρακολουθώντας με ενδιαφέρον το war Χώρα-Αιγιαλη κι αφού πω πως θα μείνουμε και δυο βραδια Αιγιαλη στο τέλος, μη χάσετε το φαγητό στο Πύργο: φοβερή τοποθεσία έξω από το χωριό Αρκεσινη, αυθεντικότητα, χωριατιλα, κατσικάκι που λιώνει στο στόμα με πατάτες τηγανίτες κατευθείαν απο το χωράφι και τη καλύτερη ψημενη ράκη που έχω πιει, δίκης τους παραγωγής.
Για ποτό το Μποτιγια κάνει πολύ καλά κοκτειλς, η Καλλιστω παρά πολύ καλά γλυκα αλλά ένα καφέ της προκοπής που θα πιούμε; Όπου έχω δοκιμάσει (μιλάω για φρεντο καπουτσίνο), είναι όλοι κακής ποιότητας.
Για μπάνιο Μουρος και πάλι Μουρος, αλλά αριστερά αυτή τη φορά, με λίγο κόσμο και γυμνιστές.
Υπέροχη Χοζοβιωτισσα, τρομερή μορφή ο γέροντας εκεί.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ξέχασα να αναφέρω τη διαμονή στη Χώρα: λόγω ενός γάμου που τελικά ματαιώθηκε, σπάσαμε τη διαμονή σε δυο μέρη. Τρία βραδια στο Μαρουσω, το οποίο είναι τιμιότατο στα 50€, με ωραίο μπαλκονακι, χαριτωμένο, αλλά με στριμοκωλο μπάνιο και κακό στρώμα.
Το Εμπροστιαδα από την άλλη είναι εμπειρία, στα διπλά χρηματα όμως. Οποιος έχει περάσει απ έξω ξέρει, κατάλυμα κλάσης αλλά με το ανάλογο τίμημα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.725
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Επηρεασμένος από την ολοήμερη συζήτηση έχω βγει και πίνω ψημένες αμοργιανές. Στην Αθήνα, όχι στην Αμοργό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Επίλογος Αμοργου: μετά από 5 υπέροχα βραδια στη Χώρα, μεταφερθήκαμε για τα επόμενα και τελευταία δυο στην Αιγιαλη.
Μεγα λάθος.
Ενω τα χωριά πέριξ του Όρμου είναι όμορφα και αυθεντικά και έχει ωραία μονοπάτια για τρεκ (εκτός καλοκαιριού βέβαια), το λιμάνι αυτό καθ αυτό είναι μάπα ολκής. Είναι ο,τι δε μου αρέσει στο τουριστικό προϊόν που προσφέρει η χώρα μας, έναν αχταρμά με άπειρα ενοικιαζόμενα απαράδεκτης αισθητικής, που αποπνέουν φασόν φτήνια και χαμηλή ποιότητα, σουβενιραδικα δίπλα σε γυραδικο δίπλα σε φαλαφεδαδικο δίπλα σε ταβέρνα, σκέτος τουριστικός μαχαλάς. Αν προσθέσουμε στο μίγμα το βαλτώδες κλίμα με την άπνοια και την αφόρητη ζέστη, τα κουνούπια και τις θαλασσες σούπες (απαραδεκτες για ελληνικό νησί) δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι, εκτός αν είσαι 20 και μένεις στο κάμπινγκ, η Χώρα είναι έτη φωτός ο καλύτερος και ποιοτικότερος προορισμός διαμονής (και χωρίς να είναι ακριβότερα).
Ως τελικό συμπέρασμα και για τα δικά μου πάντα γούστα, αν κάποιος με ρωτούσε πως να κανονίσει τις διακοπές του στην Αμοργο θα του έλεγα:
να μείνει 5 ολόκληρες ημέρες, μόνο στη Χώρα και στο Εμπροστιαδα αν το αντέχει η τσέπη του, να κολυμπήσει Αγία Άννα (νωρις ή αργά για μια βουτιά) και μετά οπωσδήποτε Μουρο με την ησυχία, το άγριο τοπίο και τα φανταστικά νερά και να τρώει στη Χώρα ή στην Αρκεσινη. Τέλος, να επισκεφτεί Ασφοντυλιτη και Θολαρια-Λαγκάδα στην άνω μεριά. Θα περάσει αξέχαστα.
Αιγιαλη να πάει μόνο για να φύγει για το επόμενο νησάκι…
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επίλογος Αμοργου: μετά από 5 υπέροχα βραδια στη Χώρα, μεταφερθήκαμε για τα επόμενα και τελευταία δυο στην Αιγιαλη.
Μεγα λάθος.
Σκληρός, πολύ σκληρός, όμως πες τα, γιατί εμείς ακουστήκαμε παράλογοι... :haha:
Μεταξύ Χώρας και Αιγιάλης δε τίθεται σύγκριση, πως να το κάνουμε; Ακόμα και στο καλό ξενοδοχείο να μείνει κανένας (δε θυμάμαι όνομα), ε μένει απλά γι΄ αυτό και όχι για το χωριό.
Καλά είναι για μια μέρα, δύο ίσως, υπό τη προϋπόθεση ότι θες να εξερευνήσεις το εκεί κομμάτι και τα χωριά, αλλά και ότι έχεις πάνω από πέντε ημέρες διαθέσιμες στο νησί.

Καλές ψημένες στον Αμοργιαλό τώρα, αυτό είναι που αξίζει, με τη δέουσα προσοχή όμως καθώς κάπως έτσι χάνονται τα πλοία...:cool:
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Σκληρός, πολύ σκληρός, όπως πες τα, γιατί εμείς ακουστήκαμε παράλογοι... :haha:
Μεταξύ Χώρας και Αιγιάλης δε τίθεται σύγκριση, πως να το κάνουμε; Ακόμα και στο καλό ξενοδοχείο να μείνει κανένας (δε θυμάμαι όνομα), ε μένει απλά γι΄ αυτό και όχι για το χωριό.
Καλά είναι για μια μέρα, δύο ίσως, υπό τη προϋπόθεση ότι θες να εξερευνήσεις το εκεί κομμάτι και τα χωριά, αλλά και ότι έχεις πάνω από πέντε ημέρες διαθέσιμες στο νησί.

Καλές ψημένες στον Αμοργιαλό τώρα, αυτό είναι που αξίζει, με τη δέουσα προσοχή όμως καθώς κάπως έτσι χάνονται τα πλοία...:cool:
Θολούρα στη Λοζα ψηλέ μου, Θολούρα 😂
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επίλογος Αμοργου: μετά από 5 υπέροχα βραδια στη Χώρα, μεταφερθήκαμε για τα επόμενα και τελευταία δυο στην Αιγιαλη.
Μεγα λάθος.
Ενω τα χωριά πέριξ του Όρμου είναι όμορφα και αυθεντικά και έχει ωραία μονοπάτια για τρεκ (εκτός καλοκαιριού βέβαια), το λιμάνι αυτό καθ αυτό είναι μάπα ολκής. Είναι ο,τι δε μου αρέσει στο τουριστικό προϊόν που προσφέρει η χώρα μας, έναν αχταρμά με άπειρα ενοικιαζόμενα απαράδεκτης αισθητικής, που αποπνέουν φασόν φτήνια και χαμηλή ποιότητα, σουβενιραδικα δίπλα σε γυραδικο δίπλα σε φαλαφεδαδικο δίπλα σε ταβέρνα, σκέτος τουριστικός μαχαλάς. Αν προσθέσουμε στο μίγμα το βαλτώδες κλίμα με την άπνοια και την αφόρητη ζέστη, τα κουνούπια και τις θαλασσες σούπες (απαραδεκτες για ελληνικό νησί) δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι, εκτός αν είσαι 20 και μένεις στο κάμπινγκ, η Χώρα είναι έτη φωτός ο καλύτερος και ποιοτικότερος προορισμός διαμονής (και χωρίς να είναι ακριβότερα).
Ως τελικό συμπέρασμα και για τα δικά μου πάντα γούστα, αν κάποιος με ρωτούσε πως να κανονίσει τις διακοπές του στην Αμοργο θα του έλεγα:
να μείνει 5 ολόκληρες ημέρες, μόνο στη Χώρα και στο Εμπροστιαδα αν το αντέχει η τσέπη του, να κολυμπήσει Αγία Άννα (νωρις ή αργά για μια βουτιά) και μετά οπωσδήποτε Μουρο με την ησυχία, το άγριο τοπίο και τα φανταστικά νερά και να τρώει στη Χώρα ή στην Αρκεσινη. Τέλος, να επισκεφτεί Ασφοντυλιτη και Θολαρια-Λαγκάδα στην άνω μεριά. Θα περάσει αξέχαστα.
Αιγιαλη να πάει μόνο για να φύγει για το επόμενο νησάκι…
Συμφωνω απολυτα σε ολα!
Δεν μου αρεσε καθολου η Αιγιαλη. Βεβαια μπορεί να έχει αλλαξει στο χρονο και να ηταν πανέμορφη πριν γινει τουριστικος αχταρμας.
Η εμπροστιαδα για εμενα (μειναμε τις 2 πρωτες μερες) ηταν τρομερη εμπειρια. Οτι καλυτερο σε νησι. Αξιζει τα λεφτα του. Το καλο ξενοδοχειο που λεει ο ψηλος στην Αιγιαλη για εμενα εκτος τοπου. Δεν εχω μείνει αλλά συνεργαζομαστε στη δουλεια και καθε φορα εκνευριζομαι με το τουπε τους και την εικονα που θελουν να δειξουν.
Τελος ο Μουρος και η Αγια Άννα το πρωι χωρις τη πολυκοσμια ειναι μαγεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom