Ελβετία Ελβετία ...... άπαιχτη

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
17 αυγουστου 2008 αφηνουμε το ρεθυμνακι μας με τα σεα του και τα μεα του και πεταμε μαζι με το αστροπελεκι το γιο μου για μιλανο
το αεροδρομιο malpensa που προσγειωθηκαμε επρεπε μα λεγεται απλως μαπα γιατι την εξοδο δεν την βρησκανε ουτε οι πεζοναυτες.αφηνουμε το μιλανο και τραβαμε βορεια για κοιλαδα αοστα συνορα με ελβετια
η υπαιθρος απαιχτη πρασινο παντου και σπιτια κουκλιστικα. η αοστα μια κοιλαδα σε υψομετρο 1700 μ μας αρεσε πολυ οπως και ενα γλυκακι με ροδακινα τυρι ρικοτα σαν ταρτα ετσι για να ανεβει το ζαχαρο μας.μετα απο 300 χιλ. φτανουμε στη γενευη στο ξενοδοχειο ramanda.
ομορφο δεν λεω αλλα το πρωινο θα μου μεινει στη μνημη...οχι οτι ξεραμε τι τρωγαμε...κατι σαν τηγανιτα πατατας να ητανε κατι τελειες κομποστες τυρια και αλαντικα και κατι εδεσματα απο κινεζικη και ασιατικη κουζινα.
απο τη δευτερη μερα σαν γνησιοι ελληναρες μας πιανει η στερηση του φραπε που εκει δεν ξερουν τη τυφλα τους απο κρυο καφε, κατι νερομπουρμπουλο που εμοιαζε με γαλλικο καφε δεν το πινανε ουτε οι σκυλοι...αν δεν ακουμε χρατσ - χρατσ τα παγακια του φραπε με το καλαμακι μας τη τι θεμε τη ζωη αυγουστο μηνα.
ο δε καπουτσινο τους ηταν ανευ περιγραφης.η γενευη γαλλοφωνη για αγγλικα ουτε λογος πουθενα δεν υπηρχε τιποτα στην αγγλικη γλωσσα και σιγα μη σου κανανε τη χαρη να σου εξηγησουνε...οποτε αρχιζουμε τη νοηματικη γλωσσα :clap: μπας και βγαλουμε ακρη.
παντου πρασινο το νερο το πληρωσαμε 3,20 το μικρο μπουκαλακι το φαγητο πανακριβο για αγορες ουτε λογος
παντου υπαρχουν πολυκαταστηματα coop -city λεγονται κατι σαν τα carefur τα δικα μας σε πιο εξελιγμενη εκδοση... εκει κατι μπορεις να παρεις απο σουβενιρακια κουπες και στο τελευταιο οροφο προσιτα εσττιατορια....αφηνουμε τη γενευη και μπαινουμε στη γερμανοφωνη ζυριχη, οπου αρχισα να ξεσκονιζω τα γερμανικα μου. δεν τρελλαθηκα και ιδιαιτερα καθως το hilton 5 στερο λεει που μας πηγαν οχι 5 αστερων αλλα ουτε για μια σεληνη δεν μου εμοιαζε.12 χιλ εξω απο τη πολη και στο πρωινο που καλλιτερο εχω εγω στη κουζινα μου μας εβαζαν σε μια αιθουσα απομωνομενοι λες και ημασταν....χανσενικοι...
ολα τα λεφτα ηταν η βερνη καταπληκτικη μασαιωνικη πολη που μας αφησε αφωνους το ιδιο και η λουκερνη, δεν μου αρεσε η λωζανη που οποιον θελετε να εκδικηθητε να τον στειλεται εκει εχει κατι ανηφοροκατιφορες.....
επιτελους εκδρομη στη γερμανια στο τελειο frimbourg οπου επιτελους ξεσκονισαμε τα ευρω μας που κοντεψανε να αραχνιασουνε στο πορτοφολι μας και αρχισαμε τις επιδρομες στα μαγαζια...η λιμνη τιτιτζε μας αρεσε αρκετα καθως και οι καταρακτες του ρηνου που συνιστω...περασαμε και τα δαση του μελανα δρυμου ( εμεις εχουμε το μελανα ζωμο ) γενικα στη γερμανια ειδαμε καλλιτερο κλιμα απο επαγγελματισμο, τιμες, αγορα κ.λ.π
ολο το γκρουπ απο ατομα καθε ηλικιας ειμαστε μια παρεα απο 18 ετων μεχρι 79.( φιλακια, ολγα, γιαννη, ασπα,παρη...):clap::clap::clap::clap::clap::clap:
η στερηση του φραπε ακομα πιο εντονη οπου εντοπιζω σε ενα κρεοπωλειο.......μηχανη αυτοματη που εβγαζε με κερμα νες- καφε .... ανασταση χριστου θεασαμενη..τι χαρες τι πανηγυρια....κοντεψα να παρω και τη μηχανη μαζι
τελευταια μερα και μπαινουμε στην ιταλοφωνη ελβετια στη λιμνη λουγκανο....καπως καλλιτερη τη περιμενα πανακριβη ομως κατι λουκανικα αγορασαμε που μονο οι φακιριδες τα τρωνε απο το πιπερι που ειχε μεσα.
εκει προβλημα κανενα εξυπηρετηση στην ιταλικη που ξερω καλα και βεβαια παντου πρασινο και αγελαδιτσες να βοσκουν ( ευτυχως που δεν πηγε γκρουπ απο τα ζωνιανα να τις δουνε εκει γιατι οχι αγελαδες θα ξαναβλεπανε εκει αλλα ουτε ουριτσες...απο αγελαδα θα αφηνανε )
πριν φτασουμε στο μιλανο για επιστροφη η μαρια απο το τυμπακι σαν κρητικακι γνησιο κερασε ολο το γκρουπ απο μια τσικουδια εκτος απο το παρη που εγινε ντιρλα απο τα σφηνακια πο ηπιε για να πανε κατω τα φαρμακια της επιστροφης.....
 

Attachments

  • 38,1 KB Προβολές: 361

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
πολυ καλη εκδρομη!στην ζυριχη βρεθηκα κατα τυχη περυσι τον αυγουστο για μια... βραδια!!μου εμεινε μια πολυ ομορφη εικονα,και θα θελα πολυ να κανω ενα κανονικο ταξιδι εκει,αλλα το κοστος ειναι αποθαρρυντικο.θα διαφωνησω με το hilton,δεν ξερω αν επεσα στην περιπτωση αλλα το ξενοδοχειο ηταν πολυ καλο,για το δε πρωινο,ειχε πραγματικα τα παντα!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
θα φύγω και εγώ σε ένα μηνα από τώρα στην ελβετία με προορισμό την ζυρίχη, βεβαια θα μείνουμε στην βερνη, 6 μέρες, το κακό είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα σχετικά φτηνά αυτοκίνητα για ενοικίαση...

ο/η rethimnohttp://www.travelstories.gr/members/rethimno-1270.html με αποθάρρυνε λίγο με τις τιμές, τόσο ακριβά θα είναι? εμείς εκτος από την βερνη, λέμε να δούμε γενεύη, λουκέρνη και βασιλεια.
και επιστροφή μετά ζυρίχη για τον γυρισμό.

οποιος έχει να μου προτείνει κάτι ευπρόσδεκτος
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
θα φύγω και εγώ σε ένα μηνα από τώρα στην ελβετία με προορισμό την ζυρίχη, βεβαια θα μείνουμε στην βερνη, 6 μέρες, το κακό είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα σχετικά φτηνά αυτοκίνητα για ενοικίαση...

ο/η rethimno με αποθάρρυνε λίγο με τις τιμές, τόσο ακριβά θα είναι? εμείς εκτος από την βερνη, λέμε να δούμε γενεύη, λουκέρνη και βασιλεια.
και επιστροφή μετά ζυρίχη για τον γυρισμό.

οποιος έχει να μου προτείνει κάτι ευπρόσδεκτος
Και γιατί να νοικιάσεις? Αν δεν έχεις σκοπό να ανέβεις στα βουνά και να κάνεις εκδρομές στη φύση (π.χ. Emmental, Andermatt, etc), η Ελβετία έχει τα καλύτερα τρένα (με σύνθημα μάλιστα το "on-time since 1960"). Όχι τόσο γρήγορα όσο τα Γερμανικά/Γαλλικά (στο Ζυρίχη - Βέρνη μόνο το τελευταίο 1/3 περίπου της διαδρομής γίνεται με 250 Km/h), αλλά συχνότατα, πολύ αξιόπιστα, και με άψογους σιδηροδρομικούς σταθμούς - ιδιέταιρα στη Βέρνη και τη Ζυρίχη. Περισσότερες πληροφορίες στο www.sbb.ch
Στη χώρα γενικά το τρένο είναι κύριο μέσο μεταφοράς, με τους Ελβετούς να το χρησιμοποιούν τακτικότατα (οχι σαν τον ΟΣΕ εδώ, που ακόμα και με το ΚΤΕΛ της συμφοράς πάς καλύτερα και γρηγορότερα... μιλάμε για ταξίδι επιπέδου αεροπλάνου).

Για τις τιμές, μπορείς να βρείς από πολύ φτηνά μέχρι πολύ ακριβά, αλλά γενικά οι τιμές κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα με τις γύρω χώρες.

Στη Βέρνη, έμεινα το Νοέμβριο στο Best Western Hotel Baeren και ήταν συμπαθητικά - η θέση του ξενοδοχείου απλά "δεν παίζεται", ειδικά αν χρησιμοποιήσεις το τρένο - αλλά έτσι κι αλλιώς η πόλη είναι μια σταλιά. Συνιστώ φαγητό στο Ratskeller (Gerechtigkeitsgasse 81) Ratskeller | Restaurant Review | Bern | Frommers.com - προσοχή, είναι από τις ακριβότερες επιλογές στην πόλη.

Επίσης, δεν κι αυτά που είχα γράψει εδώ: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/3158-%E5%EB%E2%E5%F4%E9%E1-2.html#post39415
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο γιατί αν είναι να μετακινούμε συνεχεια με τρένα θα μου κοστίσει πιο ακριβά, και εκτος από αυτό θα έχω την ελευθερια κινήσεων, οποτε θέλω να φεύγω και να πηγαίνω οπουδήποτε.
και απότι βλέπω θα παω σε 4-5 πόλεις, οποτε νομίζω ότι σαν ελληνάρας πρέπει να κινούμε με το αυτοκίνητο
εμείς θα μείνουμε στο Abasandor που δεν είναι και κοντά στο κέντρο (3km)


σε ευχάριστω για τις πληροφορίες.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο γιατί αν είναι να μετακινούμε συνεχεια με τρένα θα μου κοστίσει πιο ακριβά, και εκτος από αυτό θα έχω την ελευθερια κινήσεων, οποτε θέλω να φεύγω και να πηγαίνω οπουδήποτε.
και απότι βλέπω θα παω σε 4-5 πόλεις, οποτε νομίζω ότι σαν ελληνάρας πρέπει να κινούμε με το αυτοκίνητο
εμείς θα μείνουμε στο Abasandor που δεν είναι και κοντά στο κέντρο (3km)


σε ευχάριστω για τις πληροφορίες.

καλη χρονια αγαπητε φιλε μη χασεις την ελβετια ειναι καταπληκτικη αλλα....ακριβη, μη κανεις το μοιραιο λαθος να παρεις ταξι γιατι πληρωσα 17,5 ευρω για μια διαδρομη ευθεια 3χιλ, θα ξετρελαθεις με τη βερνη αν και χιονιζει πολυ και επισης με τη λουκερνη μια μεσαιωνικη πολη απλως.....ανεπαναληπτη σου προτεινω να μπεις γερμανια στο fribourg πολυ καλη αγορα στη λιμνη τιτιτζε και στους καταρακτες ολα κοντα ειναι.
για αγορα ρολογιων στα πολυκαταστηματα bucherer σε καθε πολη θα βρεις οτι ακριβως ψαχνεις και στα super market coop- city λογικες τιμες και καλο φαγητο στο τελαυταιο οροφο οπου αλλου φαγαμε ηταν μαπα το φαγητο και πανακριβο, επισης εχουν και πολλα delicatessen σαν τους δικους μας φουρνους με αρτοποιηματα και σαλατες σε λογικες τιμες.
καλο ταξιδι και περιμενουμε εντυπωσεις.....:lol::roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
17 αυγουστου 2008 αφηνουμε το ρεθυμνακι μας με τα σεα του και τα μεα του και πεταμε μαζι με το αστροπελεκι το γιο μου για μιλανο
....
χαρακτηριστική και πρωτότυπη η περιγραφή σου..:haha::haha:
ακριβούτσικη θα έλεγα η χώρα αυτή...πρέπει να εξασφαλίσω καλή σύνταξη για να μπορέσω να πάω τότε που θα κάνω τούρ στην ευρώπη.:bleh:
 

vendetta

Member
Μηνύματα
21
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Επισκέφτηκα κι εγώ την Ελβετία πριν από 1 μήνα περίπου. Οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες!!! Πήγα σε διάφορα μέρη μέσα σε 6 μέρες και αφορμή για αυτό ήταν το Swiss Pass, ενός είδους εισητήριο που σου προσφέρει για 4 μέρες (μπορείς και για περισσότερες) απεριόριστες διαδρομές με τρένα, λεωφορεία, αστικές συγκοινωνίες, πλοία και εισόδους στα περισσότερα μουσεία της Ελβετίας (νομίζω περίπου 400). Το ανακαλύψαμε στο ίντερνετ βέβαια και κόστισε 195 ελβετικά φράγκα για 4 μέρες (επειδή ήμαστε κάτω των 26 ετών αλλιώς νομίζω είναι κοντά στα 250 φράγκα). Από ό,τι μας είπε το παιδί που μας φιλοξενούσε μας συνέφερε όσο δεν πήγαινε άλλο.

Πετάξαμε λοιπόν για Ζυρίχη με Swiss (νομίζω η καλύτερη που έχω πετάξει μέχρι στιγμής, πολύ καλό φαγητό και φοβερός πιλότος) με 255 ευρώ πήγαινε - έλα και επισκεφτήκαμε Λωζάννη, Μοντρέ, Γκστάαντ, Γκρυγιέρ, Βέρνη, Λουκέρνη και τη Ζυρίχη στο τέλος.

Από τη Ζυρίχη φύγαμε αμέσως για Λωζάννη με τρένο (περίπου 2 ώρες). Τα τρένα τους δεν πιάνονται. Όχι σε ταχύτητα αλλά σε ποιότητα. Νομίζω δεν έχουν τις ταχύτητες της Γαλλίας αλλά είναι αρκετά γρήγορα. Είναι διώροφα μιας και εξυπηρετούν πάρα πολύ κόσμο. Όλοι μετακινούνται με το τρένο. Το λεωφορείο είναι μόνο για τις διαδρομές που δεν έχουν τρένο.

Η Λωζάννη μου άρεσε ιδιαίτερα! Είχε ένα διαφορετικό αέρα από τη γερμανόφωνη Ελβετία (στη Λωζάννη μιλάνε γαλλικά). Οι άνθρωποι μου φάνηκαν πιο προσιτοί και πιο χαμογελαστοί. Ο καθεδρικός ναός της Λωζάννης είναι επιβλητικός τόσο απέξω όσο και στο εσωτερικό του με εντυπωσιακά βιτρό. Η βόλτα στην παλιά πόλη επιβάλλεται χρησιμοποιώντας μάλιστα τα ξύλινα σκαλιά που δε θυμάμαι τώρα πόσα χρόνια ζωής μετράνε. Κατεβαίνωντας προς τη λίμνη επισκεφτήκαμε και το μουσείο ολυμπιακών αγώνων. Όχι κάτι τρομέρο αλλά κάτι σίγουρο διαφορετικό και μοναδικό. Και μπήκαμε και στο Beau Rivage ένα ξενοδοχείο 5 αστέρων στο οποίο υπεγράφη η συνθήκη της Λωζάννης και στο οποίο υπάρχει μία φωτογραφία με το γεγονός στην οποία διακρίνεις με κάποια δυσκολία και τον Ελ. Βενιζέλο. Ο καιρός ήταν βροχερός οπότε δεν μπορούσαμε να κάνουμε και πολλές βόλτες. Η νυχτερινή της ζωή είναι καλή. Έχει ωραία μπαράκια αλλά λίγα μιας και δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη σαν πόλη.

Επόμενη μέρα ξεκινά με το Μοντρέ!!! Ένα παραλίμνιο (λίμνη Γενεύης) θέρετρο όπου βλέπεις ότι το χρήμα ρέει άφθονο γενικά :lol: ! Πολύ όμορφο με φοβερή αρχιτεκτονική και ωραία θέα στη λίμνη και απέναντι προς τη Γαλλία. Τρένο και επόμενος σταθμός το Γστάαντ! Αφού κάναμε μία διαδρομή μέσα στις Άλπεις όχι βέβαια σε κάποιο ιδιαίτερα κακοτράχηλο κομμάτι τους αλλά σε ένα χαρακτηριστικό και πολύ όμορφο κομμάτι τους. Χιόνια υπήρχαν αλλά λίγα. Η Ελβετική επαρχεία είναι το κάτι άλλο. Τρομερές εικόνες που σου μένουν. Το Γστάαντ είναι πολύ παραδοσιακό με ξύλινα κτίσματα και πεζοδρομημένο κέντρο. Θεωρείται από τα μεγαλύτερα χειμερινά θέρετρα της Ελβετίας. Από τα highlights της εκδρομής μας.Δεν καθίσαμε πολύ και φύγαμε με το πανοραμικό τρένο (ένα τρένο με μεγάλα τζάμια που σου επιτρέπει να δεις όλο το τοπίο έξω από αυτά) για το Γκρυγιέρ. Εκεί παράγεται το ομώνυμο τυρί από το οποίο φτιάχνουν το φοντύ. Σε ένα κατσαρολάκι κιώνουν τυρί και μετά παίρνεις ψωμί, πατά βραστή, βραστά ή τουρσί λαχανικά και βουτάς και ... απολαμβάνεις. Έχει επίσης και ένα ωραίο γλυκάκι που είναι μαρέγκες γλυκές με κρέμα γάλακτος παχύρρευστη από πάνω. Ακούγεται όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά ο συνδυασμός είναι γευστικότατος.Έχει ένα εντυπωσιακό κάστρο να επισκεφτείς και το μουσείο του Γκίγκερ (ο άνθρωπος που πήρε όσκαρ για τα εφέ των ταινιών Άλιεν και κατάγεται από κάπου εκεί). Στο μουσείο δεν πήγαμε αλλά πήγαμε για ένα καφεδάκι στην καφετέριά του. Η διακόσμησή της είναι ... εξωγήινη με σκελετούς, κόκκαλα κτλ.

Next station Λουκέρνη. Απίστευτη!! Οι ξύλινες γέφυρες (ιδιαίτερα του Παρεκκλησίου) με τις ζωγραφιές τους, η εκκλησία των Ιησουιτών, η Φραγκισκανική εκκλησία και (δε θυμάμαι πως τη λένε) μία μεγάλη - η κεντρικότερη της Λουκέρνης - εκκλησία, το κέντρο της όπου τα περισσότερα κτίρια είναι ζωγραφισμένα στο εξωτερικό τους με φοβερά χρώματα, το μνημείο με το Λιοντάρι, το πάρκο με ανακαλύψεις από την εποχή των Παγετώνων... Φοβερή πόλη!!!Έπαθα αυχενικό κοιτάζοντας συνέχεια ψηλά τα κτίρια και παρακολουθόντας όλες αυτές τις ζωγραφιές.

Η Βέρνη νομίζω μου άρεσε περισσότερο από όλες...Έχει μία εντυπωσιακή παλιά πόλη (μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco), έναν τεραστιο και πολύ εντυπωσιακής αρχιτεκτονικής καθεδρικό ναό, τον ποταμό από τις όχθες του οποίου έχει τρομερή θέα στην πόλη (ο ποταμός είναι σε χαμηλότερο επίπεδο από την πόλη) και φυσικά το πάρκο με τις αρκούδες που είναι και το σύμβολο της πόλης (τόσο το πάρκο όσο και η αρκούδα :D ).Must το μουσείο του Einstein που είναι το σπίτι όπου έζησε και έγραψε και την πασίγνωστη θεωρία της σχετικότητας!!!

Και τέλος η Ζυρίχη...Όταν έφτασα σχημάτισα μία άσχημη εικόνα για τη Ζυρίχη γιατί είδα μόνο το οικονομικό και βιομηχανικό της μέρος... Λάθος!!! Έχει φοβερά πράγματα να δεις... Η παλιά πόλη, το πολυτεχνείο και η θέα από εκεί και η βόλτα παραλίμνια ήταν το κάτι άλλο...Και έχει φυσικά και πολύ καλή νυχτερινή ζωή για όλα τα γούστα!

Η Ελβετία έχει ένα πολύ υψηλό επείπεδο ζωής!!! Η ανεργία είναι κάτω του 4%, οι μισθοί είναι υψηλοί και η φορολογία για τους πολίτες (που διαφέρει από καντόνι σε καντόνι) αρκετά χαμηλή. Στο καντόνι της Ζυρίχης είναι 4%!!! Πάθατε σοκ έ; Κι εγώ όταν το άκουσα! Τα έσοδα τους κράτους προέρχονται από φορολόγηση των επιχειρήσεων και τραπεζών και φυσικά από την παραγωγή σε πολλούς τομείς (ιδιαίτερα γεωργία και κτηνοτροφία). Έχει τέλειες σοκολάτες, πολύ καλό αλλά βαρύ φαγητό (τα λουκάνικα δεν παίζονται), γευστικότατα τυριά (το έμμενταλ είναι πολύ γνωστό και μετά το γκρυγιέρ και το άπεντσελ). Είναι όμως πάρα πολύ ακριβή!!! Θες τουλάχιστον 30 ευρώ το άτομο για να καθίσεις κάπου έξω να φας, 70 ευρώ πήγαινε-έλα με τρένο για μία διαδρομή 1 ώρας μέχρι τη Βέρνη (αν και έχουν πάρα πολλές εκπτωτικές κάρτες οπότε το τρένο για κάποιον που μετακινείται συχνά με αυτό γίνεται πολύ οικονομικό) και τουλάχιστον 1600 ευρώ για ένα τριάρι σε μία μέτριας φήμης περιοχή!!! Είναι όμως πανέμορφη και οι πολίτες της τη σέβονται...γι'αυτό και είναι πεντακάθαρη!

Αυτά...
Ελπίζω να ξαναπάω στους φίλους που έχω εκεί του χρόνου και να σας πω και περισσότερα!!!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Παρομοιο προγραμμα ειχα και εγω,συν Νταβος,Σαιν Μοριτζ,Σαμονι.Γιαυτο και φετος παω Βαυαρια και Αυστρια!Και βεβαια αυτες οι περιοχες ειναι για καλοκαρι,δεν το συζητω!
Απλα τελεια!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επισκέφτηκα κι εγώ την Ελβετία πριν από 1 μήνα περίπου. Οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες!!!
Πολύ καλά τα γράφεις, απλά και περιεκτικά.
Καιρός να ετοιμάσεις και το επόμενο ταξίδι, με έμφαση στην επαρχία αυτή τη φορά!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
δεν τρελλαθηκα και ιδιαιτερα καθως το hilton 5 στερο λεει που μας πηγαν οχι 5 αστερων αλλα ουτε για μια σεληνη δεν μου εμοιαζε.12 χιλ εξω απο τη πολη και στο πρωινο που καλλιτερο εχω εγω στη κουζινα μου μας εβαζαν σε μια αιθουσα απομωνομενοι λες και ημασταν....χανσενικοι...
Ήσουνα με γκρουπ απ' ότι κατάλαβα... λοιπόν το περιστατικό που περιγράφεις το έζησαν γνωστοί μου φέτος με γνωστό πρακτορείο στο hilton στη μόσχα... μήπως έχει σχέση με τη συμφωνία του πρακτορείου με το ξενοδοχείο?
 

ΤΖΟΝ

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΚΗ-ΙΤΑΛΙΚΗ ΡΙΒΙΕΡΑ
νομιζω την αδικεις λιγο την ελβετια! ναι ειναι πιο ακριβη απο τις ομορες χωρες, αλλα προσφερει απιστευτο βιοτικο επιπεδο. αλλα κ για τους τουριστες οι υπηρεσιες που βρηκα εγω ηταν αψογες φετος το καλοκαιρι που πηγα. για τις πολεις κ τα τοπια ειδικα, ειναι πανεμορφα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom