Ελβετία Ελβετία

Kalliopi2

Member
Μηνύματα
54
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλίαααααα
Ταξίδι-Όνειρο
Salar De Uyuni, Βολιβία
α) Αν είστε τυχεροί και δε βρέχει, είναι ωραία να περπατήσετε στην πολη
β) Έχει Μετρό (στο οποίο δεν είχα χρόνο να πάω) αλλά λένε οτι είναι μια ακόμη πόλη εκεί κάτω.
γ)Σε περίπτωση που σ' ενδιαφέρει υπάρχει μια μικρή κοινότητα Ελλήνων στη ζυρίχη. Υπάρχει κτίριο που στεγάζει τις δραστηριότητές τους (π.χ. χορωδία, τάβλι, γυμναστήριο, αίθουσα εκδηλώσεων κλπ, -οι οποίοι σιγουρα θα σας κατατοπίσουν από πρώτο χέρι αν τους συναντήσετε- και στον τελευταίο όροφο έχει μια πολύ ωραία εκκλησία του Αγ.Δημητρίου) Προσοχή: επειδή τα κτίρια εκεί πρέπει να είναι ομοιόμορφα δε θα αναγνωρίσεις εξωτερικά είναι ένα απλό τετράγωνο κτίριο δίπλα στο ποτάμι) παραθέτω το λινκ
Ζυρίχη
από οτι είδα το ελληνικό στέκι λειτουργεί Πεμ-Παρ 5-8μμ.
δ)Κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι ρομαντική πολη (βλ.ποτάμι κλπ) ωραίο μέρος για να είσαι με το ταίρι σου
Καλά να περάσετε :p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.977
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
β) Έχει Μετρό (στο οποίο δεν είχα χρόνο να πάω) αλλά λένε οτι είναι μια ακόμη πόλη εκεί κάτω.
Μη γραφετε οτι ναναι. Η Ζυριχη δεν εχει μετρο (και για να σας προλαβω, το s-bahn δεν ειναι μετρο).


Sent from my LG-P500 using Tapatalk
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης μπορείς να τα γυρίσεις σε μια μέρα. Μπορείτε να επισκεφθείτε το Εθνικό Μουσείο, το Γκροσμίνστερ, και να κάνετε βόλτα στο βόλτα στο Πάρκο Τσίριχορν, δίπλα στη λίμνη με τους κύκνους κλπ. Επίσης πολύ ωραίος είναι και ο ζωολογικός κήπος. Στον γυρισμό μπορείτε να θαυμάσετε την πόλη από το πίσω προαύλιο του ETH (έχει στάση το τραμ που σε κατεβάζει από τον κήπο στο κέντρο της πόλης). Ή θα μπορούσατε να επισκευθείτε την Βέρνη, που είναι πολύ γραφική (περίπου 1 ώρα με το τρένο).
Γενικά, με το τραμ πας παντού. Μετρό, όπως λέει και ο taver δεν υπάρχει (και στη Λωζάννη έχει σταματήσει να λειτουργεί). Καλά να περάσετε!!!
 

charisop

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
New York
θα ηθελα και γω να ρωτησω με τη σειρα μου αν την Κυριακη ειναι ανοιχτη η αγορα στην Λουκερνη και θεωρειται σαν καλη μερα να την επισκεφτει καποιος η να προτιμησω τη Δευτερα...επισης πως απο τη Λουκενρη φτανω στο pilatus και αν χρειαζεται να κανω καποια κρατηση νωριτερα για τελεφερικ η επι τοπου αν δεν εχω προβλημα για την αναβαση...με τελεφερικ αναβαση με το τραινακι για καταβαση ειναι το ιδανικο ???? καπου διαβασα εχει και ελκυθρο μετα απο καποια σταση αν μου το συνιστα θελω καποιος να μου πει...αναχωρω στις 23/2 και σκεφτομαι 23 24 ζυριχη 25μερα σαββατο saint moritz 26 κυριακη λουκερνη 27 καταρρακτες schaufxauzen stein am rein...αν συμφωνειτε η πρεπει να κανω καποια αλλαγη στο προγραμμα η στις μερες των ημερησιων εκδρομων γενικοτερα...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
εγω θα πήγαινα την κυριακή στους καταρρακτες...και θα αφηνα την δευτερα για την Λουκερνη....
 

charisop

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
New York
περαιτερω για τη Λουκερνη αν γνωριζεις Ιωαννα η καποιος αλλος να μου πει για το πιλατθσ τι παιζει αν χρειαζεται να κανεις κρατηση νωριτερα για το τελεφερικ η μπορεις εκεινη την ωρα να "φορτωθεις" και να ανεβεις...τελεφερικ ανοδος-τρενακι καθοδος ειναι το καλυτερο ???
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εξαρταται τι προτιμας να κανεις.Ψωνια ή φυση.Εγω πηγα καθημερινη στους καταρραχτες και το καταευχαριστηθηκα γιατι δεν ειχε ψυχη (βοηθησε κι ο καιρος ψιλοβρεχε) και ηταν παρα πολυ ρομαντικα και γενικα πιστευω οτι η ησυχια ταιριαζει γαντι στο τοπιο,δεν μπορω να φανταστω κοπαδια απο κοσμο να συνωστιζονται στα μικρα μπαλκονακια για να βγουν φωτος και να τιτιβιζουν σε σημειο να μην ακους την θεσπεσια μουσικη απο τους καταρρακτες. Μεχρι και πρωτο τραπεζι τζαμαρια στο καφε βρηκαμε...

Η αγορα της Λουκερνης δεν πιστευω να ειναι ανοιχτη την Κυριακη,οπως καθε αλλης πολης φυσικα.Εμεις που πηγαμε Σαββατο στις τρεις το μεσημερι ειχε ερημωσει μονομιας με το που κλεισανε τα μαγαζια το μεχρι τοτε πολυβουο κεντρο της.

Καλα να περασετε.
 

charisop

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μια μερα παντως για να γυρισεις κεντρο Λουκενρης κ να ανεβεις Pilatus αρκει ? Και δρομολογια απο Ζυριχη εχει συχνα πυκνα ?? Καπου ειχα διαβασει οτι τα τρενα λειτουργουν και βραδυ ισχυει αυτο η μονο για συγκεκριμενα δρομολογια ? Λεωφορεια υπαρχουν για πιο οικονομικα η καλυτερα τρενο ??
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν πας νωρίς το πρωί μέχρι το απόγευμα θα έχεις γυρισει χαλαρα τη Λουκερνη. Τωρα το pilatus δεν καταλαβα τι ειναι....δεν ξερω...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Ερώτηση: Το Μάρτιο λήγει το διαβατήριό μου. Το Φλεβάρη ξαναπάω Ελβετία. Μπορώ γενικά να πηγαίνω-έρχομαι Ελβετία μόνο με ταυτότητα; ή θέλει οπωσδήποτε διαβατήριο;
Πριν κανά μήνα πάντως που πήγα, πήγα με διαβατήριο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τν απάντησή σας!
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Ερώτηση: Το Μάρτιο λήγει το διαβατήριό μου. Το Φλεβάρη ξαναπάω Ελβετία. Μπορώ γενικά να πηγαίνω-έρχομαι Ελβετία μόνο με ταυτότητα; ή θέλει οπωσδήποτε διαβατήριο;
Πριν κανά μήνα πάντως που πήγα, πήγα με διαβατήριο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τν απάντησή σας!
Εμεις πηγαμε μονο με ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες απο Ιταλια -Ελβετια χωρις κανενα προβλημα.Αυτο εγινε πριν 3-4 μηνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.703
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom