Φινλανδία Ελσίνκι-Τάμπερε: Με αυτοκίνητο ή με τρένο;

filioan

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Γεια σας παιδιά, είμαι καινούριος στην παρέα σας! Διάβαζα από καιρό τα θέματά σας (και μπορώ να πω πως αρκετές φορές με βοήθησαν στα κατά καιρούς ταξίδια μου), αλλά μόλις σήμερα αποφάσισα να μπω και εγώ στην κοινότητα του travelstories και να μοιραστώ μαζί σας τις όποιες εμπειρίες μου!
Τον Ιούλιο έχω σχεδιάσει να πάω προς το Ελσίνκι (και από ό,τι έχω διαβάσει, μάλλον θα πεταχτώ για μια ημερήσια στο Ταλίν) και θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να πάω προς Τάμπερε και αν είναι καλύτερα με αυτοκίνητο ή με τρένο (γιατί η μίσθωση του αυτοκινήτου είναι λίγο ακριβή από μια μικρή ματιά που έριξα σε εταιρίες ενοικιάσεως αυτοκινήτων). Η αρχική επιλογή ήταν το αυτοκίνητο για να έχω δυνατότητα να επισκεφτώ και τις λίμνες στο Τάμπερε. Μήπως όμως αυτή η διαδρομή γίνεται και με κάποιο τουριστικό λεωφορείο από το Τάμπερε, οπότε η επιλογή του ίσως πιο φθηνού τρένου Ελσίνκι-Τάμπερε είναι καλύτερη; Και, τέλος, υπάρχει καμιά άλλη πόλη κοντά στο Ελσίνκι που να αξίζει μια ημερήσια (ίσως και περισσότερο από το Τάμπερε);
Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις (ακόμα δεν μπήκα καλά καλά...)!;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Mην μπλέξεις με λεωφορεία κάνουν περισσότερο χρόνο... αν δεν έχεις πρόβλημα στο οικονομικό διάλεξε το γρήγορο pendolino για τάμπερε (κάνει γύρω στα 30e o/w)... κάνει μόνο 1.5 ώρα και φεύγει και φτάνει στο λεπτό (όπως όλα τα φινλανδικά τραίνα)... όσο για λίμνες και φύση, δε χρειάζεται να πας πολύ μακριά από το τάμπερε, μιας και είναι χτισμένο μέσα σε ένα ειδυλλιακό περιβάλλον από λίμνες και δάση κωνοφόρων... το καλοκαίρι υπάρχουν και boat tours για την πόλη της hameenlinna που υπάρχει ένα πολύ όμορφο κάστρο (δυστυχώς δεν έκανα τη διαδρομή, γιατί δεν ήμουνα εκεί καλοκαίρι)...
 

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
τα λεωφορεια είναι λίγο αργά αλλά είναι πολύ εύκολα στον προγραμματισμό και ο σταθμός τους είναι σχεδόν στο κέντρο του Ελσίνκι. Εγώ είχα επισκεφτεί για ημερήσια εκδρομή το Porvoo που απέχει 50 χλμ από το Ελσίνκι, μία εκ των 6 μεσαιωνικών πόλεων της Φιλανδίας. Ημουν εκεί κοντα στα Χριστούγεννα και ήταν πανέμορφα. Αν σε ενδιαφέρει έχει κάποιες πληροφορίες στην ιστοσελίδα Porvoon matkailu - First page και έχω μαζέψει και αρκετά φυλλάδια από το τοπικό τουριστικό γραφείο
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Τον Ιούλιο 2-9 εχουμε κλεισει ξενοδοχείο στο Τάμπερε. Ψάξαμε για τιμές μεταξυ τρένου και ενοικίασης ΙΧ και καταλήξαμε σε ενοικιαση ΙΧ γιατί είμαστε 5 άτομα.
Οι τιμες για ενοικίαση ΙΧ είναι ακριβές πράγματι σε σχέση με άλλα μέρη.
 

V.SAG

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΣΜΙΡ ΛΑΝΤΑΚ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
φινλανδία

ταξίδεψα στην φινλανδία το 2000 και 2004 .την πρώτη φορά Σεπτέμβρη, κάνοντας ένα γύρο με αυτοκίνητο από Ελσίνκη, λίμνες, αρκτικό κύκλο , βόρειο ακροτήρι , και πάλι προς τα κάτω με Ταλίν και Αγ. Πετρούπολη .
τη δεύτερη φορά πήγα χειμώνα και μόνο αρκτικό κύκλο.
το τρενο ειναι πολυ οργανωμενο να πας με αυτο στο Πόρβο ειναι πολύ καλό.
Για τις λίμνες ειναι πολύ καλά εως Γιουβάσκιλα( μουσείο ΑΛΤΟ) και Κουόπιο.
Το Ελσίνκι να το γυσίσεις με ποδήλατα της πόλης τα βρίσκεις παντού και τα αφήνεις όπου θες και βάζεις ενα κέρμα τσεκάρισε οτι υπάρχουν ακομα.
ενα γραφείο που μπορεί να σου δώσει πολλές πληροφορίες χάρτες έντυπα ειναι Nordic Experts Travel (2103255235, www.nordic-experts.gr)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
ταξίδεψα στην φινλανδία το 2000 και 2004 .την πρώτη φορά Σεπτέμβρη, κάνοντας ένα γύρο με αυτοκίνητο από Ελσίνκη, λίμνες, αρκτικό κύκλο , βόρειο ακροτήρι , και πάλι προς τα κάτω με Ταλίν και Αγ. Πετρούπολη .
τη δεύτερη φορά πήγα χειμώνα και μόνο αρκτικό κύκλο.
το τρενο ειναι πολυ οργανωμενο να πας με αυτο στο Πόρβο ειναι πολύ καλό.
Για τις λίμνες ειναι πολύ καλά εως Γιουβάσκιλα( μουσείο ΑΛΤΟ) και Κουόπιο.
Το Ελσίνκι να το γυσίσεις με ποδήλατα της πόλης τα βρίσκεις παντού και τα αφήνεις όπου θες και βάζεις ενα κέρμα τσεκάρισε οτι υπάρχουν ακομα.
ενα γραφείο που μπορεί να σου δώσει πολλές πληροφορίες χάρτες έντυπα ειναι Nordic Experts Travel (2103255235, www.nordic-experts.gr)
Δυο παρατηρησεις.
Το Ελσινκι εχει οντως συστημα ποδηλατων που βαζεις ενα διευρω και το παιρνεις και μετα το αφηνεις σε αλλο σταθμο.Ομως οσο καιρο ημουνα εκει (6 μηνες) δεν βρηκα ποτε ποδηλατο σε ΚΑΝΕΝΑ σταθμο!!Τα ειχανε παρει ολα παντα οποτε εβλεπα καποιο σταθμο!Μια φορα νομιζα οτι ειχα βρει ενα παρατημενο κοντα στην παραλια πισω απο το Kamppi αλλα, τζαμπα χαρα,ηταν χαλασμενο..(Ασε που δεν μπορεσα να παρω και το διευρω ,δεν εβγαινε με τιποτα το ατιμο!!)
Δευτερον στο Πορβοο δεν παει τρενο.Μονο λεωφορειο,μια ωρα κανει και αν θυμαμαι καλα καπου 10 ευρω.

Γνωμη μου μην πας στο Ταμπερε,γιατι και πιο ακριβο ειναι να πας με το τρενο και (πολυ) πιο ομορφο ειναι το Πορβοο ειδικα το καλοκαιρι ειναι το κατι αλλο.Αντιθετα το Ταμπερε ειναι χτισμενο αναμεσα σε δυο εργοστασια,αν δεν σου χαλανε την αισθητικη πηγαινε εκει.Οσο για λιμνες θα δεις αρκετες και στη διαδρομη για Πορβοο και στη διαδρομη για Ταμπερε!

διάλεξε το γρήγορο pendolino για τάμπερε (κάνει γύρω στα 30e o/w)... κάνει μόνο 1.5 ώρα και φεύγει και φτάνει στο λεπτό
Βασικα δεν πολυαξιζει το pendolino,τζαμπα 20 ευρω παραπανω ειναι (πηγαινε ελα).Το "αργο " κανει 2 ωρες και εχει 20 το κανονικο νομιζω.Ανεση ακριβως η ιδια.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Το Τάμπερε υπήρξε όντως η πρώτη Βιομηχανική πόλη της Σκανδιναβίας. Η υψομετρική διαφορά των δύο λιμνών και το ποτάμι που ξεκινά από τη μία και καταλήγει στην άλλη ευθύνονται για αυτό. Η ανάπτυξη της υφαντουργίας του έδωσε το τίτλο του Μάντσεστερ της Φινλανδίας. Από όλα αυτά τα εργοστάσια λειτουργεί σήμερα μόνο ένα. Τα υπόλοιπα έχουν διαμορφωθεί σε απίστευτα όμορφους πολιτιστικούς χώρους, με Μουσεία, Σινεμά, μπαράκια , εστιατόρια και εμπορικά κέντρα. Εκτός από τα παραπάνω το Τάμπερε έχει καταπληκτικά Μουσεία, ένα πύργο 124 μέτρων από όπου έχεις μια καλή θέα της περιοχής, πράγμα δύσκολο για αυτό το τμήμα της Φινλανδίας που είναι εντελώς επίπεδο. Το ιστορικό κέντρο του Τάμπερε παραμένει σχετικά αναλλοίωτο και τα πάρκα δίπλα στο ποτάμι προκαλούν για βόλτες. Νομίζω είναι μια καλή επιλογή για μονοήμερη εκδρομή από το Ελσίνκι.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Το Τάμπερε υπήρξε όντως η πρώτη Βιομηχανική πόλη της Σκανδιναβίας. Η υψομετρική διαφορά των δύο λιμνών και το ποτάμι που ξεκινά από τη μία και καταλήγει στην άλλη ευθύνονται για αυτό. Η ανάπτυξη της υφαντουργίας του έδωσε το τίτλο του Μάντσεστερ της Φινλανδίας. Από όλα αυτά τα εργοστάσια λειτουργεί σήμερα μόνο ένα. Τα υπόλοιπα έχουν διαμορφωθεί σε απίστευτα όμορφους πολιτιστικούς χώρους, με Μουσεία, Σινεμά, μπαράκια , εστιατόρια και εμπορικά κέντρα. Εκτός από τα παραπάνω το Τάμπερε έχει καταπληκτικά Μουσεία, ένα πύργο 124 μέτρων από όπου έχεις μια καλή θέα της περιοχής, πράγμα δύσκολο για αυτό το τμήμα της Φινλανδίας που είναι εντελώς επίπεδο. Το ιστορικό κέντρο του Τάμπερε παραμένει σχετικά αναλλοίωτο και τα πάρκα δίπλα στο ποτάμι προκαλούν για βόλτες. Νομίζω είναι μια καλή επιλογή για μονοήμερη εκδρομή από το Ελσίνκι.
Να πω την αληθεια ο πυργος ειναι ωραιος αν και πανακριβος να ανεβεις και να κατσεις.Δεν ειπα οτι το Ταμπερε δεν ειναι ομορφη πολη και τα εργοστασια προφανως ειναι κλειστα,τα δυο στο κεντρο απλα προσωπικα θεωρω το Πορβοο πολυ πιο ομορφο και γραφικο!
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
finland

περισυ πηγα στη φιλανδια και εκανα περιπου το ιδιο προγραμμα .2-3 μερες ελσινκι, 1 μερα ταμπερε με τραινο , προτεινω και το μονο σε λειτουργια πια μουσειο Λενιν (διαμερισμα που εμεινε μερικες μερες ο Λενιν , αξιζουν ομως τα σουβενιρ απο σοβιετικη εποχη...) 1 μερα πηγα στο Τουρκου, παραλιακη πολη της "σουηδικης" φιλανδιας , αξιζει σαν πολη και εχει ωραιο καστρο και ωραιο ποταμο-παραλια .... 1 μερα στο καστρο της suomenllina απεναντι απο το ελσινκι και 2 μερες στο υπεροχο ταλιν . αν θες οποιαδηποτε πληροφορια στη διαθεση σου.
 

filioan

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,τελικά μου αλλάξατε γνώμη και λέω να αφήσω το Τάμπερε και να επισκεφθώ το Πορβοο,που είναι και πιο κοντά και μάλλον όχι και τόσο ακριβό στα μεταφορικά.Επίσης σκέφτομαι σοβαρά και το Τούρκου(δεκτή κάθε χρήσιμη πληροφορία και για εκεί).
Ψάχνοντας λίγο στο internet σχετικά με τα ακτοπλοΐκά για Ταλιν και suomenlinna μπερδεύτηκα με τις εταιρίες,γι'αυτό όποιος θυμάται κάτι από το ταξίδι του (και κυρίως ο dimitr που θα ταξιδέψει όπου να 'ναι προς τα εκεί και θα τα έχει πιο πρόσφατα),ας μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μου!Thanks πάλι παιδιά!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
To Tούρκου δεν αξίζει μπροστά στο Τάμπερε... η παραλιακή ζώνη είναι ένα άχαρο λιμάνι και τα μόνα στην ουσία αξιοθέατα είναι ο καθεδρικός δίπλα στον ποταμό Aura και το παλιότερο κάστρο στη Φινλανδία (το οποίο από κοντά δεν ενθουσιάζει)... το μόνο που ενθουσιάζει είναι οι Σουηδέζες που θα δεις στο Αbo (το Τούρκου στα σουηδικά):cool:

Υ.Γ.1 Αν προτιμήσεις το Τούρκου, έχει το ίδιο κόστος στη μεταφορά από το Ελσίνκι σε σχέση με το Τάμπερε.

Y.Γ.2 Για μονοήμερη Ταλλίν, υπάρχει το cruise-ticket της Tallink με 32e το άτομο... πρωινή αναχώρηση και βραδυνή άφιξη στο Ελσίνκι...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Y.Γ.2 Για μονοήμερη Ταλλίν, υπάρχει το cruise-ticket της Tallink με 32e το άτομο... πρωινή αναχώρηση και βραδυνή άφιξη στο Ελσίνκι...
Η Ταλλινκ ειναι ακριβη, η Βικινγκ το εχει 10 ευρω το ιδιο εισητηριο,απλα εχει νομιζω λιγο πιο περιεργες ωρες.Aλλα και παλι φτανουν για να το δεις το Ταλλιν.Το γραφειο της ειναι σε μια καθετη στη Mannerheimintie(την πιο κεντρικη οδο) καπου στο υψος του Stockmann απεναντι απο τη Σουηδικη οπερα.Εκει κοντα ειναι και της Ταλλινκ και της Eckero.Shop around.
Η Ταλλινκ συμφερει αν θες να κατσεις και ενα βραδυ στο Ταλλιν (την πρωτη φορα που πηγα εκανα αυτο με τα 32 ευρω και κατσαμε ενα βραδυ σε ενα ξενοδοχειο εκει(μεσα στην τιμη),αξιζε δεν μπορω να πω).
Τουρκου καλο ειναι αλλα το Ταμπερε και το Πορβοο ειναι καλυτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom