Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
.....να ρωτησω και εγω κατι σχετικο , η πολη cesis και το amatciems, με τις λιμνες , 80 χιλιομετρα περιπου βορειοανατολικα απο τη Ριγα αξιζουν για 1-2 μερες?
Θα σου πω μόνο για το Cesis (που είναι στην ουσία ένα μεγάλο χωριό). Μπορείς να το συνδυάσεις άνετα με Sigulda με την οποία συνδέεται με λεωφορείο/τρένο και μετά να φύγεις από το Cesis κατευθείαν για Ρίγα.

Εγώ πήγα ένα απόγευμα Ιουλίου του 2010, το βρήκα άδειο από κόσμο, όμως είναι αρκετά γραφικό με τα πλακόστρωτα δρομάκια του, το κάστρο (τότε γίνονταν εργασίες συντήρησης) και τη λιμνούλα με το πάρκο. Αν δεν έχεις χρόνο, πήγαινε μόνο στη Sigulda-Turaida, αν έχεις ανέβα μέχρι το Cesis.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ θα άφηνα την αγία πετρούπολη και θα έβαζα ένα
Μινσκ με επισκεψη στο Κατυν.
Το θέμα Λευκορωσία είναι πολύ πιο δύσκολο κατά την άποψή μου γιατί είναι δυσκολότερη η βίζα (και ακριβότερη) και τώρα έχω βγάλει και τα εισιτήρια, με αναχώρηση για επιστροφή απο Βίλνιους. Οπότε αν κάνω αυτό που έγραψα στην αρχή ακόμη και με Αγ.Πετρούπολη, είναι πιο κοντά απο αυτό που προτείνεις, γιατί είναι περισσότερα χιλιόμετρα, αφού έχω κλείσει απιστροφή απο Βίνιους.

to amatciems το ειχα δει πριν κανα 2 χρονια τυχαια στο ιντενετ, μαλλον για τεχνητο χωριο μου κανει αλλα η περιοχη φαινεται ομορφη
amatciems - Αναζήτηση Google

Το cesis μεσαιωνικη μικρη πολη διπλα στο παραπανω
Cēsis - Αναζήτηση Google
Πανέμορφο! Απορώ που τα ξετρύπωσες... Περιμένουμε καμιά πληροφορία...

Αντωνη και εγω πιστευω οτι δεν αξιζει να πας για μια "βολτα" στην Αγια Πετρουπολη γιατι θα ειναι τσαμπα η ταλαιπωρια .. Εδω το Ερμιταζ θελει 3 μερες απο μονο του ..

By the way πολυ νωρις μεσα στον Ιουλη τα εκλεισες τα εισιτηρια οποτε δεν σε προλαβαινω ..
Βασικά αν το κάνω θα είναι επειδή θέλει ο άλλος (ε ας του κάνω ένα χατίρι) και για να μην το έχω όταν κάνω τον Υπερσηβιρικό που θα είναι ένας ''μπελάς'' παραπάνω τότε...

Ναι, βόλεψαν τότε τα εισιτήρια τελικά... :rolleyes:

Θα σου πω μόνο για το Cesis (που είναι στην ουσία ένα μεγάλο χωριό). Μπορείς να το συνδυάσεις άνετα με Sigulda με την οποία συνδέεται με λεωφορείο/τρένο και μετά να φύγεις από το Cesis κατευθείαν για Ρίγα.

Εγώ πήγα ένα απόγευμα Ιουλίου του 2010, το βρήκα άδειο από κόσμο, όμως είναι αρκετά γραφικό με τα πλακόστρωτα δρομάκια του, το κάστρο (τότε γίνονταν εργασίες συντήρησης) και τη λιμνούλα με το πάρκο. Αν δεν έχεις χρόνο, πήγαινε μόνο στη Sigulda-Turaida, αν έχεις ανέβα μέχρι το Cesis.
Θα τα κοιτάξω κι αυτά αργότερα...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αντώνη εγώ θα έβγαζα τελείως την Αγ.Πετρούπολη,πιστεύοντας πως 3 μέρες και σε συνδυασμό με τόσους πολλούς προορισμούς είναι" ξεπέτα" που αδικεί μια πόλη σαν την Αγ.Πετρούπολη..
Θα έβαζα περισσότερες μέρες Φιλανδία,μια χώρα πραγματικά πανέμορφη!
Εκτός απ΄το Suomenlinna,που σε μερικές ώρες το έχεις απολαύσει,μπορείς να κάνεις μονοήμερες σε Turku,Tampere ή ακόμα πιο κοντά στο Ελσίνκι, στο Porvoo.
Αν αποφασίσεις για Tampere, Porvoo, Suomenlinna μπορώ να σε βοηθήσω με λεπτομέρειες γιατί τα έχω φρέσκα!
ΥΓ.δεν κατάλαβα θα επιστρέψετε Αθήνα από Ελσίνκι ή Βίλνιους??
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη εγώ θα έβγαζα τελείως την Αγ.Πετρούπολη,πιστεύοντας πως 3 μέρες και σε συνδυασμό με τόσους πολλούς προορισμούς είναι" ξεπέτα" που αδικεί μια πόλη σαν την Αγ.Πετρούπολη..
Θα έβαζα περισσότερες μέρες Φιλανδία,μια χώρα πραγματικά πανέμορφη!
Εκτός απ΄το Suomenlinna,που σε μερικές ώρες το έχεις απολαύσει,μπορείς να κάνεις μονοήμερες σε Turku,Tampere ή ακόμα πιο κοντά στο Ελσίνκι, στο Porvoo.
Αν αποφασίσεις για Tampere, Porvoo, Suomenlinna μπορώ να σε βοηθήσω με λεπτομέρειες γιατί τα έχω φρέσκα!
ΥΓ.δεν κατάλαβα θα επιστρέψετε Αθήνα από Ελσίνκι ή Βίλνιους??
Αν και δεν καίγομαι για Αγ.Πετρούπολη, όπως έγραψα πρίν, θα με βόλευε να την...''ξεπετάξω'' τώρα, γιατί η επόμενη φορά που θέλω να πάω Ρωσία εύχομαι να είναι για τον Υπερσιβηρικό και δεν πιστεύω πως θα έχω χρόνο και για τηνη Αγ.Πετρούπολη τότε...

Όσον αφορά τη Φιλανδία. Είδα όσες πόλεις μου έγραψες, απ'τις φωτ/φίες νομίζω Turku και Tampere μοιάζουν λίγο ή κάνω λάθος; Οπότε να επιλέξω μία εκ των δύο; Όσο για το Porvoo θα το δώ αργότερα (εννοώ για το τι θα κάνουμε). Όσον αφορά το Ελσίνκι καθαυτό, πόσο χρόνο χρειάζεται;

Είδα ότι Turku και Tampere πάς με τρένο (μάλλον εύκολα,ε; ) και διαρκεί περίπου 2 ώρες. Το Porvoo είναι9 λίγο πιο κοντά, λέει 1,5 ώρα με τρένο. Ισχύουν; Εσύ πως έκανες τις διαδρομές;

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
to amatciems το ειχα δει πριν κανα 2 χρονια τυχαια στο ιντενετ, μαλλον για τεχνητο χωριο μου κανει αλλα η περιοχη φαινεται ομορφη
amatciems - Αναζήτηση Google

Το cesis μεσαιωνικη μικρη πολη διπλα στο παραπανω
Cēsis - Αναζήτηση Google
Πιο συγκεκριμένα (διαμονή-μεταφορές) αν δεν το'χεις ήδη βρεί, εδώ:
Accommodation | Amatciems

Είναι φτηνή η διαμονή σχετικά και μπορούν να σε μεταφέρουν απο Cesis. Πιστεύω πως υπάρχει σύνδεση Riga-Cesis (όπως γράφει παρακάτω και ο North66), αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για σύνδεση Ταλίν-Cesis ή Ρίγα-Cesis, πρέπει να το ψάξω. Γιατί αν θέλουμε να διανυκτερεύσουμε με βολεύει περισσότερο όταν πηγαίνουμε Ταλίν-Ρίγα, να σταματήσουμε εκεί και την επόμενη να συνεχίσουμε για Ρίγα. Αλλιώς, με ενδιαφέρει για μονοήμερη απο Ρίγα, θα το ψάξω...κάαααποια στιγμή.

Edit:

Βρήκα αυτό απτο οποίο δεν καταλαβαίνω μία, όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Απ'ότι καταλαβαίνω (και όσο είδα στο google earth) η κοντινότερη στάση στο Amatciems είναι η Арайши, οποία φαίνεται πολύ κοντά στο Amatciems. Στο http://transport.marshruty.ru/Transport/Place/66057-Arajshi/ την έχει στο σημείο Χ. Μέχρι εκεί... Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν έχει διαδρομές κλπ, αφού δεν ξέρω πως να βρώ τα αγγλικά...

Θα σου πω μόνο για το Cesis (που είναι στην ουσία ένα μεγάλο χωριό). Μπορείς να το συνδυάσεις άνετα με Sigulda με την οποία συνδέεται με λεωφορείο/τρένο και μετά να φύγεις από το Cesis κατευθείαν για Ρίγα.

Εγώ πήγα ένα απόγευμα Ιουλίου του 2010, το βρήκα άδειο από κόσμο, όμως είναι αρκετά γραφικό με τα πλακόστρωτα δρομάκια του, το κάστρο (τότε γίνονταν εργασίες συντήρησης) και τη λιμνούλα με το πάρκο. Αν δεν έχεις χρόνο, πήγαινε μόνο στη Sigulda-Turaida, αν έχεις ανέβα μέχρι το Cesis.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αν και δεν καίγομαι για Αγ.Πετρούπολη, όπως έγραψα πρίν, θα με βόλευε να την...''ξεπετάξω'' τώρα, γιατί η επόμενη φορά που θέλω να πάω Ρωσία εύχομαι να είναι για τον Υπερσιβηρικό και δεν πιστεύω πως θα έχω χρόνο και για τηνη Αγ.Πετρούπολη τότε...

Όσον αφορά τη Φιλανδία. Είδα όσες πόλεις μου έγραψες, απ'τις φωτ/φίες νομίζω Turku και Tampere μοιάζουν λίγο ή κάνω λάθος; Οπότε να επιλέξω μία εκ των δύο; Όσο για το Porvoo θα το δώ αργότερα (εννοώ για το τι θα κάνουμε). Όσον αφορά το Ελσίνκι καθαυτό, πόσο χρόνο χρειάζεται;

Είδα ότι Turku και Tampere πάς με τρένο (μάλλον εύκολα,ε; ) και διαρκεί περίπου 2 ώρες. Το Porvoo είναι9 λίγο πιο κοντά, λέει 1,5 ώρα με τρένο. Ισχύουν; Εσύ πως έκανες τις διαδρομές;

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Turku και Tampere πας εύκολα με τρένο από τον κεντρικό σταθμό του Ελσίνκι..εγώ πήγα στο 2ο και μου άρεσε σαν πόλη.Στο Porvoo πήγαμε με λεωφορείο και αυτό εύκολα,γιατί δεν πάει τρένο.
δες στο σάιτ τους εδώ:
VR: Buy train tickets online. See timetables and buy your tickets. - VR
α,για Ελσίνκι 3 μέρες χαλαρά, φτάνουν νομίζω,αλλά πάλι εξαρτάται απ΄τους ρυθμούς και το τι θέλει κανείς να δει και πώς..
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
πληροφοριες....

εχω κανει 2 ταξιδια διαφορετικα στις χωρες που λες...
φιλανδια - εσθονια το ενα και λεττονια - λιθουανια το αλλο .πηγα
ελσινκι - ταμπερε - τουρκου - ταλλινν
και ριγα - λιεπαγια - καουνας - τρακαι - βιλνιους .
αν θες πληροφοριες για κατι συγκεκριμενο ρωτα.....
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα να μάθω σε πια χώρα είναι το Katyn.
ναι μεν, μπορεις να πας εκει χωρις βιζα ρωσικη, αλλα θελει μια μικρη κομπινα. Αλλα μπορει να εννοει το Κχατυν που ειναι στην λευκορωσια αλλα κατι διαφορετικο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.959
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ας προσπαθήσω να δώσω μια εκτίμηση χρόνων για να καλύψεις τα σημεία ενδιαφέροντος και τις δραστηριότητες που προτείνουν συνήθως οι ταξιδιωτικοί οδηγοί.
- Helsinki: 2 μέρες φτάνουν για τα βασικά (μαζί με suomenlina), με 3 μέρες είσαι ΟΚ.
- Από Φινλανδία θα πας οπωσδήποτε και στο Turku (πιο SOS από το Ελσίνκι).
- Tallinn 1 full ημέρα + βράδυ είναι αρκετά. Η Εσθονία έχει και κάτι ενδιαφέροντα νησιά, αλλά μπαίνουν στο πρόγραμμα μόνο αν έχεις πολλές μέρες.
- Ρίγα: 2 μέρες (1 βράδυ). Όχι λόγο ενδιαφέροντος, αλλά λόγω μεγέθους πόλης θες λίγο χρόνο παραπάνω για να τη δεις.
- Λετονία, αν θες κάτι ακόμα, έχει τις πιο "in" παραλίες του πρώην ανατολικού μπλοκ στη Jurmala.
- Βίλνιους + Τρακάι 3 πλήρεις ημέρες ακατέβατα.
- Αγ. Πετρούπολη μην την κάψεις για λιγότερο από 3 πλήρεις ημέρες (3 διανυκτερεύσεις) κι αυτό για τα πάρα πολύ βασικά και μόνο. Η πόλη είναι τεράστια και σε μέγεθος και σε πλήθος σημείων ενδιαφέροντος, κανονικά θέλει εβδομάδα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Γιατί τους την χαλάς τώρα ρε Μέγιστε... άσε τον κόσμο να λέει ότι θέλει, τσάμπα είναι... αφού το θέλουν το Smolensk στην Λευκορωσία είναι στην Λευκορωσία, σιγά τα αυγά... μια έτσι κάνεις τα σύνορα και περνάς...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
εχω κανει 2 ταξιδια διαφορετικα στις χωρες που λες...
φιλανδια - εσθονια το ενα και λεττονια - λιθουανια το αλλο .πηγα
ελσινκι - ταμπερε - τουρκου - ταλλινν
και ριγα - λιεπαγια - καουνας - τρακαι - βιλνιους .
αν θες πληροφοριες για κατι συγκεκριμενο ρωτα.....
Οκ...θα σε χρειαστώ σίγουρα!
Απο αύριο θα αρχίσω τις ερωτήσεις (αν βρώ χρόνο).

Ας προσπαθήσω να δώσω μια εκτίμηση χρόνων για να καλύψεις τα σημεία ενδιαφέροντος και τις δραστηριότητες που προτείνουν συνήθως οι ταξιδιωτικοί οδηγοί.
- Helsinki: 2 μέρες φτάνουν για τα βασικά (μαζί με suomenlina), με 3 μέρες είσαι ΟΚ.
- Από Φινλανδία θα πας οπωσδήποτε και στο Turku (πιο SOS από το Ελσίνκι).
- Tallinn 1 full ημέρα + βράδυ είναι αρκετά. Η Εσθονία έχει και κάτι ενδιαφέροντα νησιά, αλλά μπαίνουν στο πρόγραμμα μόνο αν έχεις πολλές μέρες.
- Ρίγα: 2 μέρες (1 βράδυ). Όχι λόγο ενδιαφέροντος, αλλά λόγω μεγέθους πόλης θες λίγο χρόνο παραπάνω για να τη δεις.
- Λετονία, αν θες κάτι ακόμα, έχει τις πιο "in" παραλίες του πρώην ανατολικού μπλοκ στη Jurmala.
- Βίλνιους + Τρακάι 3 πλήρεις ημέρες ακατέβατα.
- Αγ. Πετρούπολη μην την κάψεις για λιγότερο από 3 πλήρεις ημέρες (3 διανυκτερεύσεις) κι αυτό για τα πάρα πολύ βασικά και μόνο. Η πόλη είναι τεράστια και σε μέγεθος και σε πλήθος σημείων ενδιαφέροντος, κανονικά θέλει εβδομάδα.
Ευχαριστώ! Αυτό ήθελα αρχικά, να δώ τι βγαίνει σε πόσες μέρες για να δω τι γίνεται. Έχω κλείσει ούτως η άλλως αφού αυτή την άδεια είχα (14 μέρες βγαίνει). Οπότε, όσον αφορά το πρόγραμμα που έγραψες, μιλάμε χοντρικά για 11 μέρες χωρίς Αγ.Πετρούπολη. Ίσως την χώσω και αυτήν μέσα, δεν ξέρω... Απ'τη μία φυσικά και δε θα είναι πλήρης επίσκεψη της πόλης, αλλά απ'την άλλη θα έχω πολύ λιγότερα να δώ σε επόμενο μου ταξίδι προς τα εκεί (ώς πλεονέκτημα το λέω) και θα μπορέσω να ξοδέψω αλλού τις μέρες μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom