Φινλανδία Ελσίνκι, πληροφορίες/απορίες κ.α.

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το είδα. Σας βολεψε με τις μετακινήσεις? Γιατί το βλέπω λίγο μακριά απ το κέντρο
Μας βόλεψε πάρα πολυ. Και εμένα μου φαινόταν αρχικά μακριά αλλά μια γέφυρα δρόμος είναι τελικά, αν δεν έχετε πρόβλημα για λίγο περπάτημα :)
Ακόμη και αν επιλέξεις τα δωμάτια χωρίς σάουνα που είναι τα πιο οικονομικά δικαιούσαι επίσκεψη στην κεντρική σάουνα του κτηρίου απλά γράφοντας τον αριθμό του δωματίου και την ώρα που θα την επισκεφτείς, στη λίστα έξω από την πόρτα της και θα είναι δική σου για μια ώρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Χρειαζονται λεωφορεια σν καποιος μενει σχετικα κεντρικα? Να κατεβασω την εφαρμογη για τις αστικες συγκοινωνιες?
Και η βασικοτερη απορια ειναι αν περπατιεται η αποσταση απο το λιμανι ως το κεντρο της πολης, γιατι το Google maps μου λεει 1,7 χμ και δεν βλεπω καποιο λεωφορειο απο το λιμανι προς το κεντρο, κατι που μου κανει εντυπωση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Χρειαζονται λεωφορεια σν καποιος μενει σχετικα κεντρικα? Να κατεβασω την εφαρμογη για τις αστικες συγκοινωνιες?
Και η βασικοτερη απορια ειναι αν περπατιεται η αποσταση απο το λιμανι ως το κεντρο της πολης, γιατι το Google maps μου λεει 1,7 χμ και δεν βλεπω καποιο λεωφορειο απο το λιμανι προς το κεντρο, κατι που μου κανει εντυπωση.
Καλοκαίρι το περπάτησα άνετα.Και γενικά δεν χρησιμοποίησα λεωφορεία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Τελικος απολογισμος απο Ελσινκι:
Αν μαζευτεις απο τα κυριλε εστιατορια το βραδυ και το αλκοολ, το ταξιδι δεν ειναι ακριβο για σκανδιναβικα δεδομενα.
Εξαλλου μιλαμε για πολη που η μετακινηση στο αεροδρομιο ειναι φθηνοτερη απο της Αθηνας και καλυτερη ποιοτικα.

Μπορεις να φας το μεσημερι σε καφε με λιγοτερο απο 10 ευρω, στην Κεντρικη Αγορα στα μικρα ιστορικα εστιατορια που βουλιαζουν απο κοσμο με ~12 ευρω, βρομικο σε καντινες με 3,5 ευρω. Απο οσα διαβαζω στις ιστοριες των μελων, μαλλον ειναι πολυ φθηνοτερη απο τις αλλες σκανδιναβικες πρωτευουσες.
Μειναμε σε ενα απο τα ξενοδοχεια Omena που ηταν καρακεντρικο και ειχε καφεδες και βραστηρα (πινω πολλους και επιασε τοπο) φουρνο μικροκυματων και τραπεζαρια 4 ατομων στο δικλινο. Απεναντι 2 σουπερμαρκετ με μαγειρεμενο φαγητο σε τιμες ~5 με 6 ευρω, σαλατες κλπ και ο,τι χρειαζεται για να ετοιμαζεις πρωινο. Σε καμια περιπτωση δεν θα βρεθεις στα προθυρα του σκορβουτου.
Σε εστιατοριο για κανονικο δειπνο δεν το τολμησαμε, ειδα κατι μενου με 40-50 ευρω το ατομο. Το αλκοολ επισης εχει απαγορευτικες τιμες, γι αυτο φερνουν οι Φινλανδοι απο Ταλλιν καφασια μπυρες.

Οποιος καιει το Ελσινκι για μονοημερη κανει μεγα λαθος (τα 'φερε η ζωη να συμφωνω με τον @North66 ). Βρηκα την πολη πιο γοητευτικη απο κατι Βουδαπεστες και Μπρατισλαβες. Ελαχιστος τουρισμος, κανονικη πρωτευουσα με χαλαρους ρυθμους και οικονομια που δεν βασιζεται στο τριπτυχο καφε-μπαρ-εστιατοριο σε καθε τετραγωνο, που μου λειπει απο την τουριστιλα της λοιπης Ευρωπης. Πολυ ενδιαφερουσα αρχιτεκτονικη. Το βραδυ ψοφια λογω παγωνιας μετα τις 9, μαλλον το καλοκαιρι θα γινεται περισσοτερο χαμουλης.
Επισης περπατιεται ευχαριστα, σπανια χρειαστηκε τραμ.
Δεν ειδα τις φοβερες πινακοθηκες, ψηνομουν λιγο για το KIASMA αλλα 17 ευρω χωρις εκπτωση για εκπαιδευτικους μου φανηκαν πολλα, δεν ειναι και κανενα Λουβρο. Εχει αρκετα free things to do και ενδιαφεροντα.
Κριμα που ειναι τοσο υποτιμημενο στο φορουμ, εγω θα εβαζα καλουτσικο βαθμο.
Ενα ευχαριστω στον @giannismits που σε δυο επισκεψεις ειχε στις ιστοριες του στο πιατο πολλα σημεια ενδιαφεροντος, στα υπολοιπα βοηθησαν φιλοι που το ηξεραν καλα και δεν πηρα μαζι οδηγο.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικος απολογισμος απο Ελσινκι:
Αν μαζευτεις απο τα κυριλε εστιατορια το βραδυ και το αλκοολ, το ταξιδι δεν ειναι ακριβο για σκανδιναβικα δεδομενα.
Η Φινλανδία ΔΕΝ ανήκει στη Σκανδιναβία....

Υ.Γ. Παραδόξως, κάποια από τα πλέον αγαπημένα μου εστιατόρια στην Ευρώπη είναι στο Ελσίνκι. Δεν είναι και για χαμηλό budget, αλλά δεν είναι πάνω από 30-40% ακριβότερα από αντίστοιχα στο Παρίσι ή στο Άμστερνταμ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Η Φινλανδία ΔΕΝ ανήκει στη Σκανδιναβία....

Υ.Γ. Παραδόξως, κάποια από τα πλέον αγαπημένα μου εστιατόρια στην Ευρώπη είναι στο Ελσίνκι. Δεν είναι και για χαμηλό budget, αλλά δεν είναι πάνω από 30-40% ακριβότερα από αντίστοιχα στο Παρίσι ή στο Άμστερνταμ.
@taver απο ωραια εστιατορια ειδα και κοβει το ματι μου :D. Αλλα ειπα να το βγαλω low budget γιατι ερχονται κι αλλα ταξιδια συντομα, αλλα δεν ειδα και τη χωρα στο thefork που ειναι η λυση ημων των συμπαθουντων την παρασιτικη πολυτελεια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλεις εισιτηριο τρενου απευθειας ή θα ειναι sold out?
Πρεπει να μεταβω στο Tampere απο το αεροδρομιο του Ελσινκι με τρενο και επειδη η πτηση που μαλλον θα παρω φτανει σχετικα αργα και ειναι και ryanair σκεφτομουν να βαλω την αναχωρηση με το τρενο μια ωρα μετα. Δεν ειμαι σιγουρη αν θα ειναι αρκετη σε περιπτωση που υπαρξει καθυστερηση και θελω να ξερω αν γινει η στραβη αν θα μπορεσω να εξυπηρετηθω. Να το ρισκαρω και να βγαλω απο τωρα το αμεσως επομενο δε με ψηνει γιατι ειναι σε ακομη μια ωρα και φτανει αρκετα αργα και θα εχω πολυ πρωινο ξυπνημα, εκτος κι αν υπαρχει η δυνατοτητα να το αλλαξω επιτοπου για το αμεσως προηγουμενο σε περιπτωση που ολα πανε καλα. Καμια γνωμη/εμπειρια;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλεις εισιτηριο τρενου απευθειας ή θα ειναι sold out?
Πρεπει να μεταβω στο Tampere απο το αεροδρομιο του Ελσινκι με τρενο και επειδη η πτηση που μαλλον θα παρω φτανει σχετικα αργα και ειναι και ryanair σκεφτομουν να βαλω την αναχωρηση με το τρενο μια ωρα μετα. Δεν ειμαι σιγουρη αν θα ειναι αρκετη σε περιπτωση που υπαρξει καθυστερηση και θελω να ξερω αν γινει η στραβη αν θα μπορεσω να εξυπηρετηθω. Να το ρισκαρω και να βγαλω απο τωρα το αμεσως επομενο δε με ψηνει γιατι ειναι σε ακομη μια ωρα και φτανει αρκετα αργα και θα εχω πολυ πρωινο ξυπνημα, εκτος κι αν υπαρχει η δυνατοτητα να το αλλαξω επιτοπου για το αμεσως προηγουμενο σε περιπτωση που ολα πανε καλα. Καμια γνωμη/εμπειρια;
Ψαξε στο omio αν οι τιμες ειναι κλιμακουμενες η σταθερες ολη μερα. Αν ειναι σταθερες, δεν εχεις λογο να βγαλεις πιο πριν.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ψαξε στο omio αν οι τιμες ειναι κλιμακουμενες η σταθερες ολη μερα. Αν ειναι σταθερες, δεν εχεις λογο να βγαλεις πιο πριν.
Πολυ κοντα στην ημερομηνια αναχωρησης διπλασιαζονται και τριπλασιαζονται αλλα μιλαμε για ευτελη ποσα, 8-13 αν το κλεισεις εναμιση μηνα μπροστα και μαξ 29 ευρω για την ιδια μερα.
Μες στη μερα παρομοιες. Το καλο ειναι οτι για σημερα πχ υπαρχει διαθεσιμοτητα, οποτε μαλλον καλυτερα να το αφησω για οταν θα φτασουμε.


BTW το Omio μου βγαζει πιο ακριβες τιμες απο το ιδιο το site της εταιρειας
Single ticket - outbound search results
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Θεωρησε δεδομενη την καθυστερηση σε βραδινο της Ryan φετος. Και την υπεστην και την ειδα σε αλλες πτησεις στους πινακες. Δεν ξερω τι ωρα φτανεις αλλα το σημαντικο ειναι να μην ξεμεινεις αεροδρομιο το βραδυ, οχι η τιμη.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
@taver απο ωραια εστιατορια ειδα και κοβει το ματι μου :D. Αλλα ειπα να το βγαλω low budget γιατι ερχονται κι αλλα ταξιδια συντομα, αλλα δεν ειδα και τη χωρα στο thefork που ειναι η λυση ημων των συμπαθουντων την παρασιτικη πολυτελεια.
Έχεις να προτείνεις μέρη για φαγητό?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom