Ελ. Βενιζέλος: αεροδρόμιο, κόστος...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όπως και να το δείς και Οικονομοτεχνική μελέτη να κάνεις και να αναγάγεις το κατά μονάδα κόστος των δύο έργων με σταθερή βάση αναφοράς, αναλογικά το κόστος του δικού μας αεροδρομίου είναι πολλαπλάσιο ανά μονάδα έργου. Και εγώ Έλληνας είμαι αλλά δεν μπορώ να ευλογώ ΠΑΝΤΑ τα γένεια μου. Θα πρέπει κάπου να μπει μια τελεία.
Το 1,25 διαφορά δολλαρίου - ευρώ πως την έβγαλες... όταν κατασκευάστηκαν τα δύο αεροδρόμια δεν υπήρχε ευρώ και η ισοτιμία στις αρχές ήταν 0,90 υπέρ του δολλαρίου... επίσης το αεροδρόμιο της KUL κατασκευάστηκε στην Ασία και όχι στην Ευρώπη, όπου τα υλικά και τα μεροκάματα έχουν τεράστια διαφορά, κατασκευάστηκε 3 χρόνια νωρίτερα όπου και πάλι έχουμε διαφορά κόστους και τέλος δεν νομίζω να υπολόγισες τις απαλλοτριώσεις οι οποίες σε κόστος γης έχουν χαώδη διαφορά... τι θέλω να πω με αυτά... η τιμή που πληρώσαμε το αεροδρόμιο δεν νομίζω ότι ήταν τιμή σκάνδαλο... ήταν τιμή λογική... η σύμβαση ενδεχομένος να ελέγχεται αλλά και πάλι δεν είναι σκανδαλώδης... καλό θα είναι λοιπόν να μην βλέπουμε συνεχώς δίπλα μας σκάνδαλα... νισάφι πια...

Για τα ρέστα τώρα... είναι αστείο και μόνο να κουβεντιάζουμε ότι οι τουρίστες από τις κρουαζιέρες δεν αφήνουν λεφτά... βρέθηκα πρόπερσυ στην Ρόδο, όταν είχε φτάσει ένα τεράστιο κρουαζιερόπλοιο και στην παλιά πόλη της Ρόδου επικρατούσε το αδιαχώρητο... όλα τα εστιατόρια και τα καταστήματα ήταν γεμάτα κόσμο... την επόμενη μέρα που το κρουαζιερόπλοιο έφυγε, ερημιά... η σταθερή λοιπόν οικονομική βοήθεια που προσφέρουν οι επιπλέον τουρίστες των κρουαζιεροπλοίων στις τοπικές κοινονίες είναι αδιαμφισβήτητη... όποιος δεν το καταλαβαίνει ζει σε άλλο σύμπαν...

Για τον τουρισμό και την κρίση... είναι σαφές ότι οι απεργίες και τα επεισόδια παίζουν το ρόλο τους... όταν τα ξένα μέσα βομβαρδίζουν τους υποψήφιους τουρίστες με εικόνες από μια χώρα που υποτίθεται ότι επικρατεί χάος τότε σαφώς κάποιος που δεν ξέρει δεν θα αποφασίσει το ταξίδι... τα ίδια έγιναν παλιότερα στην Τουρκία και πρόσφατα στην Αίγυπτο, την Τυνησία και την Ταυλάνδη... από εκεί και μετά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τις συγκρίσεις μεταξύ Ελλάδος και Τουρκίας ή Αιγύπτου... η Ελλάδα πάντα θα είναι ακριβότερη από αυτές τις χώρες και αυτό ποτέ δεν θα αλλάξει... όταν κάποιος ξένος σε καιρούς κρίσης έχει περιορισμένο budget για διακοπές θα διαλέξει το φτηνότερο... αυτός είναι ο κυριώτερος λόγος της τουριστικής ανόδου και βεβαίως η διαφημιστική προβολή... όταν το δικό μας υπουργείο δεν διαθέτει χρήματα και οι Τούρκοι π.χ τα έχουν με την σέσουλα τότε λογικό είναι να τραβήξουν και περισσότερο κόσμο...
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Ορθως αναεφερεις περι ισοτιμιας. Το 1997 που τελειωσε το klia δεν υπηρχε ευρω. Για λογους ομως ιστορικης αποτυπωσης του ευρω πριν το 2001 εγινε αναμορφωση των συν/κων ισοτιμιων. Βλεπε fxtop.com . Ως προς το κοστος κατασκευης του αεροδρομιου αναφορικα με υλικα και τα Γ.Β.Ε., υπαρχει σαφως διαφορα, η οποια αναλογικα δεν καλυπτεται. Μενω στα μεσογεια, εαν σου πω την αντικειμενικη αξια που απαλλοτριωθηκαν τα χωραφια, θα γελας μεχρι αυριο. Με δυσκολια αγοραζες παπι πενηνταρι ανα στρεμα. Δεν βλεπω παντου διαπλοκες, αλλα δεν μπορω να δινω πια συγχωροχαρτια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σωστα...πολυ σωστα, ενω στην επαρχια, στα νησια που δεν υπαρχουν σωματεια, που οι εργαζομενοι στον τουρισμο ζουν σε καθεστος δουλιας, χωρις δικαιωματα, δουλευοντας 7 ημερες την εβδομαδα, 14 ωρες την ημερα με μισθο 400-700 ευρω , που μενουν σε αθλια υπογεια στιβαγμενοι ανα 6 , που δεν απεργουν, που δεν πετουν μολοτωφ που συνεχιζουν να χαμογελουν στον μεσοαστο αμερικανο που ειρθε με τα ντολαρς, που τα ντοπια και ξενα αφεντικα θυσαυριζουν τρεχωντας τα ξενοδοχεια με 60-70% κερδοφορια, που το κρατος και οι τοπικοι φορεις υπογραφουν λυστρικες συμβασεις με λοκο αεροπορικες για να κατεβαινουν στα αεροδρομια ολα ειναι υπεροχα...και ο τουρισμος αυξανεται
Και μετά ξύπνησες?
Όποιος έχει στοιχεία για το μέρος από αυτά που λες που συνιστά παράνομες πράξεις συγκεκριμένων εργοδοτών, ας απευθυνθεί στον αρμόδιο εισαγγελέα ή στην επιθεώρηση εργασίας. Όχι ανωνύμως σε ένα forum, και χωρίς κανένα απολύτως στοιχείο. [ Δε λέω ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες καταστάσεις. Δεν το ξέρω, δεν εργάζομαι στο χώρο. Αλλά είμαι βέβαιος πως ούτε ο κανόνας μπορεί να είναι, ούτε προσφέρει κάτι ο στείρος καταγγελτικός λόγος ].

Επίσης, το κέρδος μιας επιχείρησης, αν υπάρχει, και η επιδίωξή του, σαφώς και δεν είναι αδίκημα (για να το βάζουμε στην ίδια καταγγελτική καταιγίδα μαζί με ένα σωρό αδικήματα).
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Και μετά ξύπνησες?
Όποιος έχει στοιχεία για το μέρος από αυτά που λες που συνιστά παράνομες πράξεις συγκεκριμένων εργοδοτών, ας απευθυνθεί στον αρμόδιο εισαγγελέα ή στην επιθεώρηση εργασίας. Όχι ανωνύμως σε ένα forum, και χωρίς κανένα απολύτως στοιχείο. [ Δε λέω ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες καταστάσεις. Δεν το ξέρω, δεν εργάζομαι στο χώρο. Αλλά είμαι βέβαιος πως ούτε ο κανόνας μπορεί να είναι, ούτε προσφέρει κάτι ο στείρος καταγγελτικός λόγος ].

Επίσης, το κέρδος μιας επιχείρησης, αν υπάρχει, και η επιδίωξή του, σαφώς και δεν είναι αδίκημα (για να το βάζουμε στην ίδια καταγγελτική καταιγίδα μαζί με ένα σωρό αδικήματα).
εαν ξερεις εστω και εναν εργατη που αυτη την περιοδο θα παει στην επιθεωρηση εργασιας να κανει καταγγελια ελα πες το μου. κανε τον κοπο την επομενη φορα που θα εισαι σε καποιο νησι των κυκλαδων και ρωτα οποιον εργαζομενο θες να σου πει τη γνωμη του για την εργατικη νομοθεσια και το τι συμβαινει. οσο για την κερδοφορια..ΝΑΙ ειναι εγκλημα και κανονικα θα επρεπε να στειλει αυτον που το διαπρατει στο αποσπασμα να εχεις κερδος 70% και να πληρωνεις μισθους πεινας. γιατι με 7 ημερο/12 ωρο ορθοστασια τα 400, τα 700 ακομα και τα 1000 ευρω για 6 μηνες εργασιας μακρια απο τον τοπο διαμονης ειναι εξαιρετικα λιγα. και ναι με τις τιμες των δωματιων στη Μυκονο στα 200 ευρω για ενα ξενοδοχειο 4* και στα 400+ για ενα 5* η κερδοφορια ειναι εξωφρενικα υψηλη. το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και οχι απο την μολοτωφ. Πως να ερθει ο μεσοαστος Αμερικανος στο Ελλαδισταν οταν η τιμη διανυκτερευσης ειναι 3πλη απο ενα ξενοδοχειο αναλογης κατηγοριας σε Ιταλια ή Τουρκια? Τα 3s (sea, sex, sun) δεν φτανουν πια και απο τουριστικη πολιτικη κουκουρουκου.κλεισαμε τα Ξενια, πουλησαμε το αεροδρομιο της Αθηνας, πουλαμε λιμανια και ολα τα περιφεριακα αεροδρομια τωρα. Κοσμος θα ερχεται αλλα εδω θα μας αφηνουν ψυχουλα. Το χρημα θα καταληγει στους ΤΟ, στις λοκο αντε και στα αραβικα κεφαλαια. Για τα κρουαζιεροπλοια...το κλεινω εδω...ας ιδιοτικοποιησουμε τα λιμανια, να ριξουμε κανενα χημικο στους ναυτεργατες τραμπουκους, να υποδεχτουμε με φουστανελες τους τουριστες και ας περιμενουμε να σωθει ο τουρισμος με τα βαπορια
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μάλλον δεν έχεις ιδέα πόσο πουλάνε τα χλιδάτα τετράστερα και πεντάστερα στην Ιταλία και Τουρκία... όταν το μάθεις δεν θα ξαναγράψεις τις αρλούμπες που έγραψες...

Τα ρέστα δεν έχω όρεξη να τα σχολιάσω... απλά να πω μόνο ότι στην Τουρκία που τόσο θαυμάζεις επικρατεί εργασιακός μεσαίωνας... τα πάντα, δεκαετίες τώρα, είναι ιδιωτικά και αυτό έχει συμβάλει στην ψευδεπίγραφη ανάπτυξη που μας κοπανάτε... όχι φίλε μου δεν γουστάρω η Ελλάδα να γίνει Τουρκία ή Αίγυπτος... αν εσείς θαυμάζετε τις πολιτικές ακροβασίες του Ερντογάν και τις Αραβικές "επαναστάσεις" και μας τις πλασάρετε τα αποτελέσματά τους σαν τουριστικά πρότυπα να πάτε να κοιταχτείτε... οι υπόλοιποι δεν θα πάρουμε...

Υ.Γ. Όντως το θέμα ξέφυγε από το αεροδρόμιο αλλά έχει τεράστιο ενδιαφέρον... αν θέλετε χωρίστε το και αφήστε μας να παίξουμε...
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
επειδη σε λιγες μερες θα επισκεφτω το ελ. βενιζελος και θα κατσω κανενα 6ωρο μεχρι την επομενη πτηση μου... θελω να ρωτησω περα απο τα 60 λεπτα δωρεαν ιντερνετ, τι γινεται??? Υπαρχει κατι αλλο? Εστω και με πληρωμη?
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Επειδή σε λίγες μέρες θα είμαι και εγώ εκεί για λίγες ώρες, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει υπηρεσία φύλαξης αποσκευών (σκεφτόμουν να μη τραβάω το σακβουαγιάζ μου μαζί μου στο ΙΚΕΑ);
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom