Νήσοι Σολομώντα 'Ενα ξεχασμένο μέρος, Νησιά του Σολομώντα

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα ¨-)
Επιτέλους άρχισα να ανεβάζω φωτογραφίες για όποιον θέλει να έχει και εικόνα ¨-)
Μας έκανες την καρδιά περιβόλι με τις φωτογραφίες.

Είναι όλες υπέροχες, αλλά προς το παρόν αυτή με το κοριτσάκι με τα ξανθά ανακατωμένα μαλλιά που έχει πίσω απ'το κεφάλι τα χέρια είναι υπέροχη, μ'αρέσει και η άλλη με το παιδάκι που είναι τραβηγμένη απο ψηλά και έχει πλακάκια στο πάτωμα, που κρατάει κάτι φαγωσιμο στα χέρια.
Σαν αυτή που θηλάζει το μωρό έχω απο το Μεξικό, παρόμοια.
Σαλάχια έβλεπες συχνά; Τόσο εύκολα; Μια φορά είδα, στο Μεξικό όλη κι όλη.

Τα μαλλιά τους πως είναι έτσι ξανθά μερικών;

Επίσης, μήπως πρέπει να ελέγξεις κάπως πόσες φωτος ανεβάζεις; Μήπως υπάρχει ένα όριο και αν θες μετά να βάλεις κάτι άλλο δε θα μπορείς;

Ευχαριστούμε πολύ!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Καλως ηρθες βρε κοριτσι ..θυμηθηκα περσι που τα λεγαμε κ για την ιδαιτερη γλωσσα που μιλουσαν στα νησια .
Κριμα που δεν εμεινες εκει κ γυρισες στη δικη μας γκριζα πραγματικοτητα....
 

konstilia

Member
Μηνύματα
25
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα πάντα ¨-)
Με το που έφτασα πολλές οι εκπλήξεις…

Καταρχάς συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να μάθω μια καινούργια γλώσσα!!! Τα Pidgin-Solomon Islands..Είχα διαβάσει στον οδηγό ότι η επίσημη γλώσσα ήταν τα Αγγλικά και όταν είχα ρωτήσει την υπεύθυνη δεν μου είχε απαντήσει..Προφανώς δεν ήξερε γιατί ήμουν ο πρώτος γιατρός που έστελναν..Στην πόλη πολλοί μιλάνε αγγλικά..στα χωριά η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική..πολλοί, ειδικά γυναικόπαιδα και ηλικιωμένοι, δεν μιλάνε ούτε Pidgin!!!Μόνο την τοπική διάλεκτο η οποία και αλλάζει από περιοχή σε περιοχή!!!Συνολικά έχουν περίπου 70 τοπικές γλώσσες..και η κλινική κάλυπτε 23.000 κόσμο οπότε φαντάζεστε!!

Έπειτα έμαθα ότι στο σπίτι που θα έμενα (ακριβώς απέναντι από την κλινική) δεν είχε ρεύμα και νερό!!!Το ρεύμα η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα..απέφευγα να πηγαίνω στο σπίτι κατά τη διάρκεια της ημέρας γιατί ήταν σάουνα και ήμουν εντάξει…Το νερό όμως..δεν πιστεύω ότι υπάρχει μεγαλύτερο αγαθό..Είχα μια δεξαμενή όπου μαζευόταν το νερό της βροχής κάτω από το σπίτι όπου κατέβαινα κάθε πρωί για δοντάκια και τα σχετικά..Αυτή ήταν και η αγαπημένη μου στιγμή της ημέρας..Απόλυτη ησυχία (ξύπναγα αρκετά νωρίς), απίστευτα χρώματα..Κάθε πρωί σκεφτόμουν πόσο τυχερή είμαι που βρίσκομαι εκεί ¨-) Κάθε βράδυ για την ώρα του μπάνιου ή κουβάδες ή τα μπογαλάκια μου και στο νοσοκομείο ¨-) Έτσι τους πρώτους 4-5 μήνες…μετά σύνδεσαν το σπίτι με τη γεννήτρια του νοσοκομείου και είχα νερό (όποτε δεν τελείωνε ή δεν χάλαγε η γεννήτρια) και ρεύμα 7-9 το βράδυ..Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα αυτή η κατάσταση..αργότερα διαπίστωσα ότι ήταν Δύσκολα..μιλώντας κυρίως με δικούς μου ανθρώπους που όταν το άκουγαν τους φαινόταν πού δύσκολο..Και το ένοιωσα πολύ έντονα προς το τέλος του χρόνου όπου για διάφορους λόγους είχα κουραστεί με θέματα της δουλειάς και ένοιωθα την ανάγκη να γυρίσω κάπου και να χαλαρώσω κάτι το οποίο δεν γινόταν..

Σοκαριστικό ήταν επίσης το πόσο ακριβά είναι!!!! Στο χωριό τα έξοδα είναι μηδαμινά..μόνο το φαγητό ουσιαστικά.. Η πόλη όμως είναι πανάκριβη!!!Ευρωπαικές τιμές!!Εγώ είχα συμφωνήσει σε ένα ποσό αρχικά (για να καλύψω τα έξοδα μου εκεί) και νόμιζα ότι θα έβαζα και στην άκρη…Αυτό φυσικά δεν έγινε!!!

Ο μισός Ιανουάριος πέρασε με γραφειοκρατικά και να καταλάβω λιγάκι πώς δουλεύει η κλινική..

Η ζωή στο χωριό ήταν πολύ απλή..
Καθημερινά δουλειά 8 με όσο..
Ίσως εδώ πρέπει να μιλήσω για το νοσοκομείο..2 λόγια..
4 δωμάτια με 5 κρεβάτια το καθένα..+1 με 3 κρεβάτια για τις λεχώνες..
Περιθάλπει όποιον έχει ανάγκη..πραγματική ή πλασματική.. δύσκολο να ξεχωριστούν αυτά τα δύο σε αυτή την πραγματικότητα..
Εκτός των ασθενών που νοσηλεύονταν ασχολείται κυρίως με τη Γυναίκα και το Παιδί..
Κάθε Τρίτη έχει Παιδιατρικά εξωτερικά ιατρεία (μέτρηση βάρους, παρακολούθηση, εμβολιασμοί)..Σε περίπτωση που δεν βρέχει γύρω στις 200 μανάδες!!!
Κάθε Πέμπτη η μέρα της εγκυμοσύνης(παρακολούθηση,φάρμακα κτλ)..και κάθε Παρασκευή Υπέρηχος εγκυμοσύνης (για όσες γυναίκες δεν ήταν σίγουρες οι ημερομηνίες,παρουσίαση ή οποιαδήποτε απορία)..
Δευτέρα και Τετάρτη λίγο πιο χαλαρά, εξωτερικά ιατρεία για όποιον είχε ανάγκη..
Εγώ ουσιαστικά παρακολουθούσα τους ασθενείς που νοσηλεύονταν, είχα αναλάβει τον Υπέρηχο τις π\Παρασκευές και τις υπόλοιπες μέρες έκανα εξωτερικά ιατρεία κυρίως για χρόνιες παθήσεις και για ότι άλλο μπορεί να μην μπορούσαν να διαχειριστούν οι νοσοκόμοι.
On Call ανά πάσα στιγμή..άλλωστε απέναντι έμενα..αν και μετά τις 2-3 το μεσημέρι δεν είχε δουλειά (εκτός από τις γέννες) γιατί οι αποστάσεις είναι τεράστιες και ο κόσμος φεύγει ‘’νωρίς’’ για να μπορέσει να επιστρέψει στο χωριό πριν νυχτώσει..
Επείγοντα δεν είχε..αυτό λόγω της έλλειψης μεταφορικών μέσων και των τεράστιων αποστάσεων…κοινώς δεν προλάβαιναν να φτάσουν τα επείγοντα ¨-((
Εμένα το πρόγραμμα μου-αρχικά- ήταν καθημερινές στο χωριό..και ΣΚ πήγαινα στην πόλη για να αλλάξω λίγο παραστάσεις..
 

konstilia

Member
Μηνύματα
25
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα πάντα ¨-)
Τα μαλλιά τους πως είναι έτσι ξανθά μερικών;

Επίσης, μήπως πρέπει να ελέγξεις κάπως πόσες φωτος ανεβάζεις; Μήπως υπάρχει ένα όριο και αν θες μετά να βάλεις κάτι άλλο δε θα μπορείς;

Έχω δει για το όριο και προσπαθώ να κάνω επιλογή στις φώτο.. :roll:
Τώρα ετοιμάζομαι να ανεβάσω και άλλες από το Marovo:lol:
Πολλά παιδάκια είναι ξανθά!!!και εμένα μου έκανε απίστευτη εντύπωση όταν το πρωτοείδα...πρέπει να έχουν κάποιο γονίδιο αλμπίνων (έχουν πολλούς αλμπίνους)..είχα διαβάσει κάποιο άρθρο αφότου γύρισα ότι το ανακάλυψαν,θα προσπαθήσω να το βρω και θα το ανεβάσω..

Άσχετο...πώς παίρνω κομμάτι κάποιας απάντησης και το παραθέτω και φαίνεται?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Άσχετο...πώς παίρνω κομμάτι κάποιας απάντησης και το παραθέτω και φαίνεται?
Πατάς στο μήνυμα που σε ενδιαφέρει να απαντήσεις "παράθεση".
Αν θέλεις να απαντήσεις σε πολλά μηνύματα, τότε πατάς "πολλαπλή" σε όσα μηνύματα επιθυμείς και στο τέλος "παράθεση"
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστούμε πολύ!
Με αυτό τον ρυθμό πας καλά. Ελπίζω να μην γυρίσεις στον προηγούμενο, ένα κεφάλαιο ανά έτος... :lol:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
σε παρακολουθώ και εγώ με μεγάλο ενδιαφέρον !!!! συνέχισε......
όσο για τις φωτογραφίες ....δεν υπάρχουν λόγια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom