Ενθύμια(Souvenirs)

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.466
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επειδή δεν βλέπω καινούργιες αφίξεις, τουλάχιστον το 2020....................
Πολύ δυνατός! Κι εσύ πρέπει ν' αρχίσεις να ψαχνεις για μεγαλύτερο ψυγείο νομίζω... :haha: :haha:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μπραβο παιδια! Εμενα τα μαγνητακια μου τα χει κλέψει όλα η μάνα μου αλλά ούτως ή άλλως το ψυγείο εδώ στην ξενιτιά που είμαι δεν είναι δικό μου οπότε δε με νοιάζει ιδιαιτέρως το απ'έξω του. Τον εσωτερικό του κόσμο φροντίζω να τον έχω γεμάτο ωστόσο, γι'αυτό και το μοναδικό σουβενιρ (εκτός κι αν δω κάτι άλλο που αξίζει πάρα πολύ) που παίρνω πάντα είναι φαγητό ή/και ποτό. Τοπικά κασέρια και αλλαντικά συγκεκριμένα στην Ευρώπη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Μον εγω ειμαι ρηχος ανθρωπος και αγοραζω ρουχα και παπουτσια?Αφιερωνω 2-3 σε ενα πολυκαταστημα για ψωνια και γλιτωνω τις βολτες απο μαγαζι σε μαγαζι στην Αθηνα. Εχω φτασει σε απιστευτα σημεια το υπερβαρο της χειραποσκευης, αλλα δεν με εχουν συλλαβει ακομη.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Και επειδή δεν τάζουμε απλά αλλά δεσμευόμαστε, ιδού:
View attachment 325865
Δεξιά το "χαμένο". Αριστερά η "κινεζιά". Ψηφίστε το αγαπημένο σας, και κερδίστε πλούσια δώρα!
Και τα δύο κινεζιά είναι....
το στενάχωρο με αυτά τα πιατάκια(γενικά όχι τα συγκεκριμένα του φίλου) είναι ότι δεν βρίσκουμε με ελληνικά γράμματα...μα τώρα "LIPSI"????
Γύρισα όλα τα μαγαζάκια στο Μοναστηράκι να βρω ένα πιατάκι για τον τοίχο μου με τον Παρθενώνα και ελληνικά γράμματα αλλά δεν...
 

Stavros1986

Member
Μηνύματα
39
Likes
265
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Από τη στιγμή που απευθύνονται κυρίως σε ξένους τουρίστες δεν είναι και εντελώς παράλογο που είναι στα αγγλικά.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Από τη στιγμή που απευθύνονται κυρίως σε ξένους τουρίστες δεν είναι και εντελώς παράλογο που είναι στα αγγλικά.
παράλογο δεν είναι....στενάχωρο είναι.......
αν και πόσοι Έλληνες τουρίστες έχουν αγοράσει από "lipsous"?φαντάζομαι όχι πολλοί λιγότεροι από ξένους
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Και τα δύο κινεζιά είναι....
το στενάχωρο με αυτά τα πιατάκια(γενικά όχι τα συγκεκριμένα του φίλου) είναι ότι δεν βρίσκουμε με ελληνικά γράμματα...μα τώρα "LIPSI"????
Γύρισα όλα τα μαγαζάκια στο Μοναστηράκι να βρω ένα πιατάκι για τον τοίχο μου με τον Παρθενώνα και ελληνικά γράμματα αλλά δεν...
Με έβαλε σε σκέψεις η συγκεκριμένη παρατήρηση και έκατσα λίγο και έψαξα.
Στην φώτο του @psilos3 δεν εντόπισα κανένα ελληνικό μαγνητάκι (πλην Δονούσας!) με ελληνικά γράμματα (και δεν έχει και λίγα), ενώ στο δικό μου ψυγείο δεν υπάρχει ούτε ένα! (επίσης δεν έχω λίγα).

Άρα καταλήγω ότι είναι σύνηθες φαινόμενο. Ίσως και λογικό μιας και πρόκειται για "διεθνές" προϊόν. Οπότε συνήθως το γράφουν σε "διεθνή γλώσσα".

Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν και τα υπόλοιπα μέλη για το πόσα "ελληνικά" έχουν...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.042
Likes
1.583
Εγώ πάλι έχω μανία και ψάχνω πάντα να βρω μαγνητάκι στα ελληνικά, σε κάποιες περιπτώσεις δεν αγόρασα καθόλου μαγνητάκι επειδή δεν βρήκα στα ελληνικά (και επειδή, συν τοις άλλοις, ήταν ακριβά). Μόνο Σαντορίνη είχα πάρει στα αγγλικά, αν και εκεί δεν είχα κάνει εκτεταμένη έρευνα. Τελικά περιόρισα τα μαγνητάκια μόνο στο εξωτερικό.
 
Last edited:

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με έβαλε σε σκέψεις η συγκεκριμένη παρατήρηση και έκατσα λίγο και έψαξα.
Στην φώτο του @psilos3 δεν εντόπισα κανένα ελληνικό μαγνητάκι (πλην Δονούσας!) με ελληνικά γράμματα (και δεν έχει και λίγα), ενώ στο δικό μου ψυγείο δεν υπάρχει ούτε ένα! (επίσης δεν έχω λίγα).

Άρα καταλήγω ότι είναι σύνηθες φαινόμενο. Ίσως και λογικό μιας και πρόκειται για "διεθνές" προϊόν. Οπότε συνήθως το γράφουν σε "διεθνή γλώσσα".

Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν και τα υπόλοιπα μέλη για το πόσα "ελληνικά" έχουν...
Μόλις κοίταξα κι εγώ.. με ελληνικά έχω μαγνητακια μόνο από Δονούσα, Αστυπάλαια και Λέρο!! Τα μαγνητακια αυτά ωστόσο φαίνονται χειροποίητα, με πετρουλες κτλ.. Ίσως για αυτό και να είναι με ελληνικά γράμματα!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ενας ακόμα και εγώ που κάθε μέρος που πάω πέρνω πάντα το κλασσικό μαγνητάκι για το ψυγείο.Μαγνητάκι το κάνω μόνο σε πόλεις /χώρες του εξωτερικού και Ελλάδα προτιμώ τοπικά προιόντα αν έχει κάτι χαρακτηριστικό ο τόπος.
Μαζί με τα μαγνητάκια πέρνω σε κάθε χώρα που πάω ένα σουβενίρ.Από Ισλανδία πήρα ένα κερί από ηφαιστειακή πέτρα γύρω γύρω σε σχήμα ηφαιστείου που όταν το ανάβεις είναι σαν την λάβα η φλόγα.
Αυτο το κερι πολυ θα ηθελα να το δω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom