Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

simossif

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
περου-μαγια
Παιδιά καλησπέρα θέλω την βοηθεια σάς παρακαλώ θέλω να ταξιδέψω το Νοέμβριο με παρέα 8-10 άτομα σύνολο.. Και να ενοικιασω 1 βαν ή 2 αμαξια από Λιουμπλιάνα με περάσω Αυστρία και να παραδώσω το αμάξι Μόναχο . Είναι η πρωτη φορά που θα ενοικίασω αμάξι εξωτερικό και θέλω την βοηθεια σάς . Από πια μηχανή αναζήτησης να ψάξω τι να προσεξω καθώς επίσης και αν με συμφέρει αυτό που θέλω να κάνω . Σκέφτομαι άφιξη Βενετία 1 βράδυ εκεί μετά με τρένο Λιουμπλιάνα ένα βράδυ εκεί και να ενοικίασω το αμάξι εκεί ώστε να πάω από Λιουμπλιάνα στο μπλεντ από εκεί να περάσω Αυστρία χαλσταντ σαλτζμπουργκ ινσμπουργ και τέλος Μόναχο . Νομίζω ότι για να δω όλα αυτά χωρίς αμάξι είναι δύσκολο..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
δεν βρηκα αλλο τοπικ και ειπα να μην ανοιξω αλλο, ελπιζω να μην ειναι λανθασμενη η απορια μου εδω.
ειναι γενικη ερωτηση και δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου (προς το παρον).
ο φιλος μου οδηγει απειρα χρονια αυτοκινητο αλλα σκεφτηκαμε να βγαλει διπλωμα και για μηχανη για να εχουμε και εναλλακτικες στα ταξιδια μας. υπαρχει συνηθως περιορισμος βασει της εμπειριας σας και στα ποσα χρονια εχει το διπλωμα για μηχανη; τουλαχιστον σε οσα εχω ψαξει για αυτοκινητο αν θυμαμαι καλα υπαρχει προυποθεση να εχει το διπλωμα 2 χρονια, το οτι εχει ηδη διπλωμα αυτοκινητου παιζει ρολο;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τα δύο διπλώματα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους και δεν παίζει ρόλο ποιο έχεις για να επηρεάσει την έκδοση του άλλου ( εάν είναι αυτή η απορία σου). τώρα για το αν πρέπει να έχεις το δίπλωμα της μηχανής 2 χρόνια για να σου νοικιάσουν μηχανάκι, δεν το γνωρίζω.
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Μονο με easirent απο αεροδρόμιο εγω έβγαλα άκρη.και το πιο φθηνό ηταν,και gps και χρεωστική δέχθηκαν ύστερα απο επικοινωνία με μειλ. Απλώς έπρεπε να βάλω zero excess κατι το οποίο θα έβαζα ούτως η άλλως επειδη οδηγούν ανάποδα.και δεν έκαναν δέσμευση ούτε ενα ευρώ απο τη κάρτα μου .οποτε κανενα άγχος μήπως και αν μου επιστρέψουν το deposit
και εγώ θέλω να νοικιάσω απο εδιμβούργο
και η μοναδική εταιρία πιο οικονμική με 0 απαλλαγή είναι η easirent.
αλλά δεν έχω βρει κανέναν άλλον να έχει πάρει με zero excess
και γενικά τα σχόλια για την εταιρία που δε τη ξέρω δεν είναι τα καλύτερα αλλά
μάλλον όλοι τους είναι χωρίς φουλ ασφάλεια.
έχει κανεις εμπειρία με την easirent?
έχει κλείσει κανεις απο το site της?
δε θέλω να δώσω εγγύηση γιατί η κάρτα μου δεν έχει μεγάλο όριο.
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μελβούρνη
Καλησπέρα,

Μένω Αλεξανδρούπολη και τα Χριστούγεννα θέλω να κάνω ένα road trip στην Αυστρία. Ωστόσο το αυτοκίνητο μου δεν θα αντέξει το ταξίδι και σκέφτηκα να νοικίασω ένα αυτοκίνητο. Αλλά επειδή για ενοικίαση στη Ελλάδα χλωμό το κόβω, λέω να πάω μέχρι την Φιλιππούπολη και να νοικιάσω από εκεί. Άραγε θα μπορέσω να το πάω στο εξωτερικό ή θα έχω θέμα περνόντας από Σερβία που είναι εκτός Ε.Ε και θα το χρησοπληρώσω;
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλησπέρα,

Μένω Αλεξανδρούπολη και τα Χριστούγεννα θέλω να κάνω ένα road trip στην Αυστρία. Ωστόσο το αυτοκίνητο μου δεν θα αντέξει το ταξίδι και σκέφτηκα να νοικίασω ένα αυτοκίνητο. Αλλά επειδή για ενοικίαση στη Ελλάδα χλωμό το κόβω, λέω να πάω μέχρι την Φιλιππούπολη και να νοικιάσω από εκεί. Άραγε θα μπορέσω να το πάω στο εξωτερικό ή θα έχω θέμα περνόντας από Σερβία που είναι εκτός Ε.Ε και θα το χρησοπληρώσω;
Φίλε μου δεν θα έχεις κανένα θέμα . Ρώτησε το γραφείο ενοικιάσεως να σου πει τι θα πληρώσεις tolls, road tax ,vinieta, για να πας στον προορισμό σου.
 

PanosCap79

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα.
Δυο διευκρινισεις απο καποιον που ξερει.
1)Σκεφτομαι να κλεισω ενα βαν μεσω autoeurope σε Ρωμη,με full cover with refundable exess.Η μεσιτρια εταιρεια λεει ξεκαθαρα στους ορους να μην δεχτω αλλη ασφαλεια απο την ενοικιαστρια.Υπαρχει περιπτωση να αρνηθει η ενοικιαστρια εαν δεν παρω αλλη ασφαλεια απο αυτη?
2)Μιλωντας με την Βudget μου ειπαν οτι ακομη και με αυτη την ασφαλεια θα μου δεσμευσουν 2800 συν τα καυσιμα για περιπτωση κλοπης.Τα οποια θα τα αποδεσμευσουν 10 εργασιμες μερες μετα το τελος της ενοικιασης!!!!.Αυτο γινεται με ολες τις εταιρειες?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα.
Δυο διευκρινισεις απο καποιον που ξερει.
1)Σκεφτομαι να κλεισω ενα βαν μεσω autoeurope σε Ρωμη,με full cover with refundable exess.Η μεσιτρια εταιρεια λεει ξεκαθαρα στους ορους να μην δεχτω αλλη ασφαλεια απο την ενοικιαστρια.Υπαρχει περιπτωση να αρνηθει η ενοικιαστρια εαν δεν παρω αλλη ασφαλεια απο αυτη?
2)Μιλωντας με την Βudget μου ειπαν οτι ακομη και με αυτη την ασφαλεια θα μου δεσμευσουν 2800 συν τα καυσιμα για περιπτωση κλοπης.Τα οποια θα τα αποδεσμευσουν 10 εργασιμες μερες μετα το τελος της ενοικιασης!!!!.Αυτο γινεται με ολες τις εταιρειες?
1.οχι, δεν θα αρνηθει.
2.ναι, ολες δεσμευουν ενα ποσο. μόνος τρόπος να το μειωσεις πολυ ειναι να παρεις φουλ ασφαλεια απο αυτους.
 

PanosCap79

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
1.οχι, δεν θα αρνηθει.
2.ναι, ολες δεσμευουν ενα ποσο. μόνος τρόπος να το μειωσεις πολυ ειναι να παρεις φουλ ασφαλεια απο αυτους.
Δηλαδη να παρω την βασικη απτον μεσιτη και να πληρωσω φουλ ασφαλεια στο μαγαζι ενοικιασης?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδη να παρω την βασικη απτον μεσιτη και να πληρωσω φουλ ασφαλεια στο μαγαζι ενοικιασης?
ειπα τι κανουν. διαλεξε αναλογα με τις αναγκες σου την οικονομικοτερη λυση. αν δεν εχεις πιστωτική γι αυτο το ποσο που δεσμευουν δοκιμασε πρωτα απευθειας απο τα σαιτ των εταιρειων (παρε κ κανα τηλ τα εδω γραφεια μηπως σου κανουν καμια προσφορα) κ τελος κανε αυτο που ειπες.
 

PanosCap79

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
ειπα τι κανουν. διαλεξε αναλογα με τις αναγκες σου την οικονομικοτερη λυση. αν δεν εχεις πιστωτική γι αυτο το ποσο που δεσμευουν δοκιμασε πρωτα απευθειας απο τα σαιτ των εταιρειων (παρε κ κανα τηλ τα εδω γραφεια μηπως σου κανουν καμια προσφορα) κ τελος κανε αυτο που ειπες.
Ευχαριστω για τη βοηθεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom