Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

makisg

Member
Μηνύματα
4.733
Likes
15.003
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Αυτό ήθελα και εγώ να διευκρινιστεί με το παραπάνω ερώτημα μου.
όσες φορές νοικιασα αυτοκίνητο, την ασφάλεια την πλήρωσα στην εταιρία εν γνώση μου ότι είναι ακριβότερη. διότι άν εμπλακεις σε ατύχημα και την ασφάλεια την έχεις κάνει σε τρίτους τότε θα πρέπει στην εταιρία ενοικίασης να πληρώσεις όλη την αξία της ζημιάς και μετά να μαζέψεις τα τιμολόγια και να τα υποβαλλεις στην ασφάλεια των τρίτων για να απαιτήσεις την επιστροφή αυτών που πλήρωσες.
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Συνήθως σε τι τιμές κυμαίνεται η ασφάλιση από την ίδια την εταιρεία; Σίγουρα παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Θέλω να πω είναι τόσο παραπάνω από τις τιμές που δίνουν οι "τρίτοι"; Αραγε μπορώ να μάθω εκ των προτέρων την τιμή; Δηλαδή αφου κάνω κράτηση από κάποια "μηχανή αναζήτησης " να επικοινωνήσω με την εταιρεία για να μάθω το ποσόν που χρεώνει την ασφάλεια;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Συνήθως σε τι τιμές κυμαίνεται η ασφάλιση από την ίδια την εταιρεία; Σίγουρα παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Θέλω να πω είναι τόσο παραπάνω από τις τιμές που δίνουν οι "τρίτοι"; Αραγε μπορώ να μάθω εκ των προτέρων την τιμή; Δηλαδή αφου κάνω κράτηση από κάποια "μηχανή αναζήτησης " να επικοινωνήσω με την εταιρεία για να μάθω το ποσόν που χρεώνει την ασφάλεια;
Οπως τα ειπε και ο @makisg ο πιο ασφαλης τροπος της μικτης ασφάλειας με "zero excess" δηλαδη μηδενικο ποσο απαλλαγης σε περιπτωση ζημιάς ή κλοπης, ειναι να την αγοράσεις απο την ιδια την εταιρεια ενοικίασης επιτόπου κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου.
Αναλογα με το κράτος η τιμη ασφαλισης ποικίλει. Εξαρτάται απο την αξία του αυτοκινήτου που νοικιάζεις.
Στην Ιταλία πλήρωσα πριν 5 χρόνια το ποσο των 60 € για 8 μερες ενοικίασης και στην Ολλανδία πληρωσα 170 € για 9 μέρες ενοικίασης στην Budget. Τα ποσά αυτα πληρώθηκαν επιτόπου στην εταιρεία.
Στην Πορτογαλία μαλλον θα ειναι πιο φθηνά.
Παρε αυτην την ασφαλεια για να ειστε ήσυχοι και βγαλε φωτογραφίες το αμάξι σε καθε περίπτωση...
Επισης, ζητα να καταγραφουν προσεκτικα ολες οι γρατζουνιές.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημερα. Να ρωτησω κατι; Νοικιασα αυτοκινητο στην Ιταλια με Third party insurance. Εκει μας χτυπησε ενα αυτοκινητο και την κοπανησε. Η εταιρια με χρεωσει ολη τη ζημια που εγινε στο αμαξι. Τι κανω σ αυτη την περιπτωση; Δεν θα επρεπε να καλυψει τη ζημια η ασφαλεια μου;
Εξαρτάται τι ποσο απαλλαγης είχες.
Η ασφαλεια που αναφέρεις υπαρχει σε όλα τα αμάξια. Εαν δεν ειχες αγοράσει έξτρα την μικτη ασφαλεια με zero excess, τοτε πληρώνεις εσυ το ποσο της απαλλαγής δηλαδη τα πρώτα 800 -1200 €, αναλογα με τον τύπο αυτοκινήτου και την υπόλοιπη ζημιά την πληρώνει η ασφαλιστικη.
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Κ εγώ στην ασφάλεια της εταιρείας ενοικίασης έχω καταλήξει με όσα έχω βρει και έχω διαβάσει. Οπότε μένει να καταλήξω στην εταιρεία.. Έχω βρει κάποιες που έχουν αναφερθεί είτε στο παρών είτε σε άλλα σχετικά θέματα εδώ,αν όμως υπάρχει και κάποια αλλη που έχεις χρησιμοποιήσει και θεωρείς "αξιόπιστη" πολύ θα ήθελα να ξέρω.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εχω νοικιάσει αρκετές φορές μέσω της σελίδας economycarrentals.com που ειναι ενδιάμεση εταιρεία πώλησης. Δεν είχα θεμα ποτέ και οτι απορία ειχα έπαιρνα και μιλουσα στα ελληνικά γιατι εχει έδρα στην Κρήτη. Αγόραζα και την έξτρα ασφάλεια που μου πουλούσαν με 9-10€/ ημερα.
Την μοναδικη φορα που νοίκιασα απο την σελιδα της Budget.gr για ΙΧ στην Ολλανδία πληρωσα επι τοπου 19€/ημερα εξτρά ασφάλεια!!
Γιατι δεν στελνεις ενα email απευθείας σε καποια μεγαλη εταιρεια για να δεις ποσο ειναι το ημερήσιο κόστος της μικτης ασφάλειας στην Πορτογαλία?
Η καθε χωρα εχει διαφορετικα ασφαλιστικα κόστη.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Καλημερα. Να ρωτησω κατι; Νοικιασα αυτοκινητο στην Ιταλια με Third party insurance. Εκει μας χτυπησε ενα αυτοκινητο και την κοπανησε. Η εταιρια με χρεωσει ολη τη ζημια που εγινε στο αμαξι. Τι κανω σ αυτη την περιπτωση; Δεν θα επρεπε να καλυψει τη ζημια η ασφαλεια μου;
Third party insurance, οπως axa η α allianz μεσω ryanair (cartrawler)?
Απο εγγραφα υποθετω δεν εχεις τιποτα, μονο το προτιμολογιο απο τον ενοικιαστη, σωστα?
Οποτε, εν κατακλειδι, πληρωσες 3-5 ευρω την μερα επιπλεον για μια "πληρη καλυψη" απο τριτον, για ενα περουσιακο στοιχειο αλλουνου, χωρις να ξερεις τους ορους το τι θα σε καλυψει, πως θα σε καλυψει, ποσο χρονο προθεσμια εχεις για να δηλωσεις το συμβαν στον "ασφαλιστη" κλπ απο τις 6-8 σελιδες των ορων του "ασφαλιστη" που ειναι τοσο καλα κρυμμενοι οταν εν αγνοια σου προχωρουσες στην κρατηση.
Καλη δυναμη και καλη υπομονη η αλλιως με τα χρονια ευχομαι να σου αποτελεσει μια αμυδρη αναμνηση στο ταξιδι σου.
Σε καθε περιπτωση, θα πρεπει να ψαξεις τωρα στο ασφαλιστηριο σου καποιο τηλεφωνο η email για να ξεκινησει ο αθλος της αποζημιωσης, ξανατονιζω, χωρις ουτε ενα ργγραφο απο σενα σαν μαρτυιρια, η δηλωση αστυνομιας.....
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Αυτη ειναι η κρατηση που ειχα κανει. Και εχω το evoucher, Το συμβολαιο με την Locauto, την σημειωση της ζημιας, φωτογραφιες της ζημιας, Δηλωση στη Locauto με το συμβαν, Δηλωση στην Αστυνομια της Ιταλιας με το συμβαν, Δηλωση τριτου (ιταλου) που ειδε την πινακιδα αυτου που μας χτυπησε, Αποδειξη οτι το αυτοκινητο ηταν νομιμα παρκαρισμενο με πληρωμενο παρκινγκ... Τι αλλο να εχω δηλαδη; Οταν διαβαζω "Πλεονέκτημα: 1200 ευρώ για ζημιές και κλοπή 1600, Επιλεγμένο πακέτο Πλήρους Ασφαλιστικής Πακέτου ", Τι αλλο να πρεπει να καταλαβω;
 
Last edited by a moderator:

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Ε με συγχωρεις αλλα στο προηγουμενο σοθ σχολιο ειχες αναφερει οτι το βρηκες χτυπημενο και αυτο μονο.
Εφοσον εχεις συλλεξει ολα τα απαραιτητα εγγραφα και αποδειξεις, θα παιρνεις τηλεφωνο συο ελληνικο τους νουμερο( κρητη), πλεον τους βρισκεις και ως carflexi. Εφοσον εχεις πλγρωσει στον συγκεκριμενο broken το full insurance, θα πρεπει να σε αποζημιωσουν. Το excess(απαλλαγη) αφορουσε την locauto, αρα βασει του "full insurance" επιβαλλεται να σε αποζημιωσουν.
Λογικα με το καλημερα θα σου δωσουν ενα email να ξεκινησει ο αθλος σου αλλα μην το παρατησεις ποτε. Θα τους βομβαρδοζεις και μαλιστα θα κανεις καταγγελια στβν τελικη στιν συνηγορο του πολιτη αφου αγορασες απο τκν broker την πληρη ασφαλιση λαι οτιδηποτε διαφορετικο θεωρειται παραπλανητικο ως μαρκετιστικο τρικ.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτη ειναι η κρατηση που ειχα κανει. Και εχω το evoucher, Το συμβολαιο με την Locauto, την σημειωση της ζημιας, φωτογραφιες της ζημιας, Δηλωση στη Locauto με το συμβαν, Δηλωση στην Αστυνομια της Ιταλιας με το συμβαν, Δηλωση τριτου (ιταλου) που ειδε την πινακιδα αυτου που μας χτυπησε, Αποδειξη οτι το αυτοκινητο ηταν νομιμα παρκαρισμενο με πληρωμενο παρκινγκ... Τι αλλο να εχω δηλαδη; Οταν διαβαζω "Πλεονέκτημα: 1200 ευρώ για ζημιές και κλοπή 1600, Επιλεγμένο πακέτο Πλήρους Ασφαλιστικής Πακέτου ", Τι αλλο να πρεπει να καταλαβω;
Το έγγραφο του λινκ που περιέλαβες στο μήνυμά σου περιέχει προσωπικά στοιχεία και γι' αυτό διαγράφτηκε. Αν το επιθυμείς, επεξεργάσου το και ανέβασε το ξανά.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Lamprini74 πλήρωσες τα επιπλέον 9 ή 10 € την ημερα που σου ζηταει η σελιδα της economycarrentals ή οχι?
Το ποσο που φαινεται στο συμβολαιο σου ειναι μονο το ποσο ασφάλισης; Μου φαινεται μικρό.
Εαν δεν επέλεξες την επιλογη της εξτρα ασφάλισης απο την ενδιάμεση εταιρεία ενοικίασης δυστυχως δεν εισαι καλυμμένη...
Το συμβόλαιο σου αναφέρει το ποσο απαλλαγης (excess) των 1200 €. Αυτο το ποσο πρέπει να το πληρώσεις εσυ εαν δεν αγόρασες την εξτρα ασφάλεια.
Εχω νοικιάσει πολλες φορες απο αυτην την σελιδα με επιπλεον κοστος ασφάλειας αλλα δεν μου ετυχε ποτε ατύχημα.
Θυμάσαι εαν τελικά πήρες την εξτρα ασφάλεια;
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Εχω νοικιάσει αρκετές φορές μέσω της σελίδας economycarrentals.com που ειναι ενδιάμεση εταιρεία πώλησης. Δεν είχα θεμα ποτέ και οτι απορία ειχα έπαιρνα και μιλουσα στα ελληνικά γιατι εχει έδρα στην Κρήτη. Αγόραζα και την έξτρα ασφάλεια που μου πουλούσαν με 9-10€/ ημερα.
Την μοναδικη φορα που νοίκιασα απο την σελιδα της Budget.gr για ΙΧ στην Ολλανδία πληρωσα επι τοπου 19€/ημερα εξτρά ασφάλεια!!
Γιατι δεν στελνεις ενα email απευθείας σε καποια μεγαλη εταιρεια για να δεις ποσο ειναι το ημερήσιο κόστος της μικτης ασφάλειας στην Πορτογαλία?
Η καθε χωρα εχει διαφορετικα ασφαλιστικα κόστη.
Το έχω ήδη κάνει και περιμένω απάντηση. Πάντως είτε αγοράσεις την ασφάλεια τη στιγμή της κράτησης είτε πληρώσεις επί τόπου στην εταιρεία ενοικίασης είναι το ίδιο σωστά; Απλά διαφέρει η διαδικασία που θα ακολουθήσεις σε περίπτωση που συμβεί κάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom