Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το έχω ήδη κάνει και περιμένω απάντηση. Πάντως είτε αγοράσεις την ασφάλεια τη στιγμή της κράτησης είτε πληρώσεις επί τόπου στην εταιρεία ενοικίασης είναι το ίδιο σωστά; Απλά διαφέρει η διαδικασία που θα ακολουθήσεις σε περίπτωση που συμβεί κάτι.[/QUOTE
Θεωρητικά πάντα, εισαι το ιδιο καλυμμένη...
Δεν μου εχει τύχει ατύχημα ή ζημιά για να ξερω εαν τελικά σε αποζημιώνει εύκολα η ενδιαμεση εταιρεια πώλησης.
Σίγουρα εισαι πιο ασφαλης οταν την αγοραζεις επιτοπου απο την ιδια εταιρεια ενοικίασης.
 
Last edited by a moderator:

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Καλησπερα. Καταρχην ευχαριστω τον moderator για την διαγραφη του εγγραφου που παρεθεσα που ειχε οντως προσωπικα δεδομενα. Επειτα βλεπω δυο διαφορετικές απαντησεις στο post μου. Ποιος τελικα ευθυνεται για ζημιες που προκαλουνται απο τριτο μεχρι τα 1200Ε; το κόστος της ενοικίασης μου ηταν 40Ε την ημερα για εναWW polo. Η επιλογη της ασφαλισης ηταν third party insurance. Full packet protection. Εστειλα e mail και στους 2 και περιμενω εδω και ενα μηνα απαντηση. Aς διορθωσει το μελος pigedel παρακαλω το μηνυμα του γιατι μιλαει σαν ν απαντάω εγω
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Lamprini74 επειδή προλαβα και ανοιξα το αρχειο που ανεβασες σε ρωτησα για το κόστος του αυτοκινήτου γιατι υποψιαζομαι οτι δεν επελεξες την εξτρα ασφάλεια των 9 ή 10 € την ημέρα. Τα 150 € ήταν για 5 μερες ή πλήρωσες και κατι άλλο?
Επισης, το "third party insurance αφορα ζημιές που θα προκαλεσεις εσυ σε αλλο οχημα (τριτο μερος) και οχι στο δικο σου.
Δυστυχως στο συμβολαιο σου λεει ξεκαθαρα οτι μόνο στην περιπτωση κλοπής ησουν καλυμμένη απο την economycarrentals και στα υπολοιπα υπηρχε ποσο απαλλαγης 1200 €. (Excess applied γράφει)
Η Alamo θεωρεί οτι η ζημιά ειναι δικη σου ευθυνη γιατι προφανώς δεν υπαρχει δηλωση ευθύνης απο το τριτο όχημα που σου προκάλεσε την ζημιά.
Διαβαζεις αντικρουομενες αποψεις γιατι εσυ δεν περιέγραψες ξεκαθαρα ολα τα γεγονότα απο την αρχη. Προσπαθούμε να βοηθήσουμε ολοι απο την εμπειρια μας...
Τελικά, ποσα χρήματα σου ζήτησε η Alamo; Τα 1200 € ή λιγότερα;
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Το αυτοκινητο που με χτυπησε εφυγε, ωστοσο υπηρχε μάρτυρας που ειδε πινακιδα και το δηλωσα κ στην alamo και στην αστυνομια. Η ενοικιαση βγηκε 244 Εγια 6 μερες. Η ασφαλεια ηταν 8 Ε την ημερα. Η ζημια ξταν 385Ε και την πληρωσα ολη εγω για ενα χτυπημα στο φτερό
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το αυτοκινητο που με χτυπησε εφυγε, ωστοσο υπηρχε μάρτυρας που ειδε πινακιδα και το δηλωσα κ στην alamo και στην αστυνομια. Η ενοικιαση βγηκε 244 Εγια 6 μερες. Η ασφαλεια ηταν 8 Ε την ημερα. Η ζημια ξταν 385Ε και την πληρωσα ολη εγω για ενα χτυπημα στο φτερό
Εφοσον πλήρωσες την extra ασφάλεια της economycarrentals τοτε αυτη ειναι υποχρεωμένη να σε αποζημιώσει.
Στειλε σκαναρισμένα ολα τα έγγραφα που έχεις και απαίτησε το ποσο που πλήρωσες στην Alamo.
Απο το συμβολαιο που ανέβασες φαινονται τα 150 €, τα υπολοιπα τα πληρωσες επιτοπου στην εταιρεια ενοικίασης?
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
@Lamprini74 Καλησπέρα.Συγγνώμη δεν μπορώ να καταλάβω ποιο μήνυμα μου φαίνεται σαν να απαντάς εσύ.Με συγχωρείς δεν ειχα καμία πρόθεση, αν γνωρίζεις πες μου πως μπορώ να το διορθώσω σε παρακαλώ.
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Τα 150 που ηταν να πληρωσει στην locauto αποτελει την τιμη της ενοικιασης. Τα αρχικα που πληρωσε σαν προκαταβολη στην economycarrentals αποτελουν την ασφαλιση επιστροφης χρηματων της εγγυησης, αρα πολυ σωστα, θα πρεπει να τα απαιτησει απο την economy, αφου της προσεφεραν το full insurance αυτοι.
Ολες οι ενοικιασεις εχουν μικτη ασφαλεια με απαλλαγη. Μονο εαν πληρωνε την πληρη καλυψη στην locauto δεν θα της κρατουσαν εγγυηση.
Λαμπρινη, η locauto σωστα επραξε και σε χρεωσε. Εσυ με τον broker θα απαιτησεις την αποζβμιωση, αφου σε αυτους πληρψσες εξτρα ποσο για να σε αποζημιωσουν σε περιπτωση χρεωσης της απαλλαγης σου.
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Pikedel συγγνωμη, διαβασα λαθος δυο μηνυματα. Μια χαρα ηταν ολα. Tdoumos, καταλαβα. Περιμενω απαντηση απο την economycars, τους εχω στειλει τα παντα σκαναρισμενα. Θα σας πω τι εγινε οταν μαθω
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στην Ολλανδία. Γνωρίζουμε ότι το αεροπορικό ταξίδι είναι οικονομικότερο αλλά μας αρέσουν και τα road trips. Σκεφτόμασταν λοιπόν μετάβαση αεροπορικώς σε κάποιο κοντινό προορισμό (Παρίσι, Βρυξέλλες, Φρανκφούρτη) και έπειτα ενοικίαση αυτοκινήτου για τη μετάβαση στην Ολλανδία.
Έχω ρίξει μια ματιά σε εταιρίες ενοικιάσεως αυτοκινήτου αλλά με μπερδεύουν τα extras. Αν έχει κάποιος γνώση του θέματος θα ήθελα πολύ να με κατατοπίσει σχετικά. Ποια είναι τα must σε μια τέτοια επιλογή, τα οποία θα προστεθούν στη basic τιμή ενοικίασης; Υπάρχουν επιβαρύνσεις στην τιμή αν παραλάβεις πχ από Φρανκφούρτη και παραδώσεις Άμστερνταμ; Η τιμή ενοικίασης περιλαμβάνει γεμάτο ντεπόζιτο (υποθέτω ναι για να ζητείται να παραδοθεί και γεμάτο);
Ενδεχομένως υπάρχουν και άλλα ζητήματα τα οποία δεν έχω στο μυαλό μου.
Θα με βοηθήσει πολύ να διαβάσω εμπειρίες.
Ευχαριστώ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Το να παραδώσεις το αυτοκίνητο σε άλλη πόλη ( στην ίδια χώρα) έχει κόστος το οποίο είναι ανάλογα με την εταιρεία. πχ. εγώ έχω αμάξι από την εταιρεία Maggiore το οποίο παρέλαβα από Παλέρμο και θα το παραδώσω Κατάνια και πλήρωσα 74,54 ευρώ επιπλέον. Η τιμή αυτή ποικίλη από εταιρεία σε εταιρεία. Νομίζω ότι από άποψη κόστους, το να το παραδώσεις σε άλλη χώρα είναι απαγορευτικό .
 

Dimsleo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,
Στις 26 του μήνα θα βρίσκομα στο Αμστερνταμ. Έχω ενοικιάσει αυτοκίνητο για 5 μέρες μέσω της arguscarhire.com για λογαριασμό της Dollar, η οποία μου έδινε μια έξτρα ασφάλιση της AXA στα 30 ευρώ. Την αποδέχτηκα. Σήμερα είδα το e-mail που μου έστειλαν και μου ζητάνε να έχω μαζί μου πιστωτική κάρτα ώστε να μου κρατήσουν 900 ευρώ τα οποία θα τα πάρω πίσω σε περίπτωση που δεν προκληθεί οποιαδήποτε ζημιά στο αυτοκίνητο. Το ποσό αυτό είναι φυσιολογικό; Το δεσμέυουν όλες οι εταιρίες ενοικιάσεων; Μπορώ να το αποφύγω; Επιστρέφεται το ποσό ή ψάχνουν για το παραμικρό για να το κρατήσουν;
Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτές οι ερωτήσεις στην ίδια ανάρτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom