Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Συμπέρασμα - Χρήσιμη συμβουλή προς όλους :
Για να μην υπάρχουν αμφισβητίσεις. Βγάλτε σειρά φωτογραφιών και βίντεο στο αυτοκίνητο απ όλες τις πλευρές και κοντινά και φροντίστε σε κάποιες απο αυτές να φαίνεται και ο υπάλληλος που σας παραδίδει το αυτοκίνητο. Ετσι σε τυχόν προβλήματα κατά την παράδοση πιστοποιείται η ημερομηνία που τραβήξατε τις φώτογραφίες.
Αντί να βγάζετε φωτογραφίες που δεν σημαίνουν τίποτα για τον υπάλληλο που θα παραλάβει το αμάξι, θα πρέπει οποιαδήποτε ζημιά, ακόμη και η παραμικρή γρατζουνιά, να έχει σημειωθεί στο συμφωνητικό της ενοικίασης που υπογράφετε. Και είναι το μόνο που θα αναγνωρίσει η εταιρεία. Σε πολλές περιπτώσεις η εταιρεία έχει προσημειωμένες τις ζημιές του κάθε οχήματος και ο υπάλληλος μάλιστα επιμένει ότι αν κατά την παραλαβή (εφόσον δεν παραδίδεται από τον ίδιο ή άλλον υπάλληλο της εταιρίας και απλά σας παραδίδουν τα κλειδιά) εντοπιστούν άλλες, να επιστρέψεις στο γραφείο για την καταγραφή τους στο συμφωνητήριο.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Αντί να βγάζετε φωτογραφίες που δεν σημαίνουν τίποτα για τον υπάλληλο που θα παραλάβει το αμάξι, θα πρέπει οποιαδήποτε ζημιά, ακόμη και η παραμικρή γρατζουνιά, να έχει σημειωθεί στο συμφωνητικό της ενοικίασης που υπογράφετε. Και είναι το μόνο που θα αναγνωρίσει η εταιρεία. Σε πολλές περιπτώσεις η εταιρεία έχει προσημειωμένες τις ζημιές του κάθε οχήματος και ο υπάλληλος μάλιστα επιμένει ότι αν κατά την παραλαβή (εφόσον δεν παραδίδεται από τον ίδιο ή άλλον υπάλληλο της εταιρίας και απλά σας παραδίδουν τα κλειδιά) εντοπιστούν άλλες, να επιστρέψεις στο γραφείο για την καταγραφή τους στο συμφωνητήριο.
Το να έχει σημειωθεί στο συμφωνητικό της ενοικίασης οποιαδήποτε ζημιά είναι γνωστό αγαπητέ μου.
Στο εξηγούν, στο δείχνουν και οι υπάλληλοι.
Και εσύ το ψάχνεις το αυτοκίνητο και μερικές φορές δεν εντοπίζεις κάτι.
Ελα όμως που μετά προκύπτουν διαφωνίες αν υπήρχε ή δεν υπήρχε... Επίσης το να ψάχνεις επισταμένως γύρω γύρω το αυτοκίνητο μερικές φορές υπό 40 βαθμούς καύσωνα δεν είναι και τόσο λειτουργικό Ασε δε που κάποιες γρατζουνιές αρνούνται να στις καταγράψουν οι υπάλληλοι με τη δικαιολογία οτι είναι ζημίες σε μέγεθος και έκταση κάτω από τα standards της εταιρείας.
Επειδή λοιπόν στην επιστροφή το αυτοκινήτου, μπορεί να βρεθούμε σε υπάλληλο που δεν βαρίεται να καταγράψει ή που "νοιώθει" διαφορετικά τα standards της εταιρείας, ας είμαστε προσεκτικοί και ας προλαβαίνουμε. Είναι η καλύτερη απόδειξη απο το να λέμε υπήρχε-δεν υπήρχε και να έχουμε γκρίνιες και στενοχώριες και στο τέλος-τέλος δεν νομίζω να ενοχλείται κανείς απο το να έχουμε κάποιες αποδείξεις στα χέρια μας.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Δεν έγραψα να μην φωτογραφήσεις το όχημα. Εγώ είπα απλά ότι καμία φωτογραφία και κανένα βίντεο δεν δεσμεύει τον όποιο υπάλληλο ή την ίδια την εταιρεία. Να υπάρχουν οι ζημιές καταγεγραμμένες, έγραψα, για να μην βρεθεί κανείς προ εκπλήξεως. Τώρα αν εξαιτίας βροχής, χιονιού, καύσωνα κλπ. κάποιος θέλει να παραλείψει τον εξονυχιστικό έλεγχο (και να επαφίεται στις φωτογραφίες), δικαίωμά του.
 
Last edited:

Βαγγος90

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!!!
Ενοικιασα αυτοκιναυτ μεσω της rentalcars μεσω internet κ θα το παραλαβω απο αεροδρόμιο Βουδαπέστης 26/12 κ θα το επιστρεψω αεροδρόμιο βουδαπεστης επίσης γιατι θα πεταξω απο εκει.θελω να παω μαπο Βουδαπέστη στη Μπρατισλάβα κ αν προλαβω θελω να κανω κ μονοήμερη Βιεννη!
Ξερει καποιος αν θα με χρεώσουν επιπλέον στο αυτοκίνητο κ αν ναι ποσο!!κ γενικα τι ισχύει με τα αυτοκίνητα εκει!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Θα ενημερώσεις την εταιρεία, και θα ζητήσεις πράσινη κάρτα... οπότε θα σε ενημερώσουν για τυχόν χρεώσεις.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Εγω οσες φορες εχω νοικιασει αυτοκινητο στο εξωτερικο,απο την στιγμη που εχει απεριοριστα χιλιομετρα,δεν ενημερωνω καμια εταιρεια αυτοκινητων.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα σας!!!
Ενοικιασα αυτοκιναυτ μεσω της rentalcars μεσω internet κ θα το παραλαβω απο αεροδρόμιο Βουδαπέστης 26/12 κ θα το επιστρεψω αεροδρόμιο βουδαπεστης επίσης γιατι θα πεταξω απο εκει.θελω να παω μαπο Βουδαπέστη στη Μπρατισλάβα κ αν προλαβω θελω να κανω κ μονοήμερη Βιεννη!
Ξερει καποιος αν θα με χρεώσουν επιπλέον στο αυτοκίνητο κ αν ναι ποσο!!κ γενικα τι ισχύει με τα αυτοκίνητα εκει!!
Από Γερμανία που νοίκιασα το αυτοκίνητο μου ζήτησαν 25 ευρώ για να ταξιδέψω και στη Γαλλία.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Συνήθως (όχι πάντα) στους όρους ενοικίασης αναγράφεται ότι απαγορεύεται να μεταβείς σε άλλη χώρα με το μισθωμέτο αυτοκίνητο ή εναλλακτικά έχεις επιλογή να πληρώσεις ένα επιπλέον ποσό.
Το αν κάποιος θα αγνοήσει τους όρους είναι δικό του θέμα και αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
Σημειωτέον ότι εφόσον (χτύπα ξύλο) γίνει η "στραβή" (μικροατύχημα κλπ.) πρέπει να ετοιμαστεί για "πακέτο"...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας!!!
Ενοικιασα αυτοκιναυτ μεσω της rentalcars μεσω internet κ θα το παραλαβω απο αεροδρόμιο Βουδαπέστης 26/12 κ θα το επιστρεψω αεροδρόμιο βουδαπεστης επίσης γιατι θα πεταξω απο εκει.θελω να παω μαπο Βουδαπέστη στη Μπρατισλάβα κ αν προλαβω θελω να κανω κ μονοήμερη Βιεννη!
Ξερει καποιος αν θα με χρεώσουν επιπλέον στο αυτοκίνητο κ αν ναι ποσο!!κ γενικα τι ισχύει με τα αυτοκίνητα εκει!!
Συνήθως είναι η δωρέαν η "Cross border card" και επιλέγεται κατά την κράτηση.
Επίσης η μετακίνηση οχήματος σε άλλα κράτη, όχι τόσο ασφαλή, επιτρέπεται συνήθως σε μεσαίου κυβισμού αμάξια και όχι σε πολύ ακριβά αμάξια.
Στην περίπτωση σου σίγουρα θα επιτρέπεται η μετακίνηση του οχήματος για την Αυστρία και τη Σλοβακία. Απλά καλά θα είναι, εφόσον δεν το επέλεξες κατά την αρχική σου κράτηση, να στείλεις ένα email και να την ζητήσεις δωρεάν την κάρτα.
Διάβασε τους όρους της ενοικίασης και δες εάν έχει κόστος.
 

miranda

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους! Στο τέλος του μήνα θα ταξιδέψω στην Πράγα και θα ήθελα να νοικιάσω εκεί αυτοκίνητο για τις εκδρομές μας. Ευρωπαικό δίπλωμα και πιστωτική κάρτα υπάρχουν. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό γραφείο; Eυχαριστώ πολύ!!
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Από Γερμανία που νοίκιασα το αυτοκίνητο μου ζήτησαν 25 ευρώ για να ταξιδέψω και στη Γαλλία.
Καλησπέρα! Κι εγώ θα ταξιδέψω Γερμανία και θα πάω και Γαλλία. Με ποια εταιρεία πήγες; Ευχαριστημένος;
Γενικά ποια εταιρεία προτείνετε για ενοικίαση από το αεροδρόμιο του Μονάχου που γνωρίζω ότι το καλοκαίρι γίνεται χαμούλης; Θα πάω 12 μέρες Βαυαρία, Μέλα Δρυμό, Αλσατία. Ευχαριστώ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα! Κι εγώ θα ταξιδέψω Γερμανία και θα πάω και Γαλλία. Με ποια εταιρεία πήγες; Ευχαριστημένος;
Γενικά ποια εταιρεία προτείνετε για ενοικίαση από το αεροδρόμιο του Μονάχου που γνωρίζω ότι το καλοκαίρι γίνεται χαμούλης; Θα πάω 12 μέρες Βαυαρία, Μέλα Δρυμό, Αλσατία. Ευχαριστώ.
Νοικιασαμε με την autoeurope και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ ωραίο το ταξίδι που προγραμματιζετε. Καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom