Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νοικιασαμε με την autoeurope και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ ωραίο το ταξίδι που προγραμματιζετε. Καλά να περάσετε.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά πέρα από που το έκλεισες (μεσάζοντα) ποια ήταν ή εταιρεία ενοικίασης, πχ hertz, sixt ή κάποια μικρότερη. Έκανες ολική ασφάλιση ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Από την πρόσφατη εμπειρία μου στην Ολλανδία διαπίστωσα ότι πολύ εύκολα οι Ολλανδοί θα σου χρεώσουν γρατζουνιά που προυπήρχε στο αυτοκίνητο κατά την παραλαβή!!!
Επίσης, η έξτρα ασφάλεια για zero excess (απαλλαγή) κυμαίνεται από 18-20 € την ημέρα για μεσαίου κυβισμού αμάξι. Ποσό πολύ υψηλό σε σχέση με τις αντίστοιχες χρεώσεις άλλων χωρών!
Εγώ νοίκιασα αμάξι από την Budget για 10 μέρες και πλήρωσα επιπλέον 180 € για την έξτρα ασφάλεια. Ευτυχώς βέβαια, γιατί στην επιστροφή μου είπαν ότι κάναμε μια γρατζουνιά στο αμάξι την οποία θα μας την χρέωναν 200 € εάν δεν είχαμε κάνει αυτήν την ασφάλεια... Όταν γύρισα σπίτι και έλεγξα τις φωτογραφίες και το βίντεο που είχα τραβήξει την 1η μέρα διαπίστωσα ότι η γρατζουνιά προυπήρχε της ενοικίασης και φυσικά δεν την είχαν καταγράψει στο φύλλο παραλαβής του αυτοκινήτου!!
Συμπέρασμα: Αγοράστε επιτόπου την εξτρά ασφάλεια στην Ολλανδία και όχι από τον μεσάζοντα γιατί μπορεί και να μην βγάλετε άκρη με αυτούς και να σας χρεώσουν χαλαρά κάποια ζημιά που δεν κάνατε.... Δεν αναγνωρίζουν την ασφάλεια που αγοράζουμε συνήθως φθηνά από την ενδιάμεση εταιρεία πώλησης.
Το περιστατικό αυτό μου συνέβη για πρώτη φορά!!
@kleri ρίξε μια ματιά στα παραπάνω. Αφορούν την εμπειρία της ενοικίασης στην Ολλανδία.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά πέρα από που το έκλεισες (μεσάζοντα) ποια ήταν ή εταιρεία ενοικίασης, πχ hertz, sixt ή κάποια μικρότερη. Έκανες ολική ασφάλιση ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
@Μάγδα νομιζω ότι καταλαβες από το παραπάνω μήνυμα μου γιατί πρέπει να κανεις την μικτη ασφαλεια επιτόπου από την εταιρεία...
Στο Βερολίνο δεν μου αναγνώριζαν την έξτρα ασφαλεια που αγορασα από τον μεσαζοντα με 10€/μερα και δεν με καλυπτε η οδική βοήθεια στην περίπτωση ατυχήματος με δική μου υπαιτιότητα.
 
Last edited by a moderator:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το θέμα είναι βέβαια κυρίως οικονομικό. Λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα σχόλια και εκτιμώντας ότι είναι απαραίτητη η ολική ασφάλεια της ίδιας της εταιρείας χρειάζομαι την προσωπική σας άποψη για τις παρακάτω επιλογές: Herz 320 ενοικίαση + 290 για πλήρη ασφάλιση της εταιρείας+ 29 για έξοδο από την χώρα (εκεί περίπου κυμαίνονται πάνω κάτω AVIS, SIXT). Από την άλλη Global rent a car 424 με ZED Zero Excess CDW TP Downtown όπως γράφει + 10 για ΄έξοδο από χώρα . Μιλάμε για διαφορά 200 ευρώ. Μιλάμε πάντα για τον ίδιο τύπο αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο του Μονάχου. Περιμένω απόψεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Περιμένω απόψεις.
Δηλ? Δεν ειναι απλα τα πραγματα? Διαλεγεις αυτο που κρινεις καλυτερο για σενα. Σαν αναμεσα σε adidas κ αθλητικο απο τον κινεζο της γειτονιας σου. Κ τα 2 κανουν τη δουλεια τους. Αλλα...
Η εταιρεια που ανεφερες υπο συγκριση με τον κολοσσο εχει 90% αρνητικα reviews στα 400+. Να το αναλύσουμε κι αλλο?
 

althoreiya

Member
Μηνύματα
19
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Ντιγιαρμπακίρ, Τουρκία
Έχεις κοιτάξει το https://www.economycarrentals.com/ ; Όποτε νοίκιασα αυτοκίνητο στο εξωτερικό από αυτούς έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Καλές τιμές, χωρίς έξτρα χρεώσεις.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δηλ? Δεν ειναι απλα τα πραγματα? Διαλεγεις αυτο που κρινεις καλυτερο για σενα. Σαν αναμεσα σε adidas κ αθλητικο απο τον κινεζο της γειτονιας σου. Κ τα 2 κανουν τη δουλεια τους. Αλλα...
Η εταιρεια που ανεφερες υπο συγκριση με τον κολοσσο εχει 90% αρνητικα reviews στα 400+. Να το αναλύσουμε κι αλλο?
Ευχαριστώ, τα 200 ευρώ θα έβγαζαν τα εισιτήρια μας για το Europa park αλλά από την άλλη δεν θα ήθελα να καταστρέψω και τις διακοπές μας. Όσο αφορά τα αρνητικά σχόλια βρίθει το διαδίκτυο για όλες τις εταιρίες ανεξαιρέτως. Πραγματικά με προβλημάτισες!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά πέρα από που το έκλεισες (μεσάζοντα) ποια ήταν ή εταιρεία ενοικίασης, πχ hertz, sixt ή κάποια μικρότερη. Έκανες ολική ασφάλιση ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά μόλις τώρα είδα το μήνυμα. Νοικιασαμε απα τη Hertz και κάναμε πλήρη ασφάλεια με 27 ευρώ τη μέρα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
DOK
Το θέμα είναι βέβαια κυρίως οικονομικό. Λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα σχόλια και εκτιμώντας ότι είναι απαραίτητη η ολική ασφάλεια της ίδιας της εταιρείας χρειάζομαι την προσωπική σας άποψη για τις παρακάτω επιλογές: Herz 320 ενοικίαση + 290 για πλήρη ασφάλιση της εταιρείας+ 29 για έξοδο από την χώρα (εκεί περίπου κυμαίνονται πάνω κάτω AVIS, SIXT). Από την άλλη Global rent a car 424 με ZED Zero Excess CDW TP Downtown όπως γράφει + 10 για ΄έξοδο από χώρα . Μιλάμε για διαφορά 200 ευρώ. Μιλάμε πάντα για τον ίδιο τύπο αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο του Μονάχου. Περιμένω απόψεις.
Ψάξε λίγο τις τιμές και στις ιστοσελίδες: economycarrental.com και carflexi.com.
Εχω νοικιάσει από την πρώτη πολλές φορές και από την δεύτερη μία φορά. Εφόσον πρόκειται για Γερμανία μην αγοράσεις την έξτρα ασφάλεια από αυτούς με 10 €/ μέρα, αλλά επιτόπου από την εταιρεία ενοικίασης.
Δίνουν δωρεάν την "Cross Border Card" και σίγουρα έχουν καλύτερες τιμές από τις ίδιες τις εταιρείες ενοικίασης! Από το Βερολίνο νοίκιασα αμάξι 1600 cc από την ALAMO (μέσω της carflexi.com) και ήταν ολοκαίνουργιο και πεντακάθαρο!
AVIS, SIXT, BUDGET, ALAMO είναι μεγάλες εταιρείες. Δεν χρειάζεται να χρυσοπληρώσεις την ενοικίαση στην Herz.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Το θέμα είναι βέβαια κυρίως οικονομικό. Λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα σχόλια και εκτιμώντας ότι είναι απαραίτητη η ολική ασφάλεια της ίδιας της εταιρείας χρειάζομαι την προσωπική σας άποψη για τις παρακάτω επιλογές: Herz 320 ενοικίαση + 290 για πλήρη ασφάλιση της εταιρείας+ 29 για έξοδο από την χώρα (εκεί περίπου κυμαίνονται πάνω κάτω AVIS, SIXT). Από την άλλη Global rent a car 424 με ZED Zero Excess CDW TP Downtown όπως γράφει + 10 για ΄έξοδο από χώρα . Μιλάμε για διαφορά 200 ευρώ. Μιλάμε πάντα για τον ίδιο τύπο αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο του Μονάχου. Περιμένω απόψεις.
Δεν θυμάμαι να έχω πάρει κάποια από τις δυο για να έχω προσωπική γνώμη, αλλά εγώ στη θέση σου θα επέλεγα την φθηνότερη (ιδίως για τόσο μεγάλη διαφορά με τις ίδιες παροχές), χωρίς να το σκεφτώ. Στο σάιτ με τις βαθμολογίες των 400+ κριτικών (418 βλέπω εγώ) που αναφέρεται παραπάνω, η Global rent a car έχει 89% αρνητικά σχόλια(1 ή 2 αστεράκια στα 5), ο κολοσσός Hertz με τις 782 κριτικές στο ίδιο σάιτ έχει αντίστοιχα 90% αρνητικά σχόλια. Και γενικά οι περισσότερες αρνητικές κριτικές έχουν να κάνουν με προβλήματα που προκύπτουν όταν δεν έχει κάνει ο χρήστης πλήρη ασφάλεια. Από τη στιγμή που θα κάνετε, εγώ θα ενδιαφερόμουν απλώς η εταιρεία να έχει αντιπρόσωπο στις χώρες που θα επισκεπτόμουν, σε περίπτωση κάποιας βλάβης π.χ.

Τώρα ποιος είναι Αντίντας, ποιος το "κινέζικο" της γειτονιάς σου, δεν ξέρω. Απλώς ξέρω ότι κάποιοι θέλουν το κινητό τους να είναι Apple κι ας πληρώνουν τη μόστρα του μασημένου μήλου, κι άλλοι αρκούνται στις ίδιες πρακτικά δυνατότητες ενός κινητού στο ένα τρίτο της τιμής. Ο καθένας επιλέγει ό,τι του ταιριάζει.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ λέω τι θα έκανα στη θέση σου - ίσως αν την είχα πατήσει να είχα διαφορετική γνώμη, αλλά μέχρι τότε δεν θα τα έδινα έτσι. :)
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Προσεξε τους ορους της ασφάλισης. Τις πιο πολλές φορές οταν αγοράζεις απο την ίδια την εταιρεία σε περιπτωση που συμβεί κάτι δεν πληρώνεις τιποτα λες γεια σας και τελειώνει εκει. Πολλές φορές οταν αγοράζεις απο τρίτο ασφάλεια ναι μεν έχει 0 Excess αλλα πρώτα πρέπει να πληρώσεις εσύ όλες τις ζημιές και μετά σε αποζημιώνουν.
Πάντα με την ασφάλεια υπάρχει ρισκο. Αν δεν την χρειαστείς είναι τα πιο πεταμένα λεφτά που έδωσες. Αν την χρειαστείς και μπλέξεις βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που δεν πήρες την καλύτερη.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τον άλλο μήνα θα ταξιδεψω Αλσατία Μέλανα δρυμό και θα ενοικιάσω αυτοκίνητο απο το αεροδρόμιο του Μπαντεν Μπαντεν. Μάλλον με την Hertz. Είχε κανείς πρόσφατη εμπειρία; Εχω το ροζ τρίπτυχο δίπλωμα θα έχω πρόβλημα λετε;

Καλημέρα, σε όλους. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί παραπάνω αλλά δεν το βρήκα. Επειδή σε μερικούς μήνες θα κάνω ένα ταξίδι στη Γερμανία και θα νοικιάσω αυτοκίνητο, θα ήθελα να ξέρω το Ελληνικό Δίπλωμα (τρίπτυχο) είναι εντάξει ή θα πρέπει να το ανανεώσω (πλαστική κάρτα). Μέχρι και το 2010 που ταξίδευα Ευρώπη δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ρωτάω μην έχει αλλάξει κάτι.

Ευχαριστώ. πολύ.
Τελικά αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα;
 
Last edited by a moderator:

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Παιδιά να ρωτήσω κάτι;; Για ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό χρειάζομαι αποκλειστικά πιστωτική;; Με χρεωστική δεν κάνω τη δουλειά μου;; Και γιατί πρέπει απαραίτητα να είναι στο όνομα του οδηγού;; Το ρωτάω γιατί σε ένα roadtrip που σκεφτόμαστε θα το πηγαίνουμε εν αλλαξ οπότε δε θα είναι ένας οδηγός. Ευχαριστώ για τυχόν απάντηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom