Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Το κινητό μου κάνει ότι θέλει... Καλησπέρα το ποσό είναι φυσιολογικό εμένα μου δέσμευσαν 1100 € πριν 2 χρόνια στην Ιταλία .. και βέβαια τα πηρα πίσω με την επιστροφή του αυτοκινήτου
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Καλησπέρα,
Στις 26 του μήνα θα βρίσκομα στο Αμστερνταμ. Έχω ενοικιάσει αυτοκίνητο για 5 μέρες μέσω της arguscarhire.com για λογαριασμό της Dollar, η οποία μου έδινε μια έξτρα ασφάλιση της AXA στα 30 ευρώ. Την αποδέχτηκα. Σήμερα είδα το e-mail που μου έστειλαν και μου ζητάνε να έχω μαζί μου πιστωτική κάρτα ώστε να μου κρατήσουν 900 ευρώ τα οποία θα τα πάρω πίσω σε περίπτωση που δεν προκληθεί οποιαδήποτε ζημιά στο αυτοκίνητο. Το ποσό αυτό είναι φυσιολογικό; Το δεσμέυουν όλες οι εταιρίες ενοικιάσεων; Μπορώ να το αποφύγω; Επιστρέφεται το ποσό ή ψάχνουν για το παραμικρό για να το κρατήσουν;
Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτές οι ερωτήσεις στην ίδια ανάρτηση.

...και βέβαια έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες ...
Στην συγκεκριμένη εταιρία που νοικιάζεις ισχύουν αυτές οι "πολιτικές" τις οποίες αν δεν ακολουθήσεις απλά δεν θα σου δώσουν το αυτ/το...
Έχω γράψει κατ' επανάληψη ότι οι εταιρίες δεν είναι όλες ίδιες ...
Εγώ (πχ) που νοίκιασα πολύ πρόσφατα αυτ/το στην Εσθονία (δεν αναφέρω την εταιρία για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) μου δέσμευσαν ποσό 150€ (Μόνο) και παρόλο που έκανα μια μικρο γρατζουνιά ΔΕΝ μου κράτησαν ΤΙΠΟΤΑ !!! (απο τα 150€) ... Μάλιστα οι επιστροφές γίνονται με την ίδια veleur (ίδια ημερομηνία χρέωσης-ίδια ημερομηνία πίστωσης) για να μην χρεωθούν τόκοι ,,,,
Υπάρχουν και κάποιες εταιρίες που δεν χρεώνουν τίποτα ...
Πάντως το 900αρι το θεωρώ μεγάλο ποσό ... εκτός αν νοίκιασες μεγάλη κατηγορία ...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.892
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Το ποσό που δεσμεύει η κάθε εταιρεία στην πιστωτική είναι διαφορετικό, το οποίο όμως γνωρίζεις εκ των προτέρων εάν διαβάσεις τους όρους ενοικίασης και είναι αρκετά υψηλό όταν η ασφάλεια είναι βασική και μειώνεται σημαντικά όταν η ασφάλεια είναι πλήρης.
 

Dimsleo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
...και βέβαια έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες ...
Στην συγκεκριμένη εταιρία που νοικιάζεις ισχύουν αυτές οι "πολιτικές" τις οποίες αν δεν ακολουθήσεις απλά δεν θα σου δώσουν το αυτ/το...
Έχω γράψει κατ' επανάληψη ότι οι εταιρίες δεν είναι όλες ίδιες ...
Εγώ (πχ) που νοίκιασα πολύ πρόσφατα αυτ/το στην Εσθονία (δεν αναφέρω την εταιρία για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) μου δέσμευσαν ποσό 150€ (Μόνο) και παρόλο που έκανα μια μικρο γρατζουνιά ΔΕΝ μου κράτησαν ΤΙΠΟΤΑ !!! (απο τα 150€) ... Μάλιστα οι επιστροφές γίνονται με την ίδια veleur (ίδια ημερομηνία χρέωσης-ίδια ημερομηνία πίστωσης) για να μην χρεωθούν τόκοι ,,,,
Υπάρχουν και κάποιες εταιρίες που δεν χρεώνουν τίποτα ...
Πάντως το 900αρι το θεωρώ μεγάλο ποσό ... εκτός αν νοίκιασες μεγάλη κατηγορία ...
Το αυτοκίνητο είναι στην μικρότερη κατηγορία που υπάρχει. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ποσό που δεσμέυουν και αναρωτήθηκα μήπως μου πλασάρουν κάτι παραπάνω απο ότι πρέπει (το οποίο τεχνικά ισχύει αλλά τέλος πάντων). Ελπίζω μόνο να μην μου επιρρίψουν επιπλέον χρεώσεις στο γκισέ.
Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ελπίζω μόνο να μην μου επιρρίψουν επιπλέον χρεώσεις στο γκισέ.
Τα 900€ που σου ζητάνε δεν είναι επιπλέον χρέωση, αλλά εγγύηση! Έχει διαφορά...η εγγύηση επιστρέφεται όταν επιστρέψεις το αυτοκίνητο άθικτο και χωρίς πρόστιμα.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Καλησπέρα,
.... Έχω ενοικιάσει αυτοκίνητο για 5 μέρες μέσω της arguscarhire.com για λογαριασμό της Dollar, η οποία μου έδινε μια έξτρα ασφάλιση της AXA στα 30 ευρώ. Την αποδέχτηκα. Σήμερα είδα το e-mail που μου έστειλαν και μου ζητάνε να έχω μαζί μου πιστωτική κάρτα ώστε να μου κρατήσουν 900 ευρώ τα οποία θα τα πάρω πίσω σε περίπτωση που δεν προκληθεί οποιαδήποτε ζημιά στο αυτοκίνητο. Το ποσό αυτό είναι φυσιολογικό; Το δεσμέυουν όλες οι εταιρίες ενοικιάσεων; ...
Να φανταστώ οτι την ασφάλιση της AXA στην πρότεινε το arguscarhire ή η Dollar ? Μάλλον το πρώτο θα ισχύει.

Οσον αφορά τη δέσμευση του ποσού ΝΑΙ το ποσό είναι φυσιολογικό, θα στο δεσμεύσουν και εφόσον επιστρέψεις το αυτοκίνητο όπως το πήρες δεν θα στο πειράξουν .

Μια συμβουλή προς όλους που πιστεύω οτι έχει βάση

Κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ στο site του πράκτορα-broker που κλείνετε την ενοικίαση (πχ όπως τώρα στην arguscarhire ή στην priceline ή στην autoeurope κλπ) αλλά να την διαπραγματεύεστε (την επιπλέον ασφάλιση) στο γκισέ της εταιρείας ενοικιάσεων (πχ europcar, avis, hertz, dollar κλπ).

Και αυτό γιατί τόσο το site που πρακτορεύει τι εταιρείες ενοικιάσεων όσο και εταιρεία ενοικιάσεων θέλουν να βγάλουν λεφτά πουλώντας αυτήν την ασφάλεια. Αν λοιπόν τα λεφτά έχει προλάβει και τα έχει πάρει ο πρώτος δηλαδή ο πράκτορας-broker, ο δεύτερος δηλαδή η εταιρεία ενοικίασης δεν παίρνει τίποτα άρα δεν έχει και λόγο να μειώσει το ποσό της εγγύησης που ζητά ή να αυξήσει το ποσό της κάλυψης που προσφέρει.
Ποιός όμως αποφασίζει στην τελική ?
Η εταιρεία ενοικιάσεως ! Γι αυτό στη θέση σας την επιπλέον ασφάλεια θα την έκανα στην Dollar κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου για να μου μειώσουν εκείνοι (που έτσι κι αλλιώς αποφασίζουν) το ποσό της δέσμευσης. Και με δέλεαρ την ασφάλιση που θέλουν να πουλήσουν, οι εταιρείες είναι ικανές να υποχωρήσουν.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα,
Στις 26 του μήνα θα βρίσκομα στο Αμστερνταμ. Έχω ενοικιάσει αυτοκίνητο για 5 μέρες μέσω της arguscarhire.com για λογαριασμό της Dollar, η οποία μου έδινε μια έξτρα ασφάλιση της AXA στα 30 ευρώ. Την αποδέχτηκα. Σήμερα είδα το e-mail που μου έστειλαν και μου ζητάνε να έχω μαζί μου πιστωτική κάρτα ώστε να μου κρατήσουν 900 ευρώ τα οποία θα τα πάρω πίσω σε περίπτωση που δεν προκληθεί οποιαδήποτε ζημιά στο αυτοκίνητο. Το ποσό αυτό είναι φυσιολογικό; Το δεσμέυουν όλες οι εταιρίες ενοικιάσεων; Μπορώ να το αποφύγω; Επιστρέφεται το ποσό ή ψάχνουν για το παραμικρό για να το κρατήσουν;
Συγνώμη αν έχουν απαντηθεί αυτές οι ερωτήσεις στην ίδια ανάρτηση.
Από την πρόσφατη εμπειρία μου στην Ολλανδία διαπίστωσα ότι πολύ εύκολα οι Ολλανδοί θα σου χρεώσουν γρατζουνιά που προυπήρχε στο αυτοκίνητο κατά την παραλαβή!!!
Επίσης, η έξτρα ασφάλεια για zero excess (απαλλαγή) κυμαίνεται από 18-20 € την ημέρα για μεσαίου κυβισμού αμάξι. Ποσό πολύ υψηλό σε σχέση με τις αντίστοιχες χρεώσεις άλλων χωρών!
Εγώ νοίκιασα αμάξι από την Budget για 10 μέρες και πλήρωσα επιπλέον 180 € για την έξτρα ασφάλεια. Ευτυχώς βέβαια, γιατί στην επιστροφή μου είπαν ότι κάναμε μια γρατζουνιά στο αμάξι την οποία θα μας την χρέωναν 200 € εάν δεν είχαμε κάνει αυτήν την ασφάλεια... Όταν γύρισα σπίτι και έλεγξα τις φωτογραφίες και το βίντεο που είχα τραβήξει την 1η μέρα διαπίστωσα ότι η γρατζουνιά προυπήρχε της ενοικίασης και φυσικά δεν την είχαν καταγράψει στο φύλλο παραλαβής του αυτοκινήτου!!
Συμπέρασμα: Αγοράστε επιτόπου την εξτρά ασφάλεια στην Ολλανδία και όχι από τον μεσάζοντα γιατί μπορεί και να μην βγάλετε άκρη με αυτούς και να σας χρεώσουν χαλαρά κάποια ζημιά που δεν κάνατε.... Δεν αναγνωρίζουν την ασφάλεια που αγοράζουμε συνήθως φθηνά από την ενδιάμεση εταιρεία πώλησης.
Το περιστατικό αυτό μου συνέβη για πρώτη φορά!!
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Αγοράστε επιτόπου την εξτρά ασφάλεια στην Ολλανδία και όχι από τον μεσάζοντα γιατί μπορεί και να μην βγάλετε άκρη με αυτούς ..... Όταν γύρισα σπίτι και έλεγξα τις φωτογραφίες και το βίντεο που είχα τραβήξει την 1η μέρα διαπίστωσα ότι η γρατζουνιά προυπήρχε της ενοικίασης και φυσικά δεν την είχαν καταγράψει στο φύλλο παραλαβής του αυτοκινήτου!!
Σωστή !
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ στο site του πράκτορα-broker που κλείνετε την ενοικίαση.
Να την διαπραγματεύεστε (την επιπλέον ασφάλιση) στο γκισέ της εταιρείας ενοικιάσεων (πχ europcar, avis, hertz, dollar κλπ). Παζαρεύετε καλύτερα το κόστος, μειώνετε τις δεσμεύσεις χρημάτων απο τις κάρτες και δεν υπάρχουν και αμφισβητίσεις.

Όταν γύρισα σπίτι και έλεγξα τις φωτογραφίες και το βίντεο που είχα τραβήξει την 1η μέρα διαπίστωσα ότι η γρατζουνιά προυπήρχε της ενοικίασης και φυσικά δεν την είχαν καταγράψει στο φύλλο παραλαβής του αυτοκινήτου!!
Συμπέρασμα - Χρήσιμη συμβουλή προς όλους :
Για να μην υπάρχουν αμφισβητίσεις. Βγάλτε σειρά φωτογραφιών και βίντεο στο αυτοκίνητο απ όλες τις πλευρές και κοντινά και φροντίστε σε κάποιες απο αυτές να φαίνεται και ο υπάλληλος που σας παραδίδει το αυτοκίνητο. Ετσι σε τυχόν προβλήματα κατά την παράδοση πιστοποιείται η ημερομηνία που τραβήξατε τις φώτογραφίες.
 

christinaif

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πολωνία
καλησπερα σας! θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι αναγκαια η πιστωτικη καρτα για το αμαξι! θα παω βουκουρεστι και παντου λενε για 550 εως 1100 εγγυηση! εγω θελω να κανω την φουλ εξτρα ασφαλεια αλλα δεν εχω πιστωτικη! θα μπορεσω να νοικιασω αμαξι η οχι?
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
καλησπερα σας! θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι αναγκαια η πιστωτικη καρτα για το αμαξι! θα παω βουκουρεστι και παντου λενε για 550 εως 1100 εγγυηση! εγω θελω να κανω την φουλ εξτρα ασφαλεια αλλα δεν εχω πιστωτικη! θα μπορεσω να νοικιασω αμαξι η οχι?
Είναι όλο και πιο δύσκολο σε όλη την Ευρώπη να βρεις πλεον εταιρεια που να σου νοικιάσει αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική. Πέρα απο τα πρακτικά ζητήματα που λύνει για λογαριασμό των εταιρειών η ύπαρξη πιστωτικής όπως για τη χρέωση ποσού ζημιάς, κατανάλωσης καυσίμων, παράβασης κλπ ή τη δέσμευση ποσού ως εγγύηση για ζημιές κλπ, η ύπαρξη πιστωτικής τους απαλλάσει και από το κόστος και τον μπελά της ταμειακής διαχείρησης. Πχ αν είστε η Dollar φανταστείτε να έχετε τον μπελά να ελέγχετε τις εισπράξεις 100 υποκαταστημάτων σε όλη τη χώρα, να ελέγχετε αν απέδωσαν-κατέθεσαν τις εισπράξεις 100 υπάλληλοι κ.ο.κ. Ενώ με την κάρτα όλες οι ειπράξεις όλης της χώρας πέφτουν σε έναν λογαριασμό, παρασπονδία-λαθροχειρία από υπάλληλο να σου ενοικιάσει αυτοκίνητο και να μην αποδώσει τα χρήματα δεν υπάρχει, πλαστά χαρτονομίσματα δεν υπάρχουν, καταμέτρηση σε χαρτονομίσματα δεν υπάρχει κλπ. Νομίζω οτι πλέον είναι εξαιρετικά σπάνια η πιθανότητα να βρεθεί πουθενά κάποιος ανεξάρτητος έμπορος που να νοικιάζει αυτοκίνητα έτσι χωρίς κάρτα. Για την συγκεκριμένη χώρα - δεν γνωρίζω.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
καλησπερα σας! θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι αναγκαια η πιστωτικη καρτα για το αμαξι! θα παω βουκουρεστι και παντου λενε για 550 εως 1100 εγγυηση! εγω θελω να κανω την φουλ εξτρα ασφαλεια αλλα δεν εχω πιστωτικη! θα μπορεσω να νοικιασω αμαξι η οχι?
Ναι είναι απαραίτητο να έχεις πιστωτική και πρέπει να είναι στο όνομά του οδηγού.
Θα κοιτάξεις τις σοβαρές εταιρείες διότι αυτές έχουν και μικρότερη εγγύηση και δεν θέλεις μεγάλο πιστωτικό όριο στην κάρτα
αυτές που έχουνε μικρότερη χρέωση,η εγγύηση τους είναι στο θεό
για τη Ρουμανία συνιστώ την έξτρα ασφάλιση όταν γίνεται η κράτηση και όχι από κει
 

christinaif

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
πολωνία
Είναι όλο και πιο δύσκολο σε όλη την Ευρώπη να βρεις πλεον εταιρεια που να σου νοικιάσει αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική. Πέρα απο τα πρακτικά ζητήματα που λύνει για λογαριασμό των εταιρειών η ύπαρξη πιστωτικής όπως για τη χρέωση ποσού ζημιάς, κατανάλωσης καυσίμων, παράβασης κλπ ή τη δέσμευση ποσού ως εγγύηση για ζημιές κλπ, η ύπαρξη πιστωτικής τους απαλλάσει και από το κόστος και τον μπελά της ταμειακής διαχείρησης. Πχ αν είστε η Dollar φανταστείτε να έχετε τον μπελά να ελέγχετε τις εισπράξεις 100 υποκαταστημάτων σε όλη τη χώρα, να ελέγχετε αν απέδωσαν-κατέθεσαν τις εισπράξεις 100 υπάλληλοι κ.ο.κ. Ενώ με την κάρτα όλες οι ειπράξεις όλης της χώρας πέφτουν σε έναν λογαριασμό, παρασπονδία-λαθροχειρία από υπάλληλο να σου ενοικιάσει αυτοκίνητο και να μην αποδώσει τα χρήματα δεν υπάρχει, πλαστά χαρτονομίσματα δεν υπάρχουν, καταμέτρηση σε χαρτονομίσματα δεν υπάρχει κλπ. Νομίζω οτι πλέον είναι εξαιρετικά σπάνια η πιθανότητα να βρεθεί πουθενά κάποιος ανεξάρτητος έμπορος που να νοικιάζει αυτοκίνητα έτσι χωρίς κάρτα. Για την συγκεκριμένη χώρα - δεν γνωρίζω.
σε ευχαριστω για την απαντηση! και εγω μεσω ιντερνετ που το ψαχνω ολες θελουν πιστωτικες! απλα ηλπιζα οτι ισως υπαρχει κ αλλος τροπος , το πηγα με βαση το πως νοικιαζω εδω αμαξι! οποτε μας βλεπω με ποδια( και καλο και κακο :haha:)

Ναι είναι απαραίτητο να έχεις πιστωτική και πρέπει να είναι στο όνομά του οδηγού.
Θα κοιτάξεις τις σοβαρές εταιρείες διότι αυτές έχουν και μικρότερη εγγύηση και δεν θέλεις μεγάλο πιστωτικό όριο στην κάρτα
αυτές που έχουνε μικρότερη χρέωση,η εγγύηση τους είναι στο θεό
για τη Ρουμανία συνιστώ την έξτρα ασφάλιση όταν γίνεται η κράτηση και όχι από κει
σε ευχαριστω για την απαντηση! ετσι κι αλλιως την εξτρα θα εκανα αν μπορουσα αλλα αφου θελουν πιστωτικες( δεν εχω ) θα εξερευνησω την χωρα με τα ποδια!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.931
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom