Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
mariaj said:
Kαλησπέρα παιδιά! Η κολλητή μου θα ταξιδέψει σε δύο μήνες στην Σκωτία και θα νοικιάσει αμάξι, υπάρχει όμως ένα θέμα. Η europcar για παράδειγμα που είναι και μία ασφαλής επιλογή μιας και είναι γνωστή και έχει καλές κριτικές γενικά, χρεώνει τους νέους οδηγούς ,δηλαδή 24 - 25 ετών, 25 λίρες την ημέρα επιπλέον προ φπα! Δηλαδεί της έρχεται παραπάνω από το διπλάσιο η τιμή με αυτή την έξτρα χρέωση. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η περίπτωση να αποφευχθεί αυτή η χρέωση ή κάποιος άλλος τρόπος τέλος πάντων που να μπορεί να νοικιάσει αυτοκίνητο χωρίς να πρέπει αναγκαστικά να πληρώσει αυτή τη χρέωση;
Ισχύει το ίδιο και για τις αλλα εταιρίες; Hertz, Avis, Sixt...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Ναι δυστυχώς τα έχουμε κοιτάξει όλα (γιατί την βοηθάω κι εγώ στο ψάξιμο) και όλες έχουν έξτρα χρέωση για νέους οδηγούς, κάποιες είναι πιο φθηνές από την europcar αλλά και πάλι βγαίνει κανα 150Ε παραπάνω, άλλες δεν λένε το ποσό της χρέωσης, άλλες λένε η τάδε χρέωση είναι προ φπα κλπ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Κάνουμε την αναζήτηση στο Skyscanner και εκεί στους όρους ενοικίασης κάθε εταιρίας γράφει καθαρά πως χρεώνεται έξτρα ο νέος οδηγός, τσέκαρέ το κι εσύ αν θες μπας και δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάνουμε την αναζήτηση στο Skyscanner και εκεί στους όρους ενοικίασης κάθε εταιρίας γράφει καθαρά πως χρεώνεται έξτρα ο νέος οδηγός, τσέκαρέ το κι εσύ αν θες μπας και δεν καταλαβαίνω κάτι σωστά..
μα γιατί να τσεκάρω τι κανετε εσείς? σου έστειλα ένα λινκ που ΔΕΝ χρεώνεται ο νέος οδηγός, όπως τον όρισες. αν θέλεις το ανοίγεις, αν δεν σε ενδιαφέρει, τέλος συζητησης..
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Ναι το άνοιξα το λινκ και είδα ότι δεν χρεώνει όπως λες απλά επειδή μου είπες να διαβάσω τους όρους είπα μήπως νόμιζες ότι δεν διάβασα καλά τους όρους στο σαιτ που είχα κοιτάξει εγώ.. Αυτό είναι απλά ένα σαιτ και επιλέγεις εσύ με ποια εταιρία θες να κλείσεις αυτοκίνητο ,έτσι? Δεν πιστεύω να φτάσουν εκεί και να τους πουν απο την τάδε εταιρία να πληρώσουν εκεί κάτι παραπάνω που δεν αναφέρει μέσα στο σαιτ ε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν πιστεύω να φτάσουν εκεί και να τους πουν απο την τάδε εταιρία να πληρώσουν εκεί κάτι παραπάνω που δεν αναφέρει μέσα στο σαιτ ε?
όχι φυσικά. είπα να διαβάσεις πολύ καλά τους όρους και προυποθέσεις γιατι δεν ειναι ίδιοι για όλες τις εταιρείες. αλλες θέλουν μινιμουμ ηλικία οδηγού 21, άλλες 23, άλλες επιπλέον 2 χρονια κατοχή διπλώματος. διαβάζεις τους όρους και κλείνεις άφοβα. εταιρεία σοβαρή και δοκιμασμένη πολλές φορές.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Έγινε, σε ευχαριστώ πολύ, μας βοήθησες αφάνταστα και την φίλη μου που θα παέι πιο σύντομα κι εμένα που θα κάνω το ταξίδι αυτό μάλλον το επόμενο καλοκαίρι και είχα προβληματιστεί με το συγκεκριμένο θέμα. Ευχαριστώωω :)
 

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Γειά σας,

Ετοιμάζουμε ταξίδι για Φλωρεντία-Τοσκάνη για το χρονικό διάστημα 18/09-23/09. Θα προσγειωθούμε στην Ρώμη, όπου έχω κάνει ήδη κράτηση Ε.Ι.Χ. αυτοκινήτου απο γνωστή εταιρεία του χώρου. Γνωρίζει κανείς πως υπολογίζεται το ποσό που δεσμεύουν στην πιστωτική κάρτα μέχρι την επιστροφή του αυτοκινήτου?

Ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γνωρίζει κανείς πως υπολογίζεται το ποσό που δεσμεύουν στην πιστωτική κάρτα μέχρι την επιστροφή του αυτοκινήτου?
το γράφουν στους όρους ενοικίασης που δεχτηκες για να γινει η κρατηση. διαβασέ τους.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γειά σας,

Ετοιμάζουμε ταξίδι για Φλωρεντία-Τοσκάνη για το χρονικό διάστημα 18/09-23/09. Θα προσγειωθούμε στην Ρώμη, όπου έχω κάνει ήδη κράτηση Ε.Ι.Χ. αυτοκινήτου απο γνωστή εταιρεία του χώρου. Γνωρίζει κανείς πως υπολογίζεται το ποσό που δεσμεύουν στην πιστωτική κάρτα μέχρι την επιστροφή του αυτοκινήτου?

Ευχαριστώ.
Επειδή το αυτοκίνητο που θα νοικιάσεις έχει μικτή ασφάλιση αλλά (κατά κανόνα) κι ένα ποσό απαλλαγής (αυτό που θα πληρώσεις σε περίπτωση ατυχήματος, δηλαδή), το ποσό που σου δεσμεύουν είναι συνήθως αυτό το ποσό (που είναι διαφορετικό ανάλογα με την κατηγορία του αυτοκινήτου) και κυμαίνεται από 500-600 ευρώ μέχρι περίπου 900-1000. Διάβασε τους όρους του συμβολαίου προσεκτικά και θα δεις τι ισχύει για την περίπτωσή σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom