Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Επειδή το αυτοκίνητο που θα νοικιάσεις έχει μικτή ασφάλιση αλλά (κατά κανόνα) κι ένα ποσό απαλλαγής (αυτό που θα πληρώσεις σε περίπτωση ατυχήματος, δηλαδή), το ποσό που σου δεσμεύουν είναι συνήθως αυτό το ποσό (που είναι διαφορετικό ανάλογα με την κατηγορία του αυτοκινήτου) και κυμαίνεται από 500-600 ευρώ μέχρι περίπου 900-1000. Διάβασε τους όρους του συμβολαίου προσεκτικά και θα δεις τι ισχύει για την περίπτωσή σου.
Νοικιάσαμε το καλοκαίρι αυτοκίνητο από την AVIS στο αεροδρόμιο του Μιλάνου. Το ποσό απαλλαγής ήταν 1.500 ευρώ αλλά η κάρτα που δώσαμε δεν είχε τόσο μεγάλο πιστωτικό όριο (το αυτοκίνητο ήταν προπληρωμένο από Ελλάδα). Σε ερώτησή μου για το ποσό που θα δεσμευτεί ο υπάλληλος μου απάντησε ότι είναι 100 ευρώ.
 

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου
Το ποσό προκαταβολής είναι γενικά το κόστος ασφάλειας και τα καυσίμα. Η Collision damage waiver (CDW) είναι 1,210 EUR. Αυτο σημαίνει ο,τι θα μου δεσμεύσουν περι τα 1.500 EUR? Σαν πολλά δεν είναι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Επειδή το αυτοκίνητο που θα νοικιάσεις έχει μικτή ασφάλιση αλλά (κατά κανόνα) κι ένα ποσό απαλλαγής (αυτό που θα πληρώσεις σε περίπτωση ατυχήματος, δηλαδή),
2. το ποσό που σου δεσμεύουν είναι συνήθως αυτό το ποσό (που είναι διαφορετικό ανάλογα με την κατηγορία του αυτοκινήτου) και κυμαίνεται από 500-600 ευρώ μέχρι περίπου 900-1000.
1. για αυτό νοικιάζετε χωρίς ποσό απαλλαγής για να μην βρεθειτε προ εκπλήξεων..
2. το ποσό διαφέρει τόσο πολυ από χώρα σε χώρα, από πολη σε πόλη, από εταιρεια σε εταιρεία που δεν εχει νοημα καν να συζηταμε.μονο κατα περίπτωση. επίσης το ποσό δεν είναι ιδιο για ζημιές και για κλοπή..
εντελώς ενδεικτικά το χρονικό διάστημα που αναφερθηκε για ενοικίαση στη Φλωρεντία:
Maggiore ζημιές 400, κλοπή 400
Thrifty 900,1400
Budget 1000, 1000
Hertz 1200, 2040 (!)

Το ποσό απαλλαγής ήταν 1.500 ευρώ αλλά η κάρτα που δώσαμε δεν είχε τόσο μεγάλο πιστωτικό όριο
μπορούν να σου αρνηθούν την ενοικίαση αφού παραβιάζεις ορο της συμβασης. στα υπόψη το ποσό πρέπει να δεσμευτει σε ΜΙΑ πιστωτική που ειναι στο όνομα του οδηγού. μου εκαναν ολοκληρη ιστορία επειδη είχα το ποσό (>2000Ε...) σε 2 πιστωτικές δικές μου κιόλας..
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
εχω μια πιστωτικη καρτα με οριο 500 και εχω ηδη χρεωσει τη καρτα με 200 ευρω και εχω κλεισει και την ενοικιαση για μια βδομαδα.
δεν μου ειπαν κατι οτι δεν φτανει το οριο της καρτας απο το γραφειο ενοικιασης
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
1. για αυτό νοικιάζετε χωρίς ποσό απαλλαγής για να μην βρεθειτε προ εκπλήξεων....
... που ανεβάζει, όμως, το κόστος ενοικίασης από λίγα έως αρκετά ευρώ την ημέρα (ανάλογα με την εταιρία και τον τύπο του αυτοκινήτου).

Προσωπικά, το θέμα των κάθε είδους απαλλαγών το έχω λύσει με μια πρόσθετη ετήσια ασφάλιση [για όλη την Ευρώπη με κόστος 60-65 ευρώ (το ποσό παίζει λίγο γιατί η εταιρία είναι στην Αγγλία και χρεώνει σε λίρες)] που καλύπτει τα πάντα και δεν με απασχολούν οι ... εκπλήξεις.

Car Hire Insurance | Car Rental Excess Insurance
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
... που ανεβάζει, όμως, το κόστος ενοικίασης από λίγα έως αρκετά ευρώ την ημέρα (ανάλογα με την εταιρία και τον τύπο του αυτοκινήτου).
αρκετές μηχανές προσφέρουν την απαλλαγή χωρίς ή με ελάχιστο επιπλέον κόστος (autoeurope, easy, priceline). εκαστος επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του. για μια-2 συντομες ενοικιάσεις το χρονο δεν αξίζει ετήσια ασφάλιση, για περισσότερες ναι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
μπορούν να σου αρνηθούν την ενοικίαση αφού παραβιάζεις ορο της συμβασης. στα υπόψη το ποσό πρέπει να δεσμευτει σε ΜΙΑ πιστωτική που ειναι στο όνομα του οδηγού. μου εκαναν ολοκληρη ιστορία επειδη είχα το ποσό (>2000Ε...) σε 2 πιστωτικές δικές μου κιόλας..
Στην δική μας περίπτωση η κράτηση είχε γίνει μέσω μηχανής αναζήτησης από την οποία είχαμε αγοράσει και μηδενική απαλλαγή. Η AVIS όμως έπρεπε να κάνει κανονικά την δέσμευση του ποσού απαλλαγής. Να πω εδώ ότι η δική μου κάρτα (στο δικό μου όνομα είχε γίνει η κράτηση) είχε το απαραίτητο πιστωτικό όριο για να καλύψει τα 1500 ευρώ, για κάποιον λόγο όμως που ακόμη δεν έχω διευκρινήσει με την τράπεζα, δεν γινόταν δεκτή τη στιγμή της ενοικίασης. Γι' αυτό τον λόγο δώσαμε την κάρτα του συνταξιδιώτη μου (δεν έφεραν καμιά αντίρρηση οι υπάλληλοι) που είχε μικρότερο πιστωτικό όριο. Παρ' όλα αυτά το ποσό που δεσμεύτηκε ήταν μόλις 100 ευρώ όπως είπα και προηγουμένως.
Δεν ξέρω ποιο είναι το συμπέρασμα, ίσως ότι οι κανόνες διαφέρουν από εταιρεία σε εταιρεία ή και από γραφείο σε γραφείο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
mariath said:
Δεν ξέρω ποιο είναι το συμπέρασμα, ίσως ότι οι κανόνες διαφέρουν από εταιρεία σε εταιρεία ή και από γραφείο σε γραφείο.
Θα ελεγα οτι πρεπει να διαβαζουμε καλα τους ορους ενοικιασης πριν την κρατηση κ να τους τηρουμε. Αν αυτοι μετα τους εφαρμοζουν χαλαρα για να μην χασουν την ενοικιαση ειναι αλλη υποθεση και δεν πρεπει να στηριζουμε το ταξιδι μας σε αυτη.
 

sps7

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
αν ενοικιασω αυτοκινητο απο μιλανο μεχρι ποσα χλμ μπορω να κανω για παω σε γειτονικεσ χωρες εχει περιορισμο με autoeurope ,γινετε ενοικιαση χωρις πιστωτικη καρτα??
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τα χιλιομετρα συνηθως ειναι απεριοριστα. Μπορει ομως να υπαρχει περιορισμος στο ποιες χωρες μπορεις να επισκεφτεις, αυτο θα το δεις στο συμβολαιο σου. Με autoeurope δεν μπορεις να ενοικιασεις χωρις καρτα. Ψαξε για μικρες, τοπικες εταιρειες που πιθανον δεχονται μετρητα.
 

sps7

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
ευχαριστω για το 1 σκελος της απαντησης εννοω να κανω κρατηση με χρεωστικη καρτα θα μου δεχτει την εγγυηση μεσω χρεωστικης καρτας η μηπως γινετε να τα δωσω μετρητα στο αεροδρομιο?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδια έχει κανείς γνώμη για αυτή την ασφάλιση ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου ?
https://www.questor-insurance.co.uk/buy-insurance/hire-car-hire-excess.aspx
ή οποιαδήποτε άλλη κάποιος χρησιμοποίησε και έμεινε ευχαριστημένος!?
Καταλαβαίνετε..γυναίκα...οδηγός...ενοικιαζόμενο... αυτοκίνητο..θανάσιμος συνδυασμός :D και πρέπει να εξαλείψω τους κινδύνους :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.402
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom