Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μην ξεχνάτε να κοίταγε τα χλμ που σας εχουν όριο την ημέρα. Γενικά πιστεύω δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει χρεωθεί παραπάνω από εταιρία. Εξάλλου η δουλειά τους αυτή είναι. Η μετά-χρέωση. Εκεί είναι όλο το ζουμί.
Δεν έχω δει ποτέ όριο χιλιομέτρων τα τελευταία 20 χρόνια, is it not a thing of the past?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Δεν έχω δει ποτέ όριο χιλιομέτρων τα τελευταία 20 χρόνια, is it not a thing of the past?
Εχει, αρκετά μεγαλο βεβαια.... Τωρα αν νοικιάσεις Γερμανια να πας Nordkaap και πίσω μπορεί να σε πιάσει..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχει, αρκετά μεγαλο βεβαια.... Τωρα αν νοικιάσεις Γερμανια να πας Nordkaap και πίσω μπορεί να σε πιάσει..
Δεν έχω δει ποτέ όριο χιλιομέτρων σε ενοικιάσεις σε πάνω από 50 χώρες. Τελευταία φορά είδα πριν από 20 χρόνια περίπου.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
6.700
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν έχω δει ποτέ όριο χιλιομέτρων σε ενοικιάσεις σε πάνω από 50 χώρες. Τελευταία φορά είδα πριν από 20 χρόνια περίπου.
Έχω δει και το 17 στην Ισπανία και το 19 στην Ιταλία αλλά σε ενοικιάσεις άνω των 10 ημερών. Αν θυμάμαι καλά με όριο 200 Χμ την μέρα. Οριακά δεν πληρώσαμε κάτι έξτρα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Δεν έχω δει ποτέ όριο χιλιομέτρων σε ενοικιάσεις σε πάνω από 50 χώρες. Τελευταία φορά είδα πριν από 20 χρόνια περίπου.
Γερμανια-Baden airpark, Europecar 2400 χλμ για 7 μερες τελη 2021. Τα μισα και λιγο παραπανω εκανα...Ενα συμβατικό συμβολαιο ενοικιασης έκανα, οχι φτηνό .. Απο κει και πέρα με κάποιο παραπάνω κόστος εχει απεριόριστα χιλιόμετρα, δε θυμαμαι ποσό ακριβώς.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εχει, αρκετά μεγαλο βεβαια.... Τωρα αν νοικιάσεις Γερμανια να πας Nordkaap και πίσω μπορεί να σε πιάσει..
Δεν έχω δει ποτέ όριο χιλιομέτρων σε ενοικιάσεις σε πάνω από 50 χώρες. Τελευταία φορά είδα πριν από 20 χρόνια περίπου.
Έχω δει και το 17 στην Ισπανία και το 19 στην Ιταλία αλλά σε ενοικιάσεις άνω των 10 ημερών. Αν θυμάμαι καλά με όριο 200 Χμ την μέρα. Οριακά δεν πληρώσαμε κάτι έξτρα.
Γερμανια-Baden airpark, Europecar 2400 χλμ για 7 μερες τελη 2021. Τα μισα και λιγο παραπανω εκανα...Ενα συμβατικό συμβολαιο ενοικιασης έκανα, οχι φτηνό .. Απο κει και πέρα με κάποιο παραπάνω κόστος εχει απεριόριστα χιλιόμετρα, δε θυμαμαι ποσό ακριβώς.
Στο τελευταίο ταξίδι μας Γερμάνια τον Δεκέμβριο σε ενοικίαση απο ΟΚ Rent a car, είχε ημερήσιο όριο 300χλμ την μέρα! Εκείνοι λένε πως εγώ έκανα παραπάνω χιλιόμετρα και με έχουν χρεώσει στην πιστωτική κάρτα 65 ΕΥΡΩ! Πράγμα που με έχει στείλει αδιάβαστο για να είμαι ειλικρινής γιατί και εμένα δεν μου έχει ξανα τύχει ποτέ! Να αναφέρω πως είχα αγοράσει και το Premium Plan και όχι το απλο!

Φυσικά έχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής και περιμένω νέα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στο τελευταίο ταξίδι μας Γερμάνια τον Δεκέμβριο σε ενοικίαση απο ΟΚ Rent a car, είχε ημερήσιο όριο 300χλμ την μέρα! Εκείνοι λένε πως εγώ έκανα παραπάνω χιλιόμετρα και με έχουν χρεώσει στην πιστωτική κάρτα 65 ΕΥΡΩ! Πράγμα που με έχει στείλει αδιάβαστο για να είμαι ειλικρινής γιατί και εμένα δεν μου έχει ξανα τύχει ποτέ! Να αναφέρω πως είχα αγοράσει και το Premium Plan και όχι το απλο!

Φυσικά έχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής και περιμένω νέα!
Στο post #692 σου είχα πει τα παρακάτω:
Η εταιρεία είναι Ισπανική. Έχω νοικιάσει από αυτούς αλλά στην Ισπανία. Είχα κλείσει ένα απλό συμβατικό αυτοκίνητο και μας έκαναν δωρεάν αναβάθμιση σε αυτόματο. Είχαμε κάνει έξτρα ασφάλεια (όχι πλήρη ασφάλιση) με οδική βοήθεια από τους ίδιους και άνω των 1200 χιλιομέτρων θα έπρεπε να πληρώσουμε έξτρα 0.40€/χλμ.
Όλα πήγαν καλά χωρίς κανένα πρόβλημα. Θυμάμαι πάντως που έβλεπα άσχημες κριτικές και δίσταζα στην αρχή. Αλλά καθώς δεν είχαμε σκοπό να κάνουμε μεγάλο οδικό (άνω των 1000 χλμ) το έκλεισα τελικά λόγω χαμηλής τιμής.
Η συγκεκριμένη εταιρεία, όπως και άλλες εταιρείες, χρεώνουν τα επιπλέον χλμ. Έχουν όριο χιλιομέτρων. Σημείωσες τα χλμ με τα οποία πήρες το αυτοκίνητο και με πόσα το παρέδωσες; Το οτι είχες την premium ασφάλεια δεν έχει καμία σχέση με τα χλμ! Ο όρος των χλμ είναι κάτι ξεχωριστό και όταν τον έχουν οι εταιρείες το γράφουν και στα συμβόλαια για να είναι καλυμμένες....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στο post #692 σου είχα πει τα παρακάτω:

Η συγκεκριμένη εταιρεία, όπως και άλλες εταιρείες, χρεώνουν τα επιπλέον χλμ. Έχουν όριο χιλιομέτρων. Σημείωσες τα χλμ με τα οποία πήρες το αυτοκίνητο και με πόσα το παρέδωσες; Το οτι είχες την premium ασφάλεια δεν έχει καμία σχέση με τα χλμ! Ο όρος των χλμ είναι κάτι ξεχωριστό και όταν τον έχουν οι εταιρείες το γράφουν και στα συμβόλαια για να είναι καλυμμένες....
Δυστυχώς, ούτε καν που το θυμόμουν. Από την άλλη να σου πω την αλήθεια δεν πήγε καν το μυαλό μου, όπως και τα παιδιά πάνω αναφέρουν δεν έχει ξανά τύχει κάτι τέτοιο.

Μπορώ να παραδεκτό ότι ήμουν απρόσεκτος στο κομμάτι αυτό, από την άλλη εμένα μου έκαναν και λάδια στην βενζίνη μιας και το αμάξι δεν ήταν φουλ όταν το πήρα και έβγαλα φωτογραφία αλλά εκείνοι ισχυρίζονται ότι λέω ψέματα και ότι το αμάξι ήταν φουλ γεμάτο.

Τεσπα, ίσως δώσει λύση η τράπεζα. Αν όχι, δεν πειράζει θα γίνει μάθημα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τεσπα, ίσως δώσει λύση η τράπεζα. Αν όχι, δεν πειράζει θα γίνει μάθημα.
Η τράπεζα για να κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής θα πρέπει να της προσκομίσεις αποδεικτικά στοιχεία για αυτό που ισχυρίζεσαι. Αν όντως δεν τα ξεπέρασες τα χλμ θα πρέπει κάπως να το αποδείξεις και να τους προσκομίσεις το συμβόλαιο που είχες κάνει.
Αν η ταρίφα τους είναι όσο μας είχαν πει και εμάς τότε έκανες περίπου 163 χλμ παραπάνω. Εύκολα τα κάνεις αυτά τα χλμ όταν είσαι ανέμελος οτι δεν θα χρεωθείς κάτι τέτοιο. Θέλω να πω οτι δεν είναι πολλά χλμ :rolleyes:
Το όριο χλμ που έχουν κάποιες εταιρείες υπήρχε και υπάρχει. Άλλες το υιοθετούν και άλλες όχι
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.087
Likes
1.651
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το συμβόλαιο που υπέγραψες, αναγράφει την ένδειξη του χιλιομετρητή κατά την παραλαβή και κατά την παράδοση του αυτοκινήτου. Το τσέκαρες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όριο χλμ έχει η Σαουδικη Αραβια
Ναι είναι η μόνη από όσες τσέκαρα πρόσφατα (την τελευταία 20ετιια δηλαδή!) που είδα όριο. Σε όλες τις άλλες γελούσα όταν έβλεπα κιόλας το "απεριόριστα χιλιόμετρα " απορωντας αν υπάρχει και μέρος που να μην είναι απεριόριστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom