Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Έχω ενοικίαση αυτοκινήτου από Aeroporto di Bergamo για 3 μέρες, στα τέλη Μαρτίου. Οι μεγάλες εταιρείες ενοικιάσεως ζητούν από 300 έως 400Ε και οι low cost κατά μ.ο. 75Ε.
Τι κάνουμε? Τι επιλέγουμε?
Θα μου πείτε, ο καθένας με την τύχη του....

Προηγούμενη εμπειρία:
Τον Οκτ 2021 νοίκιασα μέσω της Ryanair από την Centauro, πάλι στο ίδιο αεροδρόμιο.
Το γραφείο τους και η παραλαβή-παράδοση του αυτοκινήτου γίνεται λίγα χιλιόμετρα μακριά από το αεροδρόμιο. Η μεταφορά των πελατών της Centauro γίνεται με shuttle bus που έρχεται κάθε 20'. Περίμενα μιάμιση ώρα. Τα μίνι πούλμαν άλλων εταιρειών έρχονταν και φεύγαν. Της Centauro όχι. Η ώρα περνούσε, τα επαγγελματικά ραντεβού μας περίμεναν, πήραμε ταξί. Ο οδηγός μετά δυσκολίας βρήκε τις εγκαταστάσεις μέσα στα χωράφια της Lombardia. Μας χρέωσε και 20Ε. Φυσικά η εταιρεία επέμενε ότι "έπρεπε να έχουμε πίστη και να περιμένουμε" ....
Η μεγάλη καθυστέρηση, η αβεβαιότητα, η απώλεια εμπιστοσύνης και το άγχος, επιβάρυνε και φόρτωσε αρνητικά ένα επαγγελματικό ταξίδι. Κατά τα άλλα δεν είχαμε πρόβλημα.

Προ τριετίας νοίκιασα πάλι από το ίδιο αεροδρόμιο, από την Sicily by Car. Επαγγελματικό ταξίδι 48 ωρών, μόνος, με ένα backpack. Το επέστρεψα κι όλα καλά. Μετά από ένα μήνα με ενημέρωσαν ότι βρήκαν λερωμένο το πίσω κάθισμα. Χρέωση 80Ε στην κάρτα μου. Ασχολήθηκα λίγο στέλνοντας 2 email. Τυποποιημένες απαντήσεις. Αν ασχολούμουν περισσότερα .... θα ήμουν περισσότερο χαμένος...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω ενοικίαση αυτοκινήτου από Aeroporto di Bergamo για 3 μέρες, στα τέλη Μαρτίου. Οι μεγάλες εταιρείες ενοικιάσεως ζητούν από 300 έως 400Ε και οι low cost κατά μ.ο. 75Ε.
Τι κάνουμε? Τι επιλέγουμε?
400€ για 3 μέρες;....και τι περιλαμβάνει αυτή η ενοικίαση απο ασφάλιση;...και στη Σκωτία που είχα κάνει ενοικίαση (και θεωρείται ακριβή χώρα) με σχεδόν πλήρη ασφάλιση, τόσα δεν έδωσα τη μέρα....
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Τετραμελης οικογενεια θα ταξιδεψουμε 10 μερες στην Αλσατία και στην ευρυτερη περιοχη .Τα αεροπορικα ειτε απο Φρανκφουρτη είτε απο Βασιλεια ειναι ήδη γυρω στα 550 .Το θέμα ειναι οτι η ενοικιαση αυτοκινητου για 10 μερες Ειτε ΦΡανφουρτη(750 ευρω ) ειτε Βασιλεια( 852) ευρω ανεβαζει παρα πολυ το κοστος απο aytoeurope χωρις ολικη ασφαλεια(απο οτι ειδα συμβουλευετε απευθειας στον γκισε της εταιρειας )ΧΩΡΙς 2 παιδικα καθισματα που θα χρειαστουμε (τα πληρωνουμε επιτιπου )και χρεωση cross border,οποτε θα ανεβει και αλλο .Κανω κατι λαθος?Δεν εχω ξανακοιασει αμαξι ποτε ουτε Ελλαδα ουτε εξωτερικο .Μπορειτε να με βοηθησετε η τοσο ειναι οι τιμες ?
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Τετραμελης οικογενεια θα ταξιδεψουμε 10 μερες στην Αλσατία και στην ευρυτερη περιοχη .Τα αεροπορικα ειτε απο Φρανκφουρτη είτε απο Βασιλεια ειναι ήδη γυρω στα 550 .Το θέμα ειναι οτι η ενοικιαση αυτοκινητου για 10 μερες Ειτε ΦΡανφουρτη(750 ευρω ) ειτε Βασιλεια( 852) ευρω ανεβαζει παρα πολυ το κοστος απο aytoeurope χωρις ολικη ασφαλεια(απο οτι ειδα συμβουλευετε απευθειας στον γκισε της εταιρειας )ΧΩΡΙς 2 παιδικα καθισματα που θα χρειαστουμε (τα πληρωνουμε επιτιπου )και χρεωση cross border,οποτε θα ανεβει και αλλο .Κανω κατι λαθος?Δεν εχω ξανακοιασει αμαξι ποτε ουτε Ελλαδα ουτε εξωτερικο .Μπορειτε να με βοηθησετε η τοσο ειναι οι τιμες ?
Μπορείς να ενοικιασεις αυτοκινητο απο το γκισε εταιρείας στο αεροδρόμιο. Μπορεισ να συγκρινεισ τις τιμςε τους. Θα χρειαστεισ πιστωτική καρτα. Οχι χρεωστική!!! και διπλωμα πλαστικό οχι χαρτινο!!
Γνωμη μου ειναι να παρεις φουλ ασφαλεια!!
Εαν παρεισ αυτοκινητο απο τη Βασιλεια να ενικοιασεις απο το Γαλλικο ή Γερμανικό έδαφος. Το Γαλλικο απ οτι θυμαμαι εχει τισ πιο φτηνες τιμες.
Η γερμανια να ξερεισ δεν εχει διόδια και η Ελβετια αν ,πεισ μεσα χρειαζεσαι βινιέτα που κοστοζει 30€ . Επισης δεν μπορεισ να το κυκλοφορισεις αν δεν εχει χιονολαστιχα. τα οποια χρεωνονται εξτρα.
Γι αυτο μην πας Ελβετια. Οσον αφορα τισ τιμες στα καυσιμα , τα φθηνοτερα τα εχει το Λοξεμβουργο. και στην Γερμανια ειναι οκ!!
Στη διαθεση σου
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Μπορείς να ενοικιασεις αυτοκινητο απο το γκισε εταιρείας στο αεροδρόμιο. Μπορεισ να συγκρινεισ τις τιμςε τους. Θα χρειαστεισ πιστωτική καρτα. Οχι χρεωστική!!! και διπλωμα πλαστικό οχι χαρτινο!!
Γνωμη μου ειναι να παρεις φουλ ασφαλεια!!
Εαν παρεισ αυτοκινητο απο τη Βασιλεια να ενικοιασεις απο το Γαλλικο ή Γερμανικό έδαφος. Το Γαλλικο απ οτι θυμαμαι εχει τισ πιο φτηνες τιμες.
Η γερμανια να ξερεισ δεν εχει διόδια και η Ελβετια αν ,πεισ μεσα χρειαζεσαι βινιέτα που κοστοζει 30€ . Επισης δεν μπορεισ να το κυκλοφορισεις αν δεν εχει χιονολαστιχα. τα οποια χρεωνονται εξτρα.
Γι αυτο μην πας Ελβετια. Οσον αφορα τισ τιμες στα καυσιμα , τα φθηνοτερα τα εχει το Λοξεμβουργο. και στην Γερμανια ειναι οκ!!
Στη διαθεση σου
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι αφού το χάρτινο δίπλωμα ισχύει μέχρι το 2033 γιατί είναι υποχρεωτικό να έχεις πλαστικο;Δεν γίνεται δεκτό το παλιο΄?
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι αφού το χάρτινο δίπλωμα ισχύει μέχρι το 2033 γιατί είναι υποχρεωτικό να έχεις πλαστικο;Δεν γίνεται δεκτό το παλιο΄?
Οι πολυεθνικες δεν δεχονται χαρτινο!!. Πηγαινε να το αλλαξεις να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο!!!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχω κλείσει κι εγω με sixt για Φινλανδια. Εγω έχω πλαστικό αλλά ο σύζυγος μου έχει χάρτινο . Εχω κάνει την κράτηση στο ονομά του. Δεν προλαβαίνει να βγάλει νέο. Να στείλω κανα μηνυμα στην SIXT εκεί
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.720
Likes
14.811
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τετραμελης οικογενεια θα ταξιδεψουμε 10 μερες στην Αλσατία και στην ευρυτερη περιοχη .Τα αεροπορικα ειτε απο Φρανκφουρτη είτε απο Βασιλεια ειναι ήδη γυρω στα 550 .Το θέμα ειναι οτι η ενοικιαση αυτοκινητου για 10 μερες Ειτε ΦΡανφουρτη(750 ευρω ) ειτε Βασιλεια( 852) ευρω ανεβαζει παρα πολυ το κοστος απο aytoeurope χωρις ολικη ασφαλεια(απο οτι ειδα συμβουλευετε απευθειας στον γκισε της εταιρειας )ΧΩΡΙς 2 παιδικα καθισματα που θα χρειαστουμε (τα πληρωνουμε επιτιπου )και χρεωση cross border,οποτε θα ανεβει και αλλο .Κανω κατι λαθος?Δεν εχω ξανακοιασει αμαξι ποτε ουτε Ελλαδα ουτε εξωτερικο .Μπορειτε να με βοηθησετε η τοσο ειναι οι τιμες ?
Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο και από την Φρανκφούρτη και από την Στουτγάρδη για να πάω Αλσατία και Στρασβούργο και ήταν πανεύκολα. Αν επιλέξεις να νοικιάσετε αυτοκίνητο οποιαδήποτε ασφάλεια και να κάνετε, θα την κάνετε στο γκισέ της εταιρείας κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου. Ποιες ημερομηνίες θα πάτε??
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχω κλείσει κι εγω με sixt για Φινλανδια. Εγω έχω πλαστικό αλλά ο σύζυγος μου έχει χάρτινο . Εχω κάνει την κράτηση στο ονομά του. Δεν προλαβαίνει να βγάλει νέο. Να στείλω κανα μηνυμα στην SIXT εκεί
Θα πρεπει να προσθεσετε στο ενικοιαστηριο και τον Δευτερο οδηγο. Σε καποιε περιπτωσεις ειναι δωρεαν σε καποιες αλλεσ πληρωνεις κατι εξτρα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχω κλείσει κι εγω με sixt για Φινλανδια. Εγω έχω πλαστικό αλλά ο σύζυγος μου έχει χάρτινο . Εχω κάνει την κράτηση στο ονομά του. Δεν προλαβαίνει να βγάλει νέο. Να στείλω κανα μηνυμα στην SIXT εκεί
Η Φινλανδία είναι στην ΕΕ οπότε αναγνωρίζει τις άδειες οδήγησης που ισχύουν στην Ελλάδα. Πάντως να ξέρεις ότι πλέον η αντικατάσταση του διπλώματος με πλαστική κάρτα γίνεται και ηλεκτρονικά εδώ. Πολύ εύκολη διαδικασία και μάλιστα μπορείς να επιλέξεις να σου έρθει ταχυδρομικά. Ο χρόνος όμως διεκπεραίωσης είναι αστάθμητος παράγοντας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.625
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom