Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
μου αρέσει η σκέψη σου.
και κάνεις παρανομία σε τρίτη χώρα και δεν θες να πληρώσεις.
ως γνωστό οι κλήσεις αργούν να έρθουν και το γραφείο ενοικίασης έχει δικαίωμα να στις χρεώσει, είναι στο συμβόλαιο που υπογράφεις.
εσύ στην περίπτωση της κλήσης σου από κάμερα που έφαγες, που είχες δίκαιο ώστε να αρνηθείς την συναλλαγή, για να ξέρουμε κι εμείς οι υπόλοιποι να μην ψαρώσουμε.
Οι κάμερες στο εξωτερικο ενοικούντες σε ιδιωτικές εταιρείες. Σε βρίσκουν και σου στέλνει η ίδια η εταιρεία το πρόστιμο στο email σου . Το γραφειο ενοικιάσεις είναι υποχρεωμένο να τους δώσει τα στοιχεία σου όχι να εισπράξει τα χρήματα αντ αυτού
 
D

Delmem38110

Guest
Οι κάμερες στο εξωτερικο ενοικούντες σε ιδιωτικές εταιρείες. Σε βρίσκουν και σου στέλνει η ίδια η εταιρεία το πρόστιμο στο email σου . Το γραφειο ενοικιάσεις είναι υποχρεωμένο να τους δώσει τα στοιχεία σου όχι να εισπράξει τα χρήματα αντ αυτού
δεν είναι πάντα ιδιωτικές.
το πως θα πράξει το γραφείο το έχει στο συμβόλαιο. αν είναι να σε χρεώσει θα το κάνει αν είναι να δώσει τα στοιχειά σου θα κάνει αυτό ακριβώς. είναι το τι έχεις υπογράψει στα ψιλά γράμματα. και στο κάτω κάτω της γραφής είναι και ευκολία ξεμπερδεύεις.
πάντως αν πρόκειται για την Ιταλία την επόμενη φορά που θα πας και έχεις απλήρωτη κλήση και πέσεις σε τυχαίο έλεγχο της αστυνομίας ίσως έχουν τα στοιχεία σου. για τον υπόλοιπο κόσμο δεν ξέρω.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
δεν είναι πάντα ιδιωτικές.
το πως θα πράξει το γραφείο το έχει στο συμβόλαιο. αν είναι να σε χρεώσει θα το κάνει αν είναι να δώσει τα στοιχειά σου θα κάνει αυτό ακριβώς. είναι το τι έχεις υπογράψει στα ψιλά γράμματα. και στο κάτω κάτω της γραφής είναι και ευκολία ξεμπερδεύεις.
πάντως αν προκειτε για την Ιταλία την επόμενη φορά που θα πας και έχεις απλήρωτη κλήση και πέσεις σε τυχαίο έλεγχο τησ αστυνομίας ίσως έχουν τα στοιχεία σου. για τον υπόλοιπο κόσμο δεν ξέρω.
Σωστα το λες , αν έχεις απλήρωτη κλίση . Εγώ ομως το θέμα το διευθέτησα με τον τρόπο που προείπα . Ισως η εταιρεία να έριξε τόπο στην οργή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Οι κάμερες στο εξωτερικο ενοικούντες σε ιδιωτικές εταιρείες. Σε βρίσκουν και σου στέλνει η ίδια η εταιρεία το πρόστιμο στο email σου . Το γραφειο ενοικιάσεις είναι υποχρεωμένο να τους δώσει τα στοιχεία σου όχι να εισπράξει τα χρήματα αντ αυτού
Και τι διαφορά έχει αν έχεις κάνει την παράβαση πραγματικά και η κλήση είναι σωστή;
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Και τι διαφορά έχει αν έχεις κάνει την παράβαση πραγματικά και η κλήση είναι σωστή;
Μήπως όμως δεν είχα κάνει εγώ την παράβαση ?
ισως να ηταν αμφιλεγόμενη . Προς θεού μην παρεξηγηθώ ότι εκανα εν γνώση μου παράβαση και εκανα την πάπια . Μιλαμε για περιπτώσεις όπου πραγματικά δεν γνωρίζεις . Πχ μια γρατζουνιά η μια ζημιά στο οχημα αφού το παραδώσεις και ζητάς αποδείξη ότι καλώς εγινε η παραλαβή και αλλά τετοια κουφά

άβυσσος
με ποιον τρόπο την διευθέτησες την κλήση;
Ζήτησα να μου στείλουν φωτο από την κάμερα για του λόγου το αληθές . Δεν έστειλαν τίποτα ποτε και η τράπεζα μου έκανε αντιλογισμό των χρημάτων .
 
D

Delmem38110

Guest
Ζήτησα να μου στείλουν φωτο από την κάμερα για του λόγου το αληθές . Δεν έστειλαν τίποτα ποτε και η τράπεζα μου έκανε αντιλογισμό των χρημάτων .
το πιο πιθανό είναι η τράπεζα να έκανε αντιλογισμό για να μην τους ζαλίζεις επικαλούμενη οτιδήποτε, αλλά και να πλήρωσε και την κλήση σου.
σε περίπτωση που δεν έχει πληρωθεί τότε είσαι σε κάποια μαύρη λιστα.... όπως λέει και η λαιδη
🤣🤣🤣
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Έχω κλείσει με enterprise και ήταν όλα καλά. Οντως δεν δέχονται χρεωστική Καρτα και ήταν πρόβλημα γιατί δεν μπορούσα να πληρώσω με εταιρική καρτα . Εδωσα πιστωτική . Πάντα με full insurance για μα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !!
Σε ποιά χώρα νοίκιασες? Γιατί στο site της Γερμανίας γράφει πως δέχονται χρεωστικές. Η εγγύηση ήταν όντως 250€???
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
για Ρουμανία γιατί βρίσκω εγγύηση 1200€ μέχρι και 2200€? Αναφέρομαι σε Minivan 8-9 θέσεων βέβαια που λογικά παίζει και αυτό ρόλο..αλλά πολλά μου φαίνονται τα 1200€
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
για Ρουμανία γιατί βρίσκω εγγύηση 1200€ μέχρι και 2200€? Αναφέρομαι σε Minivan 8-9 θέσεων βέβαια που λογικά παίζει και αυτό ρόλο..αλλά πολλά μου φαίνονται τα 1200€
Η εγγύηση εξαρτάται από την κατηγορία του αυτοκινήτου και τα κυβικά του. Όσο πιο πολυτελές τόσο μεγαλύτερη.
Λογική εγγύηση μου φαίνεται για εννιαθέσιο βαν που έχει τουλάχιστον διπλασια τιμή ενοικίασης από ένα αμάξι 1600 cc.
Σύγκρινε την εγγύηση με ένα μεσαίο αμάξι και θα βγάλεις συμπέρασμα, αν είναι υπέρογκη. 😉

Καλησπέρα σας, ψάχνοντας στο internet έχω αρχίσει και διαβάζω για περιπτώσεις που είτε σου δίνουν άλλο αυτοκίνητο από αυτό που έχεις κλείσει, είτε σου χρεώνουν αργότερα την κάρτα μετά με ποσά που δεν δικαιολογούνται και μετά τρέχα να βρεις λύση, κτλ..
Ήμουν που ήμουν αγχωμένος με το νοικιάσω αυτοκίνητο στο Μόναχο, ..διαβάζω και αυτά και έχω φρικάρει.
Σκεφτόμουν να νοικιάσω (όπως πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω) από Sixt με Full κάλυψη ασφάλειας (για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, κτλ..).
Λέτε τελικά να την πατήσω και να ψάχνω μετά να βρω το δίκιο μου ?
Έχει κάποιος άλλος εμπειρία από εταιρίες για ενοικίαση αυτοκινήτου σε αεροδρόμιο Μόναχο?
όλες οι προτάσεις, απόψεις, εμπειρίες θα είναι πιο πολύ από καλοδεχούμενες.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Έχοντας νοικιάσει αρκετές φορές αυτοκίνητο στην Ευρώπη, επιβεβαιώνω αυτά που ήδη σου έγραψαν αλλά μέλη.
Μην ανησυχείς άδικα!
Την έξτρα ασφάλεια με zero excess αγόρασε την επιτόπου στο γκισέ από την εταιρία ενοικίασης.
Βγάλε φωτογραφίες όλες τις ζημιές και γρατζουνιές του αυτοκινήτου και ζήτησε να σημειώσουν ακόμη και τα μικρά...
Συνήθως έχουν ένα κυκλικό χαρτόνι με συγκεκριμένη διάμετρο και ότι είναι μεγαλύτερο από τη διάμετρο του αποτελεί ζημιά που καταγράφεται.
Πρόσεξε πολύ τα όρια ταχύτητας!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom