Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Kαλησπέρα!

Έχει κάποιος εμπειρία από την εταιρεία greenmotion στη Σκωτία; Είναι η μοναδική που δεν τινάζει την μπανκα στον αέρα, δεδομένου ότι πάντα νοικιάζουμε zero excess liability..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Προς όλους τους έμπειρους στην ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό, τι προτείνετε? Να γίνει η κράτηση απευθείας απο την εταιρεία ή απο κάποιο site τύπου rent a car ή το booking.
Βρίσκω καλύτερες τιμές απο την ίδια την εταιρεία μέσω του μεσάζοντα.
Απο τα θέματα που διάβασα κατάλαβα οτι αν πρόκειται για μεσάζοντα, ασφάλειες κλπ καλύτερα να κλείσω στην παραλαβή του οχήματος.
Αν όμως κλείσω απο την ίδια την εταιρεία το αμάξι, μπορώ να κλείσω ηλεκτρονικά και την ασφάλεια? Ή καλύτερα απο κοντά???
Νοίκιασε όπου βρίσκεις φτηνότερα. Ασφάλεια να κανεις οπωσδήποτε, τώρα αν θα τη κανεις από τρίτο ή την εταιρεία: στη πρώτη περίπτωση θα πληρώσεις εσυ τη ζημιά κ θα τα πάρεις πίσω μετά από τον τρίτο. Εγώ θα έκλεινα όπου είναι φτηνότερα αρκεί να με καλύπτει.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ @panpan! Είδα και εγώ κάποιες αξιολογήσεις, πολλές κακές είναι η αλήθεια που με θορύβησαν, αλλά το κύριο πρόβλημα όλων αυτών ήταν οι μετέπειτα χρεώσεις, πράγμα που θεωρώ πως με το zero excess liability το λύνω. Σε δεύτερο χρόνο βέβαια, είδα πως αντίστοιχες γνωστές εταιρείες έχουν χαμηλότερη βαθμολογία από την greenmotion, οπότε νιώθω κάπως πιο ήσυχη και μάλλον θα κλείσω εκεί.

Θα γράψω εντυπώσεις μόλις επιστρέψω για να υπάρχουν και στο φόρουμ.
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Έχετε να προτείνετε εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτου στη Σκωτία;Στο αεροδρόμιο κατα προτίμηση.Οικονομική όσο γίνεται..
 

Nikosxm

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Γειά σας παιδιά. Θέλω να ρωτήσω το εξης: Λέμε να πάμε τον Ιούνιο στην περιοχή της Αλσατίας. Θα φτάσουμε στη Στουτγάρδη, να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να καταλήξουμε στη Ζυρίχη από όπου θα αναχωρήσουμε για Ελλάδα. Γίνεται αυτο; Δλδ να αφήσουμε το αυτοκίνητο σε άλλο αεροδρόμιο, άλλης χωρας; Κι επίσης, Τι κόστος να υπολογίζω ανά ημέρα για πλήρη απαλλαγη;
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
216
Likes
455
Γειά σας παιδιά. Θέλω να ρωτήσω το εξης: Λέμε να πάμε τον Ιούνιο στην περιοχή της Αλσατίας. Θα φτάσουμε στη Στουτγάρδη, να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να καταλήξουμε στη Ζυρίχη από όπου θα αναχωρήσουμε για Ελλάδα. Γίνεται αυτο; Δλδ να αφήσουμε το αυτοκίνητο σε άλλο αεροδρόμιο, άλλης χωρας; Κι επίσης, Τι κόστος να υπολογίζω ανά ημέρα για πλήρη απαλλαγη;
μπες στη σελιδα της Hertz , η σε αλλη μεγαλη εταιρεια και βαλε εκει που λεει σε διαφορετικο σταθμο, να δεις αν το δεχεται...
και αν οχι , μετα παρτους τηλ , να μαθουμε και εμεις...
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Πολύ ακριβό σπόρ αυτό, για το αεροδρόμιο στην Ζυρίχη. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις στις, επίσημες σελίδες των εταιρειών.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γειά σας παιδιά. Θέλω να ρωτήσω το εξης: Λέμε να πάμε τον Ιούνιο στην περιοχή της Αλσατίας. Θα φτάσουμε στη Στουτγάρδη, να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να καταλήξουμε στη Ζυρίχη από όπου θα αναχωρήσουμε για Ελλάδα. Γίνεται αυτο; Δλδ να αφήσουμε το αυτοκίνητο σε άλλο αεροδρόμιο, άλλης χωρας; Κι επίσης, Τι κόστος να υπολογίζω ανά ημέρα για πλήρη απαλλαγη;
Γίνεται να αφήσεις το αμάξι σε άλλη χώρα, αλλά θα υπάρχει τεράστια επιβάρυνση για αυτό!!
Εγώ το έχω κάνει στην Ιταλία να πάρω αμάξι από Μπολόνια και να το αφήσω Bergamo ,αλλά επειδή ήταν στην ίδια χώρα η παράδοση δεν υπήρχε πολύ μεγάλη επιβάρυνση...

Το κόστος δεν μπορεί να στο πει κανένας τώρα γιατί αυτό που ζητάς είναι extreme.
Επίσης την πλήρη απαλλαγή θα την πάρεις επιτόπου στο γκισέ και υπολόγισε τουλάχιστον 20€/ μέρα επιπλέον από το ημερήσιο κόστος ενοικίασης του ΙΧ.
Τσέκαρε τις τιμές από το economycarrentals.com και άλλα sites.

Πάντως δεν εί αι καθόλου καλή ιδέα να παραδώσεις το αμάξι στη Ζυρίχη.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Το να παραδώσεις αυτοκίνητο σε άλλη χώρα θα είναι αρκετά μεγάλη επιβάρυνση. Εγώ σκέψου που είχα ρωτήσει ήταν κοντά στο χιλιάρικο με την Avis. Τώρα βέβαια έχω και παράδειγμα με φίλο που ήταν απίστευτα κωλοφαρδος ο οποίος δεν το έκλεισε online αλλά έκλεισε μόνο για 5 μέρες το αυτοκίνητο και παράδοση στο ίδιο αεροδρόμιο (Μόναχο) και σκόπευε να πάρει μετά τρένο για Ζυρίχη αλλά λέει δεν κάνω μια ερώτηση να δω πόσο κοστίζει να παραδώσω το όχημα εκεί? Και για τρελή τύχη είχε άλλος πελάτης από Ζυρίχη πάει αυτοκίνητο στο Μόναχο και το είχε αφήσει εκεί και του είπαν εαν δεν έχετε πρόβλημα να έχει το όχημα πινακίδες Ελβετίας θα μας εξυπηρετουσατε να το επιστρέψετε εσείς χωρίς καμία χρέωση. Και του έκαναν και αναβάθμιση δωρεάν γιατί αυτός είχε κλείσει αμάξι τύπου golf και του έδωσαν την Mercendes την C class. Είναι αυτό που λεν..... Εαν εχεις κ@λο όλα είναι δυνατά ...
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
Καλησπερα σας, βρισκω παρα πολυ φτηνα αμαξι μεσω booking (εχω και ενα κουπονι) για ενοικιασημε centauro. Δεν εχω εμπειρια ουτε απο booking (ενοικιαση) ουτε απο centauro. θα ηθελα τα φωτα σας
ευχαριστω εκ των προτερων
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπερα σας, βρισκω παρα πολυ φτηνα αμαξι μεσω booking (εχω και ενα κουπονι) για ενοικιασημε centauro. Δεν εχω εμπειρια ουτε απο booking (ενοικιαση) ουτε απο centauro. θα ηθελα τα φωτα σας
ευχαριστω εκ των προτερων
Η Booking είναι ένας μεσάζων όπως όλοι. Προσωπικά νοικιάζω από όπου βρω πιο οικονομικά. Από την συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχω νοικιάσει αυτοκίνητο, αλλά νομίζω ότι είναι όπως όλες οι άλλες. Εάν κανείς πλήρη ασφάλεια από το γκισέ της εταιρείας είσαι καλυμμένος για όλα. Τώρα είναι Γερμανία. Νοίκιασα από την Νυρεμβέργη από την Sixt και θα παραδοσω το αμάξι στο αεροδρόμιο της Στουτγκάρδης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom