Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα σας, ψάχνοντας στο internet έχω αρχίσει και διαβάζω για περιπτώσεις που είτε σου δίνουν άλλο αυτοκίνητο από αυτό που έχεις κλείσει, είτε σου χρεώνουν αργότερα την κάρτα μετά με ποσά που δεν δικαιολογούνται και μετά τρέχα να βρεις λύση, κτλ..
Ήμουν που ήμουν αγχωμένος με το νοικιάσω αυτοκίνητο στο Μόναχο, ..διαβάζω και αυτά και έχω φρικάρει.
Σκεφτόμουν να νοικιάσω (όπως πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω) από Sixt με Full κάλυψη ασφάλειας (για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, κτλ..).
Λέτε τελικά να την πατήσω και να ψάχνω μετά να βρω το δίκιο μου ?
Έχει κάποιος άλλος εμπειρία από εταιρίες για ενοικίαση αυτοκινήτου σε αεροδρόμιο Μόναχο?
όλες οι προτάσεις, απόψεις, εμπειρίες θα είναι πιο πολύ από καλοδεχούμενες.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Εγώ έχω νοικιάσει από Μόναχο με Europcar το καλοκαίρι και ένας φίλος μου μετά απο2 μήνες πάλι Europcar. Και στις 2 περιπτώσεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Και στις 2 περιπτώσεις έγινε αναβάθμιση του αυτοκινήτου με καλύτερο. (εμένα αρκετά καλύτερο αλλά νομίζω ίσως έπαιξε ρόλο και το status μου στην εταιρεία.) Και μάλιστα εγώ χρειάστηκε να το κρατήσω ακόμα μια μέρα το όχημα και ήταν πάρα πολύ συνεννόησιμοι και πολύ μικρό αντίτιμο. Επίσης πολύ εύκολη παραλαβή και παράδοση στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο με πινακίδες συνέχεια.
 

Alekoszou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερα στην ομάδα θα είμαστε Βαρκελώνη τον Φλεβάρη και θέλουμε να νοικιασουμε αμάξι για μια μέρα να πάμε μια μονοήμερη στο μουσείο του Νταλί. Τι πρεπει να προσεξω γιατί δεν έχω ξανανοικιασει αμάξι και είμαι και 24 ετών παιζει κάποιο ρόλο; το δίπλωμα το έχω από τα 20
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Καλησπερα στην ομάδα θα είμαστε Βαρκελώνη τον Φλεβάρη και θέλουμε να νοικιασουμε αμάξι για μια μέρα να πάμε μια μονοήμερη στο μουσείο του Νταλί. Τι πρεπει να προσεξω γιατί δεν έχω ξανανοικιασει αμάξι και είμαι και 24 ετών παιζει κάποιο ρόλο; το δίπλωμα το έχω από τα 20
καθε εταιρεια εχει τους ορους της, μπες στο σαιτ μιας απο αυτες και δες τι ζηταει, συνηθως θελουν διπλωμα νεο και πιστωτικη στο ονομα του οδηγου
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπερα στην ομάδα θα είμαστε Βαρκελώνη τον Φλεβάρη και θέλουμε να νοικιασουμε αμάξι για μια μέρα να πάμε μια μονοήμερη στο μουσείο του Νταλί. Τι πρεπει να προσεξω γιατί δεν έχω ξανανοικιασει αμάξι και είμαι και 24 ετών παιζει κάποιο ρόλο; το δίπλωμα το έχω από τα 20
Η ηλικία σου είναι οκ. Συνήθως οι εταιρείες ζητούν απο τους νέους οδηγούς να έχουν το δίπλωμα τουλάχιστον 2 χρόνια απο την απόκτηση του.
Να τηρείτε τα όρια ταχύτητας, φώτα αναμένα πάντα και πριν το παραλάβεις να βγάλεις φώτο όλο το αυτοκίνητο προσεκτικά. καλό θα ήταν να κάνεις μικτή ασφάλεια. Να μας ανεβάσεις φωτογραφίες απο το όμορφο μουσείο!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
για Ρουμανία γιατί βρίσκω εγγύηση 1200€ μέχρι και 2200€? Αναφέρομαι σε Minivan 8-9 θέσεων βέβαια που λογικά παίζει και αυτό ρόλο..αλλά πολλά μου φαίνονται τα 1200€
Το 2017 για απλό συμβατικό όχημα χωρίς πλήρη ασφάλεια ζητούσαν ~1050 ευρώ εγγύηση.....
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η Europcar στη Ρουμανία έχει 500 ευρώ εγγύηση.
Ένα νούμερο σκέτο δεν βοηθάει ακριβώς. Η εγγύηση που έγραψα πιο πάνω ήταν για ενοικίαση συμβατικού αυτοκινήτου χωρίς καμία έξτρα ασφάλεια.
Τα 500€ που λες είναι χωρίς καμία έξτρα ασφάλεια; Και για τι αυτοκίνητο μιλάς; Καλό είναι να εξηγούμε τα νούμερα που γράφουμε για να μπορούμε να βοηθούμε ουσιαστικά. Αν θες πες μας τι αφορούν τα 500€
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Από το επίσημο site της Europcar έχει όλα τα ποσά deposit τα οποία ζητάει η εταιρεία όταν νοικιάζεις. Το ποσό που ανάφερα είναι χωρίς κάποια επιπλέον ασφάλεια. Πχ Γερμανία ζητάει 300 και στους όρους τις κάθε χώρας μετά σου αναφέρει εαν υπάρχει κάποιο deduction σε επιλογή premium. (πχ Γερμανία στην φουλ ασφάλεια πέφτει στα 100.). Σου αναφέρει λχ το ποσό το οποίο θα σου δεσμεύσει την ώρα της κράτησης από την κάρτα σου.
Όταν λέει total rent estimate εννοεί το ποσό το οποίο είναι να πληρώσεις + μετά επιπλέον το deposit.
Επίσης να ξέρεις εαν κλείσεις μέσω του επίσημου site γιαυτη τουλάχιστον την εταιρεία που ξέρω, στο τέλος της κράτησης σου αναφέρει το ποσό που θα σου κρατηθεί μαζί και το deposit. Δεν έχει τύχει να μου κρατήσουν διαφορετικό πόσο.
 

Attachments

polychronia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα
εχει νοικιάσει κάποιος αυτοκινητο στην αμερική(καλιφόρνια) χωρις πιστωτική;
και αν γνωριζεται το kyte για ενοικιασεις αυτοκινητων γιατι ειναι το μόνο που βρίσκω να δέχονται χρεωστική απλά φοβαμαι μήπως δενειναι αξιόπιστο!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα
εχει νοικιάσει κάποιος αυτοκινητο στην αμερική(καλιφόρνια) χωρις πιστωτική;
και αν γνωριζεται το kyte για ενοικιασεις αυτοκινητων γιατι ειναι το μόνο που βρίσκω να δέχονται χρεωστική απλά φοβαμαι μήπως δενειναι αξιόπιστο!
Ρώτα εδώ καλύτερα ΗΠΑ - Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Αμερική.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Προς όλους τους έμπειρους στην ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό, τι προτείνετε? Να γίνει η κράτηση απευθείας απο την εταιρεία ή απο κάποιο site τύπου rent a car ή το booking.
Βρίσκω καλύτερες τιμές απο την ίδια την εταιρεία μέσω του μεσάζοντα.
Απο τα θέματα που διάβασα κατάλαβα οτι αν πρόκειται για μεσάζοντα, ασφάλειες κλπ καλύτερα να κλείσω στην παραλαβή του οχήματος.
Αν όμως κλείσω απο την ίδια την εταιρεία το αμάξι, μπορώ να κλείσω ηλεκτρονικά και την ασφάλεια? Ή καλύτερα απο κοντά???
 

Skoumpri

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Γεια! Για όποια/ον ενδιαφέρεται, η Centauro έχει προσφορές στο site της. Έκλεισα ενα opel corsa με 30% έκπτωση για 7 μέρες απο Bergamo Airport, zero excess κάλυψη, cross border κάλυψη και επιπλέον οδηγό με 378Ευρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom