Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ναι δίκιο έχεις! Δυστυχώς βιάστηκα να χαρώ τσάμπα! Να κάνω όμως μια ερώτηση να μου πείτε την γνώμη σας! Έχω βρει αμάξι από εδώ: https://www.interrent.de/ με 236,66€ με πλήρη ασφάλιση! Το άλλο ενδεχόμενο είναι να κλείσω μέσω AEGEAN - Hertz με 183€ + 950€ εγγύηση με την πιστωτικη κάρτα! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι με συμφέρει καλύτερα! Εν τέλη λέω να δώσω τα 236,66€ με την πλήρη ασφάλεια ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
Για να συγκρίνεις θα πρεπει να δεις πόσο κάνει στην hertz με πλήρη ασφάλιση και χωρίς απαλλαγή.
 

Erietta

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! αρχές Φεβρουαρίου ταξιδεύουμε για Βιέννη! ενδιαφερόμαστε για ενοικίαση αυτοκινήτου,αλλά όπου έχουμε ψάξει ζητάνε αρκετά λεφτά για εγγύηση! γνωρίζει κανείς αν ισχύει το ίδιο σε περίπτωση που νοικιάσεις αυτοκίνητο από εκεί κ όχι μέσω ίντερνετ???
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα! αρχές Φεβρουαρίου ταξιδεύουμε για Βιέννη! ενδιαφερόμαστε για ενοικίαση αυτοκινήτου,αλλά όπου έχουμε ψάξει ζητάνε αρκετά λεφτά για εγγύηση! γνωρίζει κανείς αν ισχύει το ίδιο σε περίπτωση που νοικιάσεις αυτοκίνητο από εκεί κ όχι μέσω ίντερνετ???
Ο μόνος τρόπος για να μην δεσμεύσουν μεγάλο ποσό για εγγύηση απο την κάρτα σου είναι να πληρώσεις για έξτρα μικτή ασφάλεια με μηδενική απαλλαγή (zero excess). Αυτο πρακτικά σημαινει 12 έως 20€/μέρα επιπλέον κόστος που το πληρώνεις επιτόπου στην εταιρεία ενοικίασης.
Με αυτήν την πλήρη ασφάλεια, σου δεσμεύουν μόνο ένα μικρό ποσό (200 -250 €) από την κάρτα, σαν εγγύηση για τό γεμάτο ντεπόζιτο βενζίνης με το οποίο πρέπει να επιστρεψεις το αμάξι.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Ο μόνος τρόπος για να μην δεσμεύσουν μεγάλο ποσό για εγγύηση απο την κάρτα σου είναι να πληρώσεις για έξτρα μικτή ασφάλεια με μηδενική απαλλαγή (zero excess). Αυτο πρακτικά σημαινει 12 έως 20€/μέρα επιπλέον κόστος που το πληρώνεις επιτόπου στην εταιρεία ενοικίασης.
Με αυτήν την πλήρη ασφάλεια, σου δεσμεύουν μόνο ένα μικρό ποσό (200 -250 €) από την κάρτα, σαν εγγύηση για τό γεμάτο ντεπόζιτο βενζίνης με το οποίο πρέπει να επιστρεψεις το αμάξι.
Το λιγότερο που έχουν κρατήσει είναι 300€ με μεικτή ασφάλιση.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Το λιγότερο που έχουν κρατήσει είναι 300€ με μεικτή ασφάλιση.
Το ποσό που δεσμεύουν εξαρτάται από την κατηγορία του αυτοκινήτου, από την εταιρεία ενοικίασης και από τη χώρα στην οποία γινεται η ενοικίαση.
Για μεσαίου κυβισμού αμάξια 1400-1600 cc μας έχουν δεσμεύσει 200-250€ με την πλήρη ασφάλεια με zero excess.
Με μικρότερο ποσό/ μέρα και μικρή απαλλαγή (300€) η δέσμευση στην κάρτα είναι μεγαλύτερη.
Μας προτείνουν πάντα και τις 2 εκδοχές μικτής ασφάλειας.
 

saroco

Member
Μηνύματα
13
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλημέρα ,
Αυτοκίνητο στη Βιέννη από sixt με χρεωστική κάρτα για δύο μέρες, η εγγύηση ήταν 300 ευρώ με φουλ ασφαλεία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, η εγγύηση επιστρέφεται μετά από 4-5 μέρες. Καλά ταξίδια να έχουμε..
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
παιδια τα φωτα σας παρακαλω....
Σκεφτομαι να κλεισω για Σικελια

και ειμαι μεταξυ 2 προσφορων
SICILY BY CAR - FREE Collision Damage Waiver and Theft Protection with Zero excess (δεν καλυπτει ρυμουλκυση και τζαμια ή καθρεπτες) με 300 ευρω ΔΕΣΜΕΥΣΗ στην πιστωτική αρα θεωρητικα απαλλασσομαι απο την ΠΛΗΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ και ειναι χρησιμο

ή με
Locauto -free rental of Snow Chains (εχω προγραμματισμενο ταξιδι σε Χιονοδρομικο κεντρο και ειναι υποχρεωτικο να εχω αλυσιδες την περιοδο που θα παω)

.... δε ξερω τι να διαλεξω τι λετε ειναι πιο χρησιμο?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπερα!

Μιλάω με την AVIS.de δηλαδή της Γερμανίας στο Chat που έχουν εδώ: https://secure.avis.de

Τους ρώτησα πως αν χρειάζεται πιστωτικη κάρτα η μπορεί να γίνει και με την χρεωστική κάρτα και μου είπαν πως μπορεί να γίνει και με τις 2 κάρτες!

Ύστερα τους ρώτησα το ποσό που θα κρατήσουν σε περίπτωση που δεν βάλω την πλήρη ασφάλιση δηλαδή να κρατήσω το Basic πακέτο και μου είπαν πως κρατάνε ΜΟΝΟ 100 ΕΥΡΩ για τα καύσιμα!

Όταν τους ρώτησα αν έχω καταλάβει σωστά μου είπαν:

Only this. AVIS Germany doesnt block the excess.

Μπορεί σας παρακαλώ να το επιβεβαιώσει και καποιος άλλος ; Γιατί αν είναι έτσι η τιμή για την εν λόγο εταιρία είναι τέλεια!

Edit: Το επιβεβαίωσα και από τηλεφώνημα που έκανα στην AVIS Ελλάδος! Βέβαια όποιος έχει την ίδια εμπειρία ας μας το πει!
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπερα!

Μιλάω με την AVIS.de δηλαδή της Γερμανίας στο Chat που έχουν εδώ: https://secure.avis.de

Τους ρώτησα πως αν χρειάζεται πιστωτικη κάρτα η μπορεί να γίνει και με την χρεωστική κάρτα και μου είπαν πως μπορεί να γίνει και με τις 2 κάρτες!

Ύστερα τους ρώτησα το ποσό που θα κρατήσουν σε περίπτωση που δεν βάλω την πλήρη ασφάλιση δηλαδή να κρατήσω το Basic πακέτο και μου είπαν πως κρατάνε ΜΟΝΟ 100 ΕΥΡΩ για τα καύσιμα!

Όταν τους ρώτησα αν έχω καταλάβει σωστά μου είπαν:

Only this. AVIS Germany doesnt block the excess.

Μπορεί σας παρακαλώ να το επιβεβαιώσει και καποιος άλλος ; Γιατί αν είναι έτσι η τιμή για την εν λόγο εταιρία είναι τέλεια!

Edit: Το επιβεβαίωσα και από τηλεφώνημα που έκανα στην AVIS Ελλάδος! Βέβαια όποιος έχει την ίδια εμπειρία ας μας το πει!
Δύσκολο να σου επιβεβαιώσει ένας τρίτος τα λεγόμενα ενός άλλου...
Εγώ όταν πήγα τελευταία φορα στη Γερμανία (2017) και νοικιασα αμάξι από το αεροδρόμιο του Βερολίνου (από την ALAMO) και αγόρασα την πλήρη ασφάλεια με μηδενική απαλλαγή μου έκαναν και δέσμευση ποσού από την πιστωτική περίπου 200 ή 250 €. Επίσης, δεν αναγνώριζαν ούτε την έξτρα ασφάλεια που είχα αγοράσει από τον μεσάζοντα.
Εάν άλλαξε η πολιτική της Avis μπράβο τους!!

Edit: Kαι μένα άλλα μου είπε η Βudget στην Ελλάδα και άλλα μου είπε η Βudget στην Ολλανδία για το κόστος της έξτρα ασφάλειας και τελικά έπρεπε να πληρώσω έξτρa 20€/day, ενώ στο ελληνικό site έλεγε 5 €/day.... και μετά σκοτωθήκαμε! :xalara:
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δύσκολο να σου επιβεβαιώσει ένας τρίτος τα λεγόμενα ενός άλλου...
Εγώ όταν πήγα τελευταία φορα στη Γερμανία (2017) και νοικιασα αμάξι από το αεροδρόμιο του Βερολίνου και αγόρασα την πλήρη ασφάλεια με μηδενική απαλλαγή μου έκαναν και δέσμευση ποσού από την πιστωτική περίπου 200 ή 250 €. Επίσης, δεν αναγνώριζαν ούτε την έξτρα ασφάλεια που είχα αγοράσει από τον μεσάζοντα.
Εάν άλλαξε η πολιτική της Avis μπράβο τους!!
Μου είπαν και από την Ελλάδα το ίδιο και το διάβασα και στους ορούς της εταιρίας σε PDF! Τώρα τι να πω...

- Ο ενοικιαστής θα πρέπει να επιδείξει προσωπική πιστωτική ή χρεωστική Debit κάρτα για την παραλαβή του
αυτοκινήτου.
Οι κάρτες που γίνονται δεκτές είναι οι εξής :
-Visa (πιστωτικές και Debit χρεωστικές)
-MasterCard (πιστωτικές και Debit χρεωστικές)
-American Express
-Discover
-Diners

-Avis charge cards


- Δέσμευση ποσού σε Πιστωτική κάρτα/Debit Card κατά την έναρξη της ενοικίασης. Το εκτιμώμενο ποσό της
ενοικίασης και επιπλέον έως 100 ευρώ θα πρέπει να εγκριθούν από την Πιστωτική/Debit χρεωστική σας κάρτα κατά την έναρξη της ενοικίασης.
Το ποσό δεν θα είναι πλέον διαθέσιμο για άμεση χρήση στην κάρτα σας και η αποδέσμευση του μπορεί να διαρκέσει έως και 14 ημέρες, ανάλογα με την τράπεζα σας. Δεν θα είμαστε υπεύθυνοι για οποιαδήποτε
τραπεζικά τέλη ή τραπεζικά έξοδα που σχετίζονται με αυτήν την διαδικασία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom