Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
παλια απο μοναχο νοικιαζα και πηγαινα αυστρια κλπ...χωρις προβλημα. το δηλωνα ομως...αν αλλαξε κατι δεν ξερω ομως
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Για τόσα χιλιόμετρα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος των καυσίμων.
 

theokal

Member
Μηνύματα
44
Likes
44
Γνωρίζει κανείς εαν όταν νοικιάσω το αυτοκίνητο μπορώ να πάω πχ Αυστρία ή Γερμανία ή κάποια άλλη χώρα και να γυρίσω πάλι πίσω? Απλώς βόλτα δλδ
Μπορείτε αρκεί να το δηλώσετε. Μην το κάνετε χωρίς να το δηλώσετε γιατι τα αυτοκίνητα παρακολουθούνται που κινούνται απο τις εταιρείες με gps/trackers και θα σας χρεώσουν στην επιστροφή του.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Τις περισσότερες φορές που νοίκιασα αυτοκίνητο στο εξωτερικό συνήθως άλλαζα και χώρα. Πάντα εν γνώσει της εταιρείας και πότε δεν χρεώθηκα κάτι επιπλέον.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Γνωρίζει κανείς εαν όταν νοικιάσω το αυτοκίνητο μπορώ να πάω πχ Αυστρία ή Γερμανία ή κάποια άλλη χώρα και να γυρίσω πάλι πίσω? Απλώς βόλτα δλδ
Ναι μπορεισ! Εμεις πηγαμε απο Ιταλια Ελβετια μερικες μερες και παλι πισω.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Νοικιάσαμε αυτοκίνητο από την Μπρατισλάβα, ταξιδέψαμε στην Ουγγαρία και την Αυστρία και επιστρέψαμε στην Μπρατισλάβα όπου και παραδώσαμε το αυτοκίνητο. Η επιβάρυνση ήταν 25 ευρώ επειδή αλλάξαμε χώρα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Μια ερώτηση παιδιά. Από το rentalcars.com έχει νοικιάσει κάνεις? Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Έχει κάποιες αρκετά σημαντικές διαφορές σε κάποιες περιπτώσεις. Επίσης προτείνει δικιά του πλήρη ασφάλεια κατά την ενοικίαση. Προτείνεται να την κάνει κάποιος?
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Μπορείτε αρκεί να το δηλώσετε. Μην το κάνετε χωρίς να το δηλώσετε γιατι τα αυτοκίνητα παρακολουθούνται που κινούνται απο τις εταιρείες με gps/trackers και θα σας χρεώσουν στην επιστροφή του.
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να το κάνω από Πολωνία; Να νοικιάσω δηλ. αυτοκίνητο από Κατόβιτσε και να πάω ένα π.χ. 8ήμερο road trip σε Τσεχία και Γερμανία; Στους όρους και τις προϋποθέσεις των προσφορών που βρίσκω δεν γράφει κάτι σχετικό.
Πότε λαμβάνει γνώση η εταιρεία ότι θέλω να βγω στο εξωτερικό; Αφού κλείσω το αυτοκίνητο και πάω να το παραλάβω; Πως θα ξέρω προκαταβολικά ποια εταιρεία επιτρέπει ή όχι το να βγάλω το αυτοκίνητο στο εξωτερικό;
 
D

Delmem38110

Guest
Μια ερώτηση εαν κατάλαβα καλά. Δλδ εαν νοικιάσω αυτοκίνητο σε μια χώρα και θέλω να ταξιδέψω σε άλλη χώρα σαν roadtrip και γυρίσω όμως στην αρχική χώρα, χρεώνουν κάτι παραπάνω?
Θα πρέπει πρώτα να δεις αν αυτό είναι εφικτό, και δεύτερο αν χρεώνουν επιπλέον.
μπορει η άλφα εταιρία να μην επιτρέπει την έξοδο των αυτοκινήτων της απο μια χώρα σε άλλη, η αν το επιτρέπει να χρεώνει επιπλέον. Συννενόηση με την εταιρία και μόνο. Ότι και να πούμε εμείς σε αυτό το θεμα και οι προσωπικές εμπειρίες μας μπορεί να μην ισχύουν στην δικιά σου περίπτωση η την συγκεκριμένη στιγμή.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να το κάνω από Πολωνία; Να νοικιάσω δηλ. αυτοκίνητο από Κατόβιτσε και να πάω ένα π.χ. 8ήμερο road trip σε Τσεχία και Γερμανία; Στους όρους και τις προϋποθέσεις των προσφορών που βρίσκω δεν γράφει κάτι σχετικό.
Πότε λαμβάνει γνώση η εταιρεία ότι θέλω να βγω στο εξωτερικό; Αφού κλείσω το αυτοκίνητο και πάω να το παραλάβω; Πως θα ξέρω προκαταβολικά ποια εταιρεία επιτρέπει ή όχι το να βγάλω το αυτοκίνητο στο εξωτερικό;
Σίγουρα θα επιτρέπεται να βγάλεις το αυτοκίνητο από την Πολωνία. Στους όρους ενοικίασης αναφέρει πάντα σε ποιες χώρες επιτρέπεται να πας το αυτοκίνητο άφοβα και χωρίς επιπλέον κόστος.
Αυτό που συνήθως διαβάζω στους όρους ενοικίασης είναι ότι δεν μπορείς να κατεβάσεις το αμάξι στα Βαλκάνια π.χ. Σερβία, Αλβανία κλπ.
Σε ενοικίαση από Γερμανία ήταν απαγορευτικές κάποιες χώρες όπως αυτές που ανέφερα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Επειδή ψάχνομαι να νοικιάσω το αυτοκίνητο από Μόναχο να κλείνω σιγά σιγά και αυτή την εκκρεμότητα..... Από που νοικιάζετε και είστε ευχαριστημένοι? Ποια εταιρία έχετε χρησημοποιησει ή ποια μηχανή αναζήτησης? Έχω πελαγώσει λίγο :)
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Επειδή ψάχνομαι να νοικιάσω το αυτοκίνητο από Μόναχο να κλείνω σιγά σιγά και αυτή την εκκρεμότητα..... Από που νοικιάζετε και είστε ευχαριστημένοι? Ποια εταιρία έχετε χρησημοποιησει ή ποια μηχανή αναζήτησης? Έχω πελαγώσει λίγο :)
Rentalcars, autoeurope και economybookings
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom