Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η εταιρεία είναι Ισπανική. Έχω νοικιάσει από αυτούς αλλά στην Ισπανία. Είχα κλείσει ένα απλό συμβατικό αυτοκίνητο και μας έκαναν δωρεάν αναβάθμιση σε αυτόματο. Είχαμε κάνει έξτρα ασφάλεια (όχι πλήρη ασφάλιση) με οδική βοήθεια από τους ίδιους και άνω των 1200 χιλιομέτρων θα έπρεπε να πληρώσουμε έξτρα 0.40€/χλμ.
Όλα πήγαν καλά χωρίς κανένα πρόβλημα. Θυμάμαι πάντως που έβλεπα άσχημες κριτικές και δίσταζα στην αρχή. Αλλά καθώς δεν είχαμε σκοπό να κάνουμε μεγάλο οδικό (άνω των 1000 χλμ) το έκλεισα τελικά λόγω χαμηλής τιμής.
Κι εγώ έκλεισα με ΟΚ mobility για ένα τριήμερο στα περίχωρα της Βαρκελώνης. Το έκλεισα από το σαιτ τους με φουλ ασφάλεια χωρίς να προπληρώσω(πλήρωσα 10 ευρώ για την κράτηση). Το παραλαμβάνω από Paseo de Gracia και το επιστρέφω αεροδρόμιο. Ούτε εμένα ήρθε επιβεβαίωση στο mail αλλά αφού έχω νούμερο κράτησης είμαι οκ. Μου έχει συμβεί και με άλλη εταιρία στο παρελθόν χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κι εγώ έκλεισα με ΟΚ mobility για ένα τριήμερο στα περίχωρα της Βαρκελώνης. Το έκλεισα από το σαιτ τους με φουλ ασφάλεια χωρίς να προπληρώσω(πλήρωσα 10 ευρώ για την κράτηση). Το παραλαμβάνω από Paseo de Gracia και το επιστρέφω αεροδρόμιο. Ούτε εμένα ήρθε επιβεβαίωση στο mail αλλά αφού έχω νούμερο κράτησης είμαι οκ. Μου έχει συμβεί και με άλλη εταιρία στο παρελθόν χωρίς κανένα πρόβλημα.
Δεν έλεγα τίποτα άλλο. Μόλις ήρθε το mail επιβεβαίωσης. 3 μέρες μετά.
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Δεν έλεγα τίποτα άλλο. Μόλις ήρθε το mail επιβεβαίωσης. 3 μέρες μετά.
εγώ τρόμαξα γιατι ειχα ηδη εξοφλήσει το ποσο.εν τω μεταξύ τους έστειλα μέηλ στο [email protected] για να ρωτήσω ποσα χλμ εχω την ημερα ή ποσα ειναι ανα κράτηση κ τιποτα.και η αληθεια ειναι οτι πρεπει να το μαθω γιατι βγαζω το πλανο του ταξιδιου…τελοσπαντων…
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κι εγώ έκλεισα με ΟΚ mobility για ένα τριήμερο στα περίχωρα της Βαρκελώνης. Το έκλεισα από το σαιτ τους με φουλ ασφάλεια χωρίς να προπληρώσω(πλήρωσα 10 ευρώ για την κράτηση). Το παραλαμβάνω από Paseo de Gracia και το επιστρέφω αεροδρόμιο. Ούτε εμένα ήρθε επιβεβαίωση στο mail αλλά αφού έχω νούμερο κράτησης είμαι οκ. Μου έχει συμβεί και με άλλη εταιρία στο παρελθόν χωρίς κανένα πρόβλημα.
Προσοχή στα επιπλέον χλμ. Η εταιρεία χρεώνει έξτρα απο κάποια χλμ και μετά, οπότε κατα τη παραλαβή διευκρίνισε το. Καλά να περάσετε!
 

Stamkos

Member
Μηνύματα
17
Likes
25
Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα σας
Θα ήθελα να νοικιάσω αμάξι από το αεροδρόμιο της Μάλαγας (5άτομα)για να κάνω μια βδομάδα τον γύρο της Ανδαλουσίας και επιστροφή στο αεροδρόμιο της Μάλαγας πάλι
Το κακό είναι ότι έχω αφιξη εκεί 2 το πρωί και επιστροφή 7 μέρες μετά 11 το βράδυ

1)γνωρίζετε αν εξυπηρετούν τέτοιες ώρες
2) κάποια πρόταση για αξιόπιστη εταιρεια ιντερνετικά
3) γίνεται μέσω ελλάδας από πολυεθνικές τύπου hertz κλπ

Ευχαριστώ
 

chronis7

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εύκολο να νοικιάσω αυτοκίνητο για οικογένεια με 3 παιδιά από Μιλάνο και να ταξιδέψω προς Κόμο, Ελβετία, Αλσατία και Μέλανα Δρυμό. Αυτό που με καίει είναι αν είναι απαραίτητη η πιστωτική κάρτα ή αν υπάρχει και άλλος τρόπος. Προτάσεις για εταιρείες ενοικίασης, κόστη κτλ. Σχεδιάζω ένα τέτοιο ταξίδι για τέλη Ιουνίου. Ευχαριστώ
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εύκολο να νοικιάσω αυτοκίνητο για οικογένεια με 3 παιδιά από Μιλάνο και να ταξιδέψω προς Κόμο, Ελβετία, Αλσατία και Μέλανα Δρυμό. Αυτό που με καίει είναι αν είναι απαραίτητη η πιστωτική κάρτα ή αν υπάρχει και άλλος τρόπος. Προτάσεις για εταιρείες ενοικίασης, κόστη κτλ. Σχεδιάζω ένα τέτοιο ταξίδι για τέλη Ιουνίου. Ευχαριστώ
Καλημέρα, έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο στο Μπεργκαμο για τη λίμνη Κόμο από την Sixt. Χρειαζόταν πιστωτική. Επίσης έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Μιλουζ/Βασιλεια από την εταιρία Europcar και πήγαμε στην Αλσατία κ στο Μελανά Δρυμό, δλδ διασχίσαμε τα σύνορα Γαλλίας Γερμανίας αρκετές φορές. Και εδώ χρειαζόταν πιστωτική.
Και στις 2 περιπτώσεις μείναμε πολύ ευχαριστημενοι
Αρκεί να δηλώσετε στο γκισέ ποιες χώρες θέλετε να επισκεφτείτε.
για κόστη θα πρότεινα να δείτε σε μηχανή αναζήτησης (πχ Skyscanner) επιλέγοντας το αεροδρόμιο που θέλετε να πάρετεκ να αφήσετε το αυτοκίνητο κ κατηγορία Economy ή Medium μιας κ θα είστε 5 άτομα. Επίσης θα πρότεινα full cover ασφάλεια που ενδεχόμενα να ρίξει κ το ποσό δέσμευσης στη πιστωτική.
Στις περισσότερες αεροπορικές όταν ταξιδεύετε με παιδιά επιτρέπεται να πάρετε μαζίσας κ καρεκλάκια αυτοκινήτου, αλλιώς μπορείτε να νοικιάσετε από την εταιρία ενοικίασης αυτοκινητου
Και για τις δυο εκδρομές έχω γράψει ιστορίες στις οποίες ίσως βρείτε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες
Καλά να περάσετε
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καλησπερα. Θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο απο Φαρο ομως κανεις μας δεν εχει πιστωτικη και οσες εταιρειες βρισκουμε ζητανε μονο τετοια. Εχετε ιδεα αν ειναι δυνατη η κρατηση με χρεωστικη σε καποια εταιρεια;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Μήπως έχετε παρατηρήσει μεγάλες αυξήσεις στις ενοικιάσεις αυτοκινήτων τελευταία, ή είναι δική μου αίσθηση? Έχω ψάξει για Νάπολη, Δουβλίνο και Εδιμβούργο και οι τιμές είναι απαγορευτικές... θα ήθελα να ακούσω από κάποιους που έχουν κλείσει για το προσεχές διάστημα...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Μήπως έχετε παρατηρήσει μεγάλες αυξήσεις στις ενοικιάσεις αυτοκινήτων τελευταία, ή είναι δική μου αίσθηση? Έχω ψάξει για Νάπολη, Δουβλίνο και Εδιμβούργο και οι τιμές είναι απαγορευτικές... θα ήθελα να ακούσω από κάποιους που έχουν κλείσει για το προσεχές διάστημα...
Υπάρχει μια στενότητα στις ενοικιάσεις.Καθυστερούν οι παραδόσεις νεων αυτοκινήτων λόγω έλλειψης στα τσιπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom